7 maja 2009
-
Plusy Partnerstwa Wschodniego wg zaproszonych do niego krajów
Możliwość liberalizacji przepisów wizowych oraz perspektywy współpracy gospodarczej i energetycznej z Unią Europejską - te elementy unijnego Partnerstwa Wschodniego podkreślali w Pradze przedstawiciele zaproszonych do niego krajów.
Świat -
Deklaracja szczytu powołującego Partnerstwo Wschodnie
Unia Europejska i sześć byłych republik radzieckich powołały na szczycie w Pradze Partnerstwo Wschodnie. Deklaracja, którą przyjęli uczestnicy szczytu, obiecuje trwałe i namacalne korzyści dla obywateli zainteresowanych krajów.
Świat -
Białoruś zawiesza import polskiej wieprzowiny
Białoruś wprowadziła czasowy zakaz wwozu wieprzowiny z Polski - poinformowano w białoruskim Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Gospodarka -
8 osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1
Do ośmiu wzrosła liczba osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1. Na razie nie potwierdzono kolejnego przypadku nowej grypy - dowiedziała się PAP w Państwowym Zakładzie Higieny.
Kraj -
Związkowcy znów okupowali siedziby PO
Związkowcy Sierpnia'80 ponownie okupowali biura posłów Platformy Obywatelskiej; działacze zajęli biura w Poznaniu, Rzeszowie, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Gliwicach i Bydgoszczy, gdzie m.in. przedstawiali swoich 21 postulatów. Wieczorem...
Kraj -
USA: odmowa wstrzymania deportacji Demjaniuka
Sędzia Sądu Najwyższego USA odmówił zajęcia się odwołaniem Johna Demjaniuka, oskarżonego o zbrodnie wojenne, od decyzji sądu federalnego w sprawie jego deportacji do Niemiec.
Świat -
Strategia Fiata: przejąć kontrolę nad Oplem, nie wydając pieniędzy
Fiat mógłby przejąć kontrolę nad europejskimi i południowoamerykańskimi zakładami General Motors, nie wydając pieniędzy - tak charakteryzuje strategię Turynu wobec Opla czwartkowy "Wall Street Journal".
Gospodarka -
Kopulująca para na wystawie z ludzkich zwłok
Plastynator Gunther von Hagens złamał kolejne tabu. Na otwartej w Berlinie wystawie eksponatów z ludzkich zwłok pokazał spreparowane ciała mężczyzny i kobiety podczas stosunku płciowego.
Życie -
Prezydent odwiedzi Włochy i Watykan
W dniach 18-19 maja prezydent Lech Kaczyński udaje się z wizytą do Włoch i do Watykanu.
Kraj -
EBOR obniżył prognozę PKB dla Polski
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) obniżył prognozę średniorocznego PKB dla Polski za 2009 r. do 0,0 proc. z wcześniejszej 1,5 proc. Za 2010 r. przewiduje odbicie na poziomie 0,8 proc.
Gospodarka -
USA: raport o stanie banków
Rząd USA ogłasza raport o stanie banków, z którego wynika, że ich kondycja finansowa jest lepsza niż się obawiali inwestorzy i być może nie będą już potrzebowały dalszych pożyczek z budżetu, ratujących je przed upadłością.
Gospodarka -
Pakistan nakazał "wyeliminowanie islamskich terrorystów"
Rząd Pakistanu nakazał armii "wyeliminowanie islamskich terrorystów" - poinformował premier tego kraju Yousaf Raza Gillani.
Świat -
Sikorski: to jest dzień polskiego sukcesu w UE
To dzień polskiego sukcesu w UE; dzień, w którym po raz pierwszy cała UE uchwaliła polską inicjatywę - mówił po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Pradze szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Świat -
Bartoszewski uhonorowany nagrodą im. cesarza Ottona
Były szef polskiej dyplomacji, minister w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski uhonorowany został nagrodą im. cesarza Ottona, przyznawaną przez miasto Magdeburg (Saksonia-Anhalt).
Świat -
UE powołała Partnerstwo Wschodnie
Unia Europejska i sześć byłych republik radzieckich powołały na szczycie w Pradze Partnerstwo Wschodnie - polsko-szwedzką inicjatywę zacieśnienia współpracy Unii z jej wschodnimi sąsiadami. Polskę reprezentowali premier Donald Tusk i...
Świat -
Obchody 4 czerwca przeniesione do Krakowa
Spotkanie szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, część obchodów 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca, które miało się odbyć w Gdańsku, zostanie - wobec zapowiedzi manifestacji związkowców z Solidarności - zorganizowane w Krakowie -...
