21 marca 2009
-
Burmistrz Wiednia był czechosłowackim agentem
Socjaldemokratyczny burmistrz Wiednia z lat 1984-94 Helmut Zilk, który zmarł w październiku 2008 roku, był agentem komunistycznej Czechosłowacji - poinformował w sobotnim numerze austriacki tygodnik "Profil".
Przegląd prasy -
Kreml: wciąż czekamy na decyzję ws. tarczy
Rzecznik premiera Rosji Dmitrij Pieskow poinformował w sobotę, że Moskwa wciąż nie otrzymała od Waszyngtonu odpowiedzi na swoje propozycje, dotyczące współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej.
Świat -
USA poparły Rasmussena
Stany Zjednoczone poinformowały swych sojuszników z NATO, że popierają kandydaturę duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena na przyszłego sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego - ujawniły amerykańskie źródła dyplomatyczne.
Świat -
Obama nie przyjmie rezygnacji ministra finansów
Prezydent USA Barack Obama nie przyjmie rezygnacji ministra finansów (skarbu) Timothy'ego Geithnera, jeśli takowa zostanie mu przedłożona - wynika z wywiadu Obamy dla telewizji CBS, który zostanie wyemitowany w niedzielę.
Gospodarka -
Dagestan: rosyjska operacja przeciw separatystom
Dwunastu bojowników zginęło w wyniku zakończonej w sobotę operacji sił specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w Dagestanie, na Północnym Kaukazie - poinformowały służby prasowe tych resortów.
Świat -
Juszczenko przejmie władzę siłą?
Ukraiński minister spraw wewnętrznych Jurij Łucenko uważa, że na Ukrainie istnieją przesłanki dla siłowego wariantu rozwoju wydarzeń i przejęcia pełni władzy przez prezydenta Wiktora Juszczenkę.
Świat -
Leo Beenhakker: Chcę zostać
Nigdy nie żałowałem, że zostałem trenerem polskiej reprezentacji – deklaruje Leo Beenhakker w rozmowie z Wprost. - Pewnie, że nie zawsze wszystko układało się cudownie. Ale dopóki piłkarze będą mi ufać, a kibice mnie lubić, nie...
Tylko u Nas -
Pawlak: trzeba ujawnić kto zarobi na opcjach
Według wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w przypadku opcji walutowych istotne byłoby ujawnienie instytucji międzynarodowych, które zlecały te instrumenty i odniosły z nich korzyści.
Kraj -
PiS: szczyt europejski był względnym sukcesem
Mianem "względnego sukcesu" określił prezes PiS Jarosław Kaczyński rezultaty unijnego szczytu w Brukseli. Poprzedni z początku marca nazwał "mieleniem powietrza", a rząd obarczył odpowiedzialnością za to, że Polska nie należy do G-20.
Kraj -
Węgry: ustąpienie premiera
Węgierski premier Ferenc Gyurcsany zaproponował swą dymisję oraz powołanie nowego rządu z nowym premierem, który zająłby się reformą gospodarczą kraju.
Świat -
Szef CSU obiecuje Steinbach pomoc
Przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko- Społecznej (CSU) Horst Seehofer skrytykował w sobotę Polskę za sprzeciw wobec powołania Eriki Steinbach do władz fundacji upamiętniającej wysiedlenia.
Świat -
Erika Steinbach jako marzanna
Kukłę Eriki Steinbach, szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych, wrzucili w sobotę do rzeki Motławy w Gdańsku działacze Młodzieży Wszechpolskiej.
Kraj -
Ławrow krytykuje Unię za "izolację" Białorusi
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zarzucił w sobotę Unii Europejskiej "brutalne obchodzenie się" z Białorusią poprzez uzależnianie jej uczestnictwa w programie Partnerstwa Wschodniego od nieuznawania Abchazji i Osetii Południowej.
Świat -
Polska drużyna druga w Planicy
Po 87 miesiącach przerwy polscy skoczkowie narciarscy stanęli na podium zawodów drużynowych Pucharu Świata. W sobotę na mamucie "Velikanka" w słoweńskiej Planicy przegrali tylko z Norwegami. Tak wysoko nie byli jeszcze nigdy.
