17 kwietnia 2009
-
Prezes General Motors nie wyklucza bankructwa
Prezes amerykańskiego koncernu samochodowego General Motors (GM) Fritz Henderson oświadczył, że jego firma przygotowuje szczegółowe plany ogłoszenia upadłości, która jest nadal prawdopodobna mimo realizowanej pod nadzorem rządu...
Gospodarka -
Nowojorski gej chce się spotkać z L. Kaczyńskim
Nowojorski gej Brendan Fay, którego zdjęcie ze ślubu z jego partnerem prezydent Lech Kaczyński wykorzystał w ub.r. w telewizyjnym orędziu o Traktacie Europejskim, ponownie wybiera się do Polski w nadziei spotkania z prezydentem.
Świat -
Polacy gorzej oceniają pracę rządu
Ponad połowa Polaków (54 proc.) źle ocenia pracę rządu Donalda Tuska. To o dwa pkt proc. więcej niż w marcu - wynika z sondażu TNS OBOP dla programu "Forum" w TVP Info.
Kraj -
PO oburzone spotem PiS
Politycy Platformy Obywatelskiej są oburzeni nowym spotem PiS. Według marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego (PO) spot - w którym PiS zarzuca PO dbanie o interesy kolegów partyjnych - to "syk nienawiści i pomówienia". "Do polityki...
Kraj -
Klaus nie poda ręki Łukaszence
Jeśli prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przybędzie do Pragi na zaplanowany na 7 maja inauguracyjny szczyt unijnego Partnerstwa Wschodniego, to czeski prezydent Vaclav Klaus nie poda mu ręki i nie przyjmie go na praskim Zamku -...
Świat -
Bp Jagucki tajnym i świadomym współpracownikiem SB
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Janusz Jagucki był tajnym i świadomym współpracownikiem SB - uznało Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran.
Kraj -
USA: "polskie obozy śmierci" w telewizji
Dwie amerykańskie sieci telewizyjne, ABC News i CBS News, użyły ostatnio w swoich programach obraźliwych wobec Polski sformułowań dotyczących nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.
Świat -
Hotel socjalny w Chełmży zostanie zamknięty
O zamknięciu hotelu socjalnego w Chełmży k. Torunia zdecydował powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Powodem decyzji jest stan budynku, który zagraża zdrowiu i życiu 50 mieszkańców.
Kraj -
Ks. Isakowicz-Zaleski: luteranie postawili na wiarygodność
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor książki "Księża wobec bezpieki" uważa, że ujawniając informację o współpracy z SB zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bpa Janusza Jaguckiego, luteranie postawili na wiarygodność.
Kraj -
Mołdawia: przeliczenie głosów nie zmieniło wyników
Mołdawska Centralna Komisja Wyborcza (CKW), po powtórnym przeliczeniu głosów oddanych w wyborach parlamentarnych z 5 kwietnia, wstępnie utrzymała wcześniej podane wyniki głosowania, które dają zwycięstwo rządzącym komunistom.
Świat -
Grad z ofertą prywatyzacyjną w Tokio i Singapurze
Minister skarbu Aleksander Grad będzie zachęcał azjatyckich inwestorów do udziału w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. W poniedziałek szef resortu skarbu udaje się z wizytą do Tokio, a w czwartek do Singapuru - podał rzecznik resortu.
Gospodarka -
Sugestia z SED pomogła obalić mur berliński?
Wskazówka, udzielona 9 listopada 1989 roku włoskiemu dziennikarzowi przez osobę z kół rządzącej w dawnej NRD partii SED mogła przyczynić się do zburzenia muru berlińskiego - spekulują niemieckie media.
Świat -
Pierwsze nieprawidłowości w kampanii do PE
Mimo tego, że kampania do Parlamentu Europejskiego nie wystartowała jeszcze na dobre, monitorująca jej finansowanie Fundacja Batorego już wskazuje uchybienia. Pierwszy wniosek: partie i kandydaci starają się omijać prawo.
Kraj -
Zimna Wojna
Kolejna część serii Codename: Panzers to historia alternatywna, w której tytułowa Zimna Wojna, w wyniku tragicznego zbiegu okoliczności przeradza się w najprawdziwszą trzecią wojnę światową. Pierwsze strzały padają w podzielonym na...
