29 kwietnia 2009
-
WHO podniosła stopień zagrożenia pandemią grypy z 4 na 5
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła stopień zagrożenia pandemią grypy z 4 na 5, czyli prawie najwyższy.
Świat -
Przywódcy UE na kongresie EPL w Warszawie
Czołowi przywódcy Unii Europejskiej zjechali do Warszawy na Kongres Europejskiej Partii Ludowej, który rozpoczął się po południu w Pałacu Kultury i Nauki. Początkowi obrad towarzyszył protest kilkuset związkowców ze Stoczni Gdańsk w...
Kraj -
Protest stoczniowców w stolicy
Dwóch związkowców ze Stoczni Gdańsk, którzy protestowali w stolicy przed Pałacem Kultury i Nauki, przebywa w warszawskim szpitalu na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM). Łącznie hospitalizowanych jest około 10 osób -...
Kraj -
Zysk Volkswagena spadł o 72 proc.
Koncern Volkswagen, największy europejski producent samochodów, poinformował, że jego zysk netto za I kwartał bieżącego roku wyniósł 263 mln euro w porównaniu z 929 mld euro w analogicznym okresie roku ubiegłego - co oznacza spadek o 72...
Gospodarka -
Merkel: chcemy być najsilniejszym kontynentem na świecie
Chcemy być najbardziej kreatywnym i najsilniejszym kontynentem na świecie; musimy zwalczać biurokrację, walczyć o innowacje - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w Warszawie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej.
Kraj -
Lufthansa straciła ćwierć miliarda euro
Flagowy niemiecki przewoźnik lotniczy Lufthansa poinformował, że zamknął I kwartał bieżącego roku stratą netto 256 mln euro, podczas gdy rok wcześniej wypracował jeszcze 4 mln euro zysku.
Gospodarka -
"Wielki Paryż" przyszłości według Sarkozy'ego
Przeznaczenie 35 mld euro na ulepszenie transportu w regionie paryskim, w tym na budowę 130 km automatycznego metra wokół stolicy Francji, zakłada wizja Wielkiego Paryża przyszłości, którą przedstawił prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Świat -
Ruszyły prace podkomisji ds. ustawy medialnej
Zadaniem mediów publicznych nie będzie już promowanie integracji europejskiej, a oceną jakości programów radiowych i telewizyjnych zajmie się nie jedna, ale kilkanaście rad programowych - to dwie z nielicznych zmian, jakie wprowadzono do...
Kraj -
Załoga Air France odmówiła lotu do Meksyku
Załoga samolotu francuskich linii lotniczych Air France w sobotę odmówiła wejścia na pokład maszyny do Meksyku, tłumacząc to epidemią świńskiej grypy w tym kraju - poinformowała AFP, powołując się na źródła lotnicze.
Świat -
Autor listu z Auschwitz zidentyfikowany
Wiadomo już, że autorem listu, który został ukryty w butelce i zabetonowany przez więźniów KL Auschwitz na terenie dzisiejszej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, był Bronisław Jankowiak. Potwierdziły to jego córka i znajoma.
Życie -
Fed pozostawił główną stopę procentową bez zmian
Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed nie zwiększył planów zakupów papierów dłużnych - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia.
Gospodarka -
Berlusconi: mamy wszystkie karty w ręku, aby wygrać wybory do PE
Mamy wszystkie karty w ręku, aby przeprowadzić "fantastyczną kampanię" i wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego - powiedział premier Włoch Silvio Berlusconi w Warszawie podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
Kraj -
Koniec protestu w TVP Olsztyn; jest porozumienie
Telewizja Polska podpisała umowę z zewnętrzną firmą TV Media na świadczenie usług medialnych w regionalnym ośrodku stacji w Olsztynie. Tym samym zakończyła się trwająca ok. 12 godzin pikieta siedziby TVP Olsztyn przez dziennikarzy.
Kraj -
100 dni prezydentury Baracka Obamy
Przypadające w środę sto dni prezydentury Barack Obama uczcił, spotykając się z wyborcami na wiecu w Saint Louis w stanie Missouri.
