5 maja 2009
-
Węgry: awaria elektrowni atomowej
Do drobnej awarii doszło do jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks (w centrum kraju) - poinformowała węgierska agencja prasowa MTI.
Świat -
Sarkozy za "europejską centralą zakupu gazu"
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy opowiedział się za utworzeniem "europejskiej centrali zakupu gazu", aby Unia Europejska "dysponowała autentyczną siłą przetargową wobec swych dostawców".
Gospodarka -
Sprzedano część majątku Stoczni Szczecińskiej
Majątek ruchomy Stoczni Szczecińskiej Nowa został sprzedany - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). W zakończonych przetargach wzięło udział ośmiu inwestorów.
Gospodarka -
Sikorski już w Moskwie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył w Moskwie, że Polska jest dzisiaj zamożniejsza i bezpieczniejsza niż kiedykolwiek w historii.
Świat -
Afganistan: w nalocie NATO zginęli cywile
W bombardowaniach sił NATO zginęło w zachodnim Afganistanie co najmniej 30 cywilów, chroniących się przed walkami międzynarodowej koalicji z talibami - poinformowały afgańskie władze.
Świat -
Równouprawnienie w Gwardii Szwajcarskiej?
Nowy dowódca Gwardii Szwajcarskiej Daniel Anrig w wywiadzie dla włoskiej telewizji nie wykluczył, że w przyszłości będą w niej służyć kobiety.
Życie -
Prezydent nie jedzie do Pragi
Prezydent Lech Kaczyński zrezygnował z udziału w szczycie Unii Europejskiej inaugurującym Partnerstwo Wschodnie w Pradze, bo - jak informują jego współpracownicy - chce uniknąć konfliktu z rządem. Platforma jest z gestu prezydenta...
Kraj -
Rosja wydali przedstawicieli NATO
Rosja ogłosi w środę wydalenie szefowej Biura Informacji NATO w Moskwie oraz jej współpracownika - poinformowało wysoko postawione źródło dyplomatyczne, cytowane przez agencję Interfax.
Świat -
Armenia wycofuje się z manewrów w Gruzji
Armenia, główny sojusznik Rosji na Kaukazie, wycofała się z udziału w rozpoczynających się w środę manewrach NATO w Gruzji - poinformowało armeńskie ministerstwo obrony.
Świat -
Prawo do internetu
Dostęp do internetu nie może być ograniczony bez orzeczenia sądu - to jeden z zapisów wielkiej reformy prawa telekomunikacyjnego w UE, którą ostatecznie zatwierdzi Parlament Europejski.
Świat -
Polskie prognozy gospodarcze różnią się od unijnych
Minister finansów Jacek Rostowski rozmawiał w Brukseli z unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Joaquinem Almunią o prognozie KE dla Polski, przewidującej 1,4-proc. spadek PKB w tym roku. Szef resortu podtrzymał negatywną...
Gospodarka -
Juszczenko: Partnerstwo Wschodnie nie może być środkiem zastępczym
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powtórzył, że Partnerstwo Wschodnie nie powinno stać się środkiem zastępczym wobec perspektywy uzyskania przez Ukrainę pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej.
Świat -
Tarcza będzie w Azerbejdżanie?
Główna negocjatorka amerykańska w rozmowach rozbrojeniowych z Rosją zasugerowała, że administracja USA jest otwarta na rosyjską propozycję zastąpienia amerykańskich baz obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach postsowieckim radarem w...
Świat -
Pracownicy JSW wyszli na ulicę
Sprzeciwiający się polityce zarządu związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) pikietowali we wtorek po południu w miejscach zamieszkania prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego i jego zastępcy z wyboru załogi, Mariana Ślęzaka.
Kraj -
Chorwacja idzie na kompromis
Chorwacja ogłosiła we wtorek, że zgadza się na propozycje UE zmierzające do rozwiązania sporu granicznego Zagrzebia ze Słowenią, która blokuje negocjacje akcesyjne Unii z Chorwacją.
Świat -
Merkel przestrzega przed wybielaniem NRD
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przestrzegła przed zapomnieniem o ciemnych rozdziałach historii komunistycznej dyktatury w dawnej NRD.