Kraj -
"Rosja nie dopuści do wypaczania historii II wojny światowej"
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jego kraj nie dopuści do wypaczania historii II wojny światowej.
Świat -
PKP Przewozy Regionalne dostaną 800 mln złotych
Do roku 2015 PKP Przewozy Regionalne dostaną dodatkowe 800 mln zł na zakup, modernizację i naprawę taboru kolejowego oraz pokrycie strat - zadecydował Sejm.
Gospodarka -
Sikorski: jestem wdzięczny prezydentowi
Jestem wdzięczny prezydentowi - tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski skomentował podpisanie przez Lecha Kaczyńskiego listów uwierzytelniających dla pięciu nowych ambasadorów RP.
Kraj -
Rosja: zakaz parady gejów podczas finału Eurowizji
Merostwo Moskwy zakazało organizowania parady gejów 16 maja, gdy odbędzie się finał konkursu piosenki Eurowizji.
Życie -
Spotkanie ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej
Podpisaniem memorandum o współpracy w zakresie technik informatycznych zakończył się we Wrocławiu pierwszy dzień spotkania ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej.
Kraj -
Prezydent o budżecie: deficyt narasta
Deficyt narasta w tempie nieznanym z poprzednich lat - powiedział prezydent Lech Kaczyński, otwierając spotkanie z ekonomistami w Pałacu Prezydenckim na temat stanu finansów państwa.
Gospodarka -
W lipcu nowelizacja budżetu
Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski zapowiedzieli, że nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej nastąpi w lipcu. Zdaniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, deficyt narasta w tempie nieznanym z poprzednich lat.
Gospodarka -
Sejm zmienił konstytucję i zakazał kandydowania skazanym
Sejm wprowadził do konstytucji zapis zakazujący kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Kraj -
Awaria energetyczna w Bielsku-Białej
Bielscy energetycy uporali się z awarią rozdzielni w miejscowej elektrociepłowni, przez którą znaczna część miasta znalazła się bez prądu - poinformował rzecznik spółki energetycznej Enion - Beskidzka Energetyka Kazimierz Szypuła.
Kraj -
Kolumbia wydaliła byłego premiera Kosowa
Były premier Kosowa Agim Ceku, dawny dowódca partyzantki albańskiej w Kosowie, oskarżony przez Serbię o zbrodnie wojenne, został wydalony z Kolumbii, gdzie oczekiwał na konferencję - podała kolumbijska agencja bezpieczeństwa DAS.
Świat -
Topolanek o Partnerstwie Wschodnim: to nie walka o wpływy
Premier Czech Mirek Topolanek, który jest gospodarzem szczytu UE inaugurującego Partnerstwo Wschodnie, podkreślił, że ten program zacieśniania współpracy Unii z jej wschodnimi sąsiadami nie jest "walką o wpływy".
Świat -
"Partnerstwo Wschodnie potwierdza nową rangę Polski"
Polska ma wszelkie powody, by cieszyć się ze swej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego - pisze francuski "Le Monde". Jego zdaniem sukces tego projektu świadczy o niespotykanym wcześniej polskim wpływie wewnątrz Unii Europejskiej.
Świat -
Kowalski chce pozwać "Politykę"
Poseł PiS Bogusław Kowalski zapowiada, że prawie na pewno pozwie tygodnik "Polityka" za pomówienie. "Polityka" napisała, że historyk Andrzej Anusz odnalazł w zasobach IPN dokumenty wskazujące, że Kowalski był tajnym współpracownikiem SB.
Kraj -
Obama zaproponował niewielkie cięcia budżetu
Prezydent USA Barack Obama przedstawił rządowy program redukcji wydatków budżetowych, które miałyby przynieść w budżecie na przyszły rok oszczędności w wysokości 17 mld dolarów.
Gospodarka -
Nowa szczepionka przeciw grypie na wypadek pandemii
Nowy rodzaj szczepionki przeciw grypie, która jest bezpieczna, skuteczna i może być produkowana znacznie szybciej niż obecnie stosowane preparaty, opracowali naukowcy w ramach projektu badawczego FLUVACC.
Świat -
Mularczyk apeluje do Tuska ws. Karpiniuka
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zaapelował do premiera Donalda Tuska, aby ten skłonił szefa komisji śledczej ds. nacisków Sebastiana Karpiniuka (PO) do odejścia z niej.
Kraj -
"Zaginięcie szyfranta nie stanowi zagrożenia dla Polski"
W ocenie szefa sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Stanisława Rakoczego (PSL) zaginięcie szyfranta wywiadu wojskowego nie pociąga za sobą zagrożenia dla państwa.