Świat -
Szef EPL: Europa potrzebuje wspólnej polityki zagranicznej
Musimy zrobić więcej, by zjednoczyć Europę na scenie ogólnoświatowej; oznacza to globalną, wspólną politykę zagraniczną - mówił na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) jej szef Wilfried Martens. "Naprawdę potrzebujemy Traktatu...
Kraj -
Mołdawia nie weźmie udziału w manewrach NATO w Gruzji
Mołdawia, która w ostatnich latach zbliżyła się politycznie do Rosji, nie weźmie udziału w manewrach NATO w Gruzji, mających się zacząć 6 maja - poinformowała rządowa agencja prasowa Moldpres.
Świat -
Sikorski jedzie do Moskwy
Polski i rosyjski MSZ potwierdziły, że 5-6 maja z roboczą wizytą w Moskwie przebywać będzie polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Kraj -
Barroso: mamy do czynienia nie tylko z kryzysem finansowym
Mamy dzisiaj do czynienia nie tylko z kryzysem finansowym, ale z kryzysem wartości wywołanym przez chciwość, brak odpowiedzialności, poszukiwanie krótkoterminowych zysków - ocenił w wystąpieniu podczas kongresu EPL w Warszawie szef...
Kraj -
Putin i Tymoszenko za udziałem Rosji w modernizacji gazociągów na Ukrainie
Rosja i Ukraina uznały konieczność udziału strony rosyjskiej w modernizacji ukraińskiej sieci przesyłu gazu.
Gospodarka -
USA: wzrost liczby zachorowań na świńską grypę
W USA zanotowano już 91 przypadków świńskiej grypy, ogółem w 10 stanach - poinformował Ośrodek Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC).
Świat -
Niemcy: demonstracje rolników przeciwko niskim cenom mleka
Około 10 tysięcy niemieckich rolników demonstrowało w stolicach Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii, Stuttgarcie i Hanowerze, przeciwko niskim cenom mleka.
Świat -
"Słowa Kaczyńskiego nie mieszczą się w granicach dopuszczalnej krytyki"
Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, iż słowa szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o sędzi Alicji Fronczyk, która w I instancji wydała wyrok ws. spotu wyborczego PiS pt. "Kolesie", nie mieszczą się w granicach dopuszczalnej krytyki.
Kraj -
Prezes banku Societe Generale podał się do dymisji
Daniel Bouton, od ponad 10 lat prezes rady nadzorczej francuskiego banku Societe Generale, poinformował o swej dymisji. Według obserwatorów to przełom dla banku, na którego reputacji zaciążyło "oszustwo stulecia" maklera Jerome'a Kerviela.
Gospodarka -
Poettering: nie możemy spocząć na laurach
Nie możemy spocząć na laurach i tylko mówić o wartościach, którymi się kierujemy - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Hans Gert Poettering zwracając się do uczestników kongresu Europejskiej Partii Ludowej obradującego w Warszawie.
Kraj -
Hiszpania: świńska grypa u osoby, która nie była w Meksyku
W Hiszpanii wykryto pierwszy przypadek świńskiej grypy u osoby, która nie była ostatnio w Meksyku - poinformowała minister zdrowia Hiszpanii Trinidad Jimenez.
Świat -
Tusk: Europa wyjdzie z kryzysu wzmocniona
Poprzez powrót do fundamentalnych wartości Europa wyjdzie z kryzysu wzmocniona - powiedział premier Donald Tusk podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie.
Kraj -
Uchylona kara degradacji Jagiellonii Białystok
Obradujący w Warszawie Związkowy Trybunał Piłkarski Polskiego Związku Piłki Nożnej odstąpił od kary degradacji nałożonej 12 lutego 2009 roku przez Wydział Dyscypliny na Jagiellonię Białystok.