Życie -
Komorowski: koalicja z PSL jest potrzebna Polsce
Koalicja PO z PSL jest Polsce bardzo potrzebna, a każda myśl o jej rozbiciu jest sprzeczna z polską racją stanu. Jestem orędownikiem przekształcenia tej koalicji w trwały sojusz polityczny - powiedział w sobotę w Tarnowie marszałek Sejmu...
Kraj -
Sikora trzeci w Trondheim
Tomasz Sikora (Dynamit Chorzów) zajął w norweskim Trondheim trzecie miejsce w biegu na dochodzenie 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata. Zwyciężył lider PŚ Norweg Ole Einar Bjoerndalen, a drugi był Austriak Simon Eder. Zawodnikowi z...
Życie -
Rosja proponuje paneuropejski układ bezpieczeństwa, UE się nie zgadza
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaapelował w sobotę w Brukseli o stworzenie "nowego paneuropejskiego układu ws. bezpieczeństwa", mającego objąć cały kontynent.
Świat -
Nie dla nowego meczetu w Sofii
W chwili obecnej nie jest możliwe powstanie nowego meczetu i centrum muzułmańskiego w Sofii, donosi bułgarska gazeta „Sega”. Taką decyzję podjęła Naczelna Administracyjna Prokuratura.
Przegląd prasy -
Avvenire: batalia o "Katyń" we włoskich kinach
Katolicki włoski dziennik "Avvenire" odnotował w sobotę, że w rezultacie opublikowanego na jego łamach na początku marca artykułu o kłopotach z dystrybucją "Katynia" we Włoszech, rośnie zainteresowanie filmem Andrzeja Wajdy i podejmowane...
Przegląd prasy -
Jankowska oczekuje obiektywizmu od TVP Info
Przewodnicząca rady programowej TVP Janina Jankowska oczekuje od TVP Info, że poświęci na relacje konferencji prasowych partii prawicowych tyle samo czasu, co na transmisję piątkowego briefingu ugrupowania Libertas Polska.
Kraj -
Ministerstwo rozrzutności
Z pewnością nie wywoła sensacji informacja, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało w 2008 roku ponad 1,4 mln zł na zagraniczne wyjazdy.
Kraj -
Nowy prezydent Madagaskaru zaprzysiężony
Bez udziału zachodniego korpusu dyplomatycznego na stołecznym stadionie w stolicy Madagaskaru Antananarywie w sobotę oficjalnie zaprzysiężony został nowy tymczasowy prezydent kraju 34-letni Andry Rajoelina, desygnowany przez dowództwo...
Świat -
Miedwiediew zdymisjonował niepokornego gubernatora
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwołał gubernatora obwodu murmańskiego Jurija Jewdokimowa - poinformowała prezydencka służba prasowa.
Świat -
Jak się szkolić, to w Maroku
Ponad 1,4 mln zł wydało w 2008 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na zagraniczne delegacje służbowe - dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
Korea Północna zamyka korytarze powietrzne
Korea Północna poinformowała w sobotę, iż w pierwszych dniach kwietnia zamknie przebiegające nad jej terytorium dwa korytarze powietrzne w związku z planowanym wystrzeleniem rakiety, mającej wynieść na orbitę satelitę telekomunikacyjnego.
Świat -
Pokojowe rządy Baracka Obamy
Wczoraj Irańczycy obchodzili Nowy Rok. Z tej okazji Barack Obama zwrócił się do irańskiego narodu i ogłosił „nowy początek” w stosunkach między Iranem i USA, pisze „Kommiersant”.
Przegląd prasy -
Lechowi Kaczyńskiemu nie spieszy się do euro
Lech Kaczyński widzi możliwość wejścia Polski do strefy euro dopiero po 2012 roku, pisze „Izwiestia”.
Przegląd prasy -
Obama spotkał się z Gorbaczowem
Prezydent USA Barack Obama i wiceprezydent Joe Biden spotkali się w piątek w Białym Domu z byłym prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem - poinformowała agencja ITAR-TASS.
Świat -
W Warszawie dużo chętnych na kontrolerów
Do Zarządu Transportu Miejskiego wpływa ostatnio tak wiele podań o przyjęcie do pracy w charakterze kontrolera biletów, że nabór musiał zostać tymczasowo wstrzymany - poinformował PAP rzecznik ZTM Igor Krajnow.
