10 marca 2009
-
Wielkie ożywienie na Wall Street
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się największymi od listopada wzrostami indeksów. Wybuch optymizmu wywołały doniesienia, jakoby po pięciu kwartałach strat i zainkasowaniu 45 mld dol. rządowej pomocy, w pierwszych miesiącach roku...
Gospodarka -
Najszybszy Sąd
Rosjanie pobili kolejny rekord świata. Oto bowiem ich sąd wydał decyzję w sprawie Katynia w przeciągu... 1,5 minuty czyli takiego czasu, w którym w innych krajach strony ledwo zdążą wejść do sali rozpraw.
Świat -
Białoruska opozycja oskarża Polskę
Liderzy białoruskiej opozycji oskarżyli w Parlamencie Europejskim Polskę o niemoralne targi z reżimem Białorusi w sprawie mniejszości polskiej oraz promowanie nowej polityki UE otwartej na prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
Świat -
ISS: Spacer w kosmosie
Dwaj członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - amerykański dowódca Mike Fincke i Rosjanin Jurij Łonczakow - wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną w celu dokonania drobnych prac przed piątkowym przybyciem wahadłowca...
Życie -
Niepowodzenie negocjacji w Kompanii Węglowej
Bez porozumienia zakończyły się we wtorek negocjacje płacowe w Kompanii Węglowej (KW). Na czwartek działające w tej największej górniczej firmie związki zapowiedziały dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach.
Gospodarka -
Abp Michalik ponownie przewodniczącym Episkopatu
Abp Józef Michalik został ponownie wybrany spośród 14 kandydatów stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i przyjął ten wybór.
Kraj -
Hiszpania: Polak uznany winnym zabójstwa
Dziewięcioosobowa ława przysięgłych, powołana przez sąd w Toledo, uznała obywatela polskiego, 46-letniego Krzysztofa K., za winnego śmierci 48-letniej Hiszpanki Marii Concepcion L.H. - poinformowała we wtorek telewizja Telecinco.
Życie -
Grabarczyk na dywaniku u premiera
Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek wieczorem z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem. Rozmawiali o problemach związanych z budową autostrad.
Kraj -
"Pozwy grupowe nie pomogą ws. opcji"
Pozwy grupowe nie pomogą przedsiębiorcom w sprawach opcji walutowych - uważa adwokat kancelarii Allen&Overy Wojciech Jaworski.
Gospodarka -
Na Prima Aprilis nowe otwarcie USA-Rosja
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że z zadowoleniem przyjmuje "całkowicie pozytywne" sygnały wysyłane przez nowego prezydenta USA Baracka Obamę, i zapowiedział "nowy rozdział" w dwustronnych stosunkach, napiętych...
Świat -
W Afganistanie coraz gorzej
Sytuacja w Afganistanie pogorszyła się w ostatnich latach i talibowie opanowali tam poprzednio bezpieczne tereny - przyznali we wtorek w Kongresie koordynator służb specjalnych Dennis Blair i szef Agencji Wywiadu Wojskowego generał...
Świat -
Wypowiedzi polityków PO piszą PR-owcy
„Jak mamy zmieniać państwo na lepsze, gdy prezydent za każdym razem wkłada kij w szprychy roweru obecnej koalicji?”, „Pan prezydent odmawia próby udostępnienia niepełnosprawnym korzystania z należnych im praw. To nie...
Tylko u Nas -
Śląsk zakupił 8 pociągów
Samorząd woj. śląskiego, który od tego roku wraz z samorządami innych regionów jest udziałowcem spółki PKP Przewozy Regionalne, zamierza za ponad 186 mln zł kupić osiem nowych pociągów do obsługi regionalnych połączeń kolejowych.
Gospodarka -
Małysz brązowym medalistą i autorem najdłuższego skoku
38-letni Japończyk Takanobu Okabe wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuopio. Adam Małysz zajął trzecie miejsce oddając w serii finałowej najdłuższy skok - 127,0 m.
