12 marca 2009
-
Trzeci dzień wzrostów na Wall Street
Pozytywne dane o sytuacji rynku bankowego i detalicznego w USA przyczyniły się do wzrostów na nowojorskiej giełdzie.
Gospodarka -
W internecie nie było zapowiedzi masakry
Wbrew wcześniejszym doniesieniom, 17-letni Tim K., sprawca środowej masakry w szkole w Winnenden w Badenii-Wirtembergii, nie umieścił zapowiedzi swego czynu w internecie - oświadczył rzecznik policji.
Świat -
Lefebryści gotowi podjąć negocjacje z Watykanem
Lefebryści wyrazili gotowość podjęcia "dyskusji doktrynalnej" z Kościołem katolickim, która została uznana za "konieczną" w dekrecie ze stycznia o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów, wyświęconych bez zgody Watykanu przez arcybiskupa...
Świat -
Katastrofa śmigłowca na Atlantyku
16 osób zaginęło, a jedna poniosła śmierć w katastrofie obsługującego morskie instalacje naftowe śmigłowca Sikorsky S-92, który runął do Atlantyku na wschód od wybrzeża kanadyjskiej wyspy Nowa Fundlandia.
Świat -
Daniel Fried specjalnym wysłannikiem ds. Guantanamo
Były ambasador USA w Polsce i długoletni dyplomata odpowiedzialny za sprawy europejskie Daniel Fried będzie mianowany specjalnym wysłannikiem rządu ds. dalszych losów więźniów przetrzymywanych w bazie amerykańskiej Guantanamo na Kubie.
Świat -
Pitera: prawo nie zostało złamane, jest konflikt interesów
Prawo nie zostało złamane, nie ma też nepotyzmu, ale jest konflikt interesów - tak minister w kancelarii premiera Julia Pitera odniosła się do doniesień o biznesowych powiązaniach bliskich i przyjaciół Waldemara Pawlaka z ochotniczą...
Kraj -
"Le Monde" zapłaci Realowi 330 tys. euro
Real Madryt wygrał proces przeciwko francuskiej gazecie "Le Monde", która oskarżyła piłkarzy Królewskich o stosowanie niedozwolonych środków. Dziennik będzie musiał zapłacić klubowi 330 tys. euro odszkodowania.
Życie -
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Rosji
Rosja musi wypłacić odszkodowanie rodzinom 13 Czeczenów uprowadzonych w latach 2001-2003 w Czeczenii - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu.
Świat -
Forum Transatlantyckie: skupiać się na obronnej funkcji NATO
Uwzględniając nowe zagrożenia NATO musi zachować charakter obronny i nie próbować wyręczać innych organizacji międzynarodowych - taka opinia powtarzała się w wypowiedziach uczestników Forum Transatlantyckiego, zorganizowanego w 10....
Kraj -
Alternatywa dla tarczy rakietowej w Polsce?
Znany przeciwnik planu rozmieszczenia baz amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej (BMD, potocznie "tarczy") w Polsce i Czechach, profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT), Theodore Postol, wystąpił z propozycją...
Świat -
Uroczystości 10. rocznicy wstąpienia Polski do NATO
W 10. rocznicę wstąpienia Polski do NATO politycy oraz wojskowi i cywilni eksperci rozmawiali o przyszłości Sojuszu; wspominano także nasze starania o przyjęcie do Paktu. Uhonorowano poległych w misjach NATO.
Kraj -
Sekretarz generalny NATO w piątek w Warszawie
W piątek z okazji 10-lecia przyjęcia Polski do NATO z wizytą w Warszawie będzie przebywał sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. Spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami MSZ i MON.
Kraj -
PO, PSL i SLD mają projekt ustawy medialnej; PiS krytykuje
PO, PSL i SLD przedstawiły uzgodniony projekt ustawy medialnej, który zakłada m.in. likwidację abonamentu oraz utworzenie nowej 7-osobowej KRRiT. Projekt krytykuje PiS - uważa, że jest to próba przejęcia mediów publicznych przez te trzy...
