6 kwietnia 2009
-
Trzęsienie ziemi we Włoszech - 92 zabitych, 1500 rannych
60 żywych osób wyciągnęli ratownicy z ruin budynków w mieście L'Aquila i okolicach w Abruzji w środkowych Włoszech, dotkniętych trzęsieniem ziemi - poinformował wieczorem komitet koordynujący akcję ratunkową.
Świat -
Prezydent Europy
Po gorącym powitaniu, zgotowanym Barackowi Obamie w kolejnych europejskich miastach, które odwiedzał, można odnieść wrażenie, że jest on prezydentem Europy a nie Ameryki. W powodzi gładkich słów zabrakło jednak konkretów. I przez to...
Świat -
USA: nowy budżet armii, początek końca F-22
Szef Pentagonu Robert Gates przedstawił budżet resortu na przyszły rok, w którym przeznacza się więcej środków na obronę antyrakietową, ale na systemy obrony przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu (taktycznymi), a nie na tarczę,...
Świat -
Empire State Building bardziej ekologiczny
Słynny nowojorski drapacz chmur Empire State Building przejdzie renowację, dzięki której stanie się budynkiem energooszczędnym.
Życie -
Oto, co Tusk powiedział Rasmussenowi
„Wprost” zrekonstruował kluczowy fragment notatki z rozmowy Donalda Tuska z Andersem Foghem Rasmussenem dotyczącej wyboru szefa NATO. Z naszych ustaleń wynika, że na pytanie o poparcie dla duńskiego premiera, Tusk uniknął...
Tylko u Nas -
Kto morduje bieliki?
Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) znaleźli w poniedziałek po południu na łąkach we wsi Woryny k. Górowa Iławeckiego (Warmińsko-mazurskie) pięć martwych bielików. Uważają, że do śmierci tych chronionych ptaków...
Życie -
Wisiał przez 29 lat
Szkielet niemieckiego emeryta, który popełnił samobójstwo po wspięciu się na drzewo i przywiązaniu do niego, został odnaleziony po blisko 29 latach - poinformował Reuters.
Życie -
Miedwiediew ujawnił swoje dochody
Prezydent Dmitrij Miedwiediew jest pierwszym rosyjskim przywódcą, który ujawnił dochody swej rodziny w ramach walki z korupcją. Zadeklarował dochód za ubiegły rok w wys. 124 tys. dolarów.
Życie -
Zacieśni się współpraca polskich i amerykańskich sił specjalnych
Zacieśnianie współpracy polskich i amerykańskich wojsk specjalnych, m.in. w zakresie szkolenia i wykorzystania zespołów bojowych, było jednym z tematów poniedziałkowych rozmów szefa MON Bogdana Klicha, dowódcy Operacji Specjalnych Armii...
Kraj -
Prezydent apeluje o upublicznienie notatki z rozmowy Tusk-Rasmussen
Nie milknie polityczna burza po szczycie NATO w Strasburgu. Prezydent Lech Kaczyński zaapelował do rządu o upublicznienie notatki z rozmowy premiera Donalda Tuska z duńskim premierem Andersem Fogh Rasmussenem z 1 kwietnia.
Kraj -
Amerykanie chcą pojednania z islamem
Polityka prezydenta Baracka Obamy, zmierzająca do poprawy stosunków ze światem muzułmańskim, cieszy się poparciem zdecydowanej większości amerykańskiego społeczeństwa - wynika z sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News.
Świat -
Dochnal nie wierzy w winę Widackiego
Lobbysta Marek Dochnal ocenił przed stołecznym sądem, iż mało prawdopodobne jest, że prof. Jan Widacki w 2005 roku pośrednio wywierał na niego naciski odnośnie zeznań przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen.
Kraj -
Mołdawia: protest przeciw fałszowaniu wyborów
Około 10 tys. ludzi demonstrowało w Kiszyniowie, protestując przeciw - ich zdaniem - sfałszowanym wyborom parlamentarnym, w których zwyciężyła rządząca Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM).