Świat -
Gruzja: koniec buntu w bazie wojskowej
Władze Gruzji poinformowały we wtorek, że udaremniły próbę zamachu stanu i bunt w bazie wojskowej mający na celu udaremnienie rozpoczynających się w środę manewrów NATO w Gruzji. Tbilisi oskarżyło Rosję o finansowanie spisku, Moskwa...
Świat -
TK: wysokie kary za pogwałcenie prawa budowlanego zgodne z konstytucją
Nadzwyczajnie podwyższone kary za użytkowanie obiektu budowlanego bez zezwolenia są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).
Kraj -
Rosja chce organizować piłkarskie MŚ
Premier Rosji Władimir Putin udzielił we wtorek Rosyjskiej Federacji Piłki Nożnej rządowej aprobaty w ubieganiu się o organizację piłkarskich mistrzostw świata 2018 r.
Gospodarka -
Chińska armia coraz nowocześniejsza
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadzi pod koniec tego roku duże ćwiczenia, by poprawić umiejętności zmodernizowanych sił zbrojnych w obsłudze zaawansowanego technologicznie uzbrojenia - poinformowała we wtorek agencja Xinhua.
Świat -
Łukaszenko spotka się z Juszczenką
Rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki potwierdziła, że w środę spotka się na Białorusi z prezydentem tego kraju Alaksandrem Łukaszenką przed szczytem Unii Europejskiej w Pradze.
Świat -
Bez odwilży
Białoruskie MSZ ogłosiło, że prezydent Aleksandr Łukaszenka nie pojedzie do Pragi na szczyt inaugurujący Partnerstwo Wschodnie. To znak, że żadnej odwilży między Białorusią a Europą na razie nie będzie.
Świat -
Złoty górą
Dobry sentyment na rynkach utrzyma złotego w okolicach 4,25 - 4,45/EUR - uważają analitycy. Dług czeka na środowy przetarg zamiany oraz czwartkowe posiedzenie EBC.
Gospodarka -
O nazwach uczelni słów kilka
Ostatnie lata przyniosły prawdziwe przetasowania w nazewnictwie wyższych uczelni. Jak po deszczu pojawiają się nowe uniwersytety, zastępujące istniejące od dziesięcioleci akademie. Prowincja już dawno przestała być akademicką pustynią...
Edukacja -
Prestiż czy tanie jedzenie? Gdzie na studia
Dla przyszłego studenta, oprócz tego, co będzie studiował, niewątpliwie ważną sprawą jest również to, gdzie spędzi najbliższe lata. Być może dla niektórych maturzystów to kryterium jest najważniejsze. Patrzą oni bowiem w przyszłość,...
Edukacja -
Wyścig po studenta. Państwowo czy prywatnie?
Z każdym rokiem powstaje coraz więcej uczelni prywatnych, a uczelnie publiczne umacniają swoje tradycje. Na te pierwsze nadal dużo łatwiej się dostać, a i stresów związanych z rekrutacją też jest mniej. Czas oczekiwania na decyzję...
Edukacja -
Podyplomówek czas
Coraz więcej osób decyduje się na studia podyplomowe. Mogą być one szansą na zmianę zawodu, przekwalifikowanie się i dać możliwość podniesienia kwalifikacji. Komu potrzebne są studia po studiach i co oznacza ich ukończenie?
Edukacja -
Studia już nie tylko nauką i zabawą
Życie studenckie jest zlepkiem najróżniejszych elementów, co sprawia, że nie tak łatwo je zdefiniować. Nie ulega wątpliwości, że jest różnie pojmowane przez każdego studenta. Dla jednych to zabawa, dla drugich samodzielność, a jeszcze...
Edukacja -
Katastrofa humanitarna w Pakistanie
Walki między wojskami rządowymi a talibami w dolinie Swat na północnym zachodzie Pakistanu sprawiają, że może stamtąd uciec nawet około 500 tys. ludzi - przewiduje rząd tego kraju.
Świat -
PiS chce zbadania powiązań PO z Alert Media
Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak chce, by PO ujawniła kontrakt zawarty w 2007 roku z agencją komunikacji marketingowej Alert Media Communications Adama Łaszyna, który współpracował m.in. z premierem Donaldem Tuskiem.
Kraj -
Mostostal oprotestuje przetarg na II linię metra
Mostostal Warszawa zapowiada złożenie protestu w sprawie wyników przetargu na wykonawcę centralnego odcinka drugiej linii metra w Warszawie - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.