Życie -
Prezes PiS: Polsce od UE należy się więcej
Polacy mają pełne moralne prawo, aby na arenie europejskiej domagać się wyrównania szans - przekonywał na konwencji wyborczej PiS w Miechowie (Małopolska) prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Dodał, że Polsce od UE należy się więcej,...
Kraj -
114 przypadków świńskiej grypy, 8 śmiertelnych
Wicedyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Keiji Fukuda poinformował, że dotychczas na całym świecie potwierdzono 114 przypadków zachorowania na świńską grypę, w tym osiem, które zakończyły się śmiercią chorego.
Świat -
"Niemcy w najgorszej recesji od II wojny światowej"
Niemcy są w najgorszej recesji od czasu II wojny światowej - powiedział minister finansów Niemiec Peer Steinbruck w nawiązaniu do ogłoszonych tego dnia danych, że produkt krajowy brutto Niemiec zmniejszy się w 2009 r. o 6 proc.
Gospodarka -
Gospodarka USA kurczy się szybciej niż oczekiwano
W pierwszym kwartale roku PKB Stanów Zjednoczonych zmniejszył się o 6,1 proc. w skali rocznej - podało amerykańskie Ministerstwo Handlu.
Gospodarka -
Ciało Polaka już w kraju
Ciało zamordowanego w Pakistanie Piotra Stańczaka jest już w Polsce. Samolot pakistańskich sił powietrznych, który przetransportował trumnę do kraju, wylądował wczesnym rankiem na lotnisku wojskowym w Warszawie.
Kraj -
PiS przeprasza wyborców
Prawo i Sprawiedliwość, wykonując orzeczenie sądu, przeprosiło za wprowadzenie wyborców w błąd w swoim spocie pt. "Kolesie". Płatne ogłoszenia z przeprosinami opublikowano w stacjach telewizyjnych oraz na portalach internetowych.
Życie -
32 tys. dolarów na pomoc dla ofiar z Nangar Khel
Na pomoc dla ofiar ostrzału wioski Nangar Khel przeznaczono 32 tys. dolarów - ujawnił w sądzie Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. Bronisław Kwiatkowski.
Kraj -
Debata o przyszłości mediów publicznych
Szefowie regionalnych oddziałów Polskiego Radia i TVP, uczestniczący w debacie na temat przyszłości mediów publicznych, uważają, że zniesienie abonamentu doprowadzi do upadku mediów publicznych. Odmiennego zdania byli zaproszeni do...
Kraj -
Milczanowski ponownie przed sądem
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie zaczął się ponowny tajny proces b. szefa MSW Andrzeja Milczanowskiego oskarżonego o ujawnienie w 1995 r. tajemnicy państwowej w sprawie rzekomego szpiegostwa Józefa Oleksego, ówczesnego premiera z SLD.
Kraj -
Na dwóch pracujących będzie przypadał jeden emeryt
Do roku 2060 na jednego obywatela UE w wieku powyżej 65 lat będzie przypadało tylko dwóch pracujących - podała Komisja Europejska (KE). Teraz na każdego emeryta przypadają w UE cztery osoby w wieku produkcyjnym.
Życie -
Izrael: Arabowie domagają się prawa powrotu na swoje dawne ziemie
Ponad 2 tys. osób manifestowało domagając się dla izraelskich Arabów prawa powrotu na ziemie, które musieli opuścić przy powstaniu państwa Izrael.
Świat -
Tusk z premierem Francji m.in. o współpracy w ramach UE
Współpraca w ramach Unii Europejskiej, przyszłość UE, bezpieczeństwo energetyczne i pakiet klimatyczno-energetyczny - to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska i szefa francuskiego rządu Francois Fillona.
Kraj -
Meksyk: 23 nowe przypadki świńskiej grypy
W Meksyku potwierdzono 23 nowe przypadki świńskiej grypy, podnosząc ich liczbę do 49 - poinformowało meksykańskie Ministerstwo Zdrowia.
Świat -
RPA: dwie osoby mogły zarazić się świńską grypą
Władze sanitarne Republiki Południowej Afryki poinformowały, że podejrzewają, iż dwie osoby, które powróciły do kraju z Meksyku, zaraziły się tam świńską grypą.
