24 kwietnia 2009
-
USA: optymizm na giełdach
Opublikowane przez Rezerwę Federalną (Fed) dane zdają się wskazywać, że firmy zaczęły powoli wydobywać się z recesji i wśród inwestorów znów zakiełkowała nadzieja, że najgorsze gospodarka ma już za sobą.
Gospodarka -
Debata o IPN
Rozdzielenie archiwów i pionu badawczego od pionu śledczego, zwiększenie dostępu do archiwów oraz podzielenie się przez Instytut Pamięci Narodowej funduszami na badania z innymi placówkami naukowymi - to niektóre z postulatów...
Kraj -
Gazowa bitwa w Bułgarii
Zwolennicy rurociągu, który ma zredukować zależność UE od rosyjskiego gazu, starli się w piątek na konferencji w Sofii ze stronnikami konkurencyjnego projektu, który umacnia niemal monopolistyczną pozycję Moskwy w zaopatrzeniu kontynentu...
Gospodarka -
Krwawa demonstracja w Palestynie
Trzydziestu palestyńskich uczestników demonstracji pod wzniesionym przez Izrael "murem bezpieczeństwa" i trzynastu izraelskich żołnierzy zostało rannych, gdy Palestyńczycy protestowali przeciwko murowi, a wojsko próbowało rozpędzić...
Świat -
Przepychanka w siedzibie SKOK im. Kopernika
Pracownicy Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Kopernika, którzy nie uznawali ustanowionego przez Kasę Krajową SKOK zarządu komisarycznego, weszli w piątek do centrali swojej firmy w Ornontowicach (Śląskie).
Życie -
Coraz większe napięcie w Gruzji
W Tbilisi rośnie napięcie w kolejnym dniu protestów opozycji - pisze agencja AFP, odnotowując nocną potyczkę między demonstrantami a policją.
Świat -
Hokeista zamordował sędziego
Słowacki hokeista Ladislav Scurko, grający w drużynie mistrza kraju HC Koszyce, przyznał się do zamordowania sędziego w styczniu 2008 roku - poinformowała policja słowacka.
Życie -
Kardiochirurg G. "despotyczny i wybuchowy"
Surowy, despotyczny i wybuchowy - tak o kardiochirurgu Mirosławie G. wyrażała się w piątek część pielęgniarek zeznających na procesie lekarza; niektóre jako powód swojego odejścia wskazywały fatalną atmosferę pracy. Doktor broni się, że...
Kraj -
Solana jedzie do Mołdawii na rozmowy z władzą i opozycją
Mołdawska opozycja będzie uczestniczyć w dochodzeniu w sprawie zamieszek, do jakich doszło na początku kwietnia po wyborach parlamentarnych w Mołdawii - powiedział szef unijnej dyplomacji Javier Solana, który przebywa w tym kraju z wizytą.
Świat -
Obama nie chce komisji ds. tortur
Prezydent USA Barack Obama wypowiedział się przeciwko powoływaniu specjalnej komisji do zbadania sprawy torturowania podejrzanych o terroryzm w więzieniach CIA, czego domagają się organizacje obrony praw człowieka i co poparli czołowi...
Świat -
Papież rozmawiał z sekretarzem Ligi Arabskiej
Benedykt XVI przyjął w Watykanie sekretarza generalnego Ligi Arabskiej Amra Musę; rozmówcy podkreślali, że należy znaleźć "sprawiedliwe rozwiązanie" konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz innych konfliktów, które nękają Bliski Wschód.
Świat -
Barroso do Bułgarów: nie spowalniajcie reform
Z apelem do władz bułgarskich, by nie zwalniały tempa reform, zwrócił się w piątek szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który bierze udział w międzynarodowym forum energetycznym w Sofii.
Gospodarka -
Jakich szczepień potrzebują Polacy?
Obowiązkowe szczepienia małych dzieci przeciw penumokokom są obecnie największym priorytetem w polskim kalendarzu szczepień obowiązkowych - mówili lekarze na XXVII Sympozjum "Szczepienia Ochronne" w Warszawie.