Życie -
Byli działacze Widzewa zatrzymani
Były współwłaściciel Widzewa Łódź Andrzej G. oraz były prezes tego klubu Jacek D. zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego.
Życie -
Merkel: los Opla zależy od GM
Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że decyzja o pomocy państwowej dla Opla będzie zależeć od losów jego właściciela, amerykańskiego koncernu General Motors, który stoi na progu bankructwa.
Gospodarka -
Cypryjczycy wyjadają ptaki
Na Cyprze nielegalnie schwytano w ubiegłym roku ponad 1,1 miliona ptaków wędrownych, uważanych tam za przysmak - poinformowali we wtorek ekolodzy.
Życie -
ONZ bada sprawę tajnych więzień
Dwaj specjalni sprawozdawcy ONZ zajmujący się prawami człowieka, Manfred Nowak i Martin Scheinin, przeprowadzą badanie na temat przypadków i praktyk tajnych miejsc odosobnienia w ramach walki z terroryzmem - poinformowano we wtorek.
Świat -
Marszałek Małopolski zostanie wybudzony ze śpiączki
Marszałek Małopolski Marek Nawara, który z ciężkim urazem głowy przebywa w szpitalu w Klagenfurcie (Austria), będzie wybudzany ze śpiączki farmakologicznej - podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, powołując się na informacje...
Kraj -
CDU w opałach
Aż 19 proc. zwolenników partii Angeli Merkel CDU oraz bawarskiej CSU deklaruje, że nie weźmie udziału we wrześniowych wyborach do Bundestagu - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Emnid dla telewizji N24.
Świat -
Kanadyjczyk szefem NATO?
Wiceprezydent USA Joe Biden oświadczył w Brukseli, że kolejnym sekretarzem generalnym NATO niekoniecznie musi być Europejczyk. Nie potwierdził jednak, by USA popierały kandydaturę kanadyjskiego ministra obrony Petera MacCaya.
Świat -
USA renegocjuje umowy handlowe
Administracja prezydenta Baracka Obamy zamierza bardziej stanowczo bronić interesów USA w rozmowach z innymi krajami o wolnym handlu - wynika z wypowiedzi prezydenckiego nominata na pełnomocnika rządu ds. handlu zagranicznego Rona Kirka.
Gospodarka -
Wita przejmie mandat prof. Religi?
Mandat poselski opuszczony przez Zbigniewa Religę (PiS) może objąć Tadeusz Wita, któremu prokuratura postawiła zarzuty poświadczenia nieprawdy. Wita powiedział, że ciągle się waha, czy zostać posłem.
Kraj -
Trwają rozmowy o usprawnieniu komunikacji Polska-Rosja
Rozwój połączeń lotniczych i usprawnienie śródlądowych dróg wodnych między Polską a Rosją - m.in. te tematy omawiali na spotkaniu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz szef resortu transportu Federacji Rosyjskiej Igor Lewitin.
Gospodarka -
Madagaskar: armia stawia ultimatum
Madagaskarska armia dała we wtorek zwaśnionym przywódcom kraju 72 godziny na rozwiązanie kryzysu politycznego, który doprowadził już do śmierci 135 osób. Jeśli im się to nie uda, wojsko grozi interwencją.
Świat -
Gruzja musi zmienić piosenkę na Eurowizję
Piosenka "We Don't Wanna Put In", którą Gruzja zaproponowała na tegoroczną Eurowizję, nie może wziąć udziału w konkursie, ponieważ narusza jego regulamin - ogłosili we wtorek w komunikacie przedstawiciele Eurowizji.
Świat -
Coraz lepsze prognozy dla złotówki
Złoty umacnia się, podążając za światowymi rynkami. Analitycy oczekują, że w ciągu tygodnia złoty powinien kontynuować wzrost.
Gospodarka -
Sukces na wyciągnięcie ręki – Krakowskie Dni Kariery 2009
Już od osiemnastu lat na wiosnę w największych ośrodkach akademickich w Polsce odbywają się tzw. Dni Kariery. Sama nazwa brzmi zachęcająco i co roku przyciąga tłumy zaciekawionych znalezieniem atrakcyjnej pracy, praktyki czy stażu. Już...
