30 marca 2009
-
Piłkarze reprezentacji murem za Beenhakkerem
Piłkarze reprezentacji Polski, którzy w Tychach przygotowują się do środowego meczu eliminacji mistrzostw świata z San Marino w Kielcach, przed wieczornym treningiem wyrazili swoje pełne poparcie dla selekcjonera Leo Beenhakkera oraz...
Życie -
Autokar, który wbił się w wiadukt był sprawny
Autokar wiozący dzieci, który w piątek wbił się w wiadukt w Świdnicy, był sprawny - wynika ze wstępnej opinii biegłego. Tymczasem prokuratura wciąż nie może przesłuchać kierowcy autobusu, bowiem mężczyzna jest w bardzo złym stanie...
Życie -
"Prezesie, czy to wciąż telewizja publiczna?"
O strategię TVP, kryteria decyzji kadrowych i programowych pyta p.o. prezesa Piotra Farfała przewodnicząca rady programowej telewizji Janina Jankowska.
Kraj -
Radwańska przegrała z Venus Williams
Agnieszka Radwańska przegrała w poniedziałek 6:4, 1:6, 4:6 z byłą liderką rankingu tenisistek Amerykanką Venus Williams, rozstawioną z numerem piątym, w 1/8 finału turnieju WTA Tour rangi Premier I (z pulą nagród 4,5 mln dol.) na...
Życie -
Rosyjski wicekonsul w Odessie popełnił samobójstwo
Rosyjski wicekonsul w Odessie, zajmujący się prawdopodobnie finansowaniem prorosyjskich organizacji na Ukrainie, powiesił się w nocy z niedzieli na poniedziałek w swym mieszkaniu w tym czarnomorskim porcie - podały miejscowe media.
Świat -
Zatonął statek z 257 nielegalnymi imigrantami
Statek z 257 nielegalnymi imigrantami, który płynął z Libii do Europy, zatonął w odległości 30 km od wybrzeży libijskich. Uratowano 20 osób, w tym sześciu Egipcjan - poinformował przedstawiciel egipskich władz.
Świat -
Prezydent: będę robił wszystko, by ograniczyć bezrobocie
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że będzie robił wszystko, by przeciwdziałać bezrobociu. "Moim głównym celem jest ochrona miejsc pracy" - podkreślił.
Kraj -
Rosja: rząd pomoże zakładom samochodowym
Premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że rząd wydzieli zakładom samochodowym AwtoWAZ w Togliatti co najmniej 20 mld rubi (588 mln dolarów), aby pomóc im rozliczyć się z dostawcami i bankami.
Gospodarka -
Sąd w Belfaście skazał polskich psudokibiców
Sąd pokoju w Belfaście (Laganside) skazał trzech polskich kibiców na karę dwóch miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok uznając ich winnymi zakłócenia porządku publicznego na krótko przed sobotnim meczem Polska - Irlandia Płn.
Życie -
Dokumenty z IPN na wysypisku śmieci
Wnioski osób, które zwróciły się do IPN w Lublinie o dostęp do swoich teczek, anonimowy czytelnik przysłał w poniedziałek do redakcji "Dziennika Wschodniego". Miał znaleźć je na wysypisku śmieci. Lubelski IPN wyjaśnia sprawę.
Kraj -
Stajnia Augiasza
Gordon Bajnai, kandydat na premiera Węgier, ma oczywiście racje twierdząc, że w kraju niezbędne jest szybkie przeprowadzenie koniecznych i bolesnych reform by uchronić naddunajską gospodarkę przed totalną ruiną. Wydaje się jednak...
Świat -
"Praca Zyzaka nie powstała w IPN"
Praca Pawła Zyzaka "Lech Wałęsa. Idea i historia" nie powstała w Instytucie Pamięci Narodowej, nie była też finansowana przez IPN - powiedział prezes Instytutu Janusz Kurtyka. Zaznaczył, że "IPN jest instytucją niezależną od wszelkich...
