30 kwietnia 2009
-
Zamach na królową Holandii?
Zmarła piąta osoba poszkodowana w czasie uroczystości powitania holenderskiej królowej Beatrix w centrum Apeldoorn, w środkowej Holandii.
Świat -
Clinton krytykuje Koreę Płn.
Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że USA nie planują przekazania Korei Północnej pomocy gospodarczej i skrytykowała Phenian za jego ostatnie poczynania.
Świat -
Wałęsa gościem zjazdu partii Libertas
Były prezydent Lech Wałęsa będzie w piątek gościem organizowanego w Rzymie pierwszego międzynarodowego zjazdu partii Libertas, założonej przez Declana Ganleya - poinformowały źródła zbliżone do kierownictwa Libertasu.
Kraj -
Coraz szerszy zasięg recesji
Coraz więcej Amerykanów zostało osobiście dotkniętych recesją i jest zmuszonych do zmiany stylu życia, ale nie traci optymizmu - wynika z sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.
Gospodarka -
Agent ochrony Obamy ma objawy grypy
Agent z ochrony, która towarzyszyła prezydentowi Barackowi Obamie podczas niedawnej wizyty w Meksyku, ma objawy grypy zbliżone do tych, które wywołuje wirus H1N1 - poinformował Biały Dom.
Życie -
Prezydent apeluje o udział w wyborach do PE
1 maja 2004 r. to jeden z najważniejszych dni w naszej narodowej historii - podkreślił prezydent Lech Kaczyński w telewizyjnym wystąpieniu z okazji 5. rocznicy przystąpienia Polski do UE. Prezydent zaapelował też do Polaków o jak...
Kraj -
Ziobro przesłuchiwany ws. nacisków
Prawie osiem godzin trwało przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (PiS) w płockiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie w charakterze świadka zeznawał on w śledztwie ws. domniemanych nacisków na prokuratorów.
Kraj -
Historyczny moment dla włoskiego przemysłu
Prezydent Obama potwierdził, że Chrysler LLC, trzeci pod względem wielkości amerykański koncern samochodowy, ogłosi niewypłacalność, wystąpi o ochronę przed wierzycielami i połączy się z włoskim Fiatem.
Gospodarka -
Kard. Tarcisio Bertone doktorem honoris causa KUL
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, otrzymał w Lublinie tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Życie -
WHO zapowiada odstąpienie od nazwy "świńska grypa"
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że rezygnuje z posługiwania się nazwą "świńska grypa", aby uniknąć nieporozumień, dotyczących rzekomego zagrożenia ze strony trzody chlewnej.
Świat -
Premier zachęca do udziału w wyborach do PE
Premier Donald Tusk apeluje do Polaków o udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Niezależnie od tego, kto na kogo będzie głosował, wysoka frekwencja też daje efekty, argumenty w rozmowach w Europie" - mówił szef rządu...
Kraj -
WHO o wzroście zachorowań na świńską grypę
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście ze 148 do 236 liczby potwierdzonych przypadków zachorowania na świńską grypę na świecie.
Świat -
BAE Systems zamyka trzy fabryki, zwalnia ok. 500 osób
Największy w Europie koncern zbrojeniowy BAE Systems ogłosił, że zamknie trzy fabryki i zwolni około 500 pracowników zatrudnionych w dziale Globalnych Systemów Bojowych.
Gospodarka -
Odnaleziono kolejnego z autorów listu z Auschwitz
Wacław Sobczak jest kolejnym odnalezionym z siedmiu więźniów Auschwitz, których nazwiska znalazły się w liście umieszczonym w butelce - informuje onet.pl. Butelkę odnaleźli w poniedziałek robotnicy prowadzących rozbiórkę jednej ze ścian...
Życie -
Meksyk: spada liczba osób hospitalizowanych z powodu świńskiej grypy
W stolicy Meksyku o połowę spadła liczba hospitalizowanych osób, które miały objawy wskazujące na tzw. świńską grypę - poinformował sekretarz ds. zdrowia miasta Meksyk Armando Ahued.
Świat -
PiS złożył zawiadomienie ws. kongresu EPL
Komitet Wyborczy PiS złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia nielegalnego finansowania kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej.
Kraj -
RPA: wydobycie diamentów spadło o 90 proc.