Życie -
Współpracownikowi ks. Jankowskiego grozi 8 lat więzienia
Do Sądu Okręgowego Warszawa - Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi O. - byłemu dyrektorowi Instytutu Księdza Jankowskiego - dowiedział się "Wprost". Mariusz O. będzie odpowiadał za wyłudzenie pieniędzy. Grozi mu do 8 lat...
Tylko u Nas -
Farsa na wokandzie
Czeka nas kolejna, wątpliwa rozrywka, w dodatku ubarwiona ostrym, ciętym językiem i kolejnymi, pikantnymi wypowiedziami. Oto bowiem na sali sądowej stają przeciwko sobie Stefan Niesiołowski z PO i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kraj -
Pułaski honorowym obywatelem USA
Amerykański Senat uchwalił rezolucję nadającą pośmiertnie Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Projekt analogicznej rezolucji wniesiony został także do Izby Reprezentantów.
Życie -
USA apeluje o pomoc w Afganistanie
Wiceprezydent USA Joe Biden wezwał sojuszników z NATO, żeby pomogli Stanom Zjednoczonym stawić czoło pogarszającej się sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Afganistanie. Ostrzegł, że sytuacja ta stanowi zagrożenie dla całego Zachodu.
Świat -
Mieszkania coraz tańsze
W lutym nastąpiły kolejne spadki cen mieszkań w Polsce - wynika z raportów Open Finance, Home Broker, Szybko.pl i Expandera. W opinii ekspertów Reas, trudna sytuacja rynkowa może spowodować, że część mieszkań oferowanych do sprzedaży nie...
Gospodarka -
USA: Iran nie ma atomu
Iran nie ma nadającego się do budowy broni jądrowej wysoko wzbogaconego uranu i nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie go produkował - poinformowali przedstawiciele służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych.
Świat -
Śledztwo ws. amoniaku zamiast cardiamidu
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie kobiety, która poparzyła się amoniakiem. Trująca substancja znajdowała się w butelce, która miała zawierać lekarstwo.
Kraj -
Brytyjczycy szykują się do wyjścia z Iraku
Wielka Brytania pod koniec marca zacznie wycofywać 4 tys. swoich żołnierzy pozostających w Iraku - poinformował rzecznik brytyjskich wojsk w Basrze.
Świat -
Buzek jednym z dwóch kandydatów EPL-ED na szefa PE
Włoch Mario Mauro i Jerzy Buzek są w tej chwili kandydatami największej konserwatywno-chadeckiej (EPL-ED) frakcji na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - powiedział we wtorek szef frakcji Joseph Daul.
Świat -
Łodzkie centrum nagrodzone przez WHO
Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy działające w ramach Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi zostało uhonorowane doroczną nagrodą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za badania w zakresie promocji zdrowia na rok 2009.
Życie -
Pierwsza wyśpiewała "Karolinkę"
Zmarła Urszula Kaczmarska, artystka pierwszego składu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", która zdobyła sławę wykonaniem słynnej śląskiej piosenki "Karolinka" - podała dyrekcja zespołu.
Życie -
Włochy zbojkotują konferencję ONZ nt. rasizmu
Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini skrytykował UE za to, że nie potępiła antysemickich jego zdaniem treści zawartych w projekcie dokumentu światowej konferencji na temat rasizmu, która odbędzie się w kwietniu w Genewie pod...
Świat -
EBC: recesja w strefie euro do połowy 2010 r.
Gospodarka krajów strefy euro może kurczyć się także w pierwszej połowie 2010 roku - powiedział we wtorek Axel Weber, członek rady Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podczas spotkania z dziennikarzami we Frankfurcie.
Gospodarka -
Polska i Finlandia - najbardziej konkurencyjne gospodarki w UE
Polska gospodarka drugi rok z rzędu została uznana za najbardziej konkurencyjną po fińskiej w UE w dorocznym raporcie ośrodka badawczego The Lisbon Council.