Kraj -
"Rusztowania ze Stoczni Szczecin kupili koledzy posłów PO"
B. senator PO, obecnie niezależny, Krzysztof Zaremba poinformował, że firma należąca do znajomych posłów Platformy: Sławomira Nitrasa, Michała Marcinkiewicza i Stanisława Gawłowskiego kupiła rusztowania Stoczni Szczecin.
Kraj -
Marta Cygan dyrektorem ds. imigracji i azylu w KE
Marta Cygan, obecnie zastępca szefa gabinetu komisarz Danuty Huebner, została mianowana dyrektorem ds. imigracji i azylu w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej - powiedziano w KE.
Świat -
Policja wyprowadziła okupujących z biura w Gliwicach
Działacze Polskiej Partii Pracy i związku Sierpień'80, którzy przez kilka godzin okupowali w Gliwicach biuro posła PO Andrzeja Gałażewskiego, zostali po południu wyprowadzeni z niego przez policję.
Kraj -
PSL: premier wybrał mniejsze zło
Zdaniem szefa klubu PSL Stanisława Żelichowskiego premier Donald Tusk wybrał mniejsze zło, podejmując decyzję o przeniesieniu politycznej części obchodów 20. rocznicy wyborów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa.
Kraj -
Prokuratura bada podsłuchy Kaczmarków
Prokuratura bada ujawnione przez "Dziennik" stenogramy podsłuchów ABW z 2007 r. wobec Janusza i Honoraty Kaczmarków. Śledczy podejrzewają, że mogło dojść do ujawnienia tajemnicy śledztwa; stenogramy nie są zaś tajemnicą państwową.
Kraj -
Easyjet chce udzielać ślubów pasażerom
Z prośbą o przyznanie swym pilotom licencji, dzięki której mogliby oni udzielać ślubów na pokładzie samolotów, zwróciły się do władz lokalnych podlondyńskiego Luton linie lotnicze Easyjet.
Życie -
Umorzono dochodzenie ws. włamania do domu Danuty Olewnik
Prokuratura Rejonowa w Płocku z powodu niewykrycia sprawców umorzyła dochodzenie w sprawie włamania do domu Danuty Olewnik-Cieplińskiej, do którego doszło w maju 2008 r. - poinformowała rzecznik płockiej prokuratury okręgowej Iwona...
Kraj -
Działacze "S" przyjmują zaproszenie na debatę
Liderzy Solidarności w Stoczni Gdańsk przyjęli zaproszenie do debaty telewizyjnej, skierowane do nich przez premiera Donalda Tuska.
Kraj -
Moskwa: konsultacje ws. kontraktu gazowego
W Moskwie trwają konsultacje robocze ws. zwiększenia do Polski dostaw rosyjskiego gazu w zamian za nierealizowany kontrakt z RUE - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Gospodarka -
"Przeniesienie uroczystości to osobisty dramat premiera"
Osobisty dramat premiera - tak decyzję Donalda Tuska o przeniesieniu politycznej części obchodów 20. rocznicy wyborów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa skomentował przewodniczący klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.
Kraj -
Handzlik chce autolustracji
15 maja Sąd Okręgowy w Warszawie zdecyduje, czy wszcząć proces autolustracyjny ministra w Kancelarii Prezydenta RP Mariusza Handzlika - dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.
Kraj -
UE zamierza walczyć z bezrobociem
Unia Europejska zamierza uchwalić w czerwcu zestaw środków do walki ze wzrastającym bezrobociem wywołanym przez międzynarodowy kryzys finansowy - oświadczył w Pradze przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Gospodarka -
"Ożywienie gospodarcze spodziewane jest w 2010 roku"
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet powiedział, iż aktywność gospodarcza zacznie się stopniowo ożywiać w 2010 roku.
Gospodarka -
Ponad 2 tys. zachorowań na grypę A/H1N1
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o 2099 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 32 krajach (Hongkong jest traktowany jako osobny kraj).
Świat -
Kurski: decyzja Tuska wynika z obawy przed głosem prawdy
Według posła PiS Jacka Kurskiego, decyzja premiera Donalda Tuska, że polityczna część uroczystości 4 czerwca nie odbędzie się w Gdańsku, ale w Krakowie wynika z jego obawy "przed głosem prawdy ludzi pracy".
Kraj -
Premier: czeska ratyfikacja Traktatu to dobry znak dla UE
Zdaniem premiera Donalda Tuska zgoda na ratyfikację Traktatu z Lizbony przez czeski Senat to pozytywny znak dla całej Unii Europejskiej. Klucz jest jednak w Dublinie - podkreślił Tusk.