Największa na świecie firma zajmująca się eksploatacją złóż diamentów, południowoafrykańska De Beers, zmniejszyła w pierwszym kwartale wydobycie i obróbkę szlachetnych kamieni o 90 procent, ponieważ światowy kryzys drastycznie ograniczył...
Gospodarka -
Nieruchomości w Irlandii staniały o 34 proc.
Średnia cena nieruchomości w Republice Irlandii w ostatnich trzech latach spadła o 34 proc. - wynika z ocen firmy zajmującej się sprzedażą nieruchomości na aukcjach i ich wyceną (Institute of Professional Auctioneers and Valuers).
Gospodarka -
W maju na procesie ws. Nangar Khel: Szczygło, Klich, Tomaszycki
Już w maju na procesie żołnierzy oskarżonych o zabicie cywili w Afganistanie w charakterze świadków zeznawać będą m.in. ówczesny szef MON Aleksander Szczygło, jego następca na tym stanowisku Bogdan Klich oraz dowódca kontyngentu podczas...
Kraj -
Ukraina nie będzie ukarana za niedobór rosyjskiego gazu
Ukraina nie będzie płacić Rosji kar, związanych z mniejszym odbiorem gazu niż przewidziano w zawartych wcześniej umowach - oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie ukraińska premier Julia Tymoszenko.
Gospodarka -
Mularczyk złożył zawiadomienie ws. Karpiniuka
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk złożył w płockiej prokuraturze okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ujawnienia tajemnicy śledztwa przez szefa sejmowej komisji śledczej ds. nacisków Sebastiana Karpiniuka (PO).
Kraj -
Zidentyfikowano 23 ofiary pożaru w Kamieniu Pomorskim
Na podstawie badań DNA zidentyfikowano 23 ofiary śmiertelne pożaru w Kamieniu Pomorskim - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.
Kraj -
Sklonowano psy, które świecą w ciemności!
W Korei Południowej po raz pierwszy sklonowano psy, które dzięki genowi fluorescencji świecą w ciemności - poinformowali naukowcy.
Życie -
"Wydaleni rosyjscy dyplomaci nie byli szpiegami"
Dwaj rosyjscy dyplomaci akredytowani w kwaterze głównej NATO wydaleni w związku ze skandalem szpiegowskim nie byli szpiegami - oświadczył rosyjski ambasador przy Sojuszu Dmitrij Rogozin.
Świat -
Polska przeciwna zakazowi lotów do Meksyku
Minister zdrowia Ewa Kopacz zdystansowała się od proponowanego m.in. przez Francję unijnego zakazu lotów i wyjazdów do Meksyku w związku z epidemią świńskiej grypy, która wybuchła w tym kraju.
Kraj -
Będzie można obejrzeć oryginał Konstytucji 3 Maja
Oryginał ustawy zasadniczej z 1791 roku znanej jako Konstytucja 3 Maja będzie można obejrzeć w weekend 2 i 3 maja w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Życie -
Prezydent: UE to wspaniała róża; drzwi do Unii powinny być otwarte
UE to wspaniała róża, ale nie bez kolców; to jeden z najbardziej udanych eksperymentów w historii, dlatego drzwi do niej powinny być otwarta dla kolejnych narodów - mówił prezydent Lech Kaczyński zabierając głos podczas konferencji pt....
Kraj -
Zyzak nie pracuje w IPN
Paweł Zyzak, autor książki o Lechu Wałęsie, która wzbudziła liczne kontrowersje, nie pracuje już w krakowskim oddziale IPN.
Kraj -
"Europa pamięta, że wszystko zaczęło się w Polsce 20 lat temu"
Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapewnił w Warszawie, że Europa pamięta, że przemiany na kontynencie zaczęły się właśnie w Polsce 20 lat temu.
Kraj -
Tusk: w kluczowych momentach historii potrafiliśmy pokazać jedność
Premier Donald Tusk podkreślił podczas międzynarodowej konferencji pt. "Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu", że Polacy w kluczowych momentach historii umieją się jednoczyć, dzięki czemu osiągnęliśmy "wielki cel", jakim była dla nas...
Kraj -
Tusk: EPL stara się kontynuować idee, których symbolem jest Wałęsa
Europejska Partia Ludowa stara się na forum międzynarodowym kontynuować to, co w Polsce i na świecie symbolizuje Lech Wałęsa - idee solidarności i poszanowanie dla wolności - powiedział premier Donald Tusk na konferencji kończącej...