Gospodarka -
Handke: decentralizacji zadań oświatowych - słuszna
Rozumiem intencje prezydenta jeśli chodzi o sześciolatków, ale nie zgadzam się z jego zarzutem dotyczącym "decentralizacji zadań oświatowych" - powiedział prof. Mirosław Handke, minister edukacji w latach 1997-2000.
Kraj -
33,5 mln euro dla Huty Stalowa Wola
Komisja Europejska (KE) zatwierdziła we wtorek pomoc w wysokości 33,5 mln euro, którą polski rząd zamierza przyznać na restrukturyzację Huty Stalowa Wola SA (HSW).
Gospodarka -
Konferencja ws. ratowania Opla
Szefostwo General Motors oraz ministrowie przemysłu z krajów UE, gdzie mieszczą się fabryki tego koncernu samochodowego, spotkają się w piątek w Brukseli - poinformowała Komisja Europejska.
Gospodarka -
Landy przeciwko ratowaniu Opla
Ministrowie gospodarki niemieckich krajów związkowych poparli powściągliwą politykę rządu federalnego w sprawie ratowania spółki motoryzacyjnej Opel. Landy są przeciwne szczególnemu traktowaniu dużych firm zabiegających o pomoc państwa w...
Gospodarka -
Misiak koordynatorem kampanii PO do europarlamentu
Senator PO Tomasz Misiak został koordynatorem kampanii Platformy Obywatelskiej przed wyborami do europarlamentu. Zastąpił Pawła Grasia, który został rzecznikiem rządu.
Kraj -
Kownacki: ustawa narusza zasady systemu oświaty
Nieprzygotowanie reformy w oświacie, brak środków finansowych na jej wprowadzenie oraz ograniczenie uprawnień kuratorów to główne powody, dla których prezydent zawetował nowelizację ustawy o systemie oświaty, przewidującą m.in. obniżenie...
Kraj -
Projekt Lewicy ws. opcji walutowych
Czasowe wstrzymanie egzekucji spłaty długów wynikających z tytułu umowy opcyjnej i uruchomienie preferencyjnych kredytów dla firm - to główne założenia projektu ustawy o opcjach walutowych autorstwa Lewicy, które przedstawił szef klubu...
Kraj -
Złota medalistka w pływaniu wzywa do "nagiej skóry"
Dwukrotna złota medalistka olimpijska w pływaniu - Niemka Britta Steffen, wezwała Światową Federację Pływacką (FINA) by zapobiegła przeobrażeniu pływania w Formułę 1 sportów wodnych. Swój list, opublikowany na łamach Die Welt,...
Życie -
Palikot, wróć!
Posłowie PO z sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” chcą, by Janusz Palikot z powrotem objął funkcję przewodniczącego – dowiedział się „Wprost”. Co na to władze Platformy? – Wszystko jest możliwe....
Tylko u Nas -
Protybetańskie manifestacje w Nepalu
W Katmandu, w 50. rocznicę antychińskiego powstania w Tybecie, manifestowali we wtorek tybetańscy uchodźcy - podała nepalska policja. Dzień wcześniej władze, którym zależy na dobrych stosunkach z Pekinem, aresztowały 140 mnichów.
Świat -
Greenpeace pikietuje Radę Ministrów UE
Około 340 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace zablokowało wejścia do gmachu Rady Ministrów UE w Brukseli, gdzie obradują unijni ministrowie finansów i spraw wewnętrznych.
Świat -
I liga w TVP
Do końca tygodnia ma zostać podpisana umowa między TVP S.A. a Piłkarską Ligą Polską (PLP) na transmisje meczów I ligi.
Życie -
Lewica będzie bronić ustawy oświatowej
"Poparliśmy w parlamencie ostateczny kształt ustawy i będziemy jej bronić" - oświadczył szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak, wypowiadając się o głosowaniu w Sejmie nad wetem prezydenta do nowelizacji ustawy oświatowej, która m.in....
Kraj -
Komornik zarekwirował 6 mln zł z konta JSW
Działający na zlecenie gminy Ornontowice komornik pobrał z kont Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ok. 6 mln zł z zaległego podatku od podziemnych budowli i odsetek, za rok 2005. Wójt gminy nie wyklucza, że odda komornikowi również...