Gospodarka -
Studia przyszłości
Tysiące maturzystów zamierza rozpocząć studia na wyższej uczelni i od miesięcy zachodzi w głowę, jaki kierunek studiów wybrać. Które studia zapewnią im dobrą pracę i wysokie zarobki, jakich specjalistów poszukują pracodawcy i czego...
Edukacja -
2,4 miliona dawek leku przeciw świńskiej grypie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wyśle do 72 państw, w tym do Meksyku, 2,4 mln dawek leków antywirusowych uważanych za skuteczne w grypie A/H1N1.
Świat -
Wałęsa pozwał Lecha Kaczyńskiego
Przeprosin oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia żąda od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Lech Wałęsa za wypowiedź, że były przywódca Solidarności był agentem SB o pseudonimie "Bolek".
Kraj -
Platynowa opera
W Mass Effect znajdziemy egzotyczne planety, różnorodne, dokładnie zaprojektowane rasy kosmitów i tajemnicę, która wpłynie na losy całego uniwersum. Słowem mamy do czynienia z doskonale zrobioną space operą RPG.
KulturaMaciej Szopa -
Abramowicz przegrał jacht w pokera?
Jeden z najbogatszych rosyjskich biznesmenów Roman Abramowicz zaprzeczył, że przegrał w pokera jacht wart 500 tys. dolarów - o czym informowało kilka rosyjskich dzienników.
Życie -
Juszczenko chce zmienić kierunek tłoczenia gazu
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zażądał we wtorek natychmiastowej zmiany kierunku tłoczenia ropy naftowej trasą przesyłową Odessa-Brody.
Gospodarka -
Premer o wizycie Sikorskiego w Moskwie
Podsekretarz stanu w MSZ Andrzej Kremer powiedział, że zaczynająca się we wtorek oficjalna wizyta szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w Moskwie służy "kontynuacji stosunków polsko-rosyjskich".
Kraj -
Zmarł Michał Zduniak
W szpitalu w Starachowicach (Świętokrzyskie) zmarł Michał Zduniak - wybitny perkusista jazzowy, który współpracował z plejadą polskich muzyków, związanych z tzw. nurtem alternatywnym jazzu. Miał 51 lat.
Życie -
Pogrzeb Piotra Stańczaka
Około tysiąca osób uczestniczyło w Krośnie (Podkarpackie) w pogrzebie zamordowanego przez talibów w Pakistanie polskiego geologa Piotra Stańczaka.
Życie -
Koła naukowe: aktywna działalność czy gra pozorów?
Wykłady, ćwiczenia, laboratoria, konwersatoria, lektoraty, wf... plan zajęć studenta wypełniają różne zajęcia obowiązkowe. Czasem jednak nie pozwalają one na rozwijanie pasji czy umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy zawodowej. W...
Edukacja -
Wałęsa: lepiej odwołać obchody 4 czerwca w Gdańsku
Były prezydent Lech Wałęsa uważa, że lepiej byłoby odwołać planowane na 4 czerwca w Gdańsku obchody 20. rocznicy obalania komunizmu, bo inaczej może się to skończyć "tragedią".
Kraj -
Ławrow nie weźmie udziału w rozmowach z NATO
NATO wyraziło ubolewanie z powodu decyzji ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który postanowił, że nie weźmie udziału w zaplanowanym na maj posiedzeniu Rady NATO-Rosja w proteście przeciwko wydaleniu przez Sojusz...
Świat -
Prezydent wręczył nominacje sędziowskie
Wręczając 199 nominacji sędziowskich, prezydent Lech Kaczyński powiedział, że jest ich tak dużo w związku z wchodzącym w środę w życie wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu orzekania przez asesorów za niezgodne z konstytucją.
Kraj -
"Czeski Senat najpewniej zatwierdzi Traktat Lizboński"
Czeski Senat, izba wyższa parlamentu, najpewniej zatwierdzi w planowanym na środę głosowaniu unijny Traktat Lizboński - zapowiedział wicepremier ds. ds. europejskich Alexandr Vondra.