Kraj -
Proces księdza za bezprawne przebywanie w klasztorze betanek
Proces ks. Romana K. oskarżonego o bezprawne przebywanie w klasztorze betanek w Kazimierzu Dolnym rozpoczął się przed Sądem Rejonowym w Lublinie. Ks. K. nie przyznał się do winy, odmówił składania wyjaśnień i nie chciał odpowiadać na...
Kraj -
Bartoszewski odznaczony francuską Legią Honorową
Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego i były szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski został odznaczony przez premiera Francji Francois Fillona Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej. Uroczystość odbyła się w Ambasadzie...
Świat -
Program dobrowolnych odejść w TVP
Telewizja publiczna przygotowała program dobrowolnych odejść z pracy. Każdy pracownik TVP, który do niego przystąpi, będzie mógł za porozumieniem stron rozwiązać umowę o pracę i w zamian - oprócz wynagrodzenia za okres wypowiedzenia -...
Kraj -
Szef Ryanaira: świńska grypa to stek bzdur
Szef tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair, Michael O'Leary, oświadczył, że świńska grypa jest "stekiem bzdur", wykorzystywanych przez przywódców politycznych, żeby odciągnąć uwagę od kryzysu gospodarczego.
Świat -
UOKiK ma zastrzeżenia do operatorów komórkowych
Opłata za zdjęcie blokady karty SIM oraz uciążliwe formalności w przypadku kradzieży telefonu - to niektóre działania operatorów komórkowych kwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd pozwał do sądu firmy: Era,...
Gospodarka -
Tymoszenko o odwołaniu wizyty w Polsce
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko wyjaśniła, że odwołała wizytę w Polsce, gdyż musiała zadbać, by obywatele jej kraju otrzymali na czas swe wynagrodzenia i emerytury.
Świat -
Michnik doktorem honoris causa uniwersytetu w Kownie
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
Życie -
Konferencja z okazji 5. rocznicy wejści Polski do UE
Po południu rozpoczęła się w Warszawie międzynarodowa konferencja pt. "Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu", będąca głównym punktem obchodów 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Kraj -
UE odrzuciła propozycję Rosji ws. nowej Karty Energetycznej
Unia Europejska odrzuciła przedłożoną przez Rosję ofertę zawarcia nowego porozumienia, które zastąpiłoby Kartę Energetyczną.
Gospodarka -
Zakończył się kongres Europejskiej Partii Ludowej
Przed godz. 14 zakończył się w Warszawie kongres Europejskiej Partii Ludowej. Delegaci przyjęli wyborczy manifest EPL pod hasłem "Silni dla Ludzi".
Kraj -
Azerbejdżan: strzelanina na uczelni
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Azerbejdżanu poinformowało, że za strzelaniną na Akademii Naftowej w stolicy kraju, Baku, stał jeden sprawca, który popełnił samobójstwo.
Życie -
Więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa z balkonu?
Kary ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz dozoru kuratora chce prokurator dla mieszkańca Radomia, który z premedytacją wyrzucił psa z balkonu. Mężczyzna, który składał wyjaśnienia przed radomskim sądem, przyznał się do...
Życie -
Arabia Saudyjska: ośmiolatka może się rozwieść
Ośmioletnia dziewczynka z Arabii Saudyjskiej, wydana przez ojca za mąż za 50-latka, uzyskała rozwód - poinformowały saudyjskie media.
Życie -
"Na razie Polsce nie grozi pandemia świńskiej grypy"
Należy spodziewać się, że w Polsce pojawi się wirus świńskiej grypy, ale na razie nie grozi nam pandemia - uspakaja Główny Inspektorat Sanitarny.
Kraj -
30 kwietnia 2009
Jak zakończył się ostatni polsko-rosyjski skandal szpiegowski, czy lato zahamuje rozprzestrzenianie się wirusa świńskiej grypy, z czego muszą budować domy Palestyńczycy - oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Na świecie potwierdzono 174 przypadki świńskiej grypy
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), niezależna agencja UE, poinformowało, że do czwartku rano na całym świecie potwierdzono 174 przypadki zachorowania na tzw. świńską grypę.
Świat -
Czy Kurtyka ujawnił tajemnicę?