Kraj -
Maciej Lang kandydatem na ambasadora RP w Afganistanie
Maciej Lang jest kandydatem na nowego ambasadora RP w Afganistanie - potwierdził szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Krzysztof Lisek (PO).
Kraj -
Skazano 13 sprawców masakry w Vukovarze
Trzynastu Serbów zostało skazanych przez sąd w Belgradzie za zbrodnie wojenne popełnione na około 200 Chorwatach w chorwackim Vukovarze w 1991 roku.
Świat -
EBI pożycza 3 mld euro producentom samochodów
Odpowiadając na apele wielu krajów z Francją na czele, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytów o łącznej sumie 3 mld euro europejskiemu sektorowi motoryzacyjnemu. Do maja ma zostać przyznana kolejna transza w wysokości 2,8...
Gospodarka -
Pawlak: moje działania transparentne; koalicja funkcjonuje dobrze
Koalicja funkcjonuje dobrze - zapewnił dziennikarzy wicepremier Waldemar Pawlak po "otwartej i bezpośredniej" rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem. Szef PSL tłumaczył się z kontraktów zawieranych przez kierowaną przez niego OSP z...
Kraj -
Doprawianie przystawki
"To może być to element zemsty za to, że próbowałem rozwiązać sprawę opcji walutowych" – tłumaczy powód powstania artykułu o swoich interesach Waldemar Pawlak. Bzdura? Niekoniecznie.
Kraj -
Belgia rezygnuje z tajemnicy bankowej
Belgia od przyszłego roku zrezygnuje ze stosowania tajemnicy bankowej wobec tzw. nierezydentów - ogłosił minister finansów tego kraju Didier Reynders.
Gospodarka -
Zwolniony omyłkowo wraca do więzienia
Policja zatrzymała Jacka R., którego dwa tygodnie temu zwolniono przez pomyłkę z więzienia w Grudziądzu. Mężczyzna trafi do tego samego zakładu karnego.
Życie -
"Zbylut Grzywacz 1939-2004" w Krakowie
450 obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i fotografii składa się na monograficzną wystawę twórczości Zbyluta Grzywacza, którą od czwartku można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.
KulturaSztuka/Foto -
Lider opozycji kandyduje na burmistrza Soczi
Borys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji i głośny krytyk premiera Władimira Putina, zgłosił swoją kandydaturę na burmistrza Soczi, 350- tysięcznego miasta nad Morzem Czarnym.
Świat -
Kołodziejski o ustawie medialnej: to marginalizacja telewizji publicznej
W ocenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, zaprezentowany w czwartek projekt nowej ustawy medialnej, jeśli wejdzie w życie, oznacza marginalizację telewizji publicznej.
Kraj -
Madoff przyznał się do winy
Bernard Madoff, oszust stulecia, który ponad 20 lat prowadził "piramidę Ponziego" pod przykrywką legalnego domu maklerskiego i okradł swych klientów na 65 miliardów dolarów, przyznał się do winy przed sądem federalnym w Nowym Jorku.
Świat -
Czerwona groteska
Deklaracja chińskich władz, które zapowiedziały właśnie, że kandydat na następcę duchowego przywódcy Tybetu będzie musiał uzyskać pełną akceptację Pekinu to posunięcie groźne i groteskowe zarazem.
Świat -
"Polska nie potrzebuje pieniędzy z MFW"
Polska nie potrzebuje pożyczać pieniędzy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W tym roku może natomiast zostać uruchomiona druga transza pożyczki z Banku Światowego w wysokości 1 mld euro - powiedział dziennikarzom wiceminister...
Gospodarka -
Przeminęli z kryzysem
Rekordowa liczba miliarderów zniknęła z listy najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes". Niektórzy stracili nawet 90 proc. swojego majątku.
Gospodarka -
Komisja ds. nacisków: nowa lista świadków
Sejmowa komisja śledcza ds. nacisków przyjęła nową listę świadków. Są na niej prokuratorzy ze specjalnego zespołu, który zajmował się przeciekiem z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa, a także m.in. żona b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka...