Świat -
Chlebowski: jeśli byłyby "burdy" związkowców, lepiej odwołać obchody
Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego lepiej odwołać uroczystości w Gdańsku 4 czerwca, jeśli miałyby im towarzyszyć "burdy" związkowców. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) podkreślił zaś, że ucierpieć mogą nie tylko...
Kraj -
Juwenaliów czas!
Już niebawem we wszystkich ośrodkach akademickich ruszy coroczne święto studentów – Juwenalia. Kilkaset tysięcy spragnionych wrażeń i rozrywki młodych ludzi wyjdzie na ulicę i, jak śpiewa Artur Rojek, poszukają czegoś, co wypełni...
Edukacja -
Będzie protest ws. przetargu na odcinek II linii metra
Mostostal Warszawa zapowiada złożenie protestu w sprawie wyników przetargu na wykonawcę centralnego odcinka drugiej linii metra w Warszawie - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.
Gospodarka -
W. Brytania: lista niepożądanych cudzoziemców
W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy opublikowano listę osób, mających zakaz wjazdu do tego kraju, ponieważ - jak uznał brytyjski rząd - propagują ekstremizm, bądź nienawiść.
Świat -
Porozumienie związkowców z zarządem KGHM
Związki zawodowe KGHM Polska Miedź SA zawarły, po kilkugodzinnym proteście, porozumienie z zarządem spółki w sprawie płac. Każdy zatrudniony w holdingu otrzyma jednorazowo po 5 tys. zł. Pracownicy dostaną również abonament medyczny.
Kraj -
J.Kaczyński: obecnie rządzący nie walczą z kryzysem
Lider PiS Jarosław Kaczyński uważa, że obecnie rządzący w Polsce nie walczą z kryzysem gospodarczym. Jak mówił w Łapach (podlaskie), czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego to szansa do wezwania władzy do walki z kryzysem.
Kraj -
NBP: banki dalej będą zaostrzać kryteria udzielania kredytów
Pierwszy kwartał 2009 r. był kolejnym, w którym banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, a w drugim kwartale ta tendencja zostanie utrzymana - wynika z badań Narodowego Banku Polskiego.
Gospodarka -
Żelichowski: może trzeba zmienić miejsce uroczystości 4 czerwca
Zdaniem szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego jeśli potwierdzi się, że związkowcy będą protestować 4 czerwca w Gdańsku w trakcie obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej, to trzeba zastanowić...
Kraj -
5 maja 2009
Czy Izrael przekaże święte miejsca pod opiekę Watykanowi, co Francuzi myślą o swoim prezydencie, jak Wielka Brytania walczy ze stadionowymi rasistami – oto niektóre tematy z zagranicznej prasy.
Przegląd prasy -
SN: za ujawnianie tajemnic ścigać i media, nie tylko urzędników
Przestępstwo ujawnienia tajemnicy państwowej mogą popełnić nie tylko urzędnicy zobowiązani do jej ochrony, ale także i dziennikarze, którzy ją publikują - uznał Sąd Najwyższy.
Kraj -
Rzecznik Watykanu wzięty za statystę
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi ujawnił, że został pomylony z jednym ze statystów z filmu „Anioły i demony”, ekranizacji bestsellera Dana Browna w reżyserii Rona Howarda i mało brakowało, by w nim zagrał. Słowa...
Przegląd prasy -
"Związkowcy mają prawo protestować"
Szef Zarządu Głównego PiS Joachim Brudziński uważa, że nie ma powodu, aby związkowcy nie protestowali w tym samym czasie, w którym zaplanowane są uroczystości związane z 20. rocznicą odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie...
Kraj -
Ewolucja stadionowej nienawiści
Chociaż obraźliwe piosenki śpiewane z piłkarskich trybun w Anglii są nadal powszechne, to coraz mniej w nich treści otwarcie rasistowskich. O skutkach akcji wymierzonej w stadionowych rasistów informuje „The Times”.
Przegląd prasy -
Olejniczak: premier nie powinien odwoływać uroczystości 4 czerwca
Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak jest zdania, że premier nie powinien odwoływać planowanych na 4 czerwca uroczystości w Gdańsku. Do tego czasu - jak podkreślił Olejniczak - Donald Tusk powinien rozmawiać ze społeczeństwem, aby...