Świat -
Warszawa wyemitowała euroobligacje
Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce, wyemitowała pięcioletnie euroobligacje na rynek międzynarodowy. Kwota emisji wynosi 200 mln euro, a termin wykupu to 2014 r. - poinformował wydział prasowy urzędu miasta.
Gospodarka -
KE proponuje antykryzysowy budżet na 2010 r.
Nieco większy w porównaniu z bieżącym rokiem i skoncentrowany na wyjściu z kryzysu - taki budżet Unii Europejskiej na przyszły rok zaproponowała Komisja Europejska.
Gospodarka -
PKN Orlen odkupił 10 proc. akcji Możejek
W wyniku realizacji umowy opcji sprzedaży PKN Orlen odkupił od litewskiego rządu 9,98 proc. akcji Możejek i posiada obecnie 100 proc. kapitału zakładowego litewskiej rafinerii - podał PKN w komunikacie.
Gospodarka -
Protest kolejarzy w stolicy
Ok. 5 tys. kolejarzy protestowało pod gmachem ministerstwa infrastruktury w Warszawie. Związkowcy zaapelowali do rządu o zainteresowanie się problemami Grupy PKP.
Kraj -
"Na terenie Polski nie ma chorych z podejrzeniem świńskiej grypy"
Na terenie Polski nie ma obecnie chorych z podejrzeniem świńskiej grypy - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Kraj -
Poettering: 5 lat temu skończył się sztuczny podział Europy
Rozszerzenie UE w 2004 roku "położyło kres sztucznemu podziałowi, jaki trwał w Europie przez ponad 50 lat" - napisał szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering w oświadczeniu z okazji 5. rocznicy przyjęcia do UE 10 nowych krajów,...
Świat -
Maleszka przesłuchany ws. śmierci Pyjasa
Lesław Maleszka zeznawał w krakowskim IPN. Przesłuchanie odbyło się w ramach prowadzonego przez IPN śledztwa w sprawie śmierci w 1977 roku studenta UJ Stanisława Pyjasa. Maleszka, jego przyjaciel, był także tajnym współpracownikiem...
Kraj -
Eurowybory: 23 kandydatów na jeden mandat
Kandydaci 10 komitetów wyborczych, ponad 1100 osób, w tym zaledwie 276 kobiet i aż 885 mężczyzn będzie walczyło o 50 miejsc w Parlamencie Europejskim. Komisje wyborcze kończą rejestrację list kandydatów. Wybory - 7 czerwca.
Życie -
Hiszpania: śledztwo w sprawie Guantanamo
Hiszpański sędzia Baltasar Garzon wszczął wstępne śledztwo w sprawie "materialnych sprawców" i "pomysłodawców" tortur w amerykańskim więzieniu w Guantanamo - poinformowały źródła sądowe.
Świat -
Lewica: chcemy silniejszej integracji europejskiej
Chcemy silniejszej integracji europejskiej, silniejszej Europy, bo tylko silne organizmy mogą walczyć z kryzysem finansowym - przekonywali politycy SLD i UP, którzy świętowali piątą rocznicę wejścia Polski do UE i wspominali finał...
Kraj -
Barroso popiera obecność Hiszpanii w G20
Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso zdecydowanie poparł stałą obecność Hiszpanii w grupie najbardziej uprzemysłowionych państw świata - G20.
Świat -
Serbowie protestują przeciw zaciskaniu pasa
Pięć tysięcy serbskich pracowników demonstrowało w Belgradzie przeciwko planom oszczędnościowym rządu, związanym z warunkami udzielenia 3 mld euro pożyczki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Świat -
PiS o swoich kandydatach do PE
Komitet Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował wszystkich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Listy kandydatów zamieszczono w internecie.