Kraj -
Lewica: premier pokazał słabość i brak profesjonalizmu
Polityczny błąd, słabość i brak profesjonalizmu - tak decyzję premiera Donalda Tuska o przeniesieniu politycznej części obchodów 20. rocznicy wyborów 4 czerwca z Gdańska do Krakowa oceniają politycy Lewicy: Wojciech Olejniczak i Tadeusz...
Kraj -
Rostowski zapowiada nowelę budżetu
Minister finansów Jacek Rostowski potwierdził konieczność nowelizacji budżetu w lipcu, nie przesądzając, czy deficyt wzrośnie z 18,2 mld zł.
Gospodarka -
Inspektorzy sanitarni dotarli do wszystkich pasażerów lotu 016
Inspektorzy sanitarni dotarli do wszystkich pasażerów samolotu LOT, którym do Polski przyleciała kobieta zakażona wirusem A/H1N1 - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Kraj -
Krok w kierunku południa?
Korea Południowa musi coraz bardziej liczyć się z agresją ze strony północnego sąsiada. "Wzmożona aktywność", jaką zauważyły południowokoreańskie służby na poligonie używanym przez północnokoreańską armię do doświadczeń nuklearnych,...
Świat -
"Antek Usypiacz" skazany na 15 lat więzienia
Na karę 15 lat więzienia częstochowski sąd okręgowy skazał jednego z najbardziej znanych w Polsce notorycznych przestępców. Antoni O. - nazwany przez śledczych i media "Antkiem Usypiaczem" - odpowiadał m.in. za siedem popełnionych w 2007...
Życie -
Więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa z balkonu
Na cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata skazał sąd mieszkańca Radomia, który z premedytacją wyrzucił psa z balkonu z czwartego piętra.
Życie -
Zapis pozwalający na karanie strajkujących budzi kontrowersje w senacie
Zapis pozwalający Rzecznikowi Praw Pacjenta na karanie organizatora strajku zorganizowanego wbrew przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych budzi najwięcej kontrowersji w ustawie wprowadzającej w życie ustawy zdrowotne, o której...
Kraj -
Ziobro wyzwany na pojedynek
Róża Thun, "jedynka" listy PO do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego Małopolskę i woj. świętokrzyskie, wezwała w czwartek lidera listy PiS Zbigniewa Ziobrę do merytorycznej debaty o miejscu Polski w UE. W odpowiedzi Ziobro nie...
Kraj -
Ruszył proces Czabański-TVP
Unieważnienia uchwał rady nadzorczej TVP, która zawiesiła prezesa spółki Andrzeja Urbańskiego i członków zarządu Sławomira Siwka i Marcina Bochenka, a powołała na p.o. prezesa Piotra Farfała, domaga się w sądzie członek rady Krzysztof...
Kraj -
Ropa drożeje - koniec kryzysu?
Ropa naftowa kosztuje już ponad 58 USD za baryłkę z powodu spekulacji, że kryzys bankowy i globalna recesja kończą się, a to spowoduje wzrost popytu na energię - podają maklerzy.
Gospodarka -
Santa Barbara ewakuowane
Podsycany silnym wiatrem i upałem pożar w Santa Barbara w Kalifornii zmusił do ewakuacji kilka tysięcy mieszkańców miasta - poinformowały lokalne władze.
Życie -
Kiszczak: SB odsunęło od władzy beton partyjny
SB przyczyniła się do przesunięcia w 1981 r. na mniej ważne odcinki członków "betonu partyjnego", którzy kontaktowali się z konsulatem NRD - ujawnił b. szef MSW Czesław Kiszczak na procesie autorów stanu wojennego.
Kraj -
Polska zwiększa dług
Ministerstwo Finansów chce jeszcze przed wakacjami sprzedać obligacje nominowane w USD o wartości 1 mld USD - poinformował dziennikarzy dyrektor długu publicznego w MF Piotr Marczak. Polska planuje też zwiększyć emisje długu w euro.
Gospodarka -
Profilaktyka najlepszą metodą zwalczania cukrzycy
Dieta, kontrola ciśnienia krwi i odpowiednia aktywność fizyczna stanowi klucz do skutecznej profilaktyki cukrzycy - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Władysław Grzeszczak.
Życie -
Afganistan: dwaj Polacy lekko ranni
Dwaj polscy żołnierze zostali niegroźnie ranni podczas ataku na patrol w pobliżu bazy Four Corners w Afganistanie.
