7 marca 2009
-
Zimbabwe: wypadek premier, Francja żąda wyjaśnień
Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner zażądał "szybkiego wyjaśnienia okoliczności" wypadku, w którym w piątek został ranny premier Zimbabwe Morgan Tsvangirai, a jego żona poniosła śmierć.
Świat -
"Politycy mają krew na rękach"
Były dowódca brytyjskich sił specjalnych SAS w Afganistanie mjr Sebastian Morley jako "bezwartościową" ocenił operację wojskową na południu tego kraju i porównał kampanię do zakończonej porażką USA wojny w Wietnamie.
Przegląd prasy -
Izrael rozszerza kontrolę nad Jerozolimą
Budując nowe żydowskie osiedla we wschodniej Jerozolimie i planując rozbiórki budynków należących do Palestyńczyków, Izrael "nielegalnie anektuje" tę część miasta - napisano w wewnętrznym raporcie Unii Europejskiej.
Świat -
Polscy skoczkowie w Lahti na 6. pozycji
Reprezentacja Austrii wygrała drużynowy konkurs skoków Pucharu Świata w fińskim Lahti. Polska zajęła szóste miejsce. Na drugiej pozycji uplasowali się Finowie, na trzeciej Norwegowie.
Życie -
Obserwujcie Strażników!
„Strażnicy,” wydany w 1986 r. komiks Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa, to jedno z największych dzieł w historii gatunku i zdecydowanie największe, jeśli chodzi o opowieści o superbohaterach. Adaptacja Zacka Snydera...
Kultura -
Ile dopłacimy do budżetu?
Niższy wzrost PKB - 1,7 proc. oznacza niższe wpływy do budżetu i większą dziurę w państwowej kasie. Platforma nie chce do tego dopuścić. I dlatego mówi o podniesieniu składek, które odprowadzamy od naszych pensji - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Dwa medale Polek w bojerowych mistrzostwach świata
Złoty medal bojerowych mistrzostw świata w klasie Ice-Opti zdobyła w szwedzkiej miejscowości Norrkoeping Sara Piasecka (Baza Mrągowo), a srebrny Antonina Marciniak (Pałac Młodzieży Olsztyn). Polki wyprzedziły Szwajcara Maxime Bachelina.
Życie -
Europejski Bank Centralny nie wie o przystąpieniu Polski do euro
Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego są zaskoczeni tym, że polscy politycy informują o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro - ustalił „Wprost”. Spotkania w tej sprawie...
Tylko u Nas -
Opel grozi zamknięciem trzech fabryk
Zakłady samochodowe Opla zagroziły rządowi niemieckiemu zamknięciem trzech fabryk i zredukowaniem o 20 proc. personelu w Europie, jeśli nie zdecyduje się na zastrzyk finansowy dla ratowania koncernu.
Gospodarka -
Kepler już na orbicie
Rakieta z teleskopem Kepler wystartowała czasu lokalnego (w sobotę nad ranem czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Życie -
100 euro za wysłuchanie papieża
100 euro otrzyma każdy radny z Rzymu za udział w poniedziałkowym nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej na Kapitolu, której nadzwyczajnym gościem będzie po raz pierwszy Benedykt XVI.
Przegląd prasy -
I Zjazd Prawicy Rzeczypospolitej
Naprawa polskiego życia politycznego poprzez wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i zlikwidowanie finansowania partii oraz ochrona praw rodziny - to główne tezy programu politycznego Prawicy Rzeczypospolitej, jakie...
Kraj -
1/3 posłów Izby Gmin cechuje nepotyzm
Blisko 1/3 posłów Izby Gmin zatrudnia co najmniej jednego członka rodziny lub partnera w charakterze pomocy biurowej - podaje sobotni "Financial Times", powołując się na wyniki własnych badań.
Przegląd prasy -
Polacy w finałach HME w Turynie
Adam Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (Ósemka Police) awansowali do niedzielnego finału 800 m halowych mistrzostw Europy w Turynie.
Życie -
Ławrow: zastrzeżenia Rosji muszą być respektowane
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaapelował do USA, by wzięły pod uwagę zastrzeżenia Moskwy, gdy będą ponownie rozważać budowę w Europie Środkowej swojej tarczy antyrakietowej.