Kraj -
Tusk z premierem Holandii m.in. o pakiecie klimatycznym
Pakiet klimatyczno-energetyczny, światowy kryzys gospodarczy i przyszłość Unii Europejskiej, w tym jej instytucji - to główne tematy rozmowy premiera Donalda Tuska z premierem Holandii Janem Peterem Balkenende.
Kraj -
Bartoszewski: zabezpieczyć finansowo Auschwitz
O stworzenie stałego zabezpieczenia dla kontynuowania działalności ośrodka muzealnego i edukacyjnego Auschwitz-Birkenau - zaapelował pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski podczas środowej konferencji...
Kraj -
Pierwsza ofiara świńskiej grypy w USA
W Stanach Zjednoczonych potwierdzono pierwszy przypadek śmierci spowodowanej zarażeniem tzw. świńską grypą - poinformowało amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Świat -
Abakan w wileńskim Parku Europy
W wileńskim Parku Europy - muzeum sztuki współczesnej pod otwartym niebem - została odsłonięta w środę rzeźba jednej z najbardziej znanych na świecie polskich współczesnych artystek, Magdaleny Abakano
KulturaSztuka/Foto -
Egipskie świnie pod nóż!
Władze Egiptu nakazały wyrżnięcie wszystkich świń w kraju w związku z ewentualnym rozprzestrzenieniem się świńskiej grypy - poinformowała państwowa agencja informacyjna MENA.
Świat -
Rozmowy Borusewicz - Pottering
O zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i przyszłości Traktatu Lizbońskiego, a także o 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do Senatu RP rozmawiali w Warszawie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz z przewodniczącym PE...
Kraj -
Proces Kania vs. Dochnal zawieszony
Do czasu zakończenia sprawy karnej stołeczny sąd zawiesił proces cywilny, jaki dziennikarka Dorota Kania wytoczyła lobbyście Markowi Dochnalowi o ochronę dóbr osobistych.
Kraj -
Internetowi oszuści za kratkami
Trzech mężczyzn z Poznania zatrzymano w związku ze sprawą wyłudzenia pieniędzy od osób chcących kupić samochód przez internet. Są członkami gangu, który - według prokuratury - oszukał kilkaset osób z całej Polski.
Kraj -
Niekoszerny wirus
W Izraelu wybuchła dyskusja na temat nazwy wirusa świńskiej grypy. Ortodoksyjni Żydzi nawołują do posługiwania się terminem ‘meksykańska grypa’, pisze „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Świnka na kampanię Palikota
Kilku studentów z Forum Młodych PiS wręczyło Januszowi Palikotowi dużą skarbonkę. Jak mówili, są w niej ich oszczędności, które przekazują na kampanię wyborczą posła PO.
Kraj -
Marek Edelman doktor h.c. UJ
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał godność doktora honoris causa UJ dr Markowi Edelmanowi, wybitnemu kardiologowi i ostatniemu żyjącemu przywódcy powstania w Warszawskim Getcie - poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna...
Kraj -
Ufamy Wałęsie, Sikorskiemu i Tuskowi
W kwietniu największym zaufaniem Polaków cieszą się: były prezydent Lech Wałęsa (63 proc.), minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (60 proc.) i premier Donald Tusk (59 proc.) - wynika z sondażu CBOS.
Kraj -
Ukraina do UE: oczekujemy zniesienia wiz
Ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie zaapelowało do Unii Europejskiej o skasowanie opłat wizowych dla obywateli Ukrainy, podróżujących do państw strefy Schengen.
Świat -
Brown: nowa strategia dla Afganistanu
Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown ogłosił nową strategię walki z międzynarodowym terroryzmem, zakładającą skoncentrowanie sił i środków na terenie afgańsko-pakistańskiego pogranicza, który nazwał "wylęgarnią terrorystów".
Świat -
Rozmowy: Kaczyński - Berlusconi
O kryzysie gospodarczym, relacjach z Rosją, Traktacie Lizbońskim, a także o systemie politycznym w Polsce i we Włoszech rozmawiali w Warszawie prezydent Lech Kaczyński i premier Włoch Silvio Berlusconi.