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga bada, czy wszcząć śledztwo w sprawie ujawnienia przez prezesa IPN Janusza Kurtykę dokumentów z Instytutu dziennikarce "Gazety Polskiej" Katarzynie Hejke - informuje rzeczniczka tej prokuratury Renata...
Kraj -
Brown ogłosił koniec brytyjskiej misji bojowej w Iraku
Wielka Brytania i Irak zapoczątkowały nowy rozdział wzajemnych stosunków "równoprawnego, długofalowego partnerstwa" - zadeklarował premier Gordon Brown ogłaszając zakończenie brytyjskiej misji bojowej w Iraku po sześciu latach.
Świat -
Domy z gliny i złomu
Palestyński rząd wykazał się kreatywnością ogłaszając, że wobec braku standardowych materiałów budowlanych do budowy domów używana będzie glina i metalowe części wraków, komentuje gazeta „Al-Ittihad”.
Przegląd prasy -
Manifest wyborczy EPL: dobrobyt, bezpieczeństwo, klimat, jedność Europy
Budowanie dobrobytu, bezpieczeństwo, walka ze zmianami klimatycznymi, wyzwania demograficzne, jedność Europy na arenie światowej to główne założenia Manifestu Wyborczego Europejskiej Partii Ludowej przyjętego na warszawskim kongresie...
Kraj -
Sofia nie dla niewidomych
Spacerując po stolicy Bułgarii można się natknąć na otwarte studzienki kanalizacyjne. Jak donosi dziennik „Dnewen trud”, do jednej z nich wpadł ostatnio niewidomy student
Przegląd prasy -
Recesja uczy Brytyjczyków trudnej sztuki targowania
Według sondaży przeprowadzonego przez serwis internetowy uSwitch, dwie trzecie wyspiarzy odrzuciło zahamowania związane z targowaniem. „Daily Telegraph” radzi czytelnikom, jak udoskonalić techniki negocjacji. Dziennikarka...
Przegląd prasy -
NATO wydaliło dwóch rosyjskich dyplomatów
NATO wydaliło dwóch rosyjskich dyplomatów w związku ze skandalem szpiegowskim, w którym były wysoki rangą urzędnik estoński został skazany za przekazywanie Moskwie tajemnic Sojuszu - informuje brytyjski dziennik "Financial Times".
Świat -
Bezpieczeństwo w szkołach po angielsku
W angielskich i walijskich szkołach instalowane są wykrywacze metalu. Akcja ma powstrzymać młodzież przed wnoszeniem noży do budynku, informuje „Irish Independent”.
Przegląd prasy -
Rosja nie chce białoruskiego mleka
Rosja wstrzymuje import produktów mlecznych jednego z największych białoruskich przedsiębiorstw „Klieckaja krynaczka”. Oficjalną przyczyną ograniczenia importu jest obecność antybiotyków z grupy tetracyklin, wykrytych przez...
Przegląd prasy -
Imigranci przynoszą gospodarce prawie 50 mld euro rocznie
Imigracja z Europy Wschodniej do Zachodniej przynosi gospodarce Unii Europejskiej blisko 50 mld euro rocznie, czyli około 0,8 proc. PKB – pisze dziennik „Financial Times”, powołując się na raport zamówiony przez Komisję...
Przegląd prasy -
1 maja będzie „historyczną mobilizacją” związków
Pierwszomajowe pochody we Francji będą największą od dawna, wielomilionową mobilizacją uliczną związkowców, powiedział dziennikowi „Liberation” szef największej francuskiej centrali związkowej CGT, Bernard Thibault i...
Przegląd prasy -
Dumny, że jest Niemcem
Badania przeprowadzone przez socjologów z Uniwersytetu w Hohenheim na zlecenie Identity Foundation pokazują, że 60 proc. Niemców jest dumnych ze swojej ojczyzny. Ponad 80 proc. obywateli czuje się Niemcami, donosi „Die Zeit”.
Przegląd prasy -
Białoruś uzna niepodległość Kosowa?
Wicepremier Kosowa Hajredin Kuqi poinformował na konferencji prasowej, że jego kraj czeka na uznanie niepodległości przez Białoruś, podaje „Nasza Niwa”.
Przegląd prasy -
Lato powstrzyma wirusa?
Jak czytamy w dzienniku „Le Figaro”, wirus grypy jest podatny na sezonowe zmiany pogody, co ma wpływ także na rozprzestrzenianie się epidemii.