Świat -
Polski rząd stawia Łukaszence ultimatum
Polski MSZ przekazał Białorusi ultimatum: prezydent Alekandr Łukaszenko dostanie zaproszenie na szczyt Unii Europejskiej tylko, jeśli Mińsk nie zakłóci zjazdu Związku Polaków na Białorusi – ustalił nieoficjalnie „Wprost”.
Tylko u Nas -
"Konstruktywne" rozmowy Syria - USA
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Syrii przeprowadzili "bardzo konstruktywne" rozmowy - poinformował amerykański wysłannik w Damaszku Jeffrey Feltman
Świat -
Sofia tonie w śmieciach
Połowa stolicy Bułgarii - Sofii jest pogrążona w śmieciach. Do kolejnego kryzysu doszło po sporze o pieniądze między władzami miasta a jedną z firm, wynajętych do wywożenia odpadków.
Życie -
Clinton: na razie nie ma decyzji o powrocie ambasadora do Syrii
Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że Stany Zjednoczone nie podjęły jeszcze decyzji o powrocie ich ambasadora do Syrii.
Świat -
J. Kaczyński: nie dyskutujmy o eutanazji
Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, "przed polskim rządem stoją teraz inne zdania" niż prowadzenie dyskusji publicznej na temat eutanazji. Polityk zaapelował do premiera Donalda Tuska o zaniechanie tej dyskusji, gdyż będzie ona...
Kraj -
SLD chce debaty o sytuacji emerytów
Do rozpoczęcia debaty na temat sytuacji polskich emerytów i rencistów wezwał w Poznaniu przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski. SLD zamierza zająć się poprawą warunków życiowych rencistów i osób starszych.
Kraj -
Rzecznik lefebrystów: kardynał Martini to wywrotowy teolog
Rzecznik bractwa lefebrystów ksiądz Alain Lorans skrytykował jeden z największych autorytetów Kościoła katolickiego - kardynała Carlo Marię Martiniego, porównując go do najbardziej znanego teologa dysydenta Hansa Kuenga.
Świat -
Wielka Brytania: rząd przejął Lloyds Banking Grup
Ministerstwo skarbu Wielkiej Brytanii ogłosiło w sobotę, że w zamian za ubezpieczenie toksycznych aktywów czołowej brytyjskiej grupy bankowej Lloyds (Lloyds Banking Grup - LBG) udziały skarbu państwa wzrosną w niej z 43 proc. do 65...
Gospodarka -
2009-03-07
Przegląd prasy -
Ławrow i Clinton i „porządek dnia”
Wczoraj w Genewie odbyły się rozmowy rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton. Było to ostatnie polityczne przedsięwzięcie przed zaplanowanym na 2 kwietnia spotkaniem...
Przegląd prasy -
Kuriozalna wpadka podczas spotkania Ławrow – Clinton
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton symbolicznie rozpoczęli odnowę stosunków między Moskwą i Waszyngtonem, informuje „Rossijskaja Gazeta”.
Przegląd prasy -
Ławrow: priorytetem nowy START
Priorytetem w kontaktach rosyjsko- amerykańskich jest nowy Układ o Ograniczeniu Broni Strategicznych START - zapowiedział w sobotę w Genewie na sesji konferencji rozbrojeniowej minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow.
Świat -
Cerkiewne negocjacje
Bułgarska prawosławna cerkiew oczekuje pomocy od duchownych zza granicy podczas dialogu, który będzie prowadzić z tzw. alternatywnym synodem, czytamy w dzienniku „Novinar”.
Przegląd prasy -
Dymisja rządu Autonomii Palestyńskiej
Premier Autonomii Palestyńskiej Salman Fayad złożył w sobotę na ręce prezydenta Mahmuda Abbasa dymisję swojego rządu, aby otworzyć drogę nowemu gabinetowi porozumienia narodowego w ramach pojednania z Hamasem.
Świat -
Iran na szczycie ws. Afganistanu?
Władze Iranu zapowiedziały w sobotę rozpatrzenie amerykańskiego zaproszenia do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji w sprawie Afganistanu i zadeklarowały, że są gotowe pomóc swemu wschodniemu sąsiadowi.