Kraj -
RPO prosi o wyjaśnienia w sprawie działań banków
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski poprosił Komisję Nadzoru Finansowego o wyjaśnienie, jakie skutki przyniosły działania KNF w sprawie prób nakładania przez banki dodatkowych obciążeń na kredytobiorców.
Gospodarka -
Jedna trzecia mieszkańców UE pali papierosy
Trzech na 10 mieszkańców Unii Europejskiej powyżej 15. roku życia przyznaje się do palenia papierosów - wynika z nowego sondażu Komisji Europejskiej.
Życie -
Dożywocie za zabójstwo byłej dziewczyny
Na karę dożywotniego więzienia skazał Sąd Okręgowy w Sieradzu 24-letniego Pawła Kuśnierza oskarżonego o zabójstwo byłej dziewczyny, 19-letniej Agaty.
Życie -
Czuma: atakują nie tyle mnie, ile premiera Tuska
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powiedział, komentując kolejne doniesienia o jego niespłaconych długach w USA, że autorzy tych informacji chcą atakować nie tyle jego, ile premiera. Czuma zapewnił, że długi spłacił.
Kraj -
Premier: nie jesteśmy wśród 20 największych gospodarek świata
Premier Donald Tusk, pytany dlaczego Polska nie weźmie udziału w czwartkowym szczycie G-20 w Londynie, podkreślił, że nie ma ku temu żadnego obiektywnego powodu, gdyż nie należymy do 20 największych gospodarek świata.
Kraj -
"Decyzja ws. nowego szefa NATO jeszcze nie zapadła"
Niemiecki minister obrony Franz-Josef Jung powiedział, że decyzja o tym, kto zostanie przyszłym sekretarzem generalnym NATO, jeszcze nie zapadła. Nie wykluczył, że potrzebne będą dalsze negocjacje.
Świat -
Ławniczak poda Zawiślaka do sądu
Wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak dementuje informacje dotyczące jego zarobków w KRUS i zapowiada, że pozwie do sądu byłego wicedyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego (KRUS) Wiesława Zawiślaka za pomówienie. Zawiślak...
Kraj -
Prezydent udaje się na szczyt UE-USA
Prezydent Lech Kaczyński udaje się na szczyt UE-USA zaplanowany na 5 kwietnia w Pradze - potwierdził prezydencki minister Mariusz Handzlik. W spotkaniu tym będzie uczestniczył prezydent USA Barack Obama.
Kraj -
Osioł kandydatem na deputowanego
W Bułgarii wysunięto kandydaturę osła na deputowanego. Zgłosił ją lider partii "Forza Bułgaria" Rosen Markow, znany z ekscentrycznych pomysłów.
Życie -
Obrady ministrów pracy G8: przyjęto dokument końcowy
Wspólne podejmowanie wyzwań związanych z socjalnym wymiarem obecnego kryzysu jest koniecznym składnikiem stabilizacji gospodarczej, społecznej i politycznej - głosi dokument końcowy ze spotkania ministrów pracy krajów G8.
Świat -
Wiemy, kto wybuduje Baltic Arenę
Infotuba.pl informuje o przetargu na wykonawstwo gdańskiego stadionu
Życie -
Tragiczny przypadek?
Infotuba.pl opisuje tajemniczą katastrofę lotniczą, w której zginęła rodzina właściciela największej sieci aborcyjnej USA.
Życie -
Staniszkis, Buzek i Stuhr "Europejczykami Roku 2008"
Socjolog, politolog Jadwiga Staniszkis, były premier, eurodeputowany Jerzy Buzek oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr są wśród laureatów, którzy otrzymali tytuł "Europejczyka Roku 2008", przyznawany przez miesięcznik "Monitor Unii...
Życie -
Atak na szkołę policji w Pakistanie, są ofiary
Pakistańskie służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad ośrodkiem szkoleniowym policji w Lahaur po tym, jak w ataku grupy napastników zginęło tam około 20 osób.
Świat -
Szmajdziński: jak najszybciej zlikwidować IPN
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (Lewica) powiedział, że należy jak najszybciej zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej.