Kraj -
Ożywienie na rynku nieruchomości w Iraku
Powoli widać poprawę na irackim rynku nieruchomości, który był w zapaści od czasu napaści na Kuwejt (wojna w Zatoce Perskiej 1991). Wzmożony ruch tłumaczy się wieloma czynnikami, pisze na swoich łamach „Ash-Sharq Al-Awsat”.
Przegląd prasy -
Świńska grypa w Moskwie za dwa tygodnie?
Przewodniczący Federalnej Służby Nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów i dobrobytu człowieka, Nikołaj Fiłatow, oświadczył, że wirus A H1N1 może dotrzeć do Moskwy w ciągu dwóch tygodni – podaje „Kommiersant”.
Przegląd prasy -
Francuzi niezadowoleni z prezydenta
Francuski dziennik „Le Figaro” podaje, że zaledwie 24 procent Francuzów jest zadowolonych z rządów Nicolasa Sarcozy'ego.
Przegląd prasy -
Spotkanie Łukaszenki i Juszczenki
Spotkanie prezydentów Białorusi i Ukrainy ma odbyć się 6 maja w przeddzień Szczytu „Partnerstwo Wschodnie” w Pradze, informuje „Nasza Niwa”.
Przegląd prasy -
Jest wstępne potwierdzenie wizyty Putina w Polsce
Jest wstępne potwierdzenie, że premier Rosji Władimir Putin odwiedzi Polskę - poinformował dziennikarzy wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer.
Kraj -
Rosja nie uznaje wolności wiary
Amerykańska komisja ds. międzynarodowej wolności religijnej wpisała na „czarną listę” kilka kolejnych państw, w których łamane jest prawo wolności sumienia i wyznania. Wśród nich znalazły się Rosja, Turcja, Laos, Somalia,...
Przegląd prasy -
Epidemia. Zagrożenie jest czy nie?
Mimo pocieszających wiadomości epidemia nadal się rozprzestrzenia, co potwierdzają nowe przypadki zanotowane w poniedziałek w Portugalii. Niektóre kraje zaostrzyły środki ochrony, pisze „La Libre Beligique”.
Przegląd prasy -
Zarzuty dla związkowców w Łodzi i Radomiu
Naruszenie miru domowego zarzuciła policja związkowcom w Łodzi i Radomiu, demonstranci, którzy okupowali biuro poselskie Donalda Tuska zostali zwolnieni bez postawienia zarzutów.
Kraj -
Polska chce przenieść pomnik żołnierzy radzieckich
Aleksandr Kirilin, naczelnik zarządu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej ds. upamiętnienia poległych w obronie ojczyzny, poinformował, że polskie władze chcą przenieść pomnik żołnierzy radzieckich. Znajdujący się na brzegu Odry...
Przegląd prasy -
Kolejne kraje rezygnują z manewrów NATO w Gruzji
Za namową Rosji z udziału w ćwiczeniach NATO w Gruzji zrezygnowało pięć z 19 krajów, które zamierzały w nich uczestniczyć – informuje dziennik „Wiedomosti”.
Przegląd prasy -
Watykan poszerza swoje terytorium
Możliwe, że święte miejsca religii chrześcijańskiej w Izraelu zostaną przekazane pod opiekę Watykanowi. O przełomie w trwających dwanaście lat rozmowach między zainteresowanymi stronami informuje „Daily Telegraph”.
Przegląd prasy -
Grecja: anulowano małżeństwa homoseksualne
Sąd na wyspie Rodos anulował dwa małżeństwa homoseksualne - jedyne w Grecji - których zawarcie wywołało protesty rządu w Atenach i przywódców religijnych.
Życie -
Łukaszenka nie pojedzie na szczyt UE
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie weźmie udziału w szczycie Unii Europejskiej inaugurującym Partnerstwo Wschodnie - podało białoruskie MSZ.
Świat -
Juszczenko jedzie do Łukaszenki
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko udaje się w środę na Białoruś, gdzie spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką - podała prywatna ukraińska agencja informacyjna Unian.
Świat -
Westerwelle chce pojednać Niemcy i Polskę
Szef niemieckiej liberalnej partii FDP Guido Westerwelle, który po wrześniowych wyborach do Bundestagu ma duże szanse zostać ministrem spraw zagranicznych Niemiec, opowiedział się za pogłębianiem współpracy i wzajemnego zrozumienia z...