KulturaMaciej Szopa -
Szczygło: dlaczego nie poinformowano BBN o pożarze
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło chce od MSWiA wyjaśnień, dlaczego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie poinformowało BBN o tragicznym pożarze w Kamieniu Pomorskim. RCB odpowiada: nie mamy takiego obowiązku.
Kraj -
Reakcje na tortury CIA
Ujawnienie przez administrację prezydenta Baracka Obamy dokumentów szczegółowo opisujących brutalne metody przesłuchań stosowanych przez CIA za prezydentury George'a W. Busha wywołało w USA burzliwą dyskusję, m.in. o implikacjach tego...
Świat -
"Nie byłem zdrajcą"
Nie byłem agentem, nie byłem zdrajcą - zapewniał były prezydent Lech Wałęsa uczestników debaty poświęconej dziedzictwu Solidarności na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Kraj -
Jurek: PO i PiS zmarnowały wielką szansę
Przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek uważa, że politycy PO i PiS odrzucając dwa lata temu projekt zmian w konstytucji dotyczący zwiększenia ochrony życia od momentu poczęcia, zmarnowali wielką "koalicję sumień".
Kraj -
Pawlak: linia kredytowa może przyciągnąć spekulantów
Dodatkowe 20 mld dolarów na rezerwy NBP w ramach elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) może zachęcić, a nie odstraszyć spekulantów - powiedział PAP wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Łukaszenka zaproszony na szczyt UE
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka został zaproszony na szczyt inaugurujący unijne Partnerstwo Wschodnie 7 maja w Pradze - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau.
Świat -
Tusk rozmawiał z premierem Finlandii
Gazociąg Północny, uzgodnienia przed szczytem klimatycznym w Kopenhadze, kryzys finansowy, współpraca w Unii Europejskiej i Partnerstwo Wschodnie - to główne tematy piątkowych rozmów premiera Donalda Tuska i szefa fińskiego rządu Matti...
Świat -
Kryzys potrwa dłużej
Obecny kryzys potrwa dłużej niż typowa recesja, a mające po nim nastąpić ożywienie gospodarcze będzie raczej umiarkowane - uważają analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Gospodarka -
Komorowski: nowa ustawa sprecyzuje kompetencje
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że projekt ustawy kompetencyjnej, opracowany na jego zlecenie, precyzuje, że w sprawach UE to rząd określa stanowisko Polski. Rządowa instrukcja miałaby obowiązywać pozostałe najwyższego...
Kraj -
Łukaszenka odwiedzi papieża
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka pojedzie jeszcze w kwietniu do Włoch, a także spotka się z papieżem - powiedział w piątek agencji Reuters włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini.
Świat -
Kwaśniewski i Miller na jubileuszu SLD
- Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były premier Leszek Miller zadeklarowali w piątek chęć udziału w obchodach 10. rocznicy istnienia SLD. Obaj chcieliby podsumować dotychczasową działalność partii, przeanalizować jej sukcesy i...
Kraj -
Spam szkodzi środowisku
Spamy, czyli niepożądane listy zaśmiecające skrzynkę e-mailową, powodują rocznie tyle samo emisji dwutlenku węgla co 3,1 mln samochodów - wynika z badania spółki McAfee, specjalizującej się w bezpieczeństwie informatycznym.
Życie -
Proces SB-ków z Krakowa odroczony
Z powodu istniejących wątpliwości prawnych, dotyczących długości okresu przedawnienia wobec byłych funkcjonariuszy SB, krakowski sąd odroczył w piątek rozprawę apelacyjną byłego wiceszefa SB w Krakowie, skazanego nieprawomocnie za...
Kraj -
Będą stadiony i lotniska, nie będzie części dróg
Na finały mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO-2012 powstaną stadiony i lotniska, nie będzie jednak wszystkich planowanych dróg i linii kolejowych - ocenia poseł PSL, wiceprzewodniczący komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL).
Kraj -
Spadnie liczba nowych mieszkań
Z powodu wstrzymania w 2009 r. blisko 80 proc. inwestycji deweloperskich liczba mieszkań oddawanych do użytku zacznie spadać od początku przyszłego roku - oceniła Aleksandra Szarek z Home Broker.
Gospodarka -
PSL za łączeniem funkcji
PSL chce, żeby radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli jednocześnie pełnić też mandat posła lub senatora. Szef Stronnictwa Waldemar Pawlak przekonuje, że byłoby to przywrócenie samorządowcom pełni praw obywatelskich.