Kraj -
700 pracowników zwycięzcy GP Australii straci pracę
Team Formuły 1 Brawn GP-Mercedes, który w niedzielę odniósł podwójne zwycięstwo w wyścigu O Grand Prix Australii, zamierza zwolnić w najbliższym czasie 270 spośród 700 swoich pracowników. Redukcja zatrudnienia spowodowana jest globalnym...
Gospodarka -
Prezes PiS: nieobecność na szczycie G20 klęską polskiej dyplomacji
"Wielką klęską polskiej dyplomacji" nazwał prezes PiS Jarosław Kaczyński to, że Polska nie weźmie udziału w spotkaniu G20.
Kraj -
Sparaliżowane Sydney
Centrum i wschodnie przedmieścia Sydney - największego miasta Australii zostały sparaliżowane z powodu awarii prądu w godzinach szczytu.
Świat -
Sulim Jamadajew nie żyje
Były czeczeński dowódca batalionu sił specjalnych (specnazu) rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) "Wostok" Sulim Jamadajew zginął w zamachu w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).
Świat -
"Zjadł kilka jabłek" i usiadł za kierownicą - zrzeknie się immunitetu?
Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód wystąpi z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Markowi Łatasowi (PiS), by postawić mu zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym - poinformował prokurator Artur Feigel.
Kraj -
Szef Niemieckiej Kolei podał się do dymisji
Wieloletni prezes Niemieckiej Kolei (Deutsche Bahn) Hartmut Mehdorn poinformował, że podał się do dymisji.
Gospodarka -
"Tylko Berlusconi i Sarkozy zrozumieli kryzys w Gruzji"
Ambasador Rosji w Rzymie Aleksiej Mieszkow wyraził opinię, że tylko premier Włoch Silvio Berlusconi i prezydent Francji Nicolas Sarkozy lepiej niż inne państwa NATO "zrozumieli prawdziwą, a nie wirtualną sytuację", do jakiej doszło w...
Świat -
Podręcznik dla milicjantów wini "syjonistów" za rozpad ZSRR
Nowy podręcznik do historii państwa i prawa przeznaczony dla rosyjskich szkół milicyjnych stwierdza, że za śmiercią Józefa Stalina i rozpadem Związku Radzieckiego stoją "syjoniści" - informuje dziennik "Wriemia Nowostiej".
Przegląd prasy -
Sąd umorzył sprawę przeciw Olewnikowi
Sopocki sąd rejonowy podtrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu postępowania przeciwko Włodzimierzowi Olewnikowi o naruszenie nietykalności cielesnej prokuratora. Zażalenie złożył pokrzywdzony prokurator.
Kraj -
Rogozin: kraje postkomunistyczne mają kompleksy wobec Rosji
Kraje Europy Wschodniej traktują organizacje międzynarodowe, w tym NATO, jako "osobistego psychiatrę", przy pomocy którego usiłują rozwiązać swoje kompleksy niższości wobec Rosji - ocenia ambasador Rosji przy NATO Dimitrij Rogozin na...
Przegląd prasy -
30 marca 2009
Jak „reset” we wzajemnych relacjach postrzega Rosja, a jak Stany Zjednoczone, kto lepiej walczy z kryzysem – Obama czy Europa, gdzie pragną pracować młodzi Rosjanie – o tym m.in. piszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Obama walczy z kryzysem lepiej od Europejczyków
Prezydent USA Barack Obama potrafi lepiej od liderów europejskich walczyć z kryzysem – pisze lewicowy francuski dziennik „Liberation”, nawiązując do zbliżającego się szczytu G20 w Londynie.
Przegląd prasy -
Rozpoczął się proces lustracyjny Marcina Libickiego
Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpoczął proces lustracyjny posła do Parlamentu Europejskiego Marcina Libickiego (PiS). Wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego złożył sam europoseł.