Świat -
Kreml oskarżony o "totalitarną cenzurę"
O "totalitarną cenzurę" w związku z wyborami mera Soczi oskarżył władze Rosji kandydujący na to stanowisko jeden z liderów rosyjskiej opozycji Borys Niemcow.
Świat -
Macedonia coraz bliżej UE
Macedonia po ogólnie zadowalających wyborach może mieć nadzieję na spełnienie do jesieni wszystkich warunków koniecznych do wszczęcia negocjacji akcesyjnych z UE - ocenił unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn.
Świat -
Potrójna platyna dla U2
Fani U2 nie ustępują. Przynajmniej w Polsce. Longplay "No Line On The Horizon" nadal cieszy się dużym powodzeniem. Krążek właśnie pokrył się potrójną platyną.
KulturaMuzyka -
Podwójny szczyt Lady GaGa
Lady GaGa może poszczycić się dwoma numerami 1 w Wielkiej Brytanii. Wokalistka króluje zarówno w zestawieniu albumów, jak i singli.
KulturaMuzyka -
Miliony zobaczyły ostatni "Ostry dyżur"
Ponad 16 milionów widzów obejrzało w Stanach Zjednoczonych ostatni odcinek popularnego serialu "Ostry dyżur".
Kultura -
Wielki Brat Lidl
Koncern Lidl poinformował w poniedziałek o odwołaniu szefa firmy na Niemcy Franka-Michaela Mrosa. Decyzja ta jest konsekwencją kolejnego skandalu związanego z inwigilacją pracowników sieci supermarketów.
Życie -
Gdzie jest satelita?
Czy północnokoreański satelita dotarł na orbitę? Zdanie są na ten temat podzielone: Korea Północna uważa, że dotarł, a wszyscy inni że nie.
ŚwiatMaciej Szopa -
3 miliardy złotych na kredyty dla rolników
Banki chcą przeznaczyć w tym roku 3 mld zł na preferencyjne kredyty dla rolników, którzy chcą przeprowadzić inwestycje w swoich gospodarstwach - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.
Gospodarka -
12 Polaków jedzie z miasta L'Aquila do Rzymu
12 Polaków jest w drodze ze zniszczonego trzęsieniem ziemi miasta L'Aquila w Abruzji do Rzymu - poinformował kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Wiecznym Mieście Jerzy Adamczyk.
Kraj -
W Poznaniu nauczą cię latać
Poznańska politechnika zacznie kształcić pilotów cywilnych. W przyszłym roku na nowej specjalizacji studia rozpocznie 70 studentów.
Życie -
Rusza budowa lotniska pod Lublinem
Dwie firmy rozbiórkowe zabrały się wczoraj za wyburzanie kolejnych domów i gospodarstw znajdujących się terenie przyszłego Portu Lotniczego Lublin.
Życie -
Kanclerz Merkel w Afganistanie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła niezapowiedzianą wizytę w Afganistanie.
Świat -
Serce dla Zwierząt
Miesięcznik "Mój Pies" rozpoczął szóstą edycję plebiscytu "Serce dla Zwierząt". Czytelnicy pisma oraz internauci wybiorą laureata, który swoją działalnością najbardziej przyczynia się do poprawy losu zwierząt w Polsce.
Życie -
Wypadek na przejeździe - 1 osoba zginęła, 17 rannych
Jedna osoba zginęła a 17 zostało rannych w wypadku, do którego doszło po południu na niestrzeżonym przejeździe kolejowym koło Białogardu (Zachodniopomorskie) - poinformowała Beata Fierek, rzeczniczka koszalińskiego zakładu PKP Polskie...
Kraj -
Pierwszy na świecie jednoczesny przeszczep twarzy i dłoni
Pierwszy na świecie przeszczep jednocześnie części twarzy i obu dłoni przeprowadzili w nocy z soboty na niedzielę francuscy chirurdzy - poinformowała w komunikacie paryska służba zdrowia.
Życie -
Austria nie przyjmie więźniów z Guantanamo
Austria poinformowała, że nie przyjmie więźniów z Guantanamo. Z apelem o przyjęcie więźniów i zamknięcie więzienia zwrócił się w niedzielę w Pradze do państw UE prezydent USA Barack Obama.