Kraj -
Prawo do oburzenia
Jarosława Kaczyńskiego można nie lubić. PiS-u można nie popierać. Trudno jednak mu odmówić prawa do publicznej krytyki sędziny Alicji Fronczyk, która wydała głośny wyrok w sprawie spotu wyborczego PiS. Trudno również zrozumieć oburzenie...
Kraj -
Berlusconi w Warszawie, żona kontratakuje
Premier Włoch Silvio Berlusconi wyraził ubolewanie, że jego żona uwierzyła w informacje włoskiej prasy jakoby na listach jego partii Lud Wolności wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego miały znaleźć się znane z mediów "gwiazdki".
Świat -
Gospodarka Niemiec skurczy się o 6 proc.
Produkt krajowy brutto Niemiec zmniejszy się w 2009 r. o 6 proc. - zakłada niemiecki rząd w przedstawionej w środę skorygowanej prognozie wzrostu gospodarczego.
Gospodarka -
29 kwietnia 2009
Czym Donald Tusk wprawił w zakłopotanie Gordona Browna, jak media komentują 100 dni Baracka Obamy w fotelu prezydenckim, jak można zarobić na strachu przed epidemią – o tym m.in. piszą zagraniczne dzienniki.
Przegląd prasy -
Korea Płn. grozi przeprowadzeniem nowych prób atomowych
Korea Północna zagroziła przeprowadzeniem kolejnych prób jądrowych i rakietowych - w tym rakiet międzykontynentalnych - jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przeprosi tego kraju za potępienie północnokoreańskiej próby rakietowej, dokonanej...
Świat -
Zaminowany Liban
Mieszkańcy południa Libanu wciąż boją się poruszać po terenach, na których trzy lata temu toczyła się izraelska wojna z Hezbollahem. Przyczyną strachu są miny przeciwpiechotne, donosi „Al-Akhbar”.
Przegląd prasy -
Konflikt przy budowie rurociągu South Stream?
Rosyjski premier Władimir Putin zaprzeczył pogłoskom, jakoby podpisanie umowy w sprawie budowy rurociągu South Stream miało wywołać spór między Bułgarią a Rosją, czytamy w gazecie „Sega”.
Przegląd prasy -
Rezolucja potępiająca papieża odrzucona
Belgijski parlament odrzucił rezolucję, oficjalnie krytykującą papieża za jego wypowiedzi w czasie pielgrzymki do Afryki, podaje belgijski dziennik „La Libre Belgique”.
Przegląd prasy -
Ukraina nie zaprzestanie tranzytu gazu
Prezydent Wiktor Juszczenko podczas wizyty w Budapeszcie poinformował, że Ukraina „nigdy nie przeszkadzała w dostawach rosyjskiego gazu na Węgry i na inne rynki europejskie i nie ma zamiaru w przyszłości odcinać Węgrom dostępu do...
Przegląd prasy -
Turyści, nie wwoźcie jedzenia do Europy!
1 maja 2009 wejdzie w życie zakaz wwożenia do krajów UE artykułów spożywczych, zawierających mięso i mleko. Nowe prawo dotyczyć będzie osób prywatnych. Osobom, które nie zastosują się do przepisów, grozi konfiskata i kara finansowa...
Przegląd prasy -
Europa wystraszyła się Łukaszenki
Prezydenci Białorusi i Mołdawii, Aleksander Łukaszenka i Władimir Woronin, nie przyjadą na zorganizowany przez Unię Europejską szczyt Partnerstwa Wschodniego. Władze UE obawiają skandalu, który mogłaby wywołać wizyta „ostatniego...
Przegląd prasy -
Łukaszenka w Europie
Pierwsza od 13 lat wizyta prezydenta Białorusi na Zachodzie dobiegła końca. Podczas dwudniowego pobytu we Włoszech Aleksander Łukaszenka spotkał się m.in. z papieżem Benedyktem XVI i premierem Włoch Silvio Berlusconim – podaje...