Kraj -
Tusk: Wałęsa to "narodowy skarb"
Lech Wałęsa jest potrzebny w Polsce zarówno jako świadectwo tamtych lat, jak i ważny autorytet dla bardzo wielu Polaków - powiedział premier Donald Tusk. Określił b. prezydenta jako "narodowy skarb" i "bohatera narodowej legendy".
Kraj -
"To syjoniści fizycznie usunęli Stalina"
Nowy podręcznik do historii państwa i prawa przeznaczony dla rosyjskich szkół milicyjnych stwierdza, że za śmiercią Józefa Stalina i rozpadem Związku Radzieckiego stoją "syjoniści" - informuje dziennik "Wriemia Nowostiej".
Życie -
Wałęsa odda Nobla i wyjedzie z Polski?
Lech Wałęsa zapowiada, że rezygnuje z udziału w uroczystościach rocznicowych w Polsce, dopóki organy państwa nie wyjaśnią ostatecznie zarzutów o jego agenturalne związki z SB. Jeśli tak się nie stanie - podkreśla Wałęsa - odda wszystkie...
Kraj -
Kanadyjskie wojsko w Afganistanie dostanie wsparcie
Stany Zjednoczone zapowiadają wysłanie kolejnych oddziałów do Afganistanu. Część z nich trafi do regionu Kandahar, gdzie będą wspierać Kanadyjczyków w walce z talibami, pisze lokalny dziennik „Le Soleil”.
Przegląd prasy -
"Kraje postkomunistyczne mają kompleksy wobec Rosji"
Kraje Europy Wschodniej traktują organizacje międzynarodowe, w tym NATO, jako "osobistego psychiatrę", przy pomocy którego usiłują rozwiązać swoje kompleksy niższości wobec Rosji - ocenia ambasador Rosji przy NATO Dimitrij Rogozin.
Świat -
Bajnai: konieczne szybkie bolesne reformy
Kandydat na nowego premiera Węgier Gordon Bajnai powiedział, że Węgry muszą przeprowadzić szybkie i bolesne reformy, jeśli nie chcą ryzykować pogłębienia się kryzysu gospodarczego.
Świat -
Młodzi marzą o Kremlu
Młodzi Rosjanie woleliby pracować na Kremlu lub w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych niż w dużych korporacjach międzynarodowych, pokazuje najnowsze badanie, na które powołuje się „Moscow Times”.
Przegląd prasy -
Odmalować wieżę Eiffla
Aby utrzymać swoje najsłynniejsze dzieło w należytym stanie, Gustave Eiffel zalecił by je odmalowywano systematycznie co 7 lat. Jak pisze „Le Figaro”, we wtorek o godzinie 11 rozpocznie się 19 już akcja malowania wieży Eiffla.
Przegląd prasy -
Nastoletni palacze
Młodzi ludzie coraz wcześniej sięgają po papierosy. Już jedenasto- i dwunastolatki mają za sobą pierwsze doświadczenia z paleniem tytoniu, alarmuje dziennik „La Libre Belgique”.
Przegląd prasy -
Bezrobocie Bułgarii nie grozi
Bułgaria powoli zaczyna odczuwać skutki kryzysu. Przebiega on jednak nieco łagodniej niż w pozostałych częściach Europy, czytamy w dzienniku „Sega”.
Przegląd prasy -
Francja coraz większa
Mieszkańcy francuskiej wyspy Mayotte, położonej na Oceanie Indyjskim na północny zachód od Madagaskaru, zdecydowali w referendum, że ich wyspa stanie się kolejnym departamentem Francji, donosi „Le Monde”.
Przegląd prasy -
Koniec z premiami dla menadżerów
Francuski rząd powziął w końcu konkretne działania przeciwko bankom szastającym publicznymi pieniędzmi. Premier François Fillon przedstawił dekret, który zabrania bankom korzystającym z państwowej pomocy rozdawania premii oraz darmowych...
Przegląd prasy -
Europa Wschodnia i kryzys finansowy
Łatwo dostępne kredyty podsyciły boom gospodarczy, także w państwach postkomunistycznych. Jednak kryzys kredytowy wszystko zmienił. Muzyka się skończyła i tańce też – lokalne waluty poszły na dno, a kraje Europy Wschodniej zostały...