Świat -
Rozpoczął się proces b. wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka
Były wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek, którego prokuratura oskarżyła o przestępstwa korupcyjne, stanął przed Sądem Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Na ławie oskarżonych obok Grzegorka zasiadły cztery osoby.
Kraj -
"Wychowanie do życia w rodzinie" - nieobowiązkowe
Przedmiot szkolny "wychowanie do życia w rodzinie" będzie - w myśl przygotowywanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzenia - nieobowiązkowy. Minister Hall uważa, że broni praw rodziców. Prezes Związku Nauczycielstwa...
Kraj -
Przewidział trzęsienie ziemi, ale go zignorowano
Włoski wynalazca systemu ostrzegania o trzęsieniach ziemi Gioacchino Giuliani informował kilka dni temu o zbliżających się silnych wstrząsach podziemnych w środkowych Włoszech, ale jego alarm został zlekceważony.
Świat -
IPN odnajdzie grób gen. Fieldorfa?
Instytut Pamięci Narodowej jest w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa określić miejsce, w którym na warszawskich Powązkach znajduje się grób generała Emila Fieldorfa "Nila", zamordowanego w 1953 r. przez komunistów - poinformował Jacek...
Życie -
"Kościół powinien przeprowadzić autolustrację"
Dla własnej wiarygodności Kościół w Polsce powinien przeprowadzić autolustrację, nie ma innego wyjścia - mówił do studentów wydziału prawa uniwersytetu w Białymstoku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który wygłosił wykład na temat lustracji...
Kraj -
Obama: członkostwo Turcji w UE umocni fundamenty Europy
Prezydent USA Barack Obama powiedział w parlamencie w Ankarze, że członkostwo Turcji w Unii Europejskiej "rozszerzy i umocni" fundamenty Europy.
Świat -
Napieralski: jak najszybciej zwołać komisję SZ ws. szczytu NATO
Jak najszybszego zwołania posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych domaga się przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. Chce on, by komisja wyjaśniła, dlaczego doszło do nieporozumień pomiędzy premierem Donaldem Tuskiem a...
Kraj -
Szef klubu senatorów PO łamie prawo?
Kancelaria Senatu sprawdza, czy szef klubu senatorów PO Marek Rocki nie łamie prawa, zasiadając w radzie nadzorczej Millennium Banku – ustalił „Wprost”. Chodzi o przepis, według którego parlamentarzystom nie wolno...
Tylko u Nas -
Anna Fotyga opuściła szpital
Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga została wypisana ze szpitala na gdańskiej Zaspie, do którego trafiła w czwartek po wypadku drogowym - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w szpitalu.
Życie -
Sąd uchylił areszt dla b. współwłaściciela Widzewa Łódź
Wrocławski sąd okręgowy uchylił postanowienie o areszcie tymczasowym dla byłego współwłaściciela Widzewa Łódź Andrzeja G. Na początku marca prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut "przywłaszczenia wielomilionowych kwot w celu ukrycia ich...
Życie -
B. szef policji w Wyszkowie uniewinniony
B. szefa policji w Wyszkowie obciążył tylko świadek koronny, a to nie może być wystarczającą podstawą skazania - tak sąd uzasadnił uniewinnienie Andrzeja Sz. od zarzutów przekazywania za łapówki policyjnych informacji gangowi "Uchala"....
Kraj -
Białoruś: dymisja ministra spraw wewnętrznych
Minister spraw wewnętrznych Białorusi Uładzimir Naumau podał się do dymisji, która została przyjęta - poinformowała służba prasowa prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
Świat -
Polska to dobre miejsce do inwestowania
Polska to dziś dobre miejsce do inwestowania. Podczas gdy inne kraje zmagają się z recesją, Polska pnie się w górę w światowych rankingach ekonomicznych - uważa Amerykańska Izba Handlowa w Polsce.
Gospodarka -
Obama deklaruje wolę współpracy z Turcją
Prezydent USA Barack Obama zadeklarował, że pragnie współpracować z Turcją w tworzeniu strategii, która pozwoliłaby zbudować mosty do świata muzułmańskiego.
