20 kwietnia 2009
-
Tydzień Polski w Tuluzie
W Tuluzie na południu Francji rozpoczął się w poniedziałek Tydzień Polski, na który składa się seria imprez kulturalnych i sesji naukowych. Głównym wątkiem Tygodnia jest Zakopane i związana z nim artystyczna bohema.
Życie -
Banki znów zagrożone, spadki na Wall Street
Ujawnienie przez Bank of America, iż wydzielił sumę 13,4 mld dol. na pokrycie strat wynikłych z udzielonych złych kredytów spowodowało ponowny silny wzrost zaniepokojenia inwestorów stanem całego sektora finansowego w USA a także całej...
Gospodarka -
"Media nie mogą być własnością rządu"
Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że jest zwolennikiem tego, żeby media publiczne nie były własnością rządu. Jak ocenił, projekt ustawy medialnej przewiduje takie rozwiązanie.
Kraj -
Fryderyki 2009 rozdane
Zespół Coma i jego lider Piotr Rogucki, formacja Czesław Śpiewa, Maria Peszek i Katarzyna Nosowska to najbardziej utytułowani laureaci 15. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2009, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie.
Życie -
Konferencja ONZ: zachodni delegaci wyszli podczas przemówienia Ahmadineżada
Delegaci z krajów zachodnich na genewskiej konferencji ONZ o rasizmie wyszli podczas przemówienia prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, który odnosząc się do Izraela użył określenia "najokrutniejszy i najbardziej rasistowski reżim".
Świat -
General Motors redukuje załogę
General Motors ogłosił, że informuje ok. 1,6 tysiąca swych zatrudnionych na stałe pracowników w USA, iż mają odejść z dniem 1 maja br.
Gospodarka -
Rosja wycofuje się z uczestnictwa w majowym spotkaniu z NATO
Moskwa chce anulować udział w majowym spotkaniu szefów sztabu NATO i Rosji na znak protestu przeciwko planowanym na przełom maja i czerwca ćwiczeniom NATO w Gruzji - oświadczył ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin.
Świat -
Katyń w Wenecji
Na festiwalu filmowym w Wenecji we wrześniu odbędzie się specjalny pokaz "Katynia" Andrzeja Wajdy - ogłosił minister kultury Sandro Bondi.
Życie -
Prezydent: Palikot nie jest dla mnie partnerem do rozmowy
Prezydent Lech Kaczyński powiedział w poniedziałek w Radiu Kielce, że Janusz Palikot nie jest dla niego partnerem do rozmowy. W ten sposób L.Kaczyński odniósł się do ponownego pytania posła PO, czy prezydent "cierpi na chorobę alkoholową".
Kraj -
USA: kolejne cięcia
Prezydent USA Barack Obama nakazał członkom swego gabinetu zmniejszenie wydatków w budżetach ich resortów na łączną kwotę 100 milionów dolarów w ciągu trzech miesięcy.
Gospodarka -
Niemcy i Czechy: ekstremiści w natarciu
Znaczny wzrost przestępczości o podłożu politycznym, w szczególności skrajnie prawicowym, odnotowano w 2008 roku w Niemczech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Energiczniejszą walkę z ekstremizmem zapowiedział...
Świat -
Obama to słaby prezydent?
Zakończona w niedzielę podróż prezydenta Baracka Obamy na szczyt państw zachodniej półkuli w Trynidadzie i Tobago, mająca zapoczątkować poprawę stosunków USA z krajami Ameryki Łacińskiej, spotyka się z mieszanymi komentarzami w USA.
Świat -
Aerofłot wykluczony z przetargu
Rosyjski przewoźnik Aerofłot wyraził zaniepokojenie możliwymi politycznymi motywami decyzji o wykluczeniu go w pierwszej turze z przetargu o prywatyzację czeskich linii lotniczych CSA.
Gospodarka -
Krytyka bojkotu konferencji ws. rasizmu
Rosja skrytykowała bojkot organizowanej w Genewie ONZ-owskiej konferencji ws. rasizmu. Z udziału w konferencji wycofały się m.in. Włochy, Niemcy, USA, Izrael, Australia, Holandia i Polska.
Świat -
Miedwiediew za rozmowami z całą Europą ws. tarczy
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził w poniedziałek przekonanie, że system obrony przeciwrakietowej powinien być globalny, a rozmowy w tej sprawie powinny być prowadzone z wszystkimi państwami europejskimi, a nie tylko z "klubem...
Świat -
Faith No More w Berlinie
W oczekiwaniu na ogłoszenie koncertu Faith No More w Polsce, fani zespołu mogą pomyśleć o wypadzie do Niemiec. Grupa zapowiedziała właśnie pierwszy samodzielny występ, który odbędzie się 16 czerwca w
KulturaMuzyka -
Editors przyjadą do Jarocina
Kolejną gwiazdą festiwalu w Jarocinie będzie formacja Editors.
KulturaMuzyka -
Piętnaście utworów Marilyn Manson
25 maja do sklepów trafi nowy album formacji Marilyn Manson. Dzieło zatytułowane "The High End Of Low" wypełni 15 kompozycji.
KulturaMuzyka -
USA żąda od Iranu szybkiego uwolnienia dziennikarki
Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała w poniedziałek Teheran do szybkiego uwolnienia amerykańskiej dziennikarki Roxany Saberi, oskarżonej w Iranie o szpiegostwo i skazanej na osiem lat więzienia.
Świat -
"Projekt ustawy kompetencyjnej zawęża obszar sporu"
Marszałek Bronisław Komorowski uważa, że przygotowany przez prawników sejmowych projekt ustawy kompetencyjnej zawęża "obszar potencjalnego sporu kompetencyjnego" między najwyższymi organami państwa w zakresie polityki europejskiej.
Kraj -
Łupki Łukaszenki
Białorusini, którzy sami siebie żartobliwie nazywają „wschodnimi Czechami”, ze względu na nietypową dla większości narodów słowiańskich skłonność do uporządkowania i niechęć do improwizacji, mają za co być wdzięczni czeskiemu...
Świat -
"Ferrari już sie nie liczy"
Skandynawskie media piszą o zespole Red Bull jako o komecie w F1 podkreślając, że w tym sezonie Ferrari może przestać marzyć o tytule mistrzowskim.
Życie -
Rosja przedstawi propozycje dla nowej Karty Energetycznej
Rosja przedstawi jeszcze w poniedziałek swoim partnerom, w tym krajom G20, projekt dokumentu dotyczącego międzynarodowej współpracy energetycznej z propozycjami, które zastąpiłyby Kartę Energetyczną z 1991 roku.
Gospodarka -
Kopacz zapowiada nowe zasady podziału środków na ochronę zdrowia
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała nowe zasady podziału środków na ochronę zdrowia.
Kraj -
Fryderyki 2009: Paweł Mykietym Kompozytorem Roku
Paweł Mykietyn został laureatem Fryderyka 2009 jako Kompozytor Roku. Gala rozdania nagród w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej trwa w warszawskiej Bazylice oo. Salezjanów.
Życie -
Fedak: pakiet antykryzysowy może być gotowy w maju
Jest szansa na podpisanie do połowy maja porozumienia z pracodawcami i związkami zawodowymi w sprawie pakietu antykryzysowego - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.
Gospodarka -
Suski apeluje do Tuska o odwołanie wojewody mazowieckiego
Szef mazowieckiego Zarządu Okręgowego PiS, poseł Marek Suski zaapelował do premiera Donalda Tuska o odwołanie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Zdaniem polityka PiS, wykorzystuje on swoją funkcję w kampanii wyborczej do...
Kraj -
Miedwiediew: Gazociąg Północny "absolutnie korzystny" dla Europy
Rosja uważa Gazociąg Północny za "absolutnie korzystny" dla całej Europy i zamierza kontynuować ten projekt. Poinformował o tym podczas wizyty w Finlandii prezydent Dmitrij Miedwiediew.
Gospodarka -
Zarzuty polityczne
Trudno oprzeć się wrażeniu, że prokuratorskie zarzuty wobec młodego funkcjonariusza ABW, kierującego akcją zatrzymania Barbary Blidy, mają charakter polityczny.
Kraj -
Dolnośląsko-opolscy kandydaci PiS do PE
Prof. Ryszard Legutko, Beata Kempa, Andrzej Jaroch i Sławomir Kłosowski to niektórzy z kandydatów do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwość okręgu dolnośląsko-opolskiego (nr 12).
Kraj -
Minister kultury ma wątpliwości do projektu ustawy medialnej
Sposób finansowania mediów publicznych, przepisy dotyczące przyznawania licencji programowych, konstrukcja władz mediów publicznych - to kolejne publicznie podniesione zastrzeżenia do projektu ustawy medialnej; tym razem zgłosił je...
Kraj -
PiS: kumoterstwo PO w spółkach Skarbu Państwa
Politycy PO obsadzają swoimi ludźmi spółki Skarbu Państwa - uważają posłowie PiS i chcą zwołania w tej sprawie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji SP. "To kolejny atak na Platformę, świadczący o desperacji PiS" - komentuje Stefan...
Kraj -
Huebner: w UE osiągnęliśmy bardzo dużo
Zdaniem komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuty Huebner Polska w ciągu pięciu lat członkostwa w Unii Europejskiej osiągnęła bardzo dużo, a Polacy nie powinni mieć kompleksów porównując się z innymi narodami.
Kraj -
Wszczęto postępowanie ws. wypowiedzi Palikota
Postępowanie sprawdzające dotyczące niedzielnej wypowiedzi posła Janusza Palikota nt. prezydenta wszczęła prokuratura w Lublinie - poinformowała Beata Kępka z lubelskiej prokuratury okręgowej.
Kraj -
RWE zainwestuje w energię wiatrową
RWE zainwestuje w polską energetykę wiatrową około pół miliarda euro do roku 2015. We wrześniu br. odda do użytku pierwszą farmę wiatrową - powiedział na konferencji prasowej Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.
Gospodarka -
Burmistrz L'Aquili prosił o ogłoszenie stanu kryzysowego
Burmistrz L'Aquili w Abruzji złożył w sądzie oryginał telegramu wystosowanego na pięć dni przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi do włoskiej Obrony Cywilnej.
Świat -
Adamkus: nie współpracowałem z KGB
Prezydent Litwy Valdas Adamkus kategorycznie zaprzecza, jakoby współpracował z KGB, co sugeruje poniedziałkowy dziennik "Lietuvos Żinios".
Świat -
Komorowski: chcę być jak najdalej od tej małpiej wojny
Chcę być jak najdalej od tej małpiej wojny - tak marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odniósł się do ponownego pytania Janusza Palikota (PO) czy prezydent Lech Kaczyński "cierpi na chorobę alkoholową".
Kraj -
Dług Skarbu Państwa wzrósł o 2,5 proc. mdm
Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lutego 2009 roku wzrosło wobec stycznia o 2,5 proc., czyli o 14.363,7 mln zł i wyniosło 598.214,8 mln zł - podało w komunikacie Ministerstwo Finansów.
Gospodarka -
Olejniczak: ustawa kompetencyjna nie rozwiąże problemu
Przewodniczący Klubu Poselskiego Lewica Wojciech Olejniczak uważa, ze przygotowywany przez PO projekt ustawy kompetencyjnej nie rozwiąże problemu relacji między prezydentem a premierem.
Kraj -
Logika terrorysty
Światowy terrorysta nr 2 i prawa ręka Osamy bin Ladena, Ajman Al–Zawahiri, myli się twierdząc, że Barack Obama nic nie uczynił, by zmienić wizerunek USA w świecie muzułmańskim.
Świat -
"Świat nie powraca do protekcjonizmu"
Świat nie zmierza z powrotem ku protekcjonizmowi handlowemu mimo pewnych oznak, że jest odwrotnie - oświadczył dyrektor generalny Unii Europejskiej do spraw handlu David O'Sullivan.
Gospodarka -
"Gali nagród "Teraz Polska" nie organizuje Kancelaria Prezydenta"
Kancelaria Prezydenta nie jest organizatorem uroczystości wręczenia tegorocznych godeł "Teraz Polska" w Teatrze Wielkim, zaplanowanej na 1 czerwca - podkreślił szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński.
Kraj -
Wałęsa: jestem szczęśliwy, to wyróżnienie było mi potrzebne
Lech Wałęsa, który odebrał tytuł honorowego obywatela Szczecina, powiedział dziennikarzom, że jest szczęśliwy, a to wyróżnienie było mu szczególnie potrzebne.
Kraj -
Jamajka: porywacz kanadyjskiego samolotu poddał się
Porywacz, który opanował kanadyjski samolot boeing 737 na lotnisku Sangster w Montego Bay na Jamajce i przetrzymywał sześciu członków załogi, poddał się i wypuścił zakładników. Nikomu nic się nie stało.
Świat -
Dyscyplinarka prokuratora ze sprawy Olewnika odroczona
Do 9 czerwca sąd dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym odroczył postępowanie wobec olsztyńskiego prokuratora Piotra Jasińskiego ze sprawy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
Kraj -
Oficer ABW oskarżony ws. śmierci Blidy
O niedopełnienie obowiązków służbowych łódzka prokuratura oskarżyła funkcjonariusza katowickiej delegatury ABW Grzegorza S., który kierował akcją zatrzymania b. posłanki SLD Barbary Blidy w jej domu. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia...
Kraj -
KE uczestniczy w konferencji Durban II jako obserwator
Komisja Europejska poinformowała, że uczestniczy jako obserwator w konferencji ONZ przeciw rasizmowi (Durban II), podkreślając, że ogromna większość państw członkowski też będzie w niej uczestniczyć.
Świat -
Woody, Barcelona i reszta
Lepszej reklamy niż film Woody’ego Allena Hiszpania nie mogła sobie zafundować.
Kultura -
Od 1 maja zakaz importu produktów z substancją DMF
Od 1 maja będzie obowiązywał zakaz sprzedaży na terenie UE importowanych głównie z Chin produktów, jak buty czy fotele skórzane, zawierających dimetyloformamid (DMF), czyli chemiczną substancję przeciw wilgoci, która powoduje groźne...
Gospodarka -
Apel ministrów rolnictwa G8 ws. rezerw żywności
Ministrowie rolnictwa państw G8 obradujący we Włoszech zaapelowali do odpowiednich organizacji światowych o ocenę, czy istniejący system rezerw żywności może dać odpowiedź na kryzysy humanitarne i pomóc ograniczyć raptowny wzrost cen.
Gospodarka -
Wieczorem spotkanie senatorów PO z Tuskiem
Senat jeszcze na obecnym posiedzeniu zajmie się ustawą, która przewiduje czasowe ograniczenie finansowania partii politycznych z budżetu państwa - poinformował sekretarz klubu senatorów PO Mieczysław Augustyn. Jeszcze w poniedziałek...
Kraj -
Kurtyka o zwolnionych prokuratorach
Prezes IPN Janusz Kurtyka ocenił, że prokuratorzy zwolnieni z pracy w pionie śledczym Instytutu "musieli się mierzyć z materią śledztw historycznych i ta materia sprawiała im pewne kłopoty".
Kraj -
Wałęsa wzywa do aktywności w budowie jedności europejskiej
Były prezydent Lech Wałęsa, odbierając akt nadania mu tytułu honorowego obywatela Szczecina, wezwał Polaków do aktywności w budowie jedności europejskiej na bazie wartości.
Kraj -
Premier Turyngii wrócił do pracy
Premier niemieckiego kraju związkowego Turyngia Dieter Althaus, który w styczniu miał ciężki wypadek na nartach, powrócił do pracy.
Życie -
Estonia chce przystąpić do OECD w 2010 r.
Estonia chce przystąpić do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) latem 2010 roku - poinformowała w Tallinie przedstawicielka MSZ.
Gospodarka -
Kazachstan wycofuje się z ćwiczeń NATO w Gruzji
Kazachstan nie weźmie udziału w zapowiadanych na przełom maja i czerwca ćwiczeniach wojskowych w Gruzji w ramach natowskiego Partnerstwa dla Pokoju - poinformowało kazachskie ministerstwo obrony.
Świat -
"Wałęsa to polski znak firmowy"
Nazwisko "Walesa" to polski znak firmowy na całym świecie - powiedział Andrzej Milczanowski w laudacji podczas uroczystości wręczenia Lechowi Wałęsie aktu nadania honorowego obywatela Szczecina, która odbył się na Zamku Książąt Pomorskich.
Kraj -
Szafka Jordana sprzedana za 23 tysiące dolarów
Opatrzona autografem szafka, której używał Michael Jordan została sprzedana na charytatywnej aukcji za 23 tysiące dolarów. Łącznie 13 przedmiotów związanych ze słynnym koszykarzem pozwoliło fundacji związanej z klubem Chicago Bulls...
Życie -
Dochodzenie przeciwko członkom Star Alliance i Oneworld
Komisja Europejska rozpoczęła dwa dochodzenia antymonopolowe przeciwko niektórym członkom sojuszów lotniczych Star Alliance i Oneworld, podejrzewając, że ich porozumienia o ruchu transatlantyckim mogą łamać przepisy UE.
Gospodarka -
Rozpoczęły się targi przemysłowe w Hanowerze
Największe na świecie targi przemysłowe rozpoczęły się w Hanowerze w Niemczech. Na targach prezentuje się 6.150 wystawców z 61 krajów, w tym 39 z Polski.
Gospodarka -
Czechy przeprosiły za wyciek informacji w trakcie szczytu UE-USA
Przewodniczące UE Czechy przeprosiły za wyciek informacji o europejskich delegatach na szczyt UE-USA 5 kwietnia w Pradze.
Świat -
Awaria silnika przyczyną wypadku awionetki
Według wstępnych ustaleń przyczyną niedzielnego wypadku awionetki w Skarbimierzu (Opolskie) była awaria silnika. W wypadku zostali ranni pilot i pasażerka.
Kraj -
Koniec sporu handlowego między Francją a Chinami
Po trwającym prawie rok sporze handlowym na tle stosunku do Tybetu francuski biznes jest ponownie mile widziany w Chinach - pisze dziennik "Le Figaro".
Gospodarka -
Rosja wzmacnia obecność militarną w Azji środkowej
Rosja ogłosiła plany zwiększenia ilości wojskowego sprzętu lotniczego w swej bazie w Kirgistanie jako wzmocnienie pozycji w Azji środkowej traktowanej przez Moskwę jako tradycyjna sfera interesów.
Świat -
Premier Chin: Walka z kryzysem daje efekty
Premier Chińskiej Republiki Ludowej, Wen Jiabao, poinformował, że chiński plan antykryzysowy dał pierwsze pozytywne wyniki – informuje serwis „RIA Nowosti”.
Przegląd prasy -
Miliony dzieci uzależnionych od gier
Ponad 3 mln amerykańskich dzieci jest uzależnionych od gier wideo. Niektóre bezskutecznie usiłują zerwać z nałogiem, alarmuje „Washington Post”.
Przegląd prasy -
Chrystus zmartwychwstał tydzień później
„Chrystus zmartwychwstał” – takimi słowami witali się wczoraj Bułgarzy w całym kraju świętując Wielkanoc. Cerkwie zapełniły się wiernymi, którzy przyszli zapalić świece. Jak donosi „Standart” w kościołach...
Przegląd prasy -
Rząd USA nie dał zezwolenia na tortury-media
Ministerstwo sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nie dało CIA przyzwolenia na tortury, jedynie zalecało środki mające zapewnić, że przesłuchania nie będą bolesne lub poniżające – pisze „The Wall Street Journal”. Według...
Przegląd prasy -
CIA podtapiała przesłuchiwanych
Śledczy z amerykańskiej CIA stosowali w toku przesłuchań technikę „podtapiania” podejrzanych o terroryzm, polegającą na przetrzymywaniu związanych więźniów pod wodą. Dwaj terroryści zostali poddani takiej torturze łącznie co...
Przegląd prasy -
Miedwiediew: dobro ważniejsze niż VAT
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas „tygodnia ochrony prawa” zwrócił uwagę na możliwość wniesienia poprawek do ustawy o działalności charytatywnej. Projekt przewiduje szereg drobnych ulg podatkowych dla ofiarodawców,...
Przegląd prasy -
Poważny błąd Unii Europejskiej
Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini wyraził opinię, że brak wspólnego stanowiska Unii Europejskiej w sprawie bojkotu genewskiej konferencji na temat rasizmu i nietolerancji jest „bardzo poważnym błędem”.
Przegląd prasy -
A jednak Francja pojedzie na szczyt
Jak podje francuski dziennik „Le Figaro”, Francja wyśle swoich przedstawicieli na szczyt ONZ mimo związanych z nim kontrowersji.
Przegląd prasy -
Para gejów kontra prezydent Polski
Thomas Moulton i Brendan Fay z Nowego Jorku, czyli para gejów, których wizerunek został wykorzystany w orędziu prezydenckim poświęconym unijnej konstytucji, nie wykluczają, że ponownie przyjadą do Polski. Obaj chętnie spotkaliby się z...
Przegląd prasy -
Kard. Ratzinger czasami nie zgadzał się z Janem Pawłem II
Kardynał Joseph Ratzinger krytykował wiele gestów i decyzji Jana Pawła II – przypomniał włoski publicysta katolicki Vittorio Messori w artykule opublikowanym na łamach „Corriere della Sera”.
Przegląd prasy -
Włochy wspominają Bronisława Geremka
Dziennik „La Repubblica” zamieścił tekst zmarłego w lipcu zeszłego roku profesora Bronisława Geremka, zatytułowany „Moja Solidarność”.
Przegląd prasy -
Klienci skarżą się na banki
Klienci banków coraz częściej skarżą się na te instytucje - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Do niedawna głównym powodem skarg były wysokości ustalanych przez banki spreadów walutowych, teraz chodzi o zmiany warunków umów.
Gospodarka -
Policja zatrzymała 20 osób z tzw. grupy mokotowskiej
Policja zatrzymała 20 osób należących do tzw. grupy mokotowskiej - poinformował Krzysztof Hajdas z KGP.
Kraj -
Film o Irenie Sendlerowej w CBS News
W niedzielę wieczorem (czasu USA - w poniedziałek nad ranem czasu polskiego) amerykańska telewizja CBS pokazała film "Odważne serce Ireny Sendler", opowiadający o Polce, która w czasie okupacji hitlerowskiej z narażeniem życia, wraz ze...
Życie -
Rząd USA nie dał zezwolenia na tortury
Ministerstwo sprawiedliwości USA nie dało CIA przyzwolenia na tortury, jedynie zalecało środki mające zapewnić, że przesłuchania nie będą bolesne lub poniżające - pisze poniedziałkowy "The Wall Street Journal".
Świat -
Śledczy CIA "podtapiali" podejrzanych o terroryzm
Śledczy z amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) stosowali w toku przesłuchań technikę "podtapiania" podejrzanych o terroryzm - przetrzymywania związanych pod wodą. Dwaj terroryści zostali poddani takiej torturze łącznie co...
Świat -
Pitera wystąpi do prokuratury ws. Palikota
Minister ds. walki z korupcją Julia Pitera zapowiada, że wystąpi do prokuratury o udostępnienie jej postanowienia końcowego w sprawie finansowania kampanii Janusza Palikota (PO). Pitera chce sprawdzić, czy podejrzenia kierowane pod...
Kraj -
Wenezuela ma rosyjskie rakiety ziemia-powietrze
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez ujawnił w niedzielę w Caracas, iż jego kraj nabył rosyjskie rakiety ziemia- powietrze a także tworzy specjalną elitarną jednostkę, szkoloną w obsłudze tej broni.
Świat -
"Obama nie zmienił wizerunku USA w świecie muzułmańskim"
Nowy amerykański prezydent Barack Obama nic nie uczynił by zmienić wizerunek Stanów Zjednoczonych w świecie muzułmańskim - ocenił na stronie internetowej Ajman az-Zawahiri, osobistość nr 2 w Al-Kaidzie.
Świat -
2009-04-20
Jarosław Kaczyński buduje partię arkę, za co prokuratorzy IPN skarżą Kurtykę, czy zimą zabraknie nam gazu, fala bezrobocia zalewa polskie miasta, emeryci ogłaszają bankructwo – o tym informują dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Awaryjny pomysł J. Kaczyńskiego
W przypadku klęski Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, PiS będzie musiało przeobrazić się w partię na wzór dawnego Porozumienia Centrum, to - według "Dziennika" - awaryjny pomysł Jarosława Kaczyńskiego.
Przegląd prasy -
Emeryci i samotne matki ogłaszają bankructwo
Do sądów wpłynęły pierwsze wnioski o upadłość konsumencką, ale większość została już lub będzie odrzucona, zapowiada "Metro". Są niekompletne. Najczęściej brakuje listy wierzycieli, wyceny majątku, i dokonanych na nim zabezpieczeń...
Przegląd prasy -
Bezrobocie bije w małych
Fala bezrobocia zalewa małe miasta, alarmuje "Dziennik". Po raz pierwszy od 2003 r., kiedy nastąpił najgorszy moment na rynku pracy, znowu są w Polsce regiony, gdzie bez pracy jest co trzeci mieszkaniec.
Przegląd prasy -
Zimą zabraknie nam gazu?
Coraz bardziej realny staje się scenariusz, że zimą zabraknie nam gazu, twierdzi "Gazeta Prawna".
Przegląd prasy -
Coraz więcej nieślubnych dzieci
Już co piąte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim, informuje "Dziennik" powołując się na GUS. Nieślubnych dzieci jest teraz pięć razy więcej niż jeszcze 30 lat temu.
Przegląd prasy -
Pakiet klimatyczny odczujemy w portfelu
Unijna walka z globalnym ociepleniem będzie kosztować polskie elektrownie nawet 4,5 mld euro rocznie. Aby sfinansować tak duże inwestycje, firmy będą musiały znacząco podnieść ceny prądu, zapowiada "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Ministerstwo blokuje pieniądze dla Śląska
Brak rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie pomocy publicznej spowodował, że niektórzy beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zostali pozbawieni możliwości korzystania z unijnych funduszy,...
Przegląd prasy -
Ile wiemy o PE?
Zaledwie 11 proc. spośród 1000 uczestników sondażu, jaki dla "Rzeczpospolitej" przeprowadziła GfK Polonia, wie, że Polska ma obecnie 54 posłów do Parlamentu Europejskiego, a 25 proc. - że kadencja PE trwa 5 lat.
Przegląd prasy -
Europarlament: LPR psuje nam opinię
Politycy Platformy Obywatelskiej - Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski - to według Instytutu Spraw Publicznych najskuteczniejsi polscy europosłowie, informuje "Gazeta Wyborcza", i - w oparciu o raport instytutu - dodaje, że opinię psuli nam...
Przegląd prasy -
Nieznany sukces naszej dyplomacji
O nieznanym dotąd sukcesie polskiej dyplomacji, sprzed 10 lat, informuje "Rzeczpospolita". Gazeta opisuje jak konsul Krzysztof Czapla uwolnił z libijskiego więzienia polskie pielęgniarki, którym groził długoletni pobyt za kratami,...
Przegląd prasy -
Prokuratorzy IPN skarżą Kurtykę
Pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej chcą złożyć prokuratorzy zwolnieni z pracy w pionie śledczym Instytutu, informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Berlusconi, jego żona i pani minister w negliżu
Obraz artysty z Palermo przedstawiający roznegliżowanego premiera Silvio Berlusconiego z obnażoną minister do spraw równouprawnienia Marą Carfagną, a także portret żony szefa rządu Veroniki Lario z wyjątkowo obfitym biustem i skrzydłami...
Życie -
Awaryjny pomysł J. Kaczyńskiego
W przypadku klęski Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, PiS będzie musiało przeobrazić się w partię na wzór dawnego Porozumienia Centrum, to - według "Dziennika" - awaryjny pomysł Jarosława Kaczyńskiego.
Kraj -
Bezrobocie bije w małych
Fala bezrobocia zalewa małe miasta, alarmuje "Dziennik". Po raz pierwszy od 2003 r., kiedy nastąpił najgorszy moment na rynku pracy, znowu są w Polsce regiony, gdzie bez pracy jest co trzeci mieszkaniec.
Gospodarka -
Zimą zabraknie nam gazu?
Coraz bardziej realny staje się scenariusz, że zimą zabraknie nam gazu, twierdzi "Gazeta Prawna".
Gospodarka -
Europarlament: LPR psuje nam opinię
Politycy Platformy Obywatelskiej - Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski - to według Instytutu Spraw Publicznych najskuteczniejsi polscy europosłowie, informuje "Gazeta Wyborcza", i - w oparciu o raport instytutu - dodaje, że opinię psuli nam...
Kraj -
Nieznany sukces naszej dyplomacji
O nieznanym dotąd sukcesie polskiej dyplomacji, sprzed 10 lat, informuje "Rzeczpospolita". Gazeta opisuje jak konsul Krzysztof Czapla uwolnił z libijskiego więzienia polskie pielęgniarki, którym groził długoletni pobyt za kratami,...
Kraj -
Prokuratorzy IPN skarżą Kurtykę
Pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej chcą złożyć prokuratorzy zwolnieni z pracy w pionie śledczym Instytutu, informuje "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Polska nie jedzie na konferencję ONZ ws. rasizmu
Polska podjęła decyzję o wycofaniu się z uczestnictwa w Konferencji Przeglądowej Światowej Konferencji ONZ przeciwko Rasizmowi, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii oraz Związanej z Nimi Nietolerancji (Durban II), poinformował rzecznik MSZ.
KrajŚwiat