9 kwietnia 2009
-
Pary homoseksualne zaproszone na Wielkanoc do Białego Domu
Na doroczną imprezę tzw. Egg Roll w Białym Domu z okazji Świąt Wielkanocy po raz pierwszy zaproszono w tym roku rodzicielskie pary gejów i lesbijek.
Życie -
Prezydent za zwiększeniem kontyngentu w Afganistanie
Prezydent Lech Kaczyński zaakceptował wniosek o zwiększeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie - poinformowało na stronie internetowej biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.
Kraj -
"Czeskie przewodnictwo UE to już przeszłość"
Komentując w najnowszym wydaniu mianowanie Jana Fischera nowym czeskim premierem, brytyjski tygodnik "Economist" wskazuje, że jego bezpartyjny rząd fachowców nie zdoła ożywić czeskiego przewodnictwa Unii Europejskiej.
Świat -
"CIA nie korzysta z tajnych więzień"
CIA "nie korzysta już" z tajnych więzień, by przetrzymywać osoby podejrzane o terroryzm - zgodnie z dekretem prezydenta Baracka Obamy zakazującym dawnych praktyk agencji wywiadowczych - zapewnił dyrektor CIA Leon Panetta.
Świat -
Wielki protest przeciwko Saakaszwilemu
Niemal wszyscy przywódcy siedemnastu gruzińskich partii opozycyjnych uczestniczyli w demonstracji w centrum Tbilisi, podczas której co najmniej 60.000 ludzi domagało się dymisji prezydenta Micheila Saakaszwilego.
Świat -
TVP nie ma pieniędzy na film o Sendlerowej
TVP wycofała się z udziału w koprodukcji filmu o Irenie Sendlerowej. Jak tłumaczy zarząd telewizji, oczekiwania producenta szacowane na 4,3 mln zł "znacznie przekraczają możliwości finansowe TVP".
Życie -
Sikorski o sytuacji w Mołdawii
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że rozmawiał tego dnia z szefem dyplomacji Mołdawii i zachęcał do prowadzenia dialogu z opozycją, która kwestionuje wynik niedzielnych wyborów w tym kraju.
Kraj -
Turkmenistan wini Gazprom za wybuch gazociągu
MSZ Turkmenistanu przypisało rosyjskiemu koncernowi Gazprom winę za eksplozję gazu, która zakłóciła jego przepływ. Wybuch gazociągu nastąpił na terenie Turkmenistanu.
Gospodarka -
W kraju dżucze bez zmian
Najnowsza awantura, dotycząca rzekomego północnokoreańskiego satelity, zapewne skończy się jak wszystkie poprzednie. Stany Zjednoczone, Unia Europejska, NATO i inne instytucje świata zachodniego po raz kolejny wyrażą zgodne oburzenie....
Świat -
Giełda zwyżkuje
Giełda papierów wartościowych na Wall Street zwyżkowała po wiadomości o dobrych wynikach jednego z największych banków, Wells Fargo & Co., którego akcje skoczyły o 25 procent.
Gospodarka -
Belgia: pracownicy uwięzili trzech menedżerów
Pracownicy włoskiego koncernu motoryzacyjnego Fiat w Belgii uwięzili na krótko trzech menedżerów - dwóch Belgów i Włocha. Chcieli w ten sposób wymusić ustępstwa w sprawie planowanych zwolnień.
Życie -
Żaryn odwołany z funkcji w IPN
W związku z wypowiedzią radiową nt. przyznania statusu pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie, szef Biura Edukacji Publicznej IPN Jan Żaryn oddał się do dyspozycji prezesa IPN Janusza Kurtyki, który podjął decyzję o odwołaniu go z funkcji od 15...
Kraj -
Mojzesowicz ma pretensje do PiS
Szef PiS w woj. kujawsko-pomorskim Wojciech Mojzesowicz ma pretensje do kierownictwa partii za decyzję, że liderem regionalnej listy do europarlamentu będzie Ryszard Czarnecki; lokalni działacze rekomendowali Kosmę Złotowskiego....