Przegląd prasy -
Polska pomoże w demokratyzacji Białorusi?
Warszawie odbędzie się spotkanie polskiego Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z przedstawicielami białoruskiej opozycji – podaje „Radio Swoboda”.
Przegląd prasy -
Rozszerzenie Unii Europejskiej: nadeszła chwila prawdy
Rozszerzenie Unii Europejskiej o dziesięciu nowych członków wzbudzało wiele emocji. Spodziewano się przede wszystkim wzrostu przestępczości i napływu taniej siły roboczej. Pięć lat po rozszerzeniu Unii można twierdzić, że obawy okazały...
Przegląd prasy -
Czechy o decyzji Niemiec i Austrii ws. restrykcji na rynku pracy
Czeskie przewodnictwo Unii Europejskiej jako "nieuzasadnioną" oceniło decyzję Niemiec i Austrii o utrzymaniu przez kolejne dwa lata restrykcji na rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE.
Świat -
NATO wydaliło dwóch rosyjskich dyplomatów
NATO wydaliło dwóch rosyjskich dyplomatów w związku ze skandalem szpiegowskim, w którym były wysoki rangą urzędnik estoński został skazany za przekazywanie Moskwie tajemnic Sojuszu – informuje brytyjski dziennik „Financial...
Przegląd prasy -
Holandia: 3-letnie dziecko zachorowało na świńską grypę
Ministerstwo zdrowia Holandii potwierdziło pojawienie się pierwszego w tym kraju przypadku świńskiej grypy, na którą zachorowała trzyletnia dziewczynka.
Świat -
Skandal szpiegowski testem dla stosunków polsko-rosyjskich
Stosunki Rosji i Polski wytrzymały test na trwałość, któremu w końcu zeszłego roku zostały poddane w wyniku kolejnego skandalu szpiegowskiego – pisze „Kommiersant”.
Przegląd prasy -
Saakaszwili do Wałęsy: dziękuję za to, co pan zrobił dla Polski i Europy
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował b. prezydentowi Lechowi Wałęsie, za to co zrobił dla Polski, Europy i "dla nas wszystkich". Saakaszwili i Wałęsa są gośćmi drugiego dnia kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w...
Kraj -
"Działania policji wobec stoczniowców zgodne z prawem"
Działania funkcjonariuszy i środki przez nich użyte podczas środowej demonstracji stoczniowców w Warszawie były adekwatne do sytuacji i zgodne z prawem - powiedział rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Sokołowski.
Kraj -
Wałęsa: Stocznia Gdańska pierwszym pomnikiem wielkiej walki
B. prezydent Lech Wałęsa oświadczył podczas drugiego dnia kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie, że Stocznia Gdańska to pierwszy pomnik wielkiej walki o zjednoczenie Europy i zaapelował o jego zachowanie. Zaapelował też o...
Kraj -
18-latek narażał partnerów na zakażenie HIV
18-letni Tomasz S., oskarżony o świadome narażenie czterech partnerów seksualnych na zakażenie wirusem HIV, dobrowolnie poddał się karze. Sąd Rejonowy w Kielcach skazał nastolatka na dwa lata i trzy miesiące więzienia - poinformował...
Życie -
Francja: 1 maja "historyczną mobilizacją" związków?
Szef największej francuskiej centrali związkowej CGT, Bernard Thibault, zapowiedział, że pierwszomajowe pochody we Francji będą największą od dawna, wielomilionową mobilizacją uliczną związkowców.
Świat -
Rosja szuka zapomnienia?
Rosyjskie MSZ oświadczyło, że problemy historyczne nie powinny rzutować na teraźniejszość i przyszłość stosunków między Rosją i Polską, a tym bardziej nie powinny ich obciążać.
Świat -
Meksyk: mecze piłkarskie bez kibiców
Sto siedemdziesiąt sześć meczów piłkarskich w Meksyku, od ekstraklasy do trzeciej ligi, odbędzie się w weekend bez kibiców. To reakcja tamtejszych władz na rozprzestrzeniający się wirus świńskiej grypy.
Życie -
Litwa: pieniądze z Możejek na stabilizację państwa
Pieniądze, które zapłacił PKN Orlen litewskiemu rządowi za prawie 10 proc. akcji Możejek, zostaną przeznaczone na stabilizację systemu finansowego kraju - powiedział premier Litwy Andrius Kubilius w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego...