Świat -
"Wybory w Mołdawii zgodne z normami międzynarodowymi"
Niedzielne wybory parlamentarne w Mołdawii były generalnie zgodne z normami międzynarodowymi - poinformowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), podkreślając jednak, że niezbędna jest dalsza poprawa tej dziedzinie.
Świat -
Krzaklewski: J.Kaczyński nie zaakceptował mojej kandydatury na liście PiS
Lider podkarpackiej listy PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego Marian Krzaklewski powiedział, że gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński zaakceptował jego kandydaturę, to on prawdopodobnie startowałby z listy Prawa i Sprawiedliwości.
Kraj -
Dudziński: wyrzucić Palikota z klubu PO
Poseł PiS Tomasz Dudziński domaga się od premiera Donalda Tuska wyrzucenia z klubu PO Janusza Palikota za jego wypowiedź, w której miał obrazić uczucia religijne Polaków.
Kraj -
J.Kaczyński: rząd prowadzi małe gry zamiast wielkiej polityki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że rząd Donalda Tuska prowadzi "małe gry zamiast wielkiej polityki".
Kraj -
Putin: 2009 rok będzie bardzo trudny dla rosyjskiej gospodarki
Premier Władimir Putin oświadczył, że choć 2009 rok będzie dla rosyjskiej gospodarki bardzo trudny, Rosja nie zboczy z drogi modernizacji.
Gospodarka -
Handel dziećmi kwitnie
Korupcja, słaba egzekucja prawa i nieszczelne granice sprawiają, że w Iraku szaleją gangi zajmujące się handlem i przemytem dzieci, donosi „Times”.
Przegląd prasy -
PiS przeciwne prywatyzacji GPW
PiS sprzeciwia się planom prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. To nie będzie służyć polskim interesom - przestrzegał szef partii Jarosław Kaczyński.
Gospodarka -
Klaus zadowolony z porozumienia ws. nowego rządu
Prezydent Czech Vaclav Klaus wyraził zadowolenie z porozumienia zawartego w nocy przez koalicję rządzącą z socjaldemokratyczną opozycją w sprawie powołania Jana Fischera na stanowisko tymczasowego premiera.
Świat -
Obama i Gul złożyli kondolencje ofiarom trzęsienia we Włoszech
Prezydenci USA i Turcji, Barack Obama i Abdullah Gul, złożyli kondolencje ofiarom trzęsienia ziemi we Włoszech, w którym zginęło ponad 50 osób.
Świat -
Prezydent złożył kondolencje rodzinom ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech
Prezydent Lech Kaczyński złożył kondolencje rodzinom ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech.
Kraj -
6 kwietnia 2009
Jak dzienniki komentują propozycje rozbrojeniowe Obamy, jak Duńczycy postrzegają odejście swojego premiera, ile zarabia Tony Blair - oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Ile kosztuje faktoring?
O koszcie faktoringu decyduje wiele czynników. Dlatego podanie ceny podczas pierwszej rozmowy z potencjalnym klientem jest praktycznie niemożliwe.
Gospodarka -
Kondolencje KE dla rodzin ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso złożył na ręce włoskiego premiera Silvio Berlusconiego kondolencje rodzinom ofiar trzęsienia ziemi w Abruzji w środkowych Włoszech.
Świat -
Seria zamachów w Bagdadzie
Co najmniej 32 osoby zginęły, a 129 zostało rannych w serii zamachów w Bagdadzie - podało irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Świat -
Somalijscy piraci uprowadzili trzy statki
Somalijscy piraci uprowadzili eksploatowany przez włoską kompanię brytyjski statek, a także jemeński holownik i tajwański kuter - poinformowały regionalne władze.
Świat -
73 tys. euro na minutę
Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, zarabia na konferencjach krocie. W sumie prawie 16 milionów euro w ciągu dwóch lat, podaje włoski dziennik „Corierre della sera”.