Kraj -
Litwa: policjanci przesiądą się na rowery
W celach oszczędnościowych niektórzy litewscy policjanci przesiądą się z samochodów na rowery - powiedział dziennikarzom naczelny komisarz Vizgirdas Telyczenas.
Świat -
Szef NPD skazany za podżeganie do nienawiści rasowej
Szef skrajnie prawicowej Narodowo- Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) Udo Voigt został skazany na siedem miesięcy więzienia w zawieszeniu za podżeganie do nienawiści rasowej.
Świat -
Fiat chce kupić Opla, Verheugen krytykowany
Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini wyraził zdziwienie, a szef Fiata Sergio Marchionne - oburzenie słowami unijnego komisarza do spraw przemysłu Guentera Verheugena na temat turyńskiego koncernu motoryzacyjnego.
Gospodarka -
Etykietki energetyczne na kolejnych produktach
Na całej gamie kolejnych produktów, od okien przez krany po materiały budowlane i izolacyjne, pojawią się znane już z urządzeń gospodarstwa domowego i RTV etykietki informujące o zużyciu energii - postanowił Parlament Europejski.
Gospodarka -
Na 3 maja siedmiu nowych generałów
Siedmiu oficerów otrzyma 3 maja awanse generalskie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Lech Kaczyński zaakceptował wniosek MON w tej sprawie - podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Kraj -
Rosjanie nie lubią się z Ukraińcami
Według sondażu opinii publicznej 21 procent Rosjan uważa Ukrainę za trzeciego z największych wrogów swojego kraju - podał ukraiński portal Korrespondent.net. Za wroga nr 1 Rosjanie uznają USA, a po nich Gruzję.
Świat -
Mołdawia przeciw rumuńskiemu ambasadorowi
Mołdawia odmówiła akredytowania nowego ambasadora zaproponowanego przez Rumunię po tym, gdy na początku kwietnia wydaliła jej poprzedniego przedstawiciela, zarzucając Bukaresztowi podsycanie antyrządowych zamieszek.
Świat -
Premier o współpracy z Afganistanem
O współpracy politycznej i wojskowej rozmawiał premier Donald Tusk z ministrem spraw zagranicznych Afganistanu Ranginem Dadfarem Spantą - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Kraj -
Ekolodzy za energią nuklearną
Współczesna energetyka jądrowa nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa awarii podobnej do tej, która wydarzyła się w 1986 r. w Czarnobylu - przekonywali na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologów...
Gospodarka -
Powrót enerdowskiej pływaczki
Dawni "przestępcy" dopingowi z NRD, którzy przyznają się do swych błędów i nie powtórzyli ich w ciągu minionych dwóch dekad, zasługują na drugą szansę w sporcie, powiedział prezes Niemieckiej Federacji Sportów Olimpijskich (DOSB) i...
Życie -
ME w judo: srebrny medal Kowalskiego
Tomasz Kowalski (AZS Opole) zdobył srebrny medal w kategorii 66 kg w mistrzostwach Europy w judo w Tbilisi. W finale decyzją sędziów przegrał z Węgrem Miklosem Ungvarim.
Życie -
L.Kaczyński spotkał się z prezydent Indii
Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z prezydent Indii Pratibhą Devisingh Patil. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej i militarnej obu krajów, kwestii międzynarodowych oraz inwestycji. Prezydent Patil zaprosiła Tuska do...
Kraj -
Toshiba przenosi produkcję do Polski
Japoński koncern elektroniczny Toshiba ogłosił, że przenosi produkcję odbiorników telewizyjnych z Plymouth do Polski. Decyzja ta oznacza zwolnienie 270 z 320 zatrudnionych przy produkcji w Plymouth - doniosła agencja Press Association.
Gospodarka -
Papierosem podpalił blok mieszkalny
Policjanci zatrzymali 20-latka z Aleksandrowa Łódzkiego podejrzanego o wywołanie tydzień temu pożaru jednego z bloków mieszkalnych w tym mieście. Okazało się, że 20-latek papierosem podpalił siatkę zabezpieczającą ocieplany blok.