Życie -
Wyniki szczytu UE przyjęte w Rosji bez entuzjazmu
Niektóre decyzje zakończonego w piątek szczytu Unii Europejskiej w Brukseli nie wywołają entuzjazmu w Moskwie - ocenia w sobotę dziennik "Kommiersant".
Przegląd prasy -
Sukcesy polskich tenisistek
Najwyżej rozstawiona Anna Korzeniak po wygranej 3:6, 6:3, 7:5 z Włoszką Evelyn Mayr (nr 3.) osiągnęła finał turnieju ITF na kortach ziemnych w Rzymie (z pulą nagród 10 tys. dolarów). Inna polska tenisistka Karolina Kosińska w parze z...
Życie -
Iran "nie widzi zmiany" w relacjach z USA
Duchowy i polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei, odpowiadając na posłanie prezydenta USA Baracka Obamy, zakomunikował, iż "nie widzi żadnej zmiany" w stanowisku amerykańskim wobec Iranu.
Świat -
Ochroniarz dla prezydenta
Kancelaria prezydenta wynajęła prywatnych ochroniarzy, żeby pilnowali jej rezydencji w Klarysewie i w Wiśle – dowiedział się „Wprost”.
Tylko u Nas -
"Jednoręcy bandyci" pod lupą
Urzędnicy Ministerstwa Finansów będą mogli skutecznie walczyć z nielegalnym zawyżaniem wygranych na tzw. "jednorękich bandytach" - przewiduje wchodzące w życie rozporządzenie ministra finansów.
Kraj -
Korea Płn. przyznaje się do uprowadzenia dziennikarek
Korea Północna potwierdziła w sobotę fakt zatrzymania dwóch amerykańskich dziennikarek.
Świat -
Magister z IPN szkaluje Wałęsę
Paweł Zyzak, 24-letni historyk z krakowskiego IPN-u, napisał w książce "Lech Wałęsa. Idea i historia", że przywódca "S" był agentem SB i miał nieślubne dziecko - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
OFE traci akwizytorów
Rzecznik ubezpieczonych apeluje do Ministerstwa Pracy o wprowadzenie zakazu akwizycji do OFE - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Doradca, ale na niby
Co robi Kazimierz Marcinkiewicz dla finansowego giganta, banku Goldman Sachs? Oficjalnie doradza przy prywatyzacji Polskiej Grupy Energetycznej. Ale jego doradztwo to fikcja - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Aborcja show w TVN
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Etyki Mediów zapowiadają interwencję w sprawie programu pt. "Usuwałam ciążę 9 razy" wyemitowanego 18 marca w telewizji TVN - podaje "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Wiatraki za 300 milionów zł
Największa w Małopolsce, jedna z większych w Polsce, elektrownia wiatrowa powstanie w Borzęcinie - donosi "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Prywatyzacja z bezpieką w tle
Agencja Rozwoju Przemysłu, która odpowiada za prywatyzację PZL Świdnik, wybrała do negocjacji spółkę Aero Vodochody - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Sport zniknie z TVP?
Zgodnie z zapisami nowej ustawy medialnej złożonej w tym tygodniu przez PO, PSL i SLD sport nie będzie już częścią misji publicznej TVP - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
2009-03-21
Kolejny "atak" na Wałęsę, czy sport zniknie z TVP, w czym doradza Morgan Sachs Marcinkiewicz, czy TVN promuje aborcję, kto zainwestuje w Świdniku i czy OFE stracą prawo do prowadzenia akwizycji - o tym piszą sobotnie dzienniki
Przegląd prasy -
USA: od początku roku padło 20 banków
Upadłość trzech amerykańskich banków ogłoszona w piątek wyrównała liczbę bankructw banków depozytowych w tym roku do 20 - podała agencja AFP.
Gospodarka -
Afganistan: giną kanadyjscy żołnierze
Pięciu żołnierzy sił NATO zginęło w piątek w zamachach i starciach z talibami w południowym Afganistanie - podano w sobotę w wojskowym komunikacie w Kabulu.
Świat