Świat -
7 maja 2009
Czy wprowadzenie nakazu palenia papierosów ożywia gospodarkę, kogo obejmie amnestia na Białorusi, dlaczego niemieccy politycy chcą wprowadzić zakaz gry w paintball – oto niektóre tematy poruszane w zagranicznej prasie.
Przegląd prasy -
Za kraty za wyjaśnianie sprawy Olewnika?
Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Olewnika sprawdzi okoliczności aresztowania prywatnego detektywa, który pomagał rodzinie uprowadzonego - dowiedział się "Wprost" ze źródeł zbliżonych do komisji. - Aresztowanie detektywa mogło być...
Tylko u Nas -
W piątek projekt dla Stoczni Gdańsk do KE
Resort skarbu prześle w piątek do Komisji Europejskiej skorygowany program restrukturyzacji dla stoczni Gdańsk - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.
Gospodarka -
Politycy chcą wprowadzić zakaz gry w paintball
Politycy niemieckiej koalicji chcą zaostrzyć przepisy dotyczące posiadania broni, w tym wprowadzić zakaz gier symulujących zabijanie, jak paintball – podał dziennik „Berliner Zeitung”.
Przegląd prasy -
Trudne rozmowy o przyszłości Afganistanu i Pakistanu
Do Waszyngtonu przybyli prezydenci Afganistanu i Pakistanu, by po raz pierwszy z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, rozważyć strategię walki z Talibanem i Al-Kaidą. Na rozmowy padł jednak cień, gdy świat obiegła informacja o 100...
Przegląd prasy -
Porsche i Volkswagen dążą do fuzji
Największy w Europie koncern motoryzacyjny Volkswagen AG z Wolfsburga i producent samochodów sportowych Porsche zmierzają do fuzji, pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. O tej decyzji poinformowali właściciele spółki ze...
Przegląd prasy -
Bank centralny Zatoki Perskiej
Przedstawiciele państw należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej spotkali się, by omówić stworzenie unii monetarnej. Podjęto m.in. decyzję o lokalizacji banku centralnego, informuje „Ash-Sharq Al-Awsat”.
Przegląd prasy -
Zmiana decyzji w sprawie amerykańskiej dziennikarki?
Irański sąd apelacyjny zgodził się rozważyć zmianę wyroku, skazującego amerykańską dziennikarkę irańskiego pochodzenia na osiem lat więzienia – informuje „New York Times”.
Przegląd prasy -
Rosyjskim partiom kryzys nie straszny
Łączny dochód siedmiu zarejestrowanych partii rosyjskich wyniósł w pierwszym kwartale 2009 r. 1 mld 443 mln rubli – podaje „Lenta”.
Przegląd prasy -
Nakaz palenia ożywia gospodarkę?
Palić czy nie palić? Odpowiedź na to pytanie jest jasna, przynajmniej w chińskiej prowincji Hubei. Jak podaje „Süddeutsche Zeitung”, urzędnicy tej prowincji w środkowych Chinach nie będą już zmuszani do palenia. Pod wpływem...
Przegląd prasy -
Rządowa presja w sprawie handlu z Iranem
Rząd Niemiec nasila presję na rodzime firmy w sprawie ograniczenia ich kontaktów handlowych z Iranem. Berlin usiłował też zablokować zorganizowanie konferencji biznesowych, w tym jednej z udziałem irańskiego ministra ds. ropy naftowej...
Przegląd prasy -
Wspólna polityka Białorusi i Ukrainy
W Homelu odbyło się spotkanie prezydentów Białorusi i Ukrainy. Rozmowa między przywódcami państw trwała ponad trzy godziny i dotyczyła głównie szczytu w Pradze, informuje „Narodnaja Wola”.
Przegląd prasy -
Amnestia na Białorusi
Z okazji 65. rocznicy wyzwolenia Mińska w 1944 r. od okupacji niemiecko-faszystowskiej, Aleksander Łukaszenka podpisał rozporządzenie o amnestii dla ponad 4,5 tys. więźniów – podaje portal „Radio Swaboda”.
Przegląd prasy -
Vaclav Klaus „podstawia nogę Europie”
Prezydent Czech Vaclav Klaus „podstawia nogę Europie” – pisze „La Repubblica” w relacji z Pragi, gdzie Senat zaaprobował Traktat Lizboński.
Przegląd prasy -
"Solidarność nie zakłóci uroczystości"
Ze strony Solidarności "nigdy nie istniało i nie istnieje zagrożenie dla powagi" planowanych na 4 czerwca w Gdańsku obchodów 20. rocznicy upadku komunizmu - oświadczył szef komisji krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.
Kraj -
Rosyjski sąd oddalił ostatnie skargi ws. Katynia
Moskiewski Sąd