Kraj -
Odnaleziono ciała dwojga polskich turystów
Ciała dwojga turystów z Krakowa odnaleźli pod lawiną w Tatrach Bielskich słowaccy ratownicy górscy - poinformowała Horska Zahranna Sluzba (słowacki odpowiednik TOPR) na swojej stronie internetowej.
Kraj -
Irlandia Płn.: Polacy zmuszeni do wyprowadzki
Ponad 40 Polaków zamieszkałych w Belfaście zostało zmuszonych do zmiany adresu w następstwie aktów przemocy wobec nich po meczu piłkarskim Irlandia Płn.- Polska 28 marca w Belfaście - podały lokalne media.
Życie -
Wałęsa: wolałbym usłyszeć od IPN zapewnienie, że więcej nie będzie łamał prawa
B. prezydent Lech Wałęsa wolałby, aby zamiast odwołania szefa Biura Edukacji Publicznej IPN Jana Żaryna, Instytut przyznał, że łamał prawo i zapewnił, że więcej tego nie będzie robił.
Kraj -
Wiemy, kto zbuduje Stadion Narodowy
Niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum Hydrobudowa Polska SA oraz PBG z Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH i Alpine Construction Polska Sp. z o.o. złożyło najkorzystniejszą ofertę na budowę Stadionu Narodowego - poinformowało...
Życie -
"Skoro prezes IPN odwołał Żaryna, pewnie miał ku temu podstawy"
Skoro prezes Janusz Kurtyka podjął taką decyzję, to pewnie miał ku temu podstawy - tak ocenił wiceszef kolegium IPN dr. Sławomir Radoń odwołanie dr. hab. Jana Żaryna z funkcji szefa pionu badawczo-edukacyjnego IPN.
Kraj -
Strajk głodowy prezydenta Boliwii
Prezydent Boliwii Evo Morales razem z przedstawicielami ruchów społecznych rozpoczął strajk głodowy, aby zmusić opozycję w Senacie do przegłosowania tymczasowej ordynacji wyborczej, od czego zależy przeprowadzenie 6 grudnia wyborów...
Świat -
Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.
Kraj -
"Umowa Ratusza z ITI ws. stadionu Legii - modelowa"
Umowa jaką stołeczny Ratusz zawarł z ITI na dzierżawę stadionu Legii przy ul. Łazienkowskiej jest rozwiązaniem modelowym - oświadczył podczas sesji rady miasta wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak. Wyjaśnień na ten temat domagali się...
Kraj -
PO, PSL, Lewica: Żaryn słusznie odwołany; PiS nie komentuje sprawy
To jedyna słuszna decyzja - tak politycy koalicji komentują odwołanie dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Jana Żaryna po jego kontrowersyjnej wypowiedzi dotyczącej Lecha Wałęsy. Lewica ocenia, że to potwierdza, że Instytut powinien...
Kraj -
J. Kaczyński: decyzja ws. Libickiego trudna, ale PiS przestrzega zasad
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że decyzja o skreśleniu Marcina Libickiego z list PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego była trudna, ale - jak podkreślił - w Prawie i Sprawiedliwości są zasady, których "nie można nie...
Kraj -
Świąteczny spokój zawitał na rynki
Zdaniem analityków czwartkowe wahania kursu złotego spowodowane były małą płynnością na rynku. Piątek, z uwagi na brak inwestorów zagranicznych, nie powinien przynieść większych zmian.
Gospodarka -
Poręczenie majątkowe wobec prezydenta Sopotu
Prokuratura uzupełniła jeden z ośmiu zarzutów, jakie w styczniu postawiła prezydentowi Sopotu, Jackowi Karnowskiemu - poinformował rzecznik prokuratury apelacyjnej Krzysztof Trynka. Wobec Karnowskiego zastosowano też poręczenie majątkowe...