Przegląd prasy -
Cena poczucia bezpieczeństwa w obliczu epidemii
Tam gdzie niektórzy załamują ręce, inni szukają okazji by zarobić. Panika związana z zagrożeniem świńską grypą napędza sprzedaż produktów ochronnych, zwraca uwagę „USA Today”.
Przegląd prasy -
Śmierć miliardera polskiego pochodzenia
W Australii, w wieku 74 lat zmarł Richard Pratt, miliarder polskiego pochodzenia, donosi dziennik „The Australian”.
Przegląd prasy -
100 dni Obamy z kryzysem w tle
‘Kryzys’ to pierwsze słowo, które przychodzi do głowy, kiedy myśli się o 100 dniach prezydentury Baracka Obamy, pisze „New York Times”. Jednak zdaniem gazety Obama nie pozwolił, aby największa od czterech pokoleń...
Przegląd prasy -
Brytyjczycy dofinansują muzeum Auschwitz
Premier Gordon Brown obiecał, że brytyjski rząd wniesie wkład finansowy do specjalnego funduszu przeznaczonego na konserwację i utrzymanie muzeum na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz – informuje „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Niezamierzony afront Tuska wobec Browna
Premier Donald Tusk niechcący wprawił w zakłopotanie premiera Gordona Browna, gdy pouczył go o niebezpieczeństwach zaciągania przez rząd nadmiernego długu i życia na kredyt – pisze „The Times”.
Przegląd prasy -
Terminal pod lupą CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne bada czy doszło do nieprawidłowości przy budowie terminala II na warszawskim Okęciu - dowiedział się "Wprost" w CBA.
Tylko u Nas -
Świńska grypa w Niemczech
Trzy przypadki zachorowań na świńską grypę potwierdzono w Niemczech, w tym dwa w Bawarii - poinformował Instytut Roberta Kocha w Berlinie.
Świat -
Grzegorz S. odmówił zeznań przed komisją śledczą
Grzegorz S., dowódca grupy funkcjonariuszy ABW, którzy 25 kwietnia 2007 roku mieli zatrzymać Barbarę Blidę, odmówił złożenia zeznań przed sejmową komisją śledczą badająca okoliczności śmierci byłej posłanki SLD.
Kraj -
12 lat więzienia dla "Krakowiaka"
Na 12 lat więzienia skazał Sąd Apelacyjny w Katowicach Janusza T., ps. Krakowiak, w procesie dotyczącym rozbojów i kradzieży dokonanych przez członków jego grupy w latach 90. Wyrok jest prawomocny.
Kraj -
Rosyjski okręt zatrzymał piracki statek
Rosyjski okręt wojenny zatrzymał u wybrzeży Somalii piracką łódź z 29 osobami na pokładzie - podaje portal internetowy BBC, powołując się na moskiewskie media.
Świat -
Rząd brytyjski dofinansuje Auschwitz
Premier Gordon Brown obiecał, że brytyjski rząd wniesie finansowy wkład do specjalnego funduszu przeznaczonego na konserwację i utrzymanie muzeum na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz - informuje "Daily Telegraph".
Świat -
2009-04-29
W szpitalach brakuje leków na świńską grypę, jak Ziobro pomoże Mularczykowi, czy nowa opłata podniesie ceny paliw, promotor Zyzaka otrzymuje groźby i obelżywe listy – o tym informują środowe gazety.
Przegląd prasy -
Promotor Zyzaka otrzymuje obelżywe listy
Od czasu publikacji książki Pawła Zyzaka "Lech Wałęsa. Idea i historia" do Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego trafiają kartki z groźbami oraz listy z fekaliami. Są adresowane do prof. Andrzeja Nowaka, promotora pracy...
Przegląd prasy -
W niektórych firmach nie będzie ustawy kominowej
Menedżerów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa nie będzie już obowiązywać ustawa kominowa. Ich wynagrodzenie ustali rada nadzorcza lub walne zgromadzenie - taki m.in. zapis znajduje się w ostatniej wersji Pakietu Działań...