Gospodarka -
O 14.00 zbierze się komitet pandemiczny
O godzinie 14.00 zbierze się komitet pandemiczny - zapowiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Komitet ma omówić dotychczasowe działania polskich służb oraz decyzje, jakie mogą zostać podjęte w najbliższym czasie.
Kraj -
Juszczenko nie może rozwiązać parlamentu
Ukraiński Sąd Konstytucyjny pozbawił w czwartek prezydenta Wiktora Juszczenkę szansy na rozwiązanie parlamentu.
Świat -
Stoczniowcy skarżą się na policję
Kilkunastu pracowników Stoczni Gdańsk SA, uczestników środowej manifestacji w Warszawie, zgłosiło się na obdukcje lekarskie. Twierdzą, że do tej pory odczuwają skutki użycia wobec nich "dziwnej substancji".
Kraj -
Rosja zawiera pakt wojskowy z Abchazja i Osetia Pd.
Rosja podpisała w Moskwie porozumienia z Abchazją i Osetią Płd. w sprawie "wspólnych działań na rzecz ochrony granic państwowych".
Świat -
Britney Spears w Polsce!
Wszystko wskazuje na to, że Britney Spears po raz pierwszy odwiedzi nasz kraj. Artystka wystąpi 24 lipca w Warszawie.
KulturaMuzyka -
Porcupine Tree na wrocławskiej orbicie
Jesienią 2009 roku z jedynym koncertem zawita do Polski grupa Porcupine Tree. Brytyjczycy zaprezentują się 28 października na wrocławskiej Hali Orbita.
KulturaMuzyka -
Strzelali do kobiet dla zabawy
Czterech mężczyzn, w tym 16-latka, którzy dla zabawy strzelali z wiatrówki do kobiet, raniąc sześć z nich, zatrzymali w czwartek wrocławscy policjanci.
Życie -
Bułgaria redukuje wydatki
Władze bułgarskie wprowadzają 10-procentową redukcję wydatków budżetowych - poinformował w czwartek w wywiadzie dla radia publicznego szef parlamentarnej komisji budżetowej Rumen Owczarow.
Gospodarka -
Sprawa domu Wassermana odroczona
Do 26 maja odroczył Sąd Apelacyjny w Krakowie wyznaczoną na czwartek rozprawę apelacyjną w procesie, jaki przedsiębiorca budowlany wytoczył byłemu ministrowi Zbigniewowi Wassermannowi i jego rodzinie o zapłatę ostatniej raty za budowę domu.
Kraj -
Za sprawę Olewnika do CBA
Oficer policji nadzorujący grupę śledczą, która nieudolnie badała okoliczności uprowadzenia Krzysztofa Olewnika, został w 2006 roku zatrudniony w kierownictwie jednej z delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego – dowiedział się...
Tylko u Nas -
Fishbone wraca do Warszawy
Formacja Fishbone ponownie odwiedzi nasz kraj. Zespół zagra ponownie w Hard Rock Café w Warszawie. Koncert odbędzie się 16 czerwca.
KulturaMuzyka -
Optymizm na giełdach, ropa drożeje
Ropa naftowa drożeje na rynkach paliw po zwyżkach indeksów giełdowych wywołanych oczekiwaniami, że globalna gospodarka wkrótce się ożywi - podają maklerzy.
Gospodarka -
Coldplay w klimacie rave
Jeszcze nie tak dawno media donosiły, że Coldplay po zakończeniu trwającego tournée zamierza zrobić sobie dłuższą przerwę, a tutaj okazuje się, że muzycy zabierają się za rejestrację nowego materiału
KulturaMuzyka -
Chiny i Japonia będą współpracować w walce z kryzysem
Chiny i Japonia zadeklarowały wolę ścisłej współpracy w zwalczaniu skutków światowego kryzysu - pisze w czwartek prasa tokijska i pekińska.
Gospodarka -
Pawlak: nie ma podstaw do nowelizacji budżetu
Nie ma podstaw do nowelizacji tegorocznego budżetu - powiedział w czwartek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Pakistan coraz mniej stabilny
Co najmniej 25 osób poniosło śmierć w gwałtownych starciach na tle etnicznym, do jakich doszło w środę oraz w nocy z środy na czwartek w największym mieście Pakistanu - Karaczi. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.