Kraj -
IPN przeprosił władze Klimontowa
Prezes IPN Janusz Kurtyka przeprosił władze Klimontowa (Świętokrzyskie) za wcześniejsze pismo, w którym Instytut żądał zamiany nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego w miasteczku - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Kraj -
Nuklearny tasiemiec
Rozmowy na temat północnokoreańskiego programu atomowego zaczynają powoli przypominać kiepski latynoamerykański serial tasiemcowy. W tym przydługim, bo trwającym od 2003 r. serialu, gwałtownych zwrotów akcji w zasadzie nie ma. Z góry...
Świat -
Chrysler ogłosi bankructwo w przyszłym tygodniu
Jeden z trzech wielkich amerykańskich koncernów samochodowych, Chrysler LLC, ogłosi w przyszłym tygodniu niewypłacalność, zwracając się o ustawową ochronę (tzw. Chapter 11) przed wierzycielami - podały "New York Times" i "Wall Street...
Gospodarka -
Kosztowne wyjazdy ministerstwa sportu
365 tys zł - taką kwotę wydadzą do końca 2009 roku urzędnicy Ministerstwa Sportu i Turystyki na zagraniczne delegacje służbowe - dowiedział się "Wprost". - Na mapie urzędniczych podróży znajdą się m.in. Kazachstan, Kuwejt, Katar, Arabia...
Tylko u Nas -
Porażka Guantanamo
Obóz w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie przejdzie do historii jako porażka amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Świat -
Poprawiają się nastroje polskich konsumentów
W kwietniu poprawiły się nastroje polskich konsumentów. Coraz więcej osób w porównaniu z poprzednim miesiącem spodziewa się polepszenia sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 12 miesięcy - wynika z opublikowanego w piątek badania Ipsos.
Gospodarka -
Zarzuty za wyciek testów gimnazjalnych
Zarzut ujawnienia tajemnicy służbowej przedstawiła prokuratura dyrektorce gimnazjum i woźnej szkolnej, które spowodowały wyciek testów gimnazjalnych - oświadczył rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mateusz Martyniuk.
Kraj -
"Takiego chamstwa w Sejmie jeszcze nie widziałem"
Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że w ciągu ośmiu lat swojej pracy parlamentarnej takiego "chamstwa" w Sejmie, jak podczas piątkowej dyskusji nad senackimi...
Kraj -
Hall zwróciła się do kuratora o działania ws. przecieku
Minister edukacji Katarzyna Hall zwróciła się do mazowieckiego kuratora oświaty Karola Semika, aby zadbał, by wszystkim dzieciom, którym unieważniono egzamin, "stworzone były możliwości kontynuowania nauki w odpowiednich warunkach w celu...
Kraj -
PiS złożył odwołanie w sprawie spotu
PiS odwołało się od decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który w czwartek zakazał Prawu i Sprawiedliwości rozpowszechniania spotu pt. "Kolesie".
Kraj -
Platini wierzy tylko w Kijów i Odessę
Wśród miast, ubiegających się o organizację Euro 2012 na Ukrainie, wymogi UEFA spełnia obecnie tylko Kijów i Odessa - napisał ukraiński portal sportowy "champion.com.ua".
Życie -
Wraca sprawa sporu kompetencyjnego
20 maja Trybunał Konstytucyjny wznowi rozpatrywanie wniosku premiera Donalda Tuska o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między nim a prezydentem o reprezentowanie Polski na szczytach UE.
Kraj -
Koniec imprezy w Amsterdamie dla Obamy i Putina
Kampania reklamowa mająca zachęcić do przyjazdu do Holandii na Dzień Królowej, w ramach której powstały plakaty z przywódcami światowych mocarstw w nastojach iście imprezowych wywołała mieszane uczucia, pisze „NRC Handelsblad”.
Przegląd prasy -
Zaremba: rząd doprowadził do likwidacji stoczni
Senator Krzysztof Zaremba wyjaśniając przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej Nowa powody swego odejścia z Platformy Obywatelskiej powiedział, że to forma sprzeciwu wobec decyzji rządu ws. polskich stoczni prowadzących do likwidacji tej...
Kraj -
Burza wokół finansowania partii
W atmosferze kłótni Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy ograniczającej finansowanie partii z budżetu państwa. Posłowie PiS zadawali liczne pytania m.in. o finansowanie kongresu EPP, czy kampanię Janusza Palikota. Zdaniem Zbigniewa...