Przegląd prasy -
Kolejna opłata w cenie paliwa?
Możliwe, że w przyszłym roku w cenę paliwa wejdzie nowy podatek. Ministerstwo Gospodarki chciałoby w ten sposób stworzyć i utrzymywać system interwencyjnych zapasów paliwa, niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - informuje...
Przegląd prasy -
PO w dół, ale nadal na czele
Platforma Obywatelska może liczyć na poparcie prawie co drugiego wyborcy, Prawo i Sprawiedliwość na co czwartego, a koalicja SLD-UP na co ósmego - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Polacy zadowoleni z UE
77 proc. Polaków jest zadowolonych, że Polska należy do Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Ziobro zaangażuje się w kampanię Mularczyka
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) zaangażuje się w kampanię wyborczą swojego klubowego kolegi Arkadiusza Mularczyka - informuje "Rzeczpospolita". Według gazety, Ziobro nie będzie prowadził intensywnej akcji wyborczej w...
Przegląd prasy -
PO - 48 proc; PiS - 26 proc.
48 proc. wynosi poparcie dla Platformy Obywatelskiej według najnowszego sondażu PBS DGA na zlecenie "Gazety Wyborczej". Na PiS chciałoby głosować 26 proc. wyborców.
Przegląd prasy -
Cimoszewicz może przepaść w głosowaniu
Polski kandydat na sekretarza generalnego Rady Europy Włodzimierz Cimoszewicz może przepaść w głosowaniu z powodu braku poparcia socjalistów, donosi "Dziennik".
Przegląd prasy -
Brakuje leków na świńską grypę
W części specjalistycznych szpitali zakaźnych brakuje leków na świńską grypę. Ich dyrektorzy bezskutecznie pytają o nie w hurtowniach i u producentów - alarmuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Kolejna opłata w cenie paliwa?
Możliwe, że w przyszłym roku w cenę paliwa wejdzie nowy podatek. Ministerstwo Gospodarki chciałoby w ten sposób stworzyć i utrzymywać system interwencyjnych zapasów paliwa, niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - informuje...
Gospodarka -
Ustawa kominowa nie dla wszystkich
Menedżerów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa nie będzie już obowiązywać ustawa kominowa. Ich wynagrodzenie ustali rada nadzorcza lub walne zgromadzenie - taki m.in. zapis znajduje się w ostatniej wersji Pakietu Działań...
Gospodarka -
Ziobro zaangażuje się w kampanię Mularczyka
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) zaangażuje się w kampanię wyborczą swojego klubowego kolegi Arkadiusza Mularczyka - informuje "Rzeczpospolita". Według gazety, Ziobro nie będzie prowadził intensywnej akcji wyborczej w...
Kraj -
Cimoszewicz może przepaść w głosowaniu
Polski kandydat na sekretarza generalnego Rady Europy Włodzimierz Cimoszewicz może przepaść w głosowaniu z powodu braku poparcia socjalistów, donosi "Dziennik".
Kraj -
Brakuje leków na świńską grypę
W części specjalistycznych szpitali zakaźnych brakuje leków na świńską grypę. Ich dyrektorzy bezskutecznie pytają o nie w hurtowniach i u producentów - alarmuje "Dziennik".
Kraj -
"Niezamierzony afront" Tuska
Premier Donald Tusk niechcący wprawił w zakłopotanie premiera Gordona Browna, gdy pouczył go o niebezpieczeństwach zaciągania przez rząd nadmiernego długu i życia na kredyt - pisze środowy "The Times".
Świat -
PO w dół, ale nadal na czele
Platforma Obywatelska może liczyć na poparcie prawie co drugiego wyborcy, Prawo i Sprawiedliwość na co czwartego, a koalicja SLD-UP na co ósmego - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Kraj -
Meksyk: 159 ofiar świńskiej grypy
Liczba zgonów w Meksyku spowodowanych prawdopodobnie przez nowy szczep wirusa tzw. świńskiej grypy wzrosła do co najmniej 159 osób.
Świat