Świat -
Łukaszenka jest gotów rozważyć kolejne reformy
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że jest gotów przeprowadzić reformy, jakich domaga się Unia Europejska, pod warunkiem, że nie zaszkodzą one białoruskiej gospodarce.
Świat -
Proces b. dyrektora urzędu pracy oskarżonego o gwałt
Przed Sądem Rejonowym w Augustowie (Podlaskie) rozpoczął się proces byłego dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach, Jacka K., oskarżonego o zgwałcenie ponad pół roku temu bezrobotnej młodej kobiety.
Kraj -
Iran: ukamienowano mężczyznę za cudzołóstwo
W Iranie ukamienowano mężczyznę za cudzołóstwo - poinformowały źródła sądowe w Teheranie.
Życie -
Pawlak: przychody podatkowe za pierwsze 4 miesiące poniżej corocznej "ścieżki"
Przychody podatkowe za pierwsze cztery miesiące kształtują się poniżej realizowanej co roku zwyczajowej "ścieżki" - przyznał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
Prezydent nie jedzie do Pragi
Prezydent Lech Kaczyński postanowił zrezygnować z udziału w zaplanowanym na 7 maja w Pradze unijnym szczycie, inaugurującym Partnerstwo Wschodnie, bo chce uniknąć konfliktu z rządem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Kraj -
WHO: 1124 przypadki grypy A/H1N1; 26 osób zmarło
Na świecie wykryto już 1124 przypadki nowej grypy A/H1N1, z czego 26 osób zmarło - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na swojej stronie internetowej.
Świat -
"Przyjaciele" dla dorosłych
Kultowy serial "Przyjaciele" powróci na ekrany - tym razem w wersji dla dorosłych, w dodatku z pikantną nutką.
KulturaTelewizja -
Christina Aguilera na ekranie
Christina Aguilera zadebiutuje na ekranach w musicalu "Burlesque" w reżyserii Stevena Antina. Zagra w nim główną rolę dziewczyny z małego miasteczka, której niezwykły głos otwiera przed nią drogę do k
KulturaMuzyka -
"Berlingske Tidende" krytycznie o reakcji mediów na grypę
Media muszą się nad sobą zastanowić - pisze duńska gazeta "Berlingske Tidende" w kontekście medialnych reakcji na grypę A/H1N1, zwaną także świńską grypą.
Świat -
Kolejne badania wykluczyły wirusa A/H1N1
Przeprowadzone w godzinach nocnych badania wykluczyły obecność wirusa A/H1N1 u pięciu osób - poinformował rzecznik Państwowego Zakładu Higieny Paweł Trzciński.
Kraj -
"Plan dla stoczni Gdańsk trafi do KE w najbliższych dniach"
Resort skarbu prześle w najbliższych dniach do Komisji Europejskiej skorygowany program restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.
Gospodarka -
Na maturze egzamin z języka angielskiego
Blisko 360 tys. maturzystów przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego. Egzaminu ten zdaje ok. 80 proc. wszystkich tegorocznych maturzystów.
Kraj -
Fotyga znów zasiądzie w pałacu
Jeszcze przed wakacjami Anna Fotyga może wrócić do pracy w Kancelarii Prezydenta. Jeżeli premier nie podpisze jej nominacji na ambasadora, Lech Kaczyński prawdopodobnie zaproponuje jej pracę w charakterze swego doradcy do spraw...
Kraj -
Polskie firmy tną najwięcej etatów w UE
Według analiz unijnej agencji Eurofound, w I kwartale polskie firmy ogłosiły zwolnienie blisko 39 tys. pracowników. W firmach zniknęło 25 tys. etatów. Jest to najgorszy rezultat w Unii Europejskiej - akcentuje "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Szkolił Tuska - dostał publiczne zlecenie
Nie tylko firma, w której współudziałowcem był senator Misiak, miała kontrakt z zamykanymi stoczniami. Jak ustaliła gazeta "Metro", zlecenie dostała też firma znanego specjalisty od wizerunku Adama Łaszyna, który szkolił premiera Tuska...
Kraj -
Jest nadzieja dla stoczni w Gdyni i Szczecinie
Są chętni na zakup stoczniowego majątku w Gdyni i Szczecinie - dowiedziała się nieoficjalnie "Trybuna".