Przegląd prasy -
Szef PE zachęca Ukrainę do reformy konstytucji
Ukraina powinna przeprowadzić prawdziwą reformę konstytucji, która ostatecznie rozdzieli kompetencje wszystkich gałęzi władzy - oświadczył w Kijowie przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Hans-Gert Poettering.
Świat -
Politycy chcą wychowywać dzieci bez religii
Patriarcha Maksym ostrzega, że przez ostatnie lata Bułgarzy są świadkami spadku znaczenia interesów narodowych. Jako przykład podaje nowy projekt ustawy o szkolnictwie, który zmienia status lekcji religii, czytamy w gazecie...
Przegląd prasy -
Bułgarscy dziennikarze poszkodowani po szczycie w Strasburgu
Bułgarscy dziennikarze ucierpieli w czasie szczytu w Strasburgu, dokąd przyjechali relacjonować jubileuszowy szczyt NATO, czytamy w gazecie „24 chasa”.
Przegląd prasy -
Rosja nie zgodzi się na wymianę „Iran za tarczę antyrakietową”
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wykluczył w wywiadzie dla rządowej „Rossijskiej Gazety”, by Moskwa w negocjacjach z Waszyngtonem zgodziła się na wymianę „Iran za tarczę antyrakietową”.
Przegląd prasy -
Terroryści w pogoni za bombą nuklearną
Zimna Wojna się skończyła, jednak ryzyko wrogich ataków jądrowych narasta, ponieważ na całym świecie znajdują się ogromne składy niebezpiecznych materiałów nuklearnych, a terroryści są zdeterminowani, by położyć na nich swoje łapy i...
Przegląd prasy -
Turcy w obronie islamu
Wybór Rasmussena na sekretarza generalnego NATO budzi obawy i sprzeciw świata muzułmańskiego. Egipski dziennik „Al-Ahram” pisze, że muzułmanie nigdy nie zapomną Rasmussenowi jego butnej postawy po publikacji karykatur proroka...
Przegląd prasy -
Dania rozstaje się z ideologiem i pragmatykiem
Anders Fogh Rasmussen będzie wspominany z szacunkiem, ale niezbyt ciepło, pisze duński „Politiken” o byłym premierze Danii.
Przegląd prasy -
Prasa pozytywnie o propozycjach rozbrojeniowych Obamy
Niemiecka prasa pozytywnie ocenia propozycje prezydenta USA Baracka Obamy dotyczące rozbrojenia nuklearnego. Przestrzega jednak, że droga, jaką wytyczył Obama, musi zostać „wybrukowana konkretną polityką”.
Przegląd prasy -
Obama krytykowany za nacisk na redukcję arsenału nuklearnego
Amerykańska prasa krytykuje prezydenta Baracka Obamę za zapowiedzi rozmów z Rosją o redukcji broni nuklearnej i nacisk na rozbrojenie atomowe w czasie jego wizyty w Europie, co było m.in. głównym wątkiem niedzielnego przemówienia...
Przegląd prasy -
Znaleziono kolejną kopię listy Schindlera
W Australii przypadkowo znaleziono kolejną kopię słynnej listy Schindlera, na której znajdują się nazwiska 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera -...
Życie -
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny przyjąć euro
Należące do Unii Europejskiej państwa Europy Środkowej i Wschodniej, dotknięte przez kryzys gospodarczy, powinny zrezygnować z własnych walut i przyjąć euro, jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro – pisze...
Przegląd prasy -
Mołdawia: komuniści wygrali wybory
Rządząca Partia Komunistów Republiki Mołdawii bez trudu wygrała niedzielne wybory parlamentarne - podano w Kiszyniowie po przeliczeniu 95 proc. głosów.
Świat -
Prokuratura umorzyła śledztwo ws. śmierci Samsona
Andrzej Samson zmarł z przyczyn naturalnych - uznała częstochowska prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie śmierci oskarżanego o molestowanie dzieci znanego psychologa i psychoterapeuty.
Kraj -
Rasmussen: NATO nasili dialog ze światem muzułmańskim
Wybrany na nowego sekretarza generalnego NATO Anders Fogh Rasmussen zapewnił w Stambule, że podczas jego kadencji Sojusz "zintensyfikuje współpracę i dialog ze światem muzułmańskim".