Świat -
Skutki przekopania Mierzei Wiślanej
Przekopanie kanału przez Mierzeję Wiślaną nie spowoduje zasolenia wód w Zalewie Wiślanym, ale może przyczynić się do zmętnienia wody - wynika z raportu oddziaływania na środowisko budowy kanału przez Mierzeję.
Kraj -
CBŚ zlikwidowało wytwórnię "dopalaczy"
Policjanci z CBŚ zlikwidowali w Warszawie nielegalną wytwórnię tzw. dopalaczy. To pierwsza tego typu wytwórnia namierzona w Polsce - poinformował rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Sokołowski.
Kraj -
MFW udzieli kredytu Mongolii
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ogłosił wieczorem o przyznaniu dotkniętej kryzysem Mongolii pożyczki w wysokości 224 mln dolarów.
Gospodarka -
Policjantom czapki z głów
Czy funkcjonariusze stołecznego Wydziału Prewencji będą pełnić służbę bez nakryć głowy? Może tak być, gdyż zabrakło środków na zakup czapek dla tych, którzy pracują w biurach przepustek różnych jednostek. Zamiast służbowego nakrycia...
Tylko u Nas -
Clinton: dobre stosunki z Rosją wymagają czasu
Szefowie dyplomacji USA i Rosji Hillary Clinton oraz Siergiej Ławrow po piątkowym spotkaniu w Genewie zapowiedzieli nowy początek stosunków bilateralnych. Uzgodnili również szereg priorytetów tej współpracy.
Świat -
Hiszpanie nie wywiązali się z budowy Terminala 2
Wyrzucone z budowy Okęcia konsorcjum firm Ferrovial, Budimex i Lamela zwiększyło do prawie 221 mln zł kwotę odszkodowania, jakiego domaga się od Portów Lotniczych - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Czy Unia ocali Grabarczyka?
Rząd ma jeszcze szansę na zbudowanie przed Euro 2012 najważniejszego odcinka autostrady w Polsce: miedzy Łodzią i Warszawą. Jak dowiedział się "Dziennik", Bruksela nie tylko chce sfinansować przeszło 90 proc. inwestycji, ale jest też...
Przegląd prasy -
Składka na budżet
Niższy wzrost PKB - 1,7 proc. oznacza niższe wpływy do budżetu i większą dziurę w państwowej kasie. Platforma nie chce do tego dopuścić. I dlatego mówi o podniesieniu składek, które odprowadzamy od naszych pensji - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Przemyt - przestępstwo, którego nikt nie ściga
Choć legalny import tanich butów z Chin, Wietnamu czy Pakistanu jest opłacalny, to znaczną część rynku opanowały jeszcze tańsze produkty z przemytu. Niestety, polskie służby celne niewiele lub prawie nic nie robią, aby przeciwdziałać...
Przegląd prasy -
Czuma pyta o Mazura
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma wysłał pismo do Hillary Clinton z pytaniem, gdzie utknęła sprawa ekstradycji Edwarda Mazura - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Pilch: Polska powinna skupić się na budowie terminalu
Polska, dywersyfikując dostawy gazu, powinna skupić się na budowie terminalu LNG, który będzie odbierał ciekły gaz ziemny dostarczany statkami, i zrezygnować z budowy gazociągu Baltic Pipe, którym ma docierać do Polski surowiec norweski...
Przegląd prasy -
2007-03-07
Czy dopłacimy do nieudanego terminala na Okęciu, czy mamy jeszcze szanse na autostrady w roku 2012, o jaką kwotę rząd zwiększy nam klin podatkowy, jak polskie prawo traktuje przemyt i dalszy ciąg sprawy Mazura - o tym pisze sobotnia prasa
Przegląd prasy -
Rassmusen szefem NATO?
Przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii uzgodnili między sobą, że sekretarzem generalnym NATO powinien zostać duński premier Anders Fogh Rasmussen - donosi w sobotnim wydaniu dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Świat -
Kto życzy Obamie porażki?
Tematem ostrych polemik między Białym Domem a republikańską opozycją stała się osoba Rusha Limbaugh, popularnego prawicowego komentatora radiowego, który ponad tydzień temu powiedział w swym programie, że życzy prezydentowi Obamie, aby...
Świat