Kraj -
Prof. Safjan sędzią europejskiego trybunału sprawiedliwości
Prof. Marek Safjan, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego został mianowany na stanowisko sędziego Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu - poinformowało oficjalnie MSZ.
Kraj -
Frank wzmacnia złotego
Silne umocnienie złotego w ostatnich godzinach czwartkowej sesji spowodowane było poprawą nastrojów po zapowiedzi banku centralnego Szwajcarii osłabienia franka. Jednak, zdaniem analityków, w perspektywie kilku najbliższych tygodni nasza...
Gospodarka -
PE za uregulowaniem dostępu dzieci do gier wideo
Po masakrze w niemieckim liceum w Winnenden Parlament Europejski przyjął niewiążący raport w sprawie lepszego usankcjonowania dostępu dzieci do gier wideo. Podkreślił jednak, że brutalne gry wcale nie muszą prowadzić do brutalnych...
Świat -
Hołd ofiarom zbombardowania Świnoujścia
Kilkuset Polaków i Niemców oddało w czwartek hołd pamięci ofiar zbombardowania Świnoujścia 12 marca 1945 r. Uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym w Golm po niemieckiej stronie wyspy Uznam, na którym spoczywają ciała tysięcy ofiar...
Kraj -
Poszukiwany zbieg z policyjnego konwoju
Kilkudziesięciu policjantów szuka 18- latka, który zbiegł z policyjnego konwoju w Żarach (Lubuskie) - poinformował Artur Chorąży z zespołu prasowego lubuskiej policji.
Kraj -
Berlusconi, jednym z najbogatszych Włochów
Premier Silvio Berlusconi z majątkiem wartości 6,5 miliarda dolarów zajmuje drugie miejsce wśród najbogatszych Włochów i 70. na świecie w rocznym rankingu magazynu "Forbes", który w środę (czasu lokalnego) ogłoszono w Nowym Jorku.
Życie -
Dekagiebizacja ukraińskich uczelni
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła akcję "dekagiebizacji" szkół wyższych. Tego dnia z ukraińskich uniwersytetów i politechnik usunięto wszystkich działających w nich tajnych agentów tej firmy - oświadczył szef SBU, Wałentyn...
Świat -
Ustawa Pitery
Obowiązek ujawniania funkcji publicznych, sprawowanych po 1990 r. oraz składania oświadczeń majątkowych m.in. przez posłów, senatorów, radnych i pracowników administracji rządowej przewiduje projekt ustawy Prawo antykorupcyjne.
Kraj -
Lublińska-Kasprzak na czela PARP
Bożena Lublińska-Kasprzak została nowym prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Kraj -
Niemcy i Francja idą na wojnę z rajami podatkowymi
Kanclerz Niemiec Anglea Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedzieli zdecydowaną walkę przeciwko "rajom podatkowym".
Gospodarka -
Bartoszewski: nie jestem członkiem rady w Auschwitz
Nie byłem, nie jestem i nie będę członkiem Rady Honorowej Kopca Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu - oświadczył przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Władysław Bartoszewski w liście do szefowej Powiernictwa Polskiego, senator...
Kraj -
Ruszył proces ws. wypadku autokaru z licealistami
Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się proces związany z wypadkiem autokaru z licealistami, do którego doszło 3,5 roku temu koło Jeżewa (Podlaskie).
Kraj -
Błaszczak nowym rzecznikiem klubu PiS
Mariusz Błaszczak został w czwartek nowym rzecznikiem klubu parlamentarnego PiS. Zastąpił Mariusza Kamińskiego pełniącego tę funkcję od grudnia 2007 roku.
Kraj -
"Podejrzany zapach" powodem awaryjnego lądowania w Gdańsku
Boeing 737 lądował awaryjnie przed południem na lotnisku w Gdańsku po tym, jak w kabinie pilota pojawił się podejrzany zapach. Samolotem leciało 196 osób.
Kraj -
Janusz Lewandowski uniewinniony
Krakowski sąd uniewinnił byłego ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego od zarzutów nieprawidłowej prywatyzacji dwóch krakowskich spółek Skarbu Państwa na początku lat 90.