Kraj -
"Pożyczka za ropę"
Chiny poinformowały o podpisaniu z Kazachstanem kontraktu wartego 5 mld dolarów w ramach transakcji określanej mianem "pożyczki za ropę".
Gospodarka -
W Warszawie spłonął trzeci autobus
W Warszawie doszło w piątek do trzeciego w ostatnim czasie pożaru autobusu. Ok. godz. 6.30 na skrzyżowaniu ul. Leszno i ul. Okopowej zapalił się ośmioletni autobus marki MAN z zajezdni przy ul. Stalowej - powiedział rzecznik MZA Adam...
Kraj -
Powstaje polsko-niemiecka Wspólnota Wiedzy i Innowacji
Uniwersytety, instytuty badawcze oraz firmy energetyczne i chemiczne z Polski i Niemiec rozpoczęły w piątek program współpracy w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. Będą wspólnie zabiegać o to, by stać się jednym z węzłów badawczych...
Życie -
Czerwona księga "bubli prawnych" PO
Klub Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje "czerwoną księgę" bubli prawnych - poinformował w piątek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zdaniem posłów PiS, ekipa premiera Donalda Tuska od półtora roku psuje bowiem prawo.
Kraj -
TVN broni flag w psich kupach
Wkładanie miniatur polskich flag w atrapy psich kup było happeningiem i nie miało na celu bezczeszczenia symbolu narodowego - mówił w sądzie jeden z uczestników programu "Kuba Wojewódzki", w którym zdarzenie miało miejsce. Innego zdania...
Kraj -
Miedwiediew ostro sprzeciwia się manewrom w Gruzji
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że planowane w okresie między 6 maja a 11 czerwca ćwiczenia NATO w Gruzji spotęgują napięcie w regionie i mogą zaszkodzić kontaktom jego kraju z Sojuszem.
Świat -
Trzy razy mniej miliarderów w Rosji
Za sprawą kryzysu gospodarczego grono najbogatszych Rosjan jest obecnie warte o 70 proc. mniej niż przed rokiem. Rosyjski "klub miliarderów" stracił w tym czasie dwie trzecie swoich członków - pisze w piątek "Forbes" w rosyjskim wydaniu.
Gospodarka -
Tusk: przyjęcie euro w 2012 roku jest realne
Plan przyjęcia euro przez Polskę w 2012 roku jest realistyczny - ocenił premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Helsinkach.
Gospodarka -
Rumunia oferuje obywatelstwo Mołdawianom
Prezydent Rumunii Traian Basescu zapowiedział, że jego kraj przyspieszy nadawanie obywatelstwa Mołdawianom, którzy mają co najmniej jednego rumuńskiego dziadka - podała w piątek agencja AP.
Świat -
17 kwietnia 2009
Jak na Litwie komentowano wizytę prezydenta Kaczyńskiego, które państwo najgorzej radzi sobie z kryzysem, kogo obraził Sarkozy - oto niektóre tematy z zagranicznej prasy.
Przegląd prasy -
Rokita ma przeprosić Kornatowskiego
Jan Rokita ma przeprosić Konrada Kornatowskiego za zarzucenie mu, jakoby w latach 80. brał udział w tuszowaniu zabójstwa - orzekł już prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Kraj -
"Dziennik" zdemaskował Palikota, a za prowokacją stał… „Fakt”
"Firma widmo czy kolejny trik Palikota?" pyta na pierwszej stronie piątkowy "Dziennik". Dziennikarze śledczy gazety, myśląc że śledzą Janusza Palikota, tak naprawdę śledzili jednak… swoich kolegów z "Faktu". I wcale tego nie...
Tylko u Nas -
Książka o napastowaniu "żołnierek"
Zdaniem autorki wydanej w USA książki "The Lonely Soldier: The Private War of Women Serving in Iraq", kobietom służącym w Iraku i Afganistanie, oprócz przydrożnych bomb i zasadzek rebeliantów grożą również gwałty i napastowanie ze strony...
Życie -
Są pieniądze na metro
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła na konferencji prasowej, że są środki na budowę centralnego odcinka II linii metra w stolicy. Dodatkowe środki w wysokości 400 mln zł pochodzą z oszczędności z przetargów, w tym m.in....
Gospodarka -
Tłoczno w stolicy, pusto na wsiach
Już co szósty Bułgar mieszka w stolicy. Jak donosi „Novinar” co raz więcej osób przeprowadza się do Sofii w poszukiwaniu lepszego życia.
Przegląd prasy -
Klich: to najważniejsza misja NATO
Minister obrony Bogdan Klich powiedział do żołnierzy odlatujących do Afganistanu, że to najważniejsza misja NATO, a od jej sukcesu zależy stabilizacja sytuacji w tym państwie, krajach ościennych i całym regionie.
Kraj -
Obrona Cywilna alarmowała ws. stanu budynków w L'Aquili
Po kontroli stanu budynków w L'Aquili w Abruzji technicy włoskiej Obrony Cywilnej sporządzili w 2005 r. listę gmachów, które ich zdaniem nie wytrzymałyby trzęsienia ziemi; wszystkie te budynki runęły w rezultacie wstrząsów 6 kwietnia...
Przegląd prasy -
Białoruś nie chce "pośredników" w rozmowach z UE
Białoruś jest zainteresowana "normalnymi stosunkami" z UE, ale bez pośredników - powiedział w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu w Mińsku z ministrem spraw zagranicznych Czech Karelem Schwarzenbergiem.
Świat -
Sporne Wzgórze Świątynne
We czwartek Palestyńczycy przy pomocy imamów zdołali powstrzymać grupę żydowskich fundamentalistów przed przekroczeniem „zielonej linii” [red. granica wytyczona w 1948 roku i dzieląca Jerozolimę na część żydowską i...
Przegląd prasy -
Chińczycy urażeni reklamą prezerwatyw
Reklama niemieckich prezerwatyw, przedstawiająca jako plemniki "wielkiego sternika" Mao Zedonga (Mao Tse-tunga), Hitlera i bin Ladena głęboko uraziła wielu Chińczyków.
Życie -
Czeczenia: walki się nie skończyły
Zaledwie w kilka godzin od zakończenia przez Rosję operacji antyterrorystycznej w Czeczenii doszło w tej kaukaskiej republice do starć między siłami rosyjskimi a czeczeńskimi separatystami - poinformowały w piątek rosyjskie agencje.
Świat -
Mąż Pitery pozwał "Gazetę Polską"
Mąż Julii Pitery, Paweł, żąda przeprosin i 500 tys. zł zadośćuczynienia od "Gazety Polskiej" za publikację o jego domniemanej współpracy z SB. Pozwani chcą oddalenia pozwu, dowodząc, że opisali tylko akta IPN o Piterze; według niego -...
Kraj -
Polacy wracają do pracy przy zbiorach szparagów
Pracownicy sezonowi z Polski znów chętnie zgłaszają się do pracy przy zbiorach szparagów w Niemczech. Według niemieckich mediów ma to związek z kryzysem gospodarczym i wysokim kursem euro.
Przegląd prasy -
Razem przeciw HIV
Dwie konkurencyjne firmy farmaceutyczne, amerykański Pfizer i brytyjski Glaxo Smith Kline, stworzą wspólnie filię zajmująca się leczeniem AIDS, czytamy w dzienniku „La Libre Belgique”.
Przegląd prasy -
Silny wstrząs w kopalni Polkowice-Sieroszowice; nikt nie ucierpiał
Do silnego wstrząsu doszło w kopalni Polkowice-Sieroszowice (Dolnośląskie) na głębokości 1000 m. W wyniku wstrząsu nikt nie doznał poważniejszych obrażeń.
Kraj -
Zabójstwo zabójcy
W sądzie okręgowym w Nowosybirsku biznesmen Wiktor Biełonogow usłyszał wyrok, na mocy którego spędzi najbliższe 7 i pół roku w kolonii karnej, podaje dziennik „Kommiersant”.
Przegląd prasy -
Tusk rozmawiał z Ilvesem o Partnerstwie Wschodnim i Ignalinie
Partnerstwo Wschodnie, uruchomienie elektrowni atomowej w Ignalinie, polityka energetyczna oraz współpraca w UE - to według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza główne tematy piątkowych rozmów premiera Donalda Tuska z...
Świat -
Chodorkowski prosi o wyjaśnienie oskarżeń
W moskiewskim sądzie okręgowym przeczytano oskarżenia w drugiej sprawie karnej byłego prezesa NK „Jukos” Michaiła Chodorowskiego i byłego zarządcy MFO „Menatep” Płatona Lebiediewa, podaje dziennik...
Przegląd prasy -
Amerykańskie picie herbaty
15 kwietnia minął termin składania oświadczeń o dochodach w Stanach Zjednoczonych. Wielu Amerykanów wybrało tę datę na wyrażenie swojego niezadowolenia z wzrostu podatków i rozrzutności przedstawicieli budżetu federalnego, pisze...
Przegląd prasy -
Sarkozy obraził 3 liderów w ciągu jednego lunchu
W czasie krótkiego lunchu w Pałacu Elizejskim Nicolas Sarokzy zdołał obrazić trzech najbliższych sojuszników Francji, podaje „Daily Telegraph”. Prezydent Francji zasugerował, że prezydent Stanów Zjednoczonych jest...
Przegląd prasy -
Wyroki w procesie przeciwko "Pirate Bay"
Czterech mężczyzn, związanych z popularnym portalem Pirate Bay, ułatwiającym pobieranie z internetu nagrań muzycznych, filmów i gier komputerowych, sąd w Sztokholmie uznał za winnych pomagania w naruszaniu szwedzkich przepisów o ochronie...
Życie -
W walce z kryzysem Moskwa lepsza tylko od Kijowa
Wysoka samoocena władz rosyjskich, próbujących udowodnić społeczeństwu efektywność przedsięwziętych działań antykryzysowych, nie znajduje potwierdzenia w statystykach – podaje „Niezawisimaja gazieta”.
Przegląd prasy -
Donatorzy przekażą Pakistanowi ponad 5 mld USD pomocy
Państwa uczestniczące w Tokio w konferencji darczyńców zapowiedziały, że przekażą Pakistanowi pomoc w wysokości ponad 5 miliardów dolarów przez następne dwa lata.
Gospodarka -
Rosja i USA omówią nowy układ START
Pierwsze spotkanie przedstawicieli Rosji i Stanów Zjednoczonych w sprawie nowego układu o redukcji zbrojeń strategicznych START odbędzie się 24 kwietnia w Rzymie, pisze „Niezawisimaja gazieta”.
Przegląd prasy -
Litwa o wizycie Lecha Kaczyńskiego
„Polski przywódca czuł się jak w domu”, „Pisownia nazwisk – ból Polaków”, „Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni” – to tytuły publikacji, w których litewskie dzienniki relacjonują jednodniową,...
Przegląd prasy -
Proces małżeństwa z Czerniejowa ruszył po raz trzeci
Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się po raz trzeci proces małżonków z Czerniejowa (Lubelskie) - Jolanty K., oskarżonej o zabicie swoich pięciorga nowo narodzonych dzieci, oraz jej męża Andrzeja K., oskarżonego o podżeganie do...
Kraj -
UE stawia na dywersyfikację nośników energii i wspólny zliberalizowany rynek
Oparcie unijnej energetyki na różnych nośnikach energii, w pełni zliberalizowany rynek energii, wzmocnienie sieciowych połączeń transgranicznych między krajami UE oraz wsparcie dla nowych, ekologicznych technologii zakłada unijny pakiet...
Gospodarka -
Rocznicowe koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia
W 1809 roku miały miejsce dwa szczególne wydarzenia: 3 lutego urodził się Felix Mendelssohn-Bartholdy, zaś 19 kwietnia stoczono bitwę pod Raszynem. Orkiestra Sinfonia Varsovia uczci obydwie rocznice k
KulturaMuzyka -
Liczba zamachów terrorystycznych w UE spadła
Liczba zamachów terrorystycznych w Unii Europejskiej znacząco spadła w 2008 roku, a grupy separatystów, jak baskijska ETA, uderzały częściej niż islamiści - wynika z raportu Europolu opublikowanego w Hadze.
Świat -
Komisja śledcza ds. Blidy przesłuchała kolejnego funkcjonariusza ABW
Sejmowa komisja badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy przesłuchała trzecią osobę spośród funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykonujących działania w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.
Kraj -
Szef czeskiego MSZ spotkał się z białoruską opozycją
Minister spraw zagranicznych Czech, sprawujących obecnie przewodnictwo w UE, Karel Schwarzenberg spotkał się w Mińsku z przedstawicielami białoruskiej opozycji - podał portal "Biełorusskije Nowosti".
Świat -
Dwóch 11-latków odpowie za włamanie na konto "Naszej klasy"
Dwóch 11-latków z Ełku (Warmińsko-mazurskie) stanie przed sądem rodzinnym i nieletnich za to, że włamali się na konto kolegi na "Naszej klasie" i umieścili tam obraźliwe treści - poinformowała rzecznik prasowa ełckiej policji Monika...
Życie -
Umorzono dwa śledztwa powiązane ze sprawą Nangar Khel
Prokuratura Wojskowa zdecydowała o umorzeniu dwóch śledztw, powiązanych ze sprawą śmierci cywilów w afgańskiej wiosce Nangar Khel - poinformował szef poznańskiego oddziału Naczelnej Prokuratury Wojskowej Mikołaj Przybył.
Kraj -
Rząd Niemiec przedstawił ofertę przejęcia akcji Hypo Real Estate
Niemiecki Federalny Nadzór Finansowy (BaFin) zatwierdził rządową ofertę przejęcia udziałów akcjonariuszy zagrożonego banku Hypo Real Estate po cenie 1,39 euro za akcję.
Gospodarka -
Japonia chce walczyć z somalijskimi piratami
Minister obrony Japonii Yasukazu Hamada polecił siłom powietrznym przygotowanie samolotów zwiadowczych, które mają przyłączyć się do międzynarodowej walki z piratami u wybrzeży Somalii - poinformowali przedstawiciele japońskiego rządu.
Świat -
Pawlak: w kwestii euro prowizorki nie są nam potrzebne
Ominięcie konieczności zmiany konstytucji czy jednostronne przyjęcie euro, bez zgody EBC, to "prowizorki", których Polska nie potrzebuje - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Tym razem nie będzie wojny o generałów
Wszystko wskazuje na to, że prezydent i rząd tym razem ustalą wspólną listę nominacji generalskich, które zostaną wręczone 3 maja. Konsultacje w tej sprawie prowadzą Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich i szef BBN Aleksander Szczygło -...
Tylko u Nas -
Litewskie media o wizycie Lecha Kaczyńskiego
"Polski przywódca czuł się jak w domu", "Pisownia nazwisk - ból Polaków", "Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni" - to tytuły publikacji, w których piątkowe litewskie dzienniki relacjonują jednodniową, czwartkową wizytę w Wilnie prezydenta...
Świat -
Indonezja: katastrofa samolotu z 9 osobami na pokładzie
W Indonezji rozbił się samolot, którym leciało dziewięć osób, w tym urzędnicy odpowiedzialni za niedawne wybory parlamentarne. Przyczyna wypadku nie jest znana; szanse na uratowanie rozbitków są niewielkie.
Świat -
Ekstradycja Demjaniuka opóźniona
Oskarżony o zbrodnie wojenne John Demjaniuk, który ma być wydalony z USA do Niemiec, gdzie stanie przed sądem, uzyskał zgodę na odroczenie ekstradycji do 23 kwietnia, ponieważ sąd zażądał dokumentów dotyczących jego zdrowia.
Świat -
Zderzenie pociągów w Berlinie, 24 osoby ranne
Dwadzieścia cztery osoby zostały ranne, w tym pięć poważnie, w wyniku zderzenia w czwartek wieczorem w Berlinie pociągu osobowego z towarowym - poinformowały służby pożarowe.
Świat -
Dwa trzęsienia ziemi w Afganistanie, 22 osoby zginęły
Co najmniej 22 osoby zginęły w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które wystąpiły w odstępie dwóch godzin w nocy z czwartku na piątek na wschodzie Afganistanu - poinformowały afgańskie władze lokalne.
Świat -
Prezydent Pakistanu obiecał walkę z terroryzmem
Walkę z terroryzmem obiecał prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari na otwarciu w Tokio spotkania państw-ofiarodawców niosących pomoc jego krajowi.
Świat -
Polscy dilerzy aut liderami w regionie
Jak wynika z danych stowarzyszenia producentów aut ACEA, z całej Europy tylko w Polsce i w Niemczech w I kwartale tego roku nie spadła sprzedaż nowych samochodów - pisze "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Absolwentki zarabiają mniej od kolegów
Młode kobiety po studiach w Polsce zarabiają nawet o połowę mniej od kolegów z takim samym wykształceniem - informuje "Gazeta Wyborcza".
Gospodarka -
Kolejna prowokacja Janusza Palikota?
Nikomu nie znana firma QGA & Partners zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o wynajęcie rezydencji w Klarysewie, tej samej, w której Jarosław Kaczyński pisał program PiS - informuje "Dziennik".
Kraj -
Kaczmarek pisze o Olewniku
Jak się dowiedziała "Rzeczpospolita", Janusz Kaczmarek, były szef MSWiA, podejrzany w sprawie przecieku o akcji CBA w resorcie rolnictwa, przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie w Białymstoku.
Przegląd prasy -
Kolejna prowokacja Janusza Palikota?
Nikomu nie znana firma QGA & Partners zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o wynajęcie rezydencji w Klarysewie, tej samej, w której Jarosław Kaczyński pisał program PiS - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Właściciele starych aut zapłacą wysoki podatek
Resort finansów przygotowuje rewolucyjne zmiany w opłatach za samochody - ujawnia "Dziennik".
Przegląd prasy -
Prezydent i premier chcą nagrodzić odwagę bohaterki
Teresa Pasiuk, bohaterka z Kamienia Pomorskiego, prawdopodobnie zostanie uhonorowana pośmiertnie orderem przez prezydenta RP. Jej rodzina ma natomiast otrzymać specjalną rządową rentę. Obie kancelarie zastanawiają się, jak uczcić pamięć...
Przegląd prasy -
Absolwentki zarabiają mniej od kolegów
Młode kobiety po studiach w Polsce zarabiają nawet o połowę mniej od kolegów z takim samym wykształceniem - informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Sfałszowane umowy LPR
Jest przełom w śledztwie w sprawie umów, które LPR zawierała ze swoimi działaczami - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Polscy dilerzy aut liderami w regionie
Jak wynika z danych stowarzyszenia producentów aut ACEA, z całej Europy tylko w Polsce i w Niemczech w I kwartale tego roku nie spadła sprzedaż nowych samochodów - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Ustawa tnąca finanse partii sejmowym bublem
Sztandarowy pomysł Platformy, by ograniczyć finansowanie partii z budżetu, może okazać się wielką kompromitacją - ocenia "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Niemieckie media nie przestają prowokować
Pomimo wielu polskich protestów niemieckie media w dalszym ciągu, nie zważając na prawdę historyczną, uporczywie zamieszczają informację, że niemiecki obóz zagłady w Sobiborze - to był "polski obóz". Trudno przypuszczać, by Niemcy nie...
Przegląd prasy -
Skazane na porody w bólach
Co piąta rodząca kobieta wymaga znieczulenia - twierdzą lekarze. Ministerstwo Zdrowia wciąż jednak nie chce za to płacić - pisze "Dziennik Polski".
Przegląd prasy -
Rząd daje broń wartą miliony
Wystarczy zebrać 10 osób, by wspólnie iść do sądu przeciw nieuczciwemu deweloperowi, bankowi, a nawet producentowi butów. W Polsce podobnie jak za Oceanem będzie to możliwe dzięki pozwom zbiorowym - zapowiada "Metro".
Przegląd prasy -
Polacy wyjeżdżający z kraju tracą prawo do świadczeń
Kombatanci i inwalidzi nadal nie mogą otrzymywać świadczeń przyznanych w Polsce, jeśli mieszkają za granicą - pisze "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
2009-04-17
Kolejna prowokacja Janusza Palikota, polscy dilerzy aut liderami w regionie, młode kobiety po studiach zarabiają o połowę mniej od kolegów oraz rewolucyjne zmiany w opłatach za samochody - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Kuba deklaruje gotowość do rozmów z USA
Prezydent Kuby Raul Castro oświadczył w czwartek, że jego kraj jest gotów do rozpoczęcia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi na wszystkie tematy na zasadzie równości i "nie podważania" suwerenności Kuby.
Świat -
Wyskoczył z samolotu nad Arktyką
20-letni mężczyzna, najprawdopodobniej w stanie rozstroju nerwowego, otworzył drzwi samolotu i wyskoczył w czasie lotu nad bezludnymi terenami kanadyjskiej Dalekiej Północy.
Życie -
Kamiński i Legutko odeszli z Kancelarii Prezydenta
Prezydent Lech Kaczyński przyjął rezygnację z funkcji sekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta Michała Kamińskiego i Ryszarda Legutko - poinformowało w czwartek późnym wieczorem Biuro Prasowe Pałacu Prezydenckiego.
Kraj -
Faktoring bije rekordy popularności
Mimo słabych wyników firm faktoringowych związanych z dużymi bankami, niezależni faktorzy wciąż biją rekordy i faktoring pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się branż na polskim rynku finansowym.
Gospodarka