Świat -
Tymoszenko odwołała wizytę
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko odwołała wizytę w Polsce - poinformowało w czwartek PAP Centrum Informacyjne Rządu.
Kraj -
Kopacz: Polska w pełnej gotowości
Polska jest w pełnej gotowości - zapewniła minister zdrowia Ewa Kopacz w związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) piątego stopnia zagrożenia pandemią grypy.
Kraj -
Lider Tamilów: nie poddamy się
Polityczny przywódca ugrupowania Tamilskich Tygrysów, walczących o samostanowienie na północnym wschodzie Sri Lanki, wykluczył w czwartek możliwość poddania się bojowników siłom rządowym.
Świat -
"Do 5 Maja pozostańcie w domu"
Prezydent Meksyku Felipe Calderon zaapelował w środę do obywateli by wraz z rodzinami pozostali w domach przez najbliższe dni - od 1 do 5 maja, kiedy obowiązywać będzie decyzja ws. zawieszenia działalności niektórych sektorów gospodarki.
Świat -
Polacy chcą obchodzić 1 Maja
Aż 74 proc. Polaków chce obchodzić Święto Pracy - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Przegląd prasy -
Nieprzejrzyste Transparency
Transparency International, pozarządowa organizacja zwalczająca korupcję, prowadzi kontrowersyjny biznes - za kilkadziesiąt tysięcy złotych wystawia certyfikat moralności firmom w kłopotach. Takie świadectwo otrzymał choćby klub...
Przegląd prasy -
Polscy uczniowie są samotni
Jak wynika z ogłoszonej w środę dorocznej Diagnozy Szkolnej, polscy uczniowie są zdrowi, bezpieczni, zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz relacji z rodzicami - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Fiskus nie lubi pytań podatników
Centrum im. Adama Smitha i firma SARE specjalizująca się w marketingu elektronicznym wzięły pod lupę 51 urzędów skarbowych z województwa mazowieckiego - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Warszawa emituje zagraniczne obligacje
Warszawa wyemitowała w Luksemburgu pierwszą w historii polskiego samorządu transzę międzynarodowych obligacji. Błyskawicznie zdobyła w ten sposób ponad 200 milionów euro na najważniejsze inwestycje - pisze "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Wkrótce znów zacznie ubywać Polaków
Choć ostatni rok przyniósł po raz pierwszy od dawna wzrost liczby Polaków, zdaniem ekspertów ten optymistyczny trend utrzyma się najwyżej dwa lata - pisze "Parkiet".
Przegląd prasy -
Biogazownie czas budować
Dzięki odpadom naturalnym powstającym podczas hodowli zwierząt i ich przerobu Polska może produkować rocznie nawet 5-6 mld metrów sześciennych biogazu, czyli aż 40 proc. obecnego zużycia gazu ziemnego w naszym kraju - wylicza "Nasz...
Przegląd prasy -
Polska coraz bardziej atrakcyjna
Zagraniczni przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają atuty polskiej gospodarki. Rosną notowania naszego kraju jako miejsca, gdzie warto budować fabryki - pisze "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
2009-04-30
Dlaczego Polska staje się atrakcyjna dla inwestorów, czy jej wzrost demograficzny ma szansę na utrzymanie, co trapi nastolatków, jak Warszawa pozyska pieniądze na nowe inwestycje, czego nie lubi fiskus i czy nadal chcemy obchodzić 1...
Przegląd prasy -
Meksyk zawiesza działalność części gospodarki
Rząd Meksyku nakazał w środę zawieszenie działalności niektórych sektorów gospodarki od 1 do 5 maja, by ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii grypy - poinformował minister zdrowia Jose Angel Cordova.
Gospodarka -
USA: budżet Obamy przyjęty
Kontrolowany przez demokratów Senat USA przyjął w środę opiewający na 3,4 bln dolarów projekt budżetowy prezydenta Baracka Obamy na rok finansowy 2010 - poinformowała agencja Reutera.
Gospodarka -
WHO: przygotujcie się do pandemii
Szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan powiedziała w środę, że ogłoszenie 5 stopnia zagrożenia pandemią grypy oznacza, że wszystkie kraje powinny niezwłocznie uruchomić swe plany przygotowań na ewentualność jej...
Świat