Kraj -
Marsz pamięci Djindjicia
Ponad 3 tys. ludzi wzięło udział w marszu pamięci premiera Serbii Zorana Djindjicia w centrum Belgradu, odpowiadając na apel Liberalnej Partii Demokratycznej (LDP) Czedomira Jovanovicia, dawnego współpracownika Djindjicia.
Świat -
Żołnierze skończyli składanie wyjaśnień ws. Nangar Khel
Siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabicie afgańskich cywili w sierpniu 2007 roku w rejonie Nangar Khel, zakończyło składanie wyjaśnień przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie.
Kraj -
Jabłońska odwołana z PARP
Danuta Jabłońska została odwołana z dniem 12 marca z funkcji prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)- poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Kraj -
Pawlak złożył premierowi wyjaśnienia
Wicepremier Waldemar Pawlak złożył wyjaśnienia premierowi Donaldowi Tuskowi w związku z medialnymi doniesieniami o biznesowych powiązaniach jego bliskich i przyjaciół z ochotniczą strażą pożarną, której jest honorowym prezesem.
Kraj -
"Nowy" bezrobotny idzie do Urzędu Pracy
Infotuba.pl opisuje nowy trend na rynku pracy.
Życie -
Medialny status quo
W projekcie ustawy medialnej nie chodzi o to, aby zmienić media publiczne. Chodzi o to, aby można było je obsadzić "swoimi" ludźmi.
Kraj -
Brudziński: ustawa medialna to próba przejęcia mediów
Zamierzeniem projektu ustawy medialnej jest próba przejęcia wpływów w mediach publicznych przez przedstawicieli PO, PSL i SLD - uważa przewodniczący zarządu głównego PiS Joachim Brudziński.
Kraj -
10 lat Polski w NATO
Dzień przystąpienia Polski do NATO był dla naszego kraju przełomem - podkreślił prezydent Lech Kaczyński, przemawiając z okazji 10. rocznicy obecności Polski w Pakcie Północnoatlantyckim.
Kraj -
Do TV powraca "Pegaz"
Po ponad czteroletniej przerwie do TVP wraca program poświęcony kulturze i sztuce "Pegaz". Będzie emitowany w Jedynce w sobotę o godz. 8.40. Program prowadzić będzie Filip Łobodziński, publicysta "Newsweeka" i wieloletni dziennikarz...
Życie -
Chiny chcą "zatwierdzać" kolejne reinkarnacje dalajlamy
Wysoki rangą przedstawiciel władz chińskich ostrzegł w czwartek, że centralny rząd Chin musi zatwierdzić reinkarnację dalajlamy i nie uzna żadnego kandydata, który nie zyska jego akceptacji - podała agencja Xinhua.
Świat -
12 marca 2009
Czy Winston Churchill wiedział o planach rotmistrza Witolda Pileckiego wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, jak zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego Polska radzi sobie z kryzysem, czy krajom Europy Wschodniej grożą podwyżki cen...
Przegląd prasy -
Prezydent: nie chciałem obsadzać wschodnich ambasad
Prezydent Lech Kaczyński oświadczył, że nie miał zamiaru obsadzać swoimi ludźmi trzech ambasad: w Kijowie, Moskwie i Wilnie. Zaznaczył jednocześnie, że skoro prezydent mianuje ambasadorów, to musi mieć wpływ na decyzje co do obsady...
Kraj -
Podwyżki cen żywności w Europie Wschodniej
Globalny kryzys finansowy, który osłabił banki i walutę w krajach Europy Wschodniej, zaczął zbierać swoje żniwo w realnej gospodarce i uderza w konsumentów za pomocą rosnących cen żywności, pisze „Wall Street Journal”.
Przegląd prasy -
Ćwiąkalski wypchnięty do PE?
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski poinformował, że otrzymał od władz krajowych PO propozycję kandydowania do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca w Krakowie. Decyzję podejmie do końca przyszłego tygodnia.