Świat -
Indonezja: samolot uderzył w hangar
Prawdopodobnie 24 osoby zginęły w indonezyjskim Bandungu w wyniku uderzenia samolotu wojskowego w hangar lotniczy - poinformował rzecznik indonezyjskich sił powietrznych.
Świat -
Notatka z rozmowy Tusk-Rasmussen będzie ujawniona?
Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że jeśli nie będzie przeciwwskazań prawnych, notatka z rozmowy premiera Donalda Tuska z Andersem Foghiem Rasmussenem zostanie ujawniona. Zaprzeczył też, jakoby Tusk podczas rozmowy z premierem...
Kraj -
MFW: Europa Środkowa i Wsch. powinna przyjąć euro
Należące do UE państwa Europy Środkowej i Wschodniej, dotknięte przez kryzys gospodarczy, powinny zrezygnować z własnych walut i przyjąć euro, jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro - uważa Międzynarodowy Fundusz...
Gospodarka -
"Prezydent nie wypełnił obowiązku konsultacji"
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że podczas sobotniego szczytu NATO w sprawie kandydata na sekretarza generalnego Sojuszu prezydent Lech Kaczyński "nie wypełnił konstytucyjnego wymogu współpracy z rządem". Zdaniem...
Kraj -
Macedonia: Iwanow wygrał wybory prezydenckie
Drugą turę wyborów prezydenckich w Macedonii, przeprowadzoną w niedzielę, wygrał kandydat rządzącej partii konserwatywnej Georgi Iwanow, mimo niskiej frekwencji, która nieznacznie tylko przekroczyła wymagane prawem minimum.
Świat -
2009-04-06
Co Pawlak sądzi o koalicji PO-PSL, jak zniknęli złapani przez WSI zabójcy Milewicza, po co PO własny zespół antykorupcyjny, jak przyjaciel Olewnika podrzucał policji fałszywe tropy – o tym informują poniedziałkowe gazety.
Przegląd prasy -
Dell może się wycofać z inwestowania w Łodzi
Władze amerykańskiego koncernu komputerowego Dell rozpatrują możliwość wycofania się z inwestowania w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - informuje "Gazeta Prawna". Nabywcą łódzkiej fabryki może być singapurska firma Flextronics.
Przegląd prasy -
Płażyński o strategii PO
Tworząc listy kandydatów do europarlamentu Donald Tusk "sięga po wyborców, którzy będą mu potrzebni w kampanii prezydenckiej" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były marszałek Sejmu, współtwórca Platformy Obywatelskiej Maciej Płażyński.
Przegląd prasy -
PO ma najbardziej pracowitych europosłów
Przedstawiciele PO: Jacek Saryusz-Wolski, Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski to najbardziej pracowici i widoczni europosłowie - wynika z rankingu Instytutu Kościuszki, którego wyniki publikuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Resort nauki "zamawia" deficytowe kierunki studiów
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uważa, że w Polsce brakuje informatyków, fizyków, absolwentów ochrony środowiska i biotechnologii. Dlatego "zamawia" na uczelniach kierunki, by kształcić tych specjalistów - donosi "Metro".
Przegląd prasy -
Zmiany w systemie ubezpieczeniowym rolników
Do końca czerwca 2009 r. zostaną przedstawione kierunki reformy systemu ubezpieczeniowego rolników - zapowiada w "Gazecie Prawnej" wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Dla 70 proc. rolników składka pozostanie jednak na tym samym...
Przegląd prasy -
PO ma parlamentarny zespół antykorupcyjny
Czterech posłów i jeden senator tworzy nowo powstały zespół antykorupcyjny PO. Ma on sprawdzać, czy parlamentarzyści Platformy nie popadają w konflikt interesów, jak były senator tej partii Tomasz Misiak - czytamy w "Dzienniku".