Kraj -
Berlusconi: trzeba wielu miliardów euro na odbudowę Abruzji
Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że na odbudowę zniszczonej trzęsieniem ziemi Abruzji potrzeba będzie "wielu miliardów euro".
Świat -
Gazprom chce zmonopolizować dostawy energii do Europy
Rosyjski Gazprom chce "zmonopolizować dostawy energii do Europy", uważają hiszpańskie służby specjalne - poinformował dziennik "Publico", który twierdzi, że miał dostęp do ostatniego raportu wywiadu w tej sprawie.
Gospodarka -
Grad: nie ma mowy o konflikcie interesów
Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad powiedział, że spółka MGGP, w której udziały ma m.in. jego żona, była wielokrotnie kontrolowana i nadal pozostaje pod nadzorem. "Nie ma tu mowy o konflikcie interesów" - oświadczył. Podobnego...
Kraj -
Chlebowski o wypowiedzi Żaryna ws. Wałęsy: ręce opadają
"Ręce opadają" - w ten sposób szef klubu PO Zbigniew Chlebowski odniósł się do wypowiedzi dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN Jana Żaryna, według którego Lech Wałęsa dostał bezprawnie status pokrzywdzonego. Zapowiedział też, że w...
Kraj -
Marcin i Jan Filip Libiccy oraz Jacek Tomczak odeszli z PiS
Marcin Libicki, jego syn Jan Filip Libicki oraz Jacek Tomczak odeszli z Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja ta jest wynikiem skreślenia Marcina Libickiego z listy kandydatów PiS w czerwcowych eurowyborach.
Kraj -
PSL wyda na kampanię do PE ponad 9 mln zł
Ponad 9 milionów złotych będzie kosztowała kampania do Parlamentu Europejskiego PSL. Ludowcy większość środków chcą wydać na promowanie samego ugrupowania w skali kraju, a nie konkretnych kandydatów w regionach.
Kraj -
Jan Fischer nowym premierem Czech
Dotychczasowy prezes Czeskiego Urzędu Statystycznego Jan Fischer został nominowany na stanowisko premiera Czech przez prezydenta Vaclava Klausa.
Świat -
Wyborcze wizyty ministrów i polityków w Abruzji
Włoska opozycja zarzuca ministrom z rządu Silvio Berlusconiego, że masowo udają się do zniszczonej przez trzęsienie ziemi Abruzji, by wystąpić przed telewizyjnymi kamerami, pisze „La Repubblica”.
Przegląd prasy -
Islamiści korzystają z serwerów w USA
Strony internetowe tworzone przez ekstremistów islamskich korzystają z serwerów w Stanach Zjednoczonych – pisze „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Kim Dzong Il nadal u władzy
Północnokoreański lider Kim Dzong Il został po raz kolejny wybrany przez parlament na przewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Przywódca był obecny na sali obrad, co pokazała państwowa telewizja.
Świat -
Jan Filip Libicki: nie godzimy się na podwójne standardy
Poseł Jan Filip Libicki wyjaśniał, że wraz z ojcem Marcinem Libickim i Jackiem Tomczakiem podjęli decyzję o odejściu z PiS, bo nie godzą się, aby w partii panowały "podwójne standardy".
Kraj -
Wybuchowe świnie
Naukowcy ubierali żywe świnie w kamizelki kuloodporne i przywiązywali je do pojazdów symulujących Hummery, które następnie wysadzali za pomocą materiałów wybuchowych. W ten sposób badali w jakim stopniu eksplozje min przydrożnych...
Przegląd prasy -
UOKiK pozywa Millennium
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwał do sądu bank Millennium m.in. za niejasne zasady obliczania kursu walut w przypadku kredytów walutowych oraz dowolne reguły ustalania dodatkowych zabezpieczeń - poinformował UOKiK.