Przegląd prasy -
Obama liczy na solidarność G20
Prezydent USA Barack Obama powiedział w wywiadzie dla dziennika „Financial Times”, że oznaką sukcesu szczytu G20 w Londynie będzie sygnał jednomyślności ze strony liderów grupy wobec kryzysu gospodarczego.
Przegląd prasy -
Rosyjsko-amerykański „reset” różny w oczach obu stron
Przed środowym spotkaniem prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy „Washington Post” ocenia, że „reset”, który w stosunkach z Rosją ogłosiła administracja Stanów Zjednoczonych, może oznaczać co innego dla...
Przegląd prasy -
Juszczenko chce większego wpływu na tranzyt gazu
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko chce, by gaz płynący z Rosji do odbiorców w Unii Europejskiej był im sprzedawany na wschodniej, a nie - jak dotychczas - zachodniej granicy jego państwa.
Gospodarka -
"Alkimja" Steczkowskiej już na DVD
DVD jest zapisem koncertu jaki odbył się w ramach Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi w 2001 roku. W ramach koncertu Justyna Steczkowska zaprezentowała repertuar pochodzący z płyty "Alkimja" zawierają
KulturaMuzyka -
Francja sięgnie Oceanu Indyjskiego
Wyspa Majotta na Oceanie Indyjskim, obecnie francuskie terytorium zamorskie, stanie się za dwa lata nowym, 101. departamentem Francji - informują media w Paryżu.
Życie -
Kambodża: rozpoczął sie proces przywódcy khmerów
W sądzie w Phnom Penh rozpoczęło się odczytywanie aktu oskarżenia sądzonego tu pierwszego z liderów ludobójczego reżimu Czerwonych Khmerów, oskarżonego o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne w Kambodży.
Świat -
Boruc odszedł ze zgrupowania
Bramkarz Artur Boruc opuścił zgrupowanie piłkarskiej reprezentacji Polski, która w Tychach przygotowuje się do środowego meczu eliminacji mistrzostw świata z San Marino.
Życie -
Różne pomysły na "reset"
Przed środowym spotkaniem prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy poniedziałkowy "Washington Post" ocenia, że "reset", który w stosunkach z Rosją ogłosiła administracja USA, może oznaczać co innego dla obu stron.
Świat -
Courtney Love terroryzuje projektantkę mody
Dawn Simorangkir wniosła pozew do sądu przeciwko Courtney Love, twierdząc, że artystka czyha na jej życie.
KulturaMuzyka -
Marilyn Manson jak Feniks z popiołów
Zgodnie z zapowiedzią na oficjalnej stronie formacji Marilyn Manson udostępniony został premierowy numer. Nagranie nosi tytuł "We're From America".
KulturaMuzyka -
Kelly Rowland bez wydawcy
Kelly Rowland nie jest już "komercyjnie atrakcyjna". Tak przynajmniej uznali szefowie wytwórni Columbia.
KulturaMuzyka -
PKB Rosji spadnie o 4,5 procent
Wartość produktu krajowego brutto (PKB) Rosji spadnie w 2009 roku o 4,5 procent - przewiduje Bank Światowy (BŚ).
Gospodarka -
Za wcześnie na zawieszenie finansowania
Po zeszłotygodniowej, burzliwej debacie parlamentarnej o zawieszeniu finansowania partii nastała medialna cisza. Nie można jednak liczyć, że wojna o subwencje jest już za nami.
Kraj -
Koniec Beenhakkera?
Na wtorkowym posiedzeniu PZPN zostanie postawiony wniosek o zwolnienie trenera kadry narodowej Leo Beenhakkera - informuje "Dziennik".
Kraj -
35 pseudokibiców skazanych w trybie przyspieszonym
35 spośród 116 pseudokibiców zatrzymanych w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) po starciu z policją zostało już skazanych przez sąd w trybie przyspieszonym.