Gospodarka -
PiS poprze weto prezydenta
Klub PiS poprze weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy obniżającej wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat. Zdaniem Mariusza Błaszczaka (PiS), reforma ta nie została dobrze przygotowana.
Kraj -
Oświatowa "S" przeciwko reformie oświaty
Uproszczenie procedury przekazywania szkół osobom fizycznym i prawnym, to według oświatowej Solidarności jedna z głównych wada nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Dlatego popiera ona weto prezydenta. W dniu głosowania nad wetem...
Kraj -
Zamach koło Bagdadu - 33 ofiary śmiertelne
Co najmniej 33 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych w zamachu, przeprowadzonym przez zamachowca-samobójcę na targowisku w Abu Ghraib pod Bagdadem - podały źródła w irackich służbach bezpieczeństwa.
Świat -
Michael Jackson ujawnił daty koncertów
Michael Jackson zagra serię koncertów w londyńskiej sali O2. Trasa "This Is It" obejmie 10 występów.
KulturaMuzyka -
Oasis za darmo z gazetą
Fani Oasis powinni w tym tygodniu zaopatrzyć się w numer "Sunday Timesa". Do gazety dołączona będzie płyta zespołu.
KulturaMuzyka -
Busta Rhymes dopiero w maju
Dopiero 18 maja 2009 roku ukaże się ósmy albumu Busty Rhymesa "Back on My B.S.".
KulturaMuzyka -
10 marca 2009
Jak długo będzie się utrzymywać recesja, co o stosunkach polsko-niemieckich mówi Erika Steinbach, czy wiek ojca ma wpływ na inteligencję dziecka - oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Duńczycy produkują najwięcej śmieci w Unii
Dani znalazła się na szczycie unijnej listy pod względem ilości śmieci wytwarzanych per capita. W 2007 roku przeciętny obywatel wyrzucił 801 kg śmieci, co daje 2,2 kg dziennie, pisze duński dziennik „Politiken”.
Przegląd prasy -
Dorn: premier popełnił duży, polityczny błąd
Premier Donald Tusk popełnił "duży, polityczny błąd" zapowiadając podczas lutowej debaty sejmowej decyzje w sprawie emisji euroobligacji przez rządy państw strefy euro - ocenił były marszałek Sejmu, poseł niezrzeszony Ludwik Dorn.
Gospodarka -
Moskwa: wyrok ws. Katynia utrzymany
Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Moskwie oddalający zażalenie stowarzyszenia Memoriał na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) Rosji w sprawie rehabilitacji 12 ofiar mordu NKWD na polskich...
Świat -
Kontynuacja IRA przyznała się do zabójstwa policjanta
Republikańska grupa pod nazwą Kontynuacja IRA, która sprzeciwia się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej, wzięła na siebie odpowiedzialność za poniedziałkowe zabójstwo policjanta w mieście Craigavon - podały brytyjskie media.
Świat -
Kampania uprzejmości w Berlinie
Już wkrótce stolica Niemiec ma się stać stolicą dobrego humoru. Władze Berlina oraz pracownicy sektora publicznego rozpoczynają ofensywę uprzejmości, która ma podbić serca milionów turystów – podaje „Der Tagesspiegel”.
Przegląd prasy -
Miedwiediew dużo mówi, mało robi
Rosjanom podobają się wszystkie „słuszne słowa”, które od roku słyszą od swego prezydenta, jednak woleliby, by te idee wreszcie zostały wprowadzone w życie, informuje „Kommiersant”.
Przegląd prasy -
Rosja przed europejskim wyborem
Moskwa uważnie przygląda się kandydatom na sekretarza generalnego Rady Europy, podaje „Kommiersant”
Przegląd prasy -
"J.Kaczyński nie miał wpływu na książkę o Wałęsie"
Jarosław Kaczyński nie miał wpływu na wydaną przez IPN książkę o związkach Lecha Wałęsy z SB - zgodnie zeznali w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga prezes IPN Janusz Kurtyka oraz autorzy książki Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk.