Przegląd prasy -
Odmrażanie Moskwy
Premier Władimir Putin prawdopodobnie przyjedzie do Polski 1 września. Moskwa chce z nami prowadzić konsultacje, jakie ma dziś z najważniejszymi krajami Unii Europejskiej - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Fotyga znów zasiądzie w pałacu
Jeszcze przed wakacjami Anna Fotyga może wrócić do pracy w Kancelarii Prezydenta. Jeżeli premier nie podpisze jej nominacji na ambasadora, Lech Kaczyński prawdopodobnie zaproponuje jej pracę w charakterze swego doradcy do spraw...
Przegląd prasy -
Bankier to ma klawe życie...
W pierwszej dwudziestce najlepiej zarabiających menedżerów z WIG20 jest aż 11 przedstawicieli sektora finansowego - wynika z analizy "Pulsu Biznesu".
Przegląd prasy -
"Rodzic dzienny" zamiast mamy i taty
Resort pracy przymierza się do wprowadzenia nowych form opieki nad małymi dziećmi, których funkcjonowanie nadzorowałyby samorządy. Projekt ustawy ma powstać do końca czerwca - pisze "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Platforma bierze Warszawę
58 proc. głosów dla PO, 27 proc. dla PiS. Ponad progiem jeszcze tylko SLD-UP (7 proc.) i PSL (5 proc.). Reszta partii za burtą. Takie byłyby wyniki eurowyborów w Warszawie, gdyby głosowanie odbyło się wczoraj - pokazuje sondaż...
Przegląd prasy -
Rydzyk rozstanie się z PiS?
Politycy PiS nie zostali zaproszeni na urodziny ojca dyrektora Radia Maryja. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", pojawił się za to pomysł budowy nowej prawicowej formacji popieranej przez toruńska rozgłośnię.
Przegląd prasy -
Polskie firmy tną najwięcej etatów w UE
Według analiz unijnej agencji Eurofound, w I kwartale polskie firmy ogłosiły zwolnienie blisko 39 tys. pracowników. W firmach zniknęło 25 tys. etatów. Jest to najgorszy rezultat w Unii Europejskiej - akcentuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Za wykupienie polisy zdrowotnej - ulga podatkowa
W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma podjąć decyzję w sprawie wprowadzania systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", ma on zacząć obowiązywać od 2010 roku.
Przegląd prasy -
Szkolił Tuska - dostał publiczne zlecenie
Nie tylko firma, w której współudziałowcem był senator Misiak, miała kontrakt z zamykanymi stoczniami. Jak ustaliła gazeta "Metro", zlecenie dostała też firma znanego specjalisty od wizerunku Adama Łaszyna, który szkolił premiera Tuska...
Przegląd prasy -
2009-05-05
Fotyga wróci do Kancelarii Prezydenta, szkolił Tuska - dostał publiczne zlecenie, jest nadzieja dla stoczni w Gdyni i Szczecinie, polskie firmy tną najwięcej etatów w UE, czy o. Rydzyk rozstanie się z PiS - o tym m.in. pisze dzisiejsza...
Przegląd prasy -
Korea Płn.: specjalny oddział ds. cyberwojny
Korea Północna utworzyła specjalną jednostkę wojskową do spraw cyberwojny - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na koła wywiadu wojskowego.
Świat -
Bush zebrał 100 mln dol. w 100 dni
W ciągu 100 dni w roli byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George W. Bush zdołał uzbierać 100 mln dol. na budowę biblioteki swojego imienia - podała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera.
Życie -
Polański nie stawi się w sądzie
Roman Polański nie stawi się w tym tygodniu na przesłuchaniu przed sądem w Los Angeles, aby ubiegać się o umorzenie sprawy sprzed 30 lat, dotyczącej seksu z 13-latką - wynika z dokumentów złożonych w poniedziałek w sądzie przez adwokata...
Życie -
Gauguin okaleczył Van Gogha?
Sławny autoportret Vincenta Van Gogha z 1889 r. przedstawia go z zabandażowanym uchem. Malarz utrzymywał, że w przypływie wzburzenia sam obciął sobie małżowinę. Jednak dwoje niemieckich historyków sztuki twierdzi, że w rzeczywistości...
Życie