Kraj -
Korea Północna pełnoprawnym mocarstwem nuklearnym
Korea Północna jest mocarstwem nuklearnym, które posiada technologię miniaturyzowania ładunków atomowych – twierdzi „Times” powołując się na dokumenty i ekspertów ds. wywiadu i obronności.
Przegląd prasy -
"Fotyga nie ma predyspozycji na ambasadora"
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że była minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Anna Fotyga nie powinna obejmować funkcji ambasadora Polski przy ONZ.
Kraj -
"Produktywny" start rozmów rozbrojeniowych USA-Rosja
Negocjatorzy Stanów Zjednoczonych i Rosji przeprowadzili "produktywną" wstępną turę rozmów w Rzymie na temat nowego traktatu ograniczającego zbrojenia nuklearne - poinformowali przedstawiciele obu stron.
Świat -
Schetyna wpływa na prokuraturę?
Poseł PiS Tomasz Dudziński pyta premiera Donalda Tuska, czy śledztwo ws. finansowania kampanii Janusza Palikota (PO) będzie wznowione z przyczyn politycznych. O wznowieniu śledztwa poinformował prokurator krajowy Edward Zalewski.
Kraj -
Miedwiediew odwołał szefa wywiadu wojskowego
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwołał generała armii Walentina Korabielnikowa ze stanowiska szefa Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - poinformowała służba prasowa Kremla.
Świat -
Podwójny zamach w Bagdadzie
Około 60 osób zginęło w podwójnym zamachu samobójczym w pobliżu mauzoleum szyickiego imama Musy al-Kazima w północnej części Bagdadu - podała iracka policja.
Świat -
Ugoda w procesie Mularczyk - Zoll
Ugodą zakończył się proces o ochronę dóbr osobistych, jaki prof. Andrzejowi Zollowi wytoczył poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Sąd pogratulował stronom właściwej postawy społecznej i umorzył postępowanie.
Kraj -
Talibowie oddadzą ciało polskiego geologa
Pakistańscy talibowie zdecydowali, że za kilka dni wydadzą ciało polskiego geologa zamordowanego w lutym - poinformował na swoich stronach internetowych pakistański dziennik "Dawn".
Świat -
Czarne chmury nad labourzystami
Nad brytyjską gospodarką zbierają się czarne chmury. Opinie o stabilności i sile brytyjskiej gospodarki powoli stają się już tylko wspomnieniem. Ostatnie dane makroekonomiczne oraz plan budżetu przedstawiony przez ministra finansów...
Gospodarka -
Pięć lat przerwy dla Oasis
Grupa Oasis zamierza wziąć sobie dłuższy urlop. Jeśli wierzyć słowom lidera, nowego dzieła formacji należy spodziewać się dopiero za 5 lat.
KulturaMuzyka -
Kobiety na skraju załamania nerwowego idą do telewizji
"Kobiety na skraju załamania nerwowego" Pedro Almodóvara trafią na mały ekran.
Kultura -
Robert Rodriguez tnie Maczetą wskrzesza Predatora
Robert Rodriguez ma pełne ręce roboty. Filmowiec wyreżyseruje film "Machete" oraz wskrzesi kinowy cykl o Predatorze.
Kultura -
24 kwietnia 2009
Czy Stany Zjednoczone powinny brać przykład z Polski w czasie walki z kryzysem, ile Brytyjskie gwiazdy straciły na kryzysie, czy klienci restauracji we Francji będą mogli negocjować ceny dań – oto niektóre tematy poruszane w...
Przegląd prasy -
30 proc. Polaków zainteresowanych wyborami do PE
Na początku kwietnia niespełna co trzeci (30 proc.) dorosły Polak deklarował zainteresowanie nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W marcu zainteresowanie czerwcowymi wyborami przejawiało 33 proc. ankietowanych - wynika z...
Kraj -
Państwo ręczy za obywateli
Zamiast wszczynać alarm z powodu niepokojów społecznych wywołanych kryzysem, należy sprawić, aby obywatele mogli poczuć się pewnie. Państwo ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom, pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
Przegląd prasy -
Rasizm wciąż żywy w Europie
Groźby, ataki, zaczepki – wg badań przeprowadzonych na zlecenie Unii Europejskiej, rasistowskie ataki i dyskryminowanie mniejszości wciąż są na porządku dziennym w Europie. Na jawną dyskryminację skarżą się obcokrajowcy i...