Kraj -
NATO musi zacieśnić współpracę z Pakistanem
NATO musi zacieśnić współpracę z Pakistanem, zapewnić sobie wystarczającą liczbę wojsk w Afganistanie i podtrzymywać dialog z Rosją - oświadczył w Budapeszcie sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.
Świat -
Sudan: porwanie lekarzy
Pięciu pracowników belgijskiego oddziału organizacji Lekarze bez Granic (franc. MSF) zostało porwanych w Darfurze, ogarniętym konflikcie regionie na zachodzie Sudanu - podało biuro organizacji w Brukseli.
Świat -
Spadek producji w Niemczech powyżej szacunków
Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w styczniu 2009 o rekordowe 7,5 proc. miesiąc do miesiąca, po spadku miesiąc wcześniej o 3,9 proc., po korekcie - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Pracy w komunikacie.
Gospodarka -
Europa nie przyjmuje kryzysu do wiadomości?
Czy Europa wypiera powagę kryzysu ze świadomości i czy stawia czoła rosnącemu zagrożeniu ze strony globalnej recesji, zastanawia się dziennik „International Herald Tribune”.
Przegląd prasy -
Brytyjczycy wiedzieli o Auschwitz
Nowe dowody, które ostatnio wyszły na jaw w Polsce, sugerują, iż Wielka Brytania wiedziała o planie wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, który opracował rotmistrz Witold Pilecki - pisze na łamach czwartkowego wydania dziennika "The...
Życie -
Miliarderzy dotknięci kryzysem
Kryzys dotknął nie tylko średniozamożnych i najuboższych. Ogromne straty ponieśli również ludzie na szczycie piramidy społecznej. Według magazynu „Forbes” w tym roku liczba miliarderów spadła do 793, podczas gdy jeszcze rok...
Przegląd prasy -
10 zapomnianych problemów świata
Miliony ludzi opuszcza swoje domy rozpaczliwie poszukując ratunku przed prześladowaniami. Głód, niebezpieczeństwo i nieustanny lęk o życie swoje i swoich bliskich towarzyszy im przez całą podróż. To nie scenariusz filmu, ale prawdziwe...
Przegląd prasy -
Stany Zjednoczone popierają wejście Francji do NATO
Waszyngton wyraził zadowolenie z decyzji francuskiego rządu o wstąpieniu do NATO. Rzecznik Białego Domu Mike Hammer powiedział, że Stany Zjednoczone widzą w tym szansę na umocnienie sojuszu, pisze „Le Monde”.
Przegląd prasy -
Relacje Rosja-UE: Coraz trudniej się przyjaźnić
Nadchodzi ocieplenie stosunków między Rosją i Unią Europejską, podaje „Niezawisimaja gazieta”.
Przegląd prasy -
"Do euro weszliśmy gładko"
Premier Słowacji Robert Fico powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że w żadnym innym kraju Unii Europejskiej operacja przyjęcia euro nie przebiegła tak "gładko", jak na Słowacji.
Gospodarka -
Kandydat Europy na sekretarza generalnego NATO
Jest niemal pewne, że następnym sekretarzem generalnym NATO będzie obecny premier Danii, podaje „Niezawisimaja gazieta”
Przegląd prasy -
Wielka Brytania wiedziała o planie Pileckiego wyzwolenia Auschwitz
Nowe dowody, które ostatnio wyszły na jaw w Polsce, sugerują, iż Wielka Brytania wiedziała o planie wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, który opracował rotmistrz Witold Pilecki – pisze na łamach dziennika „The Times”...
Przegląd prasy -
Polski prezydent spokojny o stan gospodarki
Polska została dotknięta przez międzynarodowy kryzys finansowy, ale nie ucierpiała w takim stopniu jak niektóre inne kraje – podkreślił w wywiadzie dla dziennika „New York Times” polski prezydent Lech Kaczyński.
Przegląd prasy -
Sikorski z ostrożnym optymizmem o stosunkach NATO-Rosja
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z ostrożnym optymizmem wypowiedział się w belgijskim dzienniku „Le Soir” o przyszłości stosunków NATO-Rosja.
Przegląd prasy -
Putin "litościwy" dla Ukrainy
Ukraina jest o krok od bankructwa - oświadczył rosyjski premier Władimir Putin. Zapewnił jednak, że Moskwa nie będzie spychać tego kraju z krawędzi wysokimi rachunkami za gaz - informują rosyjskie media.
Świat -
Kontrole wz. z opcjami w spółkach skarbu państwa
Z wstępnego raportu resortu skarbu wynika, że kontrole związane z opcjami walutowymi mają miejsce w 30-35 spółkach skarbu państwa - powiedział w Radiu PIN minister skarbu Aleksander Grad.
Gospodarka -
Dostawy do Afganistanu przez... Iran?
Stany Zjednoczone analizują nowe szlaki dostaw na potrzeby misji w Afganistanie z ominięciem Rosji i biorą pod uwagę nawet Iran - pisze "New York Times", powołując się na wojskowych planistów w Pentagonie.
Świat -
Ulica prof. Bronisława Geremka
Już dziś, o godzinie 11.30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku, członkowie stowarzyszenia Młodzi Demokraci rozpoczną zbieranie podpisów w sprawie upamiętnienia zmarłego niedawno prof. Bronisława Geremka.
Kraj -
Pech w Izraelu
Izraelski autostopowicz, który omyłkowo wszedł na pole minowe i został ranny, w trakcie akcji ratowniczej spadł ze śmigłowca, ponosząc śmierć na miejscu.
Życie -
Irak: trzy lata za rzucanie butami
Iracki dziennikarz telewizyjny Muntadar al-Zeidi, który w grudniu rzucił butami w prezydenta USA George'a W. Busha, został w czwartek skazany przez sąd w Bagdadzie na trzy lata pozbawienia wolności.
Świat -
Sól działa przeciwdepresyjnie
Sól poprawia nastrój i może mieć działanie przeciwdepresyjne - wynika z najnowszych badań, o których informuje serwis EurekAlert. Artykuł na ten temat ukaże się w lipcowym wydaniu pisma "Physiology & Behavior".
Życie -
Policja oszczędzi na polskim samolocie bezzałogowym
Poznańscy naukowcy kończą prace nad bezzałogowym samolotem "Żuraw", który miał wesprzeć pracę polskiej policji. Tymczasem policja nie przewiduje w najbliższym czasie zakupu takich maszyn.
Gospodarka -
Sikorski o stosunkach NATO-Rosja
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z ostrożnym optymizmem wypowiedział się w czwartkowym wydaniu belgijskiego dziennika "Le Soir" o przyszłości stosunków NATO-Rosja.
Świat -
NYT: prezydent Polski spokojny o gospodarkę
Polska została dotknięta przez międzynarodowy kryzys finansowy, ale nie ucierpiała w takim stopniu jak niektóre inne kraje - podkreślił w wywiadzie dla czwartkowego "New York Timesa" polski prezydent Lech Kaczyński.
Gospodarka -
Ropa drożeje o 2 proc.
Ropa naftowa drożeje w Nowym Jorku o 2 proc. w reakcji na oczekiwania, że OPEC obniży dostawy tego surowca - podają maklerzy.
Gospodarka -
Pawlak: ZOSP RP działa legalnie
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak (PSL) zapewnił, że Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zamawia wszystkie towary i usługi zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.
Kraj -
Światowa gospodarka skurczy się o 1-2 proc.
Gospodarka światowa może skurczyć się w br. o 1-2 proc. w warunkach najgorszej sytuacji od kryzysu z lat 30. ub. wieku - powiedział prezes Banku Światowego Robert Zoellick w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Daily Mail".
Gospodarka -
"Rozmowy z talibami na zasadach rządu w Kabulu"
Wszelkie rozmowy w sprawie politycznego porozumienia z afgańskimi rebeliantami winny być prowadzone na warunkach rządu w Kabulu - oświadczył amerykański minister obrony Rober Gates.
Świat -
Strajk ostrzegawczy w Kompanii Węglowej
Dwugodzinny strajk ostrzegawczy rozpoczął się w czwartek rano w kopalniach należących do Kompanii Węglowej. Związkowcy chcą w ten sposób skłonić zarząd firmy do ustępstw w sprawie tegorocznych podwyżek płac.
Kraj -
Ostatni unijny szczyt prezydenta?
Na obrady 19 marca do Brukseli znów pojadą Kaczyński i Tusk - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Sarkozy obraził się na Tuska?
Jak dowiedział się "Dziennik", wszyscy - poza jednym - zaproszeni europejscy przywódcy nieformalnie potwierdzili, że przyjadą do Warszawy na zjazd Europejskiej Partii Ludowej. 29 kwietnia w Sali Kongresowej kilkunastu przywódców partii...
Przegląd prasy -
Komu pomagać w kryzysie?
Pomagać emerytom i rencistom czy pracownikom zwalnianych firm? Politycy prześcigają się w pomysłach, komu w kryzysie należy się największe wsparcie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Historii od metra
Gdyby nie wojna, mielibyśmy w Warszawie siedem linii metra. Budowa ostatniej skończyłaby się 36 lat temu. O tym opowiada powstający właśnie serial. Zobaczymy go w TVP - zapowiada "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Amerykanie zepchną na nas talibów?
Spodziewamy się gwałtownego wzrostu aktywności przeciwnika, czyli ekstremistycznego skrzydła talibów i innych organizacji terrorystycznych - przewiduje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister obrony Bogdan Klich.
Przegląd prasy -
Prezydent Wschodu
Lech Kaczyński ma plan obsadzenia swoimi ludźmi trzech ambasad najważniejszych dla jego zagranicznych ambicji - w Kijowie, Moskwie i Wilnie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
PO szykuje czystkę w TVP
"Rzeczpospolita" dotarła do projektu nowej ustawy medialnej przygotowanej przez PO, który podlega ostatnim uzgodnieniom z lewicą.
Przegląd prasy -
Młodzi rolnicy jako pierwsi
Za dwa tygodnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ruszy z naborem wniosków o przyznanie dotacji młodym rolnikom na ułatwienie im startu zawodowego - zapowiada "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Czy Polska kocha swoje dzieci?
Takie pytanie stawiają publicznie pediatrzy. Mamy baby boom, a w kraju brakuje 4 tys. specjalistów chorób dzieci - alarmuje "Metro".
Przegląd prasy -
Rząd chce zwiększyć popyt na samochody
W ciągu dwóch tygodni mają pojawić się szczegółowe propozycje dotyczące proekologicznego pakietu wspierającego popyt na nowe samochody - wynika z planów Ministerstwa Gospodarki, do których dotarła "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2009-03-12
Czy polskie dzieci mają należytą opiekę lekarską, komu trzeba pomagać w kryzysie, czy PO szykuje czystkę w TVP, ile linii metra mogłaby mieć Warszawa, na których ambasadach zależy prezydentowi i czy siły amerykanie zepchną talibów do...
Przegląd prasy -
Korea Północna przygotowuje się do wystrzelenie "satelity"
Korea Północna zawiadomiła Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego i Międzynarodową Organizację Żeglugi oraz "inne instytucje", że zamierza wprowadzić na orbitę okołoziemską satelitę telekomunikacyjnego - poinformowała w czwartek...
Świat -
Premier Iraku: bez Amerykanów nie damy rady
Przebywający z wizytą w Australii premier Iraku Nuri al-Maliki oświadczył, że irackie służby bezpieczeństwa będą w stanie przejąć kontrolę nad krajem po wycofaniu się wojsk amerykańskich.
Świat -
Na kryzysie tracą także najbogatsi
Światowy kryzys finansowy nie oszczędził czołowych miliarderów zmniejszając ich liczbę o 332 osoby.
Gospodarka -
Przełożono start promu kosmicznego Discovery
Kolejna próba startu wahadłowca Discovery odbędzie się najprawdopodobniej w poniedziałek, chociaż niewykluczone, że odbędzie się ona w niedzielę. Wszystko zależy od postępu prac przy usuwaniu usterki - poinformował rzecznik agencji NASA.
Życie