Kraj -
Dzieci starszych ojców mają niższe IQ
Dzieci spłodzone przez mężczyzn powyżej pięćdziesiątki radzą sobie gorzej na testach inteligencji niż dzieci dwudziestolatków, pisze „Guardian” na podstawie wyników najnowszych badań.
Przegląd prasy -
Proces ws. Nangar Khel: oskarżony dowódca kontynuował wyjaśnienia
Kpt. Olgierd C., oskarżony o wydanie rozkazu ostrzelania wioski Nangar Khel, kontynuował przed wojskowym sądem swe wyjaśnienia. "Pierwsze informacje, jakie uzyskałem od dowództwa plutonu, były takie, że zasady użycia siły były...
Kraj -
W Lhasie spokojnie w 50. rocznicę powstania tybetańskiego
Gubernator Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA) powiedział oficjalnej agencji chińskiej Xinhua, że w stolicy regionu, Lhasie jest spokojnie w 50. rocznicę wybuchu antychińskiego powstania w Tybecie.
Świat -
Heroina zagraża bezpieczeństwu Rosji
Rosja stała się największym konsumentem heroiny na świecie. Przemyt narkotyku z Afganistanu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, pisze „Moscow Times”.
Przegląd prasy -
Żelichowski: mam nadzieję, że odrzucimy prezydenckie weto
Ludowcy będą głosować za odrzuceniem prezydenckiego weta do noweli ustawy oświatowej - powiedział przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski.
Kraj -
Iran: Rafsandżani ponownie przewodniczącym Zgromadzenia Ekspertów
Były prezydent Iranu Ali Akbar Haszemi Rafsandżani został ponownie wybrany na przewodniczącego wpływowego Zgromadzenia Ekspertów.
Świat -
Prezydent: nowelizacja ustawy oświatowej nieprzygotowana
Sześciolatki powinny iść do szkoły, ale na razie nie ma do tego odpowiednich warunków - argumentuje prezydent w uzasadnieniu swojego weta do nowelizacji ustawy oświatowej. Lech Kaczyński zarzuca też ustawie, że wprowadza ona nadmierną...
Kraj -
Pierwsze wrażenie
Naukowcy przeprowadzili badania mające na celu odkrycie obszarów w mózgu, które biorą udział w powstawaniu pierwszego wrażenia, podaje włoska „La Repubblica”.
Przegląd prasy -
Abp Michalik: nie wykluczam kandydowania na przewodniczącego KEP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział, że nie wyklucza ponownego ubiegania się o to stanowisko w przypadku, gdyby jego kandydatura została zgłoszona.
Kraj -
Cudzoziemki rodzą bułgarskie dzieci
Bułgarscy parlamentarzyści są gotowi przyjąć projekt ustawy „Macierzyństwo do wynajęcia”. Jak donosi bułgarski dziennik „Novinar” kobiety, które z powodów zdrowotnych nie mogą donosić dziecka szukają brzucha do...
Przegląd prasy -
Porozumienie przywódców plemiennych z władzami Pakistanu
Członkowie ważnego plemienia powiązanego z pakistańskimi talibami podpisali w poniedziałek porozumienie z rządem Pakistanu, zobowiązując się m.in. do złożenia broni i zaprzestania rekrutacji zagranicznych bojowników – pisze...
Przegląd prasy -
Erika Steinbach: Chcę prawdy i tylko prawdy
Erika Steinbach jest znienawidzona w Polsce. Poświęciła swoją karierę na udokumentowanie cierpienia Niemców wypędzonych z Europy Wschodniej po drugiej wojnie światowe. Serwis internetowy tygodnika „Der Spiegel”, SPIEGEL...
Przegląd prasy -
Recesja w Unii może utrzymać się w 2010 roku
Istnieje ryzyko, że europejska gospodarka utrzyma się w stanie recesji jeszcze w 2010 roku, a perspektywy na przywrócenie wzrostu gospodarczego są „wysoce niepewne” – wynika z opracowania Unii Europejskiej, cytowanego...