Gospodarka -
Pruski zrezygnował z funkcji w ministerstwie
Prokurator Leszek Pruski zrezygnował z funkcji wicedyrektora kadr w ministerstwie sprawiedliwości - podała rzeczniczka resortu Katarzyna Szeska. Rezygnację złożył na ręce ministra Andrzeja Czumy.
Kraj -
Pozew przeciwko Polsce ws. Rospudy - wycofany
Komisja Europejska wycofała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy - potwierdziła rzeczniczka unijnego komisarza ds. środowiska Barbara Hellferich.
Świat -
Stopy procentowe Banku Anglii bez zmian
Bank Anglii (Bank of England) pozostawił stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. Główna stopa procentowa repo wynosi nadal 0,50 proc. i jest najniższa w historii.
Gospodarka -
Wyzwoleńcza Armia Kosowa popełniała zbrodnie na cywilach
Wyzwoleńcza Armia Kosowa (WAK) zarówno w czasie wojny w latach 90. jak i po zakończeniu działań wojennych w Kosowie porywała cywilów, którzy byli następnie maltretowani a nawet zabijani - ustalili dziennikarze portalu BBC News.
Świat -
Washington Post": islamiści korzystają z serwerów w USA
Strony internetowe tworzone przez ekstremistów islamskich korzystają z serwerów w USA - pisze w czwartek "Washington Post".
Świat -
Kontrakt gazowy Rosja-USA
Po latach starań rosyjski monopolista gazowy Gazprom zdobył w końcu przyczółek w Stanach Zjednoczonych. Porozumienie o dostawach gazu do USA, stanowiące część wielostronnego kontraktu z udziałem Royal Dutch Shell, ogłoszono w środę...
Gospodarka -
Polska wycofa się z misji ONZ w Libanie
31. zmiana polskiego kontyngentu wojskowego w Libanie, która niebawem rozpocznie służbę w tym kraju, będzie ostatnią zmianą; w październiku zakończy się udział naszych żołnierzy w oenzetowskiej misji UNIFIL.
Kraj -
Telewizyjni przysięgli: Osama bin Laden niewinny
Sporą niespodziankę sprawili "przysięgli" w nowym holenderskim reality show "Adwokat diabła", uznając, że Osama bin Laden - najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie - jest... niewinny.
Życie -
9 kwietnia 2009
Czy można było zapobiec tak dużej liczbie ofiar trzęsienia ziemi w Abruzji, co zamiast pensji dostają pracownicy rosyjskiej fabryki zbrojeniowej, czy rosyjscy inwestorzy mają kłopoty w Polsce z przyczyn politycznych – oto niektóre...
Przegląd prasy -
Wierni w Moskwie nie chcą Putina wśród świętych
Wierni prawosławnej parafii Świętej Trójcy na Worobiowych Gorach w Moskwie nie chcą modlić się do przywódców Rosji. Oburzyły ich zdjęcia premiera Władimira Putina i wpływowego burmistrza stolicy Jurija Łużkowa, wywieszone w przedsionku...
Przegląd prasy -
Dziwaczne tradycja wielkanocne
Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu. Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” opisuje najciekawsze tradycje z całego świata.
Przegląd prasy -
Zabójcze reakcje alergiczne coraz powszechniejsze
Liczba osób przyjętych do brytyjskich szpitali z powodu zagrażającej życiu reakcji alergicznej wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady, podaje dziennik „Independent” na podstawie najnowszych wyników badań.
Przegląd prasy -
Tanie polskie jaja
Tuż przed Wielkanocą polskie jajka zalały bułgarski rynek, a że są o wiele tańsze to obniżają ceny jaj krajowych, donosi dziennik „Novinar”.
Przegląd prasy -
Rosyjscy biznesmeni wobec politycznego antagonizmu
O kłopotach rosyjskich inwestorów w Europie Wschodniej, w tym Polsce i na Litwie, gdzie spotykają się oni z wrogością z przyczyn politycznych, pisze dziennik „Financial Times”.