Przegląd prasy -
Jacek K. podrzucał fałszywe tropy ws. Olewnika
Jacek K., przyjaciel i wspólnik porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika, przez lata podrzucał policjantom fałszywe tropy. Od niego miały pochodzić informacje, że porwanie zleciła rodzina - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Kurtyka: IPN nie będzie partyjną przybudówką
Prezes IPN Janusz Kurtyka mówi w wywiadzie dla "Dziennika", że nie spotkał się z sugestiami, iż uznając swoje winy powinien podać się do dymisji. Zapewnia, że jest gotów odeprzeć każdy merytoryczny zarzut pod adresem Instytutu.
Przegląd prasy -
Po zabójcach Milewicza ślad zaginął
Oficerowie WSI przez dwa lata tropili irackich terrorystów, którzy w 2004 r. zabili dziennikarza TVP Waldemara Milewicza i jego montażystę Mounira Bouamrane. Choć ich złapali, musieli wydać Amerykanom i Irakijczykom. Ślad po nich zaginął...
Przegląd prasy -
Pawlak: nie ma poważniejszych problemów w koalicji
Nie widzę żadnych poważniejszych problemów w koalicji PO i PSL - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wicepremier Waldemar Pawlak.
Przegląd prasy -
Premier przekonał Kudrycką
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wyjaśnia w "Gazecie Wyborczej", że odstąpiła od zamiaru kontroli na Uniwersytecie Jagiellońskim po rozmowie z premierem. Donald Tusk przekonał ją, iż wolność badań historycznych...
Przegląd prasy -
Zmiany w systemie ubezpieczeniowym rolników
Do końca czerwca 2009 r. zostaną przedstawione kierunki reformy systemu ubezpieczeniowego rolników - zapowiada w "Gazecie Prawnej" wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Dla 70 proc. rolników składka pozostanie jednak na tym samym...
Gospodarka -
Jacek K. podrzucał fałszywe tropy ws. Olewnika
Jacek K., przyjaciel i wspólnik porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika, przez lata podrzucał policjantom fałszywe tropy. Od niego miały pochodzić informacje, że porwanie zleciła rodzina - informuje "Dziennik".
Kraj -
Kurtyka: IPN nie będzie partyjną przybudówką
Prezes IPN Janusz Kurtyka mówi w wywiadzie dla "Dziennika", że nie spotkał się z sugestiami, iż uznając swoje winy powinien podać się do dymisji. Zapewnia, że jest gotów odeprzeć każdy merytoryczny zarzut pod adresem Instytutu.
Kraj -
Po zabójcach Milewicza ślad zaginął
Oficerowie WSI przez dwa lata tropili irackich terrorystów, którzy w 2004 r. zabili dziennikarza TVP Waldemara Milewicza i jego montażystę Mounira Bouamrane. Choć ich złapali, musieli wydać Amerykanom i Irakijczykom. Ślad po nich zaginął...
Kraj -
Pawlak: nie ma poważniejszych problemów w koalicji
Nie widzę żadnych poważniejszych problemów w koalicji PO i PSL - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wicepremier Waldemar Pawlak.
Kraj -
Premier przekonał Kudrycką
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wyjaśnia w "Gazecie Wyborczej", że odstąpiła od zamiaru kontroli na Uniwersytecie Jagiellońskim po rozmowie z premierem. Donald Tusk przekonał ją, iż wolność badań historycznych...
Kraj -
Rosyjski deputowany oskarżony o zabicie Jamadajewa
Policja w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), oskarżyła Adama Delimchanowa, deputowanego do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, o zorganizowanie zabójstwa byłego czeczeńskiego dowódcy batalionu sił specjalnych...
Świat -
Kownacki: odtajnić notatkę z rozmowy Tusk-Rasmussen
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zapowiedział, że zwróci się o odtajnienie notatki z rozmowy premiera Donalda Tuska z premierem Danii Andersem Fogh Rasmussenem.
Kraj -
Mołdawia wybrała komunistów
Wybory parlamentarne w Mołdawii wygrała Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM) prezydenta Vladimira Voronina, uzyskując 46 proc. głosów - wynika z sondaży przeprowadzanych w niedzielę przy wyjściu z lokali wyborczych.
Świat