Przegląd prasy -
PO: prezydent nie kieruje się interesem narodowym
Zdaniem wiceszefa PO Waldy Dzikowskiego, prezydent Lech Kaczyński - wetując ustawę obniżającą wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat, udowodnił, że nie kieruje się interesem narodowym.
Kraj -
Gazprom zgodził się na przejęcie zobowiązań RosUkrEnergo
Rosyjski koncern Gazprom zgodził się wziąć na siebie zobowiązania usuniętej z rynku spółki RosUkrEnergo (RUE) wobec Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na dostawy do Polski 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie - pisze...
Gospodarka -
"Huebner zmieniła barwy polityczne dla osobistej kariery"
Komisarz Danuta Huebner, startując w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy PO, kieruje się własną karierą a nie przekonaniami politycznymi - ocenił lider frakcji socjalistów (PSE) w PE Martin Schulz.
Kraj -
Pogrzeb prof. Religi w piątek
Pogrzeb prof. Zbigniewa Religi odbędzie się w najbliższy piątek, 13 marca - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia.
Życie -
Wielkopolska: Kaczmarek i Woźniak liderami list PO w wyborach do PE
Europoseł Filip Kaczmarek i marszałek województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak są liderami listy wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował szef struktur wojewódzkich PO Waldy Dzikowski.
Kraj -
Ks. Bożek wykluczony ze stanu kapłańskiego
Benedykt XVI pozbawił stanu kapłańskiego zbuntowanego i wcześniej ekskomunikowanego księdza Marka Bożka, który był samozwańczym proboszczem polskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Saint Louis w stanie Missouri -...
Świat -
Sri Lanka: 15 zabitych w samobójczym zamachu
Co najmniej 15 osób zginęło, a 60 odniosło obrażenia w zamachu samobójczym na południu Sri Lanki - poinformowała agencja AFP powołując się na lankijską policję.
Świat -
Biało-czerwony lifting laburzystów
Szumnie zapowiadane otwarcie brytyjskiej Partii Pracy na środowisko polskich imigrantów to nic innego jak tylko kolejny etap ideowego liftingu laburzystów, który ma powstrzymać ich spadające notowania i poprawić ogólny wizerunek...
Świat -
"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać J. Kaczmarka
"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka za twierdzenia, że zaniżył swe dochody w oświadczeniu majątkowym, za co nałożono na niego "karę" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Pełnomocnik Kaczmarka zapowiada...
Życie -
Hall: zadziwiają mnie argumenty pana prezydenta
Minister edukacji Katarzyna Hall powiedziała, że argumenty jakie przedstawił prezydent wetując ustawę o systemie oświaty powinny go raczej nakłonić do jej podpisania. "Zadziwiają mnie argumenty, których użył pan prezydent" - podkreśliła.
Kraj -
Tusk liczy na pomoc Kwaśniewskiego ws. polskich kandydatów
Donald Tusk liczy na pomoc Aleksandra Kwaśniewskiego w sprawie polskich kandydatur na ważne stanowiska w instytucjach międzynarodowych - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, relacjonując spotkanie premiera z b. prezydentem.
Kraj -
Chiny oskarżają dalajlamę o rozpowszechnianie plotek
Władze Chin oskarżyły duchowego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę XIV o "rozpowszechnianie plotek" na temat Tybetu.
Świat -
Dalajlama oskarża Chiny o zabicie setek tysięcy Tybetańczyków
Tybetański przywódca duchowy Dalajlama XIV oskarżył chińskie władze o zabicie od czasu inwazji na Tybet na początku lat 50. "setek tysięcy Tybetańczyków". Na tych terenach - według jego słów - uczyniono "piekło na ziemi".
Świat -
Recesja w UE może utrzymać się w 2010 r.
Istnieje ryzyko, że europejska gospodarka utrzyma się w stanie recesji jeszcze w 2010 roku, a perspektywy na przywrócenie wzrostu gospodarczego są "wysoce niepewne" - wynika z opracowania UE, cytowanego przez wtorkowy "Financial Times".