Przegląd prasy -
Kryzysowe lęki
W związku z kryzysem coraz więcej ludzi na całym świecie skarży się na lęki, depresję i stres. Chociaż wielu kryzys bezpośrednio nie dotknął, strach, że tak może się stać wywiera piętno na psychice, pisze „International Herald...
Przegląd prasy -
Plaga w policji: korupcja
Wszechobecna korupcja w afgańskiej policji podkopuje nadzieję Amerykanów na szybkie usprawnienie sił bezpieczeństwa Afganistanu, pisze „New York Times”.
Przegląd prasy -
Żywność w zamian za broń
Na oryginalny sposób walki z kryzysem wpadli menedżerowie rosyjskiego przedsiębiorstwa „Mołot”, zajmującego się produkcją broni. Jako że kryzys zmusił ich do wstrzymania pensji pracownikom, chcą oni płacić im żywnością, pisze...
Przegląd prasy -
Tragiczne zaniedbania w Abruzji
Od stycznia do tragicznego poniedziałkowego trzęsienia ziemi w L'Aquili w Abruzji w środkowych Włoszech zanotowano ponad 400 wstrząsów, lecz mimo to nikt nie sprawdził stanu technicznego akademika, położonego w samym centrum miasta...
Przegląd prasy -
Trener molestował siatkarki?
Przed Sądem Rejonowym w Poznaniu ruszył w czwartek proces Krzysztofa L., byłego trenera siatkówki oskarżonego o molestowanie młodych siatkarek.
Życie -
Mołdawia: Komisja udostępni listy wyborcze
Mołdawska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) zgodziła się na udostępnienie opozycyjnym partiom list wyborczych - ujawnił rzecznik opozycyjnego Sojuszu "Nasza Mołdawia".
Świat -
Niemcy nacjonalizują Hypo Real Estate
Rząd Niemiec rozpoczął w czwartek starania o nacjonalizację zagrożonego bankructwem banku Hypo Real Estate Holding AG (HRE), występując z ofertą przejęcia jego akcji za ok. 290 milionów euro.
Gospodarka -
Mołdawia wyrzuci rumuńskich dziennikarzy?
Władze Mołdawii zabroniły, w czasie gwałtownych demonstracji w Kiszyniowie, wjazdu do kraju 19 dziennikarzom z Rumunii.
Świat -
Gruzja: kolejne aresztowania wśród opozycji
Gruzińska partia opozycyjna powiadomiła, że władze zatrzymały około 60 jej działaczy w nocy ze środy na czwartek, przed zapowiadanymi demonstracjami antyprezydenckimi w Tbilisi. Władze zaprzeczyły tym informacjom.
Świat -
"Nie ma związku między Iranem a tarczą"
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że problem Iranu nie ma związku z kwestią tarczy antyrakietowej w relacjach rosyjsko-amerykańskich.
Świat -
Tajlandia: rząd będzie tolerował "pokojowe" manifestacje
Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva oświadczył, iż jego rząd będzie tolerował trwające od końca marca antyrządowe manifestacje, tak długo jak będą one miały pokojowy charakter.
Świat -
Polacy negatywnie o koalicji PO-PSL
57 proc. respondentów negatywnie ocenia pracę koalicji PO-PSL, 42 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini przekazanego "Rz".
Kraj -
Mołdawia: ogłoszono wyniki wyborów
Mołdawska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ogłosiła w środę wieczorem oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych, potwierdzając iż Partia Komunistów Republiki Mołdawii zdobyła 49,48 procent głosów.
Świat -
Wstrząsy wtórne w Abruzji
Co najmniej dwa silne wstrząsy wtórne nawiedziły w nocy ze środy na czwartek rejon miasta L'Aquila, w Abruzji, w środkowych Włoszech.
Świat -
Iran rozważa możliwość rozmów
Iran zadecyduje o udziale w rozmowach na temat swego programu atomowego dopiero po szczegółowym zapoznaniu się ze środową ofertą sześciu państw - zapowiedział w czwartek rano doradca prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada.