Życie -
Obama liczy na solidarność
Prezydent USA Barack Obama powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika "Financial Times", że oznaką sukcesu szczytu G20 w Londynie będzie sygnał jednomyślności ze strony liderów grupy wobec kryzysu gospodarczego.
Gospodarka -
Tajlandia: policja ostrzega demonstrantów
Policja tajlandzka ostrzegła, iż podejmie działania przeciwko uczestnikom antyrządowej demonstracji, od pięciu dni okupujących teren wokół siedziby premiera w centrum Bangkoku.
Świat -
Ropa znów tanieje
Ropa naftowa tanieje w poniedziałek na rynkach paliw z powodu ocen, że popyt na surowiec pozostanie raczej słaby. Spodziewany jest dalszy wzrost jej zapasów, bo globalna gospodarka pozostaje w recesji - podają maklerzy.
Gospodarka -
Tybet wkrótce otwarty dla turystów
Od najbliższej niedzieli - 5 kwietnia - Tybet ponownie zostanie otwarty dla turystów - podano w poniedziałek w Pekinie.
Świat -
Prezes General Motors zrezygnował
Prezes i szef zarządu General Motors Rick Wagoner zrezygnował w niedzielę ze swej funkcji. Nowym szefem zarządu został dotychczasowy dyrektor wykonawczy koncernu Fritz Henderson - potwierdził rzecznik amerykańskiego giganta.
Gospodarka -
Plan Piskorskiego
Paweł Piskorki, niegdyś poseł PO, a od dwóch miesięcy szef Stronnictwa Demokratycznego ma plan, jak przebić się z tym ugrupowaniem na główną scenę polityczną - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Potrzebne są tzw. znane nazwiska, pieniądze i...
Przegląd prasy -
Kończy się śledztwo ws. ewentualnego handlu narządami
Warszawska prokuratura kończy śledztwo w sprawie łamania ustawy transplantacyjnej w warszawskim szpitalu MSWiA. Biegli mają ocenić, czy 52 przypadki chorych nie podpadają pod paragraf nazywany "handlem narządami" - informuje "Gazeta...
Przegląd prasy -
Biskupi chcą zapisu o "wartościach chrześijańskich"
Episkopat oczekuje od rządu wyjaśnień, dlaczego w projekcie nowej ustawy medialnej nie ma artykułu o respektowaniu wartości chrześcijańskich - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
PZPN wyrzuci Beenhakkera
Na wtorkowym posiedzeniu PZPN zostanie postawiony wniosek o zwolnienie trenera kadry narodowej Leo Beenhakkera - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Donos na wiceministra rolnictwa
Najwyższa Izba Kontroli i pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją otrzymali pismo z informacją, że wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak w latach 2003-2006 wyłudził z budżetu państwa ok. ćwierć miliona złotych jako fikcyjnie wpisany na...
Przegląd prasy -
Polacy boją się Putina
Ponad połowa Polaków (56 proc.) boi się premiera Rosji Władimira Putina. 58 proc. badanych uważa, że jego kraj prowadzi politykę zagrażającą bezpieczeństwu Polski - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Firmy aktywizujące bezrobotnych szukają dotacji
Rosnące bezrobocie spowodowało, że coraz więcej firm zajmujących się aktywizacją osób pozostających bez pracy szuka unijnego dofinansowania do swoich projektów. To szansa dla bezrobotnych na zmianę zawodu - czytamy w "Gazecie Prawnej".
Przegląd prasy -
2009-03-30
Sposób Piskorskiego na powrót do władzy, kogo boją się najbardziej Polacy, za co PZPN wyrzuci Beenhakkera, czego brakuje w projekcie ustawy medialnej oraz jakie zarzuty może usłyszeć wiceminister rolnictwa - o tym w poniedziałkowej prasie.
Przegląd prasy -
Mniej ofiar pożaru w Australii
Policja stanu Wiktoria skorygowała w poniedziałek informacje o liczbie ofiar pożarów - zginęły 173 osoby, a nie 210.
Świat