Gospodarka -
Bracia Kaczyńscy pełni różnic
Jarosław Kaczyński coraz bardziej różni się z Lechem Kaczyńskim - uważa "Dziennik". Według pisma, szef PiS idzie w stronę twardego lidera opozycji, zaś prezydent - politycznego rozjemcy.
Kraj -
Antykorupcyjny projekt Pitery
"Rzeczpospolita" dotarła do rewolucyjnego projektu ustawy - Prawo antykorupcyjne, autorstwa minister ds. walki z korupcją Julii Pitery, wspomaganej przez prawników Kancelarii Premiera i MSWiA.
Kraj -
Bułgarzy na warszawskiej giełdzie
W ciągu kilku miesięcy na warszawskiej giełdzie może zadebiutować pierwsza spółka rodem z Bułgarii. Będzie to Sopharma, największy w tym bałkańskim kraju producent lekarstw - dowiedział się "Parkiet".
Przegląd prasy -
Prezydent ma proces przez Jaruzelskiego
20 tys. zł domaga się była urzędniczka Kancelarii Prezydenta, uważając, że została stamtąd niesprawiedliwie zwolniona. Twierdzi, iż zrobiono z niej kozła ofiarnego, gdy wyszło na jaw, że ktoś dał do podpisania Lechowi Kaczyńskiemu zgodę...
Przegląd prasy -
Bracia Kaczyńscy pełni różnic
Jarosław Kaczyński coraz bardziej różni się z Lechem Kaczyńskim - uważa "Dziennik". Według pisma, szef PiS idzie w stronę twardego lidera opozycji, zaś prezydent - politycznego rozjemcy.
Przegląd prasy -
Antykorupcyjny projekt Pitery
"Rzeczpospolita" dotarła do rewolucyjnego projektu ustawy - Prawo antykorupcyjne, autorstwa minister ds. walki z korupcją Julii Pitery, wspomaganej przez prawników Kancelarii Premiera i MSWiA.
Przegląd prasy -
Kogo skontroluje skarbówka?
Już kupując drogi sprzęt elektroniczny, luksusową biżuterię, ekskluzywne meble czy zagraniczną wycieczkę, możemy trafić pod lupę urzędników skarbowych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Młodzi ruszyli po dopłaty do kredytów
Od stycznia dwukrotnie wzrosła liczba kredytów mieszkaniowych, w spłacaniu których pomaga budżet państwa - zauważa "Metro".
Przegląd prasy -
Tylko osiem osób ma emerytury z OFE
Nieco ponad 46 zł wynosi przeciętna wysokość emerytur okresowych wypłacanych w tym miesiącu ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) - ujawnia "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2009-03-10
Antykorupcyjny projekt Pitery, Bracia Kaczyńscy pełni różnic, prezydent ma proces przez Jaruzelskiego oraz kogo skontroluje skarbówka - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Irlandia Płn.: atak ekstremistów, śmierć policjanta
Policjant został zastrzelony w poniedziałek podczas patrolowania katolickiej części miasta Craigavon, niespełna 48 godzin po zamachu, w którym zginęło dwu brytyjskich żołnierzy - poinformowała rzeczniczka policji; politycy obawiają się...
Świat -
Francja: alkohol i papierosy dozwolone od lat 18
Francuski parlament zakazał sprzedaży alkoholu i papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Do tej pory we Francji zakaz taki dotyczył młodzieży do lat 16.
Świat -
W.Brytania: Partia Pracy otwiera się na Polaków
Polacy wzbogacający W. Brytanię społecznie, kulturowo i ekonomicznie, powinni włączać się też w brytyjskie życie polityczne - powiedzieli w poniedziałek w brytyjskim parlamencie szef MSZ David Miliband i minister stanu ds. Europy...
Świat -
Prezydent zawetował nowelizację ustawy o systemie oświaty
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę obniżającą wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat - poinformowało późnym wieczorem w poniedziałek biuro prasowe kancelarii prezydenta.
Kraj