Świat -
Kradną auta na potęgę
Po raz pierwszy od kilku lat w Warszawie wzrasta liczba kradzionych samochodów. Złodzieje rozbierają je na części. Najłatwiej w stolicy można stracić toyotę lub volkswagena - ostrzega "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Wojsko dziękuje ochotnikom
Kusili billboardami, teraz odsyłają z kwitkiem. Szkoły podoficerskie w całej Polsce mogą w tym roku nie przyjąć żadnego ochotnika - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Kurczą się majątki Polaków
W ciągu kilku miesięcy polskie rodziny mocno zbiedniały. Największe straty przyniosły kredyty we frankach, nieruchomości i fundusze inwestycyjne - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Najgorszy rok Kurtyki
Po zakończonej fiaskiem ekshumacji gen. Władysława Sikorskiego, Instytut Pamięci Narodowej zamierza wykopać kolejnego nieboszczyka - gen. Emila Fieldorfa "Nila", byłego dowódcę Kedywu Armii Krajowej - pisze "Trybuna".
Przegląd prasy -
Polski spółki Avivy nie są na sprzedaż
Brytyjski ubezpieczyciel Aviva nie zamierza pozbywać się ani jednej z polskich spółek działających pod szyldem Commercial Union - dowiedział się "Parkiet".
Przegląd prasy -
Płać albo się zamelduj
Rodzice muszą często pokrywać koszty zajęć pozalekcyjnych i wycieczek za dziecko, które uczy się w szkole poza swoją gminą. A nie powinni - uważa "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Prokuratura daje plamę za plamą
Zwrot aktu oskarżenia w sprawie wyścigów konnych na Służewcu to nie pierwsza wpadka prokuratury. Ministrowie z PO nic z tym nie robią - twierdzi "Puls Biznesu".
Przegląd prasy -
Spółka żony i kolegi ministra
Firma Geodezyjno-Projektowa MGGP wygrywa przetargi organizowane przez agencje rządowe i spółki Skarbu Państwa. Udziały w niej mają żona ministra Aleksandra Grada i jego kolega - zauważa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
20 tys. za ślub z cudzoziemcem
Prawie 9 tysięcy cudzoziemców rocznie chce zamieszkać w Polsce po zawarciu małżeństwa z obywatelem RP. Nawet co czwarty związek może być fikcyjny. Urzędnicy stanu cywilnego, choćby podejrzewali oszustwo, nie mogą odmówić ślubu - pisze...
Przegląd prasy -
Kary za spóźnienia z PIT
Podatnicy, którzy na ostatnią chwilę wypełniają PIT za 2008 rok, powinni to robić ostrożnie, aby uniknąć błędu. Trzeba też wiedzieć, że za niezłożenie zeznania w ogóle, fiskus ma prawo ukarać podatnika - napomina "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Niewygodny prelegent
Prof. Andrzej Nowak z UJ miał wygłosić referat na konferencji poświęconej czerwcowi 1989 roku. Zaproszenie zostało jednak odwołane - zauważa "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Litewska alternatywa dl ZUS
Krakowscy taksówkarze mogą zatrudnić się w krajach bałtyckich, by płacić mniejsze składki ubezpieczeniowe. Ale i tak, pracując oficjalnie za granicą, będą nadal nas wozić - uspokaja "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
09-04-2009
Jak taksówkarze mogą obejść ZUS, czy wojsko nie potrzebuje już ochotników, ile można dostać za ślub z cudzoziemcem, czy Polacy mają coraz mniej pieniędzy i jak wyglądają w tym roku kary za spóźnienia z PIT - o tym pisze czwartkowa prasa.
Przegląd prasy -
Kryzys dotarł do Hollywood
Recesja dotyka także wytwórnie amerykańskie filmowe, które szukają rozmaitych sposobów obniżenia kosztów, m.in. wypłacając aktorom (w tym największym gwiazdom) mniejsze niż zwykle honoraria.
Życie