Przegląd prasy -
Hanna Lis zwolniona z "Wiadomości"
Hanna Lis została w piątek zwolniona z "Wiadomości" – dowiedział się "Wprost" ze źródeł zbliżonych do zarządu TVP.
Tylko u Nas -
Restauracje proponują klientom: „Płaćcie, ile chcecie”
Aby ratować dotknięte kryzysem francuskie restauracje, ich właściciele coraz częściej proponują klientom negocjowanie ceny serwowanych dań w myśl zasady: „Płać, ile chcesz” – pisze dziennik „Le Parisien”.
Przegląd prasy -
Gwiazdom muzyki też kryzys nieobcy
Globalny kryzys finansowy nie oszczędził brytyjskich gwiazd muzyki w rodzaju Eltona Johna czy Paula McCartneya, wynika ze sporządzonej przez „Sunday Times” listy tysiąca największych fortun Wielkiej Brytanii, opublikowanej...
Przegląd prasy -
Laburzyści tracą poparcie
Poparcie Brytyjczyków dla rządzącej Partii Pracy premiera Gordona Browna mocno spadło po tym, jak minister finansów Alistair Darling przedstawił w środę założenia budżetu na bieżący rok finansowy 2009-2010, wynika z sondażu...
Przegląd prasy -
Rosyjscy nacjonaliści chcą karać gejów
Jak dowiedział się „Kommiersant”, nacjonalistyczny Ruch Przeciw Nielegalnej Imigracji zgłosił się do Moskiewskiej Dumy z prośbą o zmianę prawa. Organizacja domaga się wprowadzenia odpowiedzialności karnej za publiczne...
Przegląd prasy -
W. Brytania: największy spadek PKB od 30 lat
Według oficjalnych danych, produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii doznał w I kwartale bieżącego roku największego spadku od blisko 30 lat, co sugeruje, że recesja może być silniejsza niż dotąd przypuszczano.
Gospodarka -
Antypolskie treści na Facebooku
Pojawiły się głosy, że Facebook staje się wylęgarnią rasistów i skrajnie prawicowych ekstremistów. Niektórzy, w tym przedstawiciele Federacji Polaków w Wielkiej Brytanii, twierdzą, że właściciele portalu powinni surowiej traktować...
Przegląd prasy -
B. prezes PZPS uniewinniony
Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił ze wszystkich zarzutów postawionych w akcie oskarżenia byłego prezesa Janusza Biesiadę i dwóch byłych pracowników Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Życie -
Ile kosztuje przyjaźń z Białorusią?
Białoruś pretenduje do pozycji poważnego gracza, będącego w stanie wpłynąć na politykę Rosji, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, informuje „Niezawisimaja gazieta”.
Przegląd prasy -
NATO będzie ostrzegać Rosję
Minister obrony narodowej Bogdan Klich poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Białymstoku, że centrum dowodzenia NATO, które powstanie w Polsce, będzie przekazywać Rosji informacje o potencjalnych zagrożeniach w przestrzeni...
Przegląd prasy -
Polska gospodarka wzorem dla Obamy
„Washington Times” wychwala neoliberalną politykę gospodarczą polskiego rządu i radzi prezydentowi Barackowi Obamie, aby wziął z niej przykład, kiedy próbuje wyprowadzić gospodarkę USA z recesji.
Przegląd prasy -
Zmarł rybak uratowany z rosyjskiego trawlera
Rosyjski trawler zatonął u wybrzeży Norwegii. Z 17-osobowej załogi uratowano 16 osób. Jeden rybak zmarł po przewiezieniu do szpitala, drugi jest w ciężkim stanie - poinformowały norweskie władze.
Świat -
"Płaćcie, ile chcecie" we francuskich restauracjach
Aby ratować dotknięte kryzysem francuskie restauracje, ich właściciele coraz częściej proponują klientom negocjowanie ceny serwowanych dań w myśl zasady: "Płać, ile chcesz" - pisze dziennik "Le Parisien".
