14 marca 2009
-
Watykański dostojnik skrytykował ekskomunikę w Brazylii
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Rino Fisichella skrytykował nałożenie ekskomuniki na lekarzy, którzy usunęli bliźniaczą ciążę u 9-letniej dziewczynki z Brazylii, zgwałconej przez ojczyma.
Świat -
MŚ w łyżwiarstwie szybkim - złoto Nesbitt na 1000 m
Reprezentantka gospodarzy Christine Nesbitt zwyciężyła w wyścigu na dystansie 1000 m mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na olimpijskim torze w kanadyjskim Richmond.
Życie -
Wpadka z raportem
Jeśli Donald Tusk traktuje poważnie swoje obietnice zmian standardów etycznych w polskiej polityce, powinien natychmiast zdymisjonować Waldemara Pawlaka.
Kraj -
"Kancelaria prezydenta niepotrzebnie eksploatuje temat"
Kancelaria prezydenta niepotrzebnie próbuje eksploatować sprawę rachunku za samolot do Brukseli, którym Lech Kaczyński poleciał na październikowy szczyt UE - powiedział szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, komentując doniesienia...
Kraj -
"Są szanse na kworum na zjeździe ZPB"
Mimo trudności i nacisków, wywieranych przez władze białoruskie, są szanse na kworum na zjeździe kierowanego przez Andżelikę Borys Związku Polaków na Białorusi, który ma się odbyć w niedzielę w Grodnie - uważa działacz ZPB i dziennikarz...
Świat -
Misiak: nie wpływałem na specustawę stoczniową
Senator Tomasz Misiak (PO) zapewnił, że nie był zaangażowany w żaden proces decyzyjny dotyczący specustawy stoczniowej - ani po stronie rządowej, ani firmy, w której jest udziałowcem i która bez przetargu otrzymała zlecenie na usługi w...
Kraj -
Polski kierowca zamordowany pod Moskwą
Kierowca polskiego samochodu ciężarowego został zamordowany na parkingu w pobliżu Klina, ok. 80 km na północ od Moskwy. Innego kierowcę z Polski uprowadzono, ale wkrótce uwolniono.
Życie -
(PO)rachunki kancelarii
Kancelaria prezydenta złożyła pozew przeciwko Tomaszowi Arabskiemu, szefowi kancelarii premiera - dowiedział się „Wprost”. Powodem jest rachunek za samolot, którym Lech Kaczyński poleciał na szczyt UE.
Tylko u Nas -
10 lat Polski w NATO - regres?
Obchody przystąpienia Polski do NATO przebiegają w doskonałej atmosferze. Nikogo ten fakt nie powinien dziwić, zastanawia jednak co innego - bezkrytyczna analiza Sojuszu w przededniu 60. rocznicy jego powstania. Dziesięcioletnia obecność...
Kraj -
Ministrowie finansów G20 wzmocnią działania antyrecesyjne
Ministrowie finansów G20 reprezentujący kraje wnoszące ok. 80 proc. do globalnego PKB obiecali, że wzmocnią działania prowadzące do wyciągnięcia światowej gospodarki z recesji, w której znalazła się na skutek kryzysu na finansowych rynkach.
Świat -
"PO nie uchroniła polskich stoczni, a teraz czerpie z tego korzyści"
PO nie dała sobie rady z kryzysem i nie umiała uchronić polskich stoczni, a teraz czerpie z tego korzyści - powiedział na konferencji prasowej Jacek Kurski (PiS).
Gospodarka -
PSL zatwierdziło listy do eurowyborów
Sukces Europy - sukces dla Polski - z takim przesłaniem do eurowyborów zamierza iść PSL. W sobotę Krajowa Konwencja Wyborcza partii zatwierdziła listy do czerwcowych wyborów. Ludowcy wystawiają w nich prawie połowę swoich posłów.
Kraj -
Demonstracja policjantów w Madrycie
Tysiące hiszpańskich policjantów przemaszerowało przez Madryt, domagając się podwyżek płac, które według rządu są w obecnej kryzysowej sytuacji niemożliwe.
Świat -
Największy telefon komórkowy na świecie
Największy telefon komórkowy świata ma 4,5 metra wysokości i można go obejrzeć w Chicago jako reklamę amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Cricket Wireless.
Życie -
Pawlak: jestem ciekawy, jakie recepty zaproponuje Pitera
Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak powiedział, że jest ciekaw, jakie rozwiązania zaproponuje minister ds. walki z korupcją Julia Pitera, która bada sprawę biznesowych powiązań bliskich i znajomych wicepremiera z ochotniczą strażą...
Kraj -
Pracownicy Lekarzy bez Granic odzyskali wolność
Trzej cudzoziemcy, pracownicy organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic (MSF), porwani w środę w Darfurze na zachodzie Sudanu, są już wolni - poinformował przedstawiciel władz sudańskich.
Świat -
SLD prezentuje program wyborczy europejskiej lewicy
SLD zaprezentował wspólny program lewicowych ugrupowań zrzeszonych w Partii Europejskich Socjalistów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Za priorytet w dokumencie jest uznana walka z kryzysem gospodarczym.
Kraj -
Pawlak krytykuje PO i PiS za niewdrożenie dyrektywy MiFID
Wicepremier i szef PSL Waldemar Pawlak skrytykował PO i PiS za to, że w poprzedniej kadencji Sejmu nie została wdrożona dyrektywa MiFID, która mogła - zdaniem Pawlaka - uchronić firmy przed negatywnymi skutkami opcji walutowych.
Kraj -
Lepper: Janusz Wójcik nie jest kandydatem do PE
Były trener reprezentacji Polski i były poseł Samoobrony Janusz Wójcik nie jest kandydatem tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował w Kielcach przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper.
Kraj -
Prosto z prêt-à-porter
Najważniejsze osoby wśród oglądających pokazy mody poznaje się po tym, że są ubrane zbyt lekko w stosunku do panującej aury. Zaznaczają strojem, że podjeżdżają limuzynami.
Tylko u Nas -
Ukradł relikwiarz i chciał go sprzedać w supermarkecie
Mężczyznę podejrzanego o kradzież relikwiarza z kościoła zatrzymali policjanci z Oławy (Dolnośląskie). Złodziej był pijany, a relikwiarz próbował sprzedać klientom supermarketu.
Życie -
Algieria: wynik wyborów jest z góry przesądzony
Według algierskiej opozycji, wynik wyborów prezydenckich, które odbędą się w kwietniu jest z góry przesądzony. Obecne władze nie pozwalają na przeprowadzenie kampanii mającej na celu bojkot wyborów. Front Sił Socjalistycznych (FFS) nie...
Przegląd prasy -
Kościół przyznaje się do błędu
W obliczu rosnącego oburzenia wiernych, katoliccy biskupi w Brazylii oświadczyli, że matka zgwałconej dziewczynki nie zasługuje na ekskomunikę, pisze „Le Figaro”.
Przegląd prasy -
NATO chce współpracy z Rosją
Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer uważa, że najpilniejsze zadaniami NATO to pogłębienie współpracy z Rosją i wzmocnienie sił sojuszu w Afganistanie, podaje „Siegodnia”.
Przegląd prasy -
Gorbaczow: Stanom Zjednoczonym potrzebna jest pieriestrojka
Podczas wizyty w Londynie Michaił Gorbaczow stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny jak najszybciej zacząć pieriestrojkę, podaje „Siegodnia”.
Przegląd prasy -
Bush zaczyna karierę solową
Były prezydent Stanów Zjednoczonych wystąpi z wykładami. Za duże pieniądze - informuje „Izwiestia”.
Przegląd prasy -
CSU zaprosiła Steinbach na obrady zarządu partii
Bawarska Unia Chrześnicjańsko-Społeczna (CSU) zaprosiła szefową Związku Wypędzonych Erikę Steinbach na zamknięte obrady zarządu partyjnego - informuje tygodnik "Der Spiegel".
Przegląd prasy -
Zeznania Wałęsy ws. finansowania "Solidarności"
Dziennik "La Repubblica" ujawnił w sobotę fragmenty wypowiedzi byłego prezydenta Lecha Wałęsy na temat finansowania Solidarności przez Watykan.
Przegląd prasy -
14 marca 2009
Zeznania Wałęsy ws. finansowania "Solidarności", CSU zaprosiła Steinbach na obrady zarządu partii, Kościół przyznaje się do błędu oraz Bush zaczyna karierę solową - o tym m.in. informuje zagraniczna prasa.
Przegląd prasy -
Rosyjskie bombowce na Kubie i w Wenezueli?
Rosja dopuszcza możliwość rozmieszczenia swoich bombowców strategicznych na Kubie i w Wenezueli - poinformowała agencja Interfax, a za nią radio Echo Moskwy.
Świat -
Chlebowski: sprawą Misiaka zajmie się rzecznik dyscypliny klubu
Rzecznik dyscypliny klubu PO zajmie się sprawą senatora Tomasza Misiaka (PO) - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Madagaskar: opozycja ogłasza przejęcie władzy
Opozycja madagaskarska ogłosiła przejęcie władzy i zapowiedziała rozpisanie "w ciągu 24 miesięcy" wyborów.
Świat -
Satelita Kim Dzon Ila
Przywódca Korei Północnej chce sprawdzić reakcję USA, Japonii i Korei Południowej.
Świat -
Graś: premier nie zlecał Piterze raportu ws. Pawlaka
Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że premier Donald Tusk nie zlecał minister ds. walki z korupcją Julii Piterze raportu w sprawie towarzysko-biznesowych powiązań wicepremiera Waldemara Pawlaka. "Działanie Pitery to rutynowa...
Kraj -
Miedwiediew wzywa do reformy światowych instytucji finansowych
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wezwał do zreformowania światowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (BŚ).
Gospodarka -
USA: Kościół zapłacił 400 mln dol. w związku z pedofilią
Kościół katolicki w USA wyasygnował w 2008 r. ponad 400 mln dol. w związku z problemem pedofilii wśród duchownych, z czego większość przeznaczono na odszkodowania - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Świat -
Bruksela dzieli PiS
Bunt w PiS. Część posłów tej partii nie cierpi eurodeputowanych Adama Bielana i Ryszarda Czarneckiego oraz byłego posła PE Michała Kamińskiego – ustalił „Wprost”.
Tylko u Nas -
Bute obronił tytuł bokserskiego mistrza świata IBF
Mieszkający w Kanadzie rumuński bokser Lucian Bute obronił tytuł mistrza świata organizacji IBF w wadze junior półciężkiej. W Montrealu pokonał przez techniczny nokaut w czwartej rundzie Kolumbijczyka Fulgencio Zunigę.
Życie -
MŚ w łyżwiarstwie szybkim: złoto Kramera na 5000 m
Holender Sven Kramer zwyciężył w wyścigu na dystansie 5000 m w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim na olimpijskim torze w kanadyjskim Richmond.
Życie -
Goldman Sachs uwziął się na złotego
Według najnowszej analizy amerykańskiego banku Goldman Sachs w czerwcu euro ma kosztować aż 4,9 zł - pisze "Dziennik". Co więcej analitycy banku utrzymują, że kurs na tym poziomie utrzyma się przez dłuższy czas.
Gospodarka -
Pitera pisze raport o Pawlaku
Pełnomocnik rządu do walki z korupcją Julia Pitera sprawdzi powiązania towarzysko-biznesowe wicepremiera Waldemara Pawlaka - pisze "Gazeta Wyborcza". Premier ma dostać jej raport za dwa tygodnie.
Kraj -
Misiak dobrodziej
36-letni senator PO z Wrocławia Tomasz Misiak przewodniczył komisji gospodarki narodowej pracującej nad specustawą stoczniową, zgłaszał do niej poprawki. Specustawa weszła w życie 6 stycznia. Później firma Work Service, której Misiak...
Przegląd prasy -
Goldman Sachs uwziął się na złotego
Według najnowszej analizy amerykańskiego banku Goldman Sachs w czerwcu euro ma kosztować aż 4,9 zł - pisze "Dziennik". Co więcej analitycy banku utrzymują, że kurs na tym poziomie utrzyma się przez dłuższy czas.
Przegląd prasy -
Pitera pisze raport o Pawlaku
Pełnomocnik rządu do walki z korupcją Julia Pitera sprawdzi powiązania towarzysko-biznesowe wicepremiera Waldemara Pawlaka - pisze "Gazeta Wyborcza". Premier ma dostać jej raport za dwa tygodnie.
Przegląd prasy -
Kto zapłaci za radio i TV?
Ponad 2 miliony Polaków, którzy przestali płacić abonament RTV, czeka niemiła niespodzianka - ostrzega "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Królowe polskiej polityki
Prawie połowa Polaków (46 proc.) wskazała na Hannę Gronkiewicz-Waltz jako na najwyżej cenionego polityka-kobietę w sondażu przeprowadzonym przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
2009-03-14
Pitera sprawdzi powiązania towarzysko-biznesowe Pawlaka, najnowsza analiza banku Goldman Sachs oraz Gronkiewicz-Waltz najwyżej cenioną kobietą w polityce - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
USA: Nowy Meksyk przeciw karze śmierci
Parlamentarzyści stanu Nowy Meksyk (południowy-zachód) przegłosowali w piątek zniesienie kary śmierci i zastąpienie jej karą dożywocia - poinformowały agencje AFP i Reuters powołując się na źródła oficjalne.
Świat -
Ofiary Madoffa liczą na restytucję straconych majątków
Bernard Madoff, makler-oszust, który wyłudził od inwestorów około 65 miliardów dolarów i w czwartek przyznał się do winy przed sądem w Nowym Jorku, okradł szereg znanych fundacji dobroczynnych, a także tysiące indywidualnych klientów.
Świat -
Gruzja: manifestacja przeciwników prezydenta
Około 5 tys. przeciwników prezydenta Micheila Saakaszwilego uczestniczyło w piątek w koncercie po czym przemaszerowało ulicami stolicy wzywając do rezygnacji prezydenta.
Świat -
Giełdy w USA rosły czwartą sesję z rzędu
Ostatnia sesja w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych zakończyła się niewielkimi wzrostami i była to czwarta wzrostowa sesja z rzędu.
Gospodarka -
Portugalia: wielka manifestacja przeciw bezrobociu
Około 200 tysięcy osób, bezrobotnych i pracujących, manifestowało w Lizbonie żądając "więcej pracy, praw i lepszych zarobków" - jak powiedzieli przedstawiciele konfederacji związków zawodowych, która zorganizowała demonstrację.
Świat