Życie -
W lipcu dodatkowy szczyt UE?
Najprawdopodobniej w lipcu odbędzie się dodatkowy szczyt UE, poświęcony sprawom instytucjonalnym i wyborowi nowego szefa Komisji Europejskiej (KE) - powiedziały dwa miarodajne źródła w Brukseli.
Świat -
Czy aresztowany mężczyzna to szef Al-Kaidy?
Irackie władze i armia amerykańska nie mogły potwierdzić, czy aresztowany dzień wcześniej mężczyzna to szef Al-Kaidy w Iraku, Abu Omar al-Bagdadi.
Świat -
NIK: pacjenci szpitali są źle odżywiani
Pacjenci szpitali publicznych są źle odżywiani, a czystość sal szpitalnych jest w wielu przypadkach niezadowalająca - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który został skierowany do Sejmu. NIK pozytywnie ocenił natomiast jakość...
Kraj -
Korea Płn.: amerykańskie dziennikarki staną przed sądem
Dwie amerykańskie dziennikarki, zatrzymane przez Północnych Koreańczyków w połowie marca w rejonie granicy chińskiej, odpowiedzą przed północnokoreańskim sądem za "wrogie działania" oraz "nielegalne przekroczenie granicy" - ogłoszono w...
Świat -
Sejm przyjął ustawę ws. budowy terminalu w Świnoujściu
Sejm przyjął ustawę dotyczącą budowy terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu.
Gospodarka -
Brytyjskim gwiazdom muzyki też kryzys nieobcy
Globalny kryzys finansowy nie oszczędził brytyjskich gwiazd muzyki w rodzaju Eltona Johna czy Paula McCartneya - wynika ze sporządzonej przez "Sunday Times" listy tysiąca największych fortun W. Brytanii.
Życie -
Hiszpania: wskaźnik bezrobocia wzrósł do 17,4 proc.
Wskaźnik bezrobocia w Hiszpanii wynosił pod koniec marca 17,4 proc., co w porównaniu z końcem czwartego kwartału 2008 roku oznacza wzrost o 3,45 punktu procentowego - poinformował hiszpański Państwowy Urząd Statystyczny.
Gospodarka -
Gen. Jaruzelski przeszedł operację
Generał Wojciech Jaruzelski przeszedł w ubiegłym tygodniu w Wojskowym Instytucie Medycznym planową operację usunięcia zmiany nowotworowej z okolicy twarzy - poinformował rzecznik Instytutu dr. Wojciech Lubiński.
Życie -
Ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli - przyjęta
Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych umożliwiającą nauczycielom z dużym stażem pracy przechodzenie na wcześniejsze emerytury.
Kraj -
Borusewicz wizytuje w Petersburgu
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął trzydniową wizytę w Petersburgu. W planach marszałka są rozmowy z przedstawicielami rosyjskich władz, ale przede wszystkim spotkania z Polakami w ramach obchodzonego po raz ósmy Dnia Polonii.
Świat -
Sejm uchwalił przepisy wprowadzające ustawy zdrowotne
Ustawę zawierającą przepisy wprowadzające w życie trzy ustawy zdrowotne uchwalił Sejm.
Kraj -
Twórca "Biofermu" nie został zatrzymany w Chile
Poszukiwany w związku z aferą "Biofermu" Tomasz Wróblewski nie został zatrzymany w Chile. Taka informacja od chilijskich władz dotarła do krakowskiej prokuratury - powiedziała jej rzeczniczka Bogusława Marcinkowska.
Kraj -
CBŚ rozbiło gang "Garbatego"
Policjanci z łódzkiego CBŚ rozbili groźny gang zajmujący się m.in. wymuszeniami, handlem narkotykami i kradzieżami aut. W ręce policjantów wpadł domniemany szef grupy 46- letni Jacek W. ps. Garbaty.
Kraj -
Pikieta siedziby Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Kilkuset związkowców rozpoczęło pikietę siedziby Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), zarzucając zarządowi firmy nieudolność w obliczu kryzysu oraz łamanie praw pracowniczych i związkowych.
Kraj -
RPA: ANC zdobył 67,06 proc. głosów
Afrykański Kongres Narodowy (ANC), rządzący w Republice Południowej Afryki od 1994 roku, zdobył w środowych wyborach parlamentarnych 67,06 proc. głosów - wynika z wciąż niepełnych danych, obejmujących ponad 66 proc. oddanych głosów.
Świat -
60 mld zł zostanie wyprowadzonych z Polski?
Jeśli banki zdołają wyegzekwować od firm pieniądze z tzw. opcji walutowych z Polski wyprowadzonych zostanie więcej pieniędzy niż otrzymany z unijnych funduszy - 60 mld złotych, informuje "Nasz Dziennik".
Gospodarka -
Kampania bezpośrednia PiS do europarlamentu
Strategia PiS w wyborach do europarlamentu ma opierać się na kampanii bezpośredniej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Każdy poseł partii ma w maju zorganizować 20-30 mityngów z wyborcami.
Kraj -
Kasia Klich na listach SdPl?
Socjaldemokracja Polska zaproponowała piosenkarce Kasi Klich start ze swoich list w wyborach do europarlamentu. Klich odmówiła, ale przyznaje, że polityka ją interesuje i kiedyś się nią zajmie - czytamy w "Dzienniku".
Przegląd prasy -
Prezerwatywy tylko dla pełnoletnich
W drogeriach sieci Rossmann młode osoby, które chcą kupić prezerwatywy są proszone o pokazanie dowodu osobistego. Odmawiając sprzedaży nieletnim sprzedawcy powołują się na konwencję o prawach dziecka - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Przegląd prasy -
60 mld zł zostanie wyprowadzonych z Polski?
Jeśli banki zdołają wyegzekwować od firm pieniądze z tzw. opcji walutowych z Polski wyprowadzonych zostanie więcej pieniędzy niż otrzymany z unijnych funduszy - 60 mld złotych, informuje "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Kampania bezpośrednia PiS do europarlamentu
Strategia PiS w wyborach do europarlamentu ma opierać się na kampanii bezpośredniej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Każdy poseł partii ma w maju zorganizować 20-30 mityngów z wyborcami.
Przegląd prasy -
Przedsiębiorcy prześwietlani przez resort gospodarki
Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać unijne dotacje są dokładnie prześwietlani przez resort gospodarki. Muszą w tzw. modelu finansowym, który zastąpił dotychczasowy biznesplan, przedstawić m.in. prognozy kosztów swojej działalności nawet...
Przegląd prasy -
2009-04-24
Kampania bezpośrednia PiS do europarlamentu, czy z Polski zostanie wyprowadzonych 60 mld zł oraz prezerwatywy tylko dla pełnoletnich - o tym m.in. pisze dzisiejsza prasa.
Przegląd prasy -
Stan wyjątkowy w Bangkoku - zniesiony
Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva zniósł stan wyjątkowy w Bangkoku, wprowadzony przed 12 dniami po masowych ulicznych protestach swych przeciwników.
Świat -
Miasteczko w Montanie przyjmie więźniów z Gauntanamo?
Niewielka miejscowość w amerykańskim stanie Montana dysponuje nowym, lecz pustym zakładem karnym. Lokalne władze zaproponowały, aby przenieść tam osadzonych w więzieniu dla podejrzanych o terroryzm w Guantanamo na Kubie, które do...
Świat -
Kryzys odbił się na wynikach Microsoftu
Microsoft odnotował w pierwszym kwartale 2009 r. pierwszy spadek sprzedaży od momentu debiutu na nowojorskiej giełdzie 23 lata temu - powiadomiła po zamknięciu sesji na Wall Street spółka z Redmond w stanie Waszyngton.
Gospodarka -
Obrazy Hitlera sprzedane za 95 tys. funtów
Trzynaście akwareli przypisywanych młodemu Adolfowi Hitlerowi sprzedało się na aukcji w Wielkiej Brytanii za ponad 95 tys. funtów - poinformował internetowy serwis BBC.
Życie -
Obama dziękuje Polskim Sprawiedliwym
Z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy i pięciorga Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej, odbyła się w Rotundzie na Kapitolu główna uroczystość Dni Pamięci o Holokauście, wieńcząca cykl imprez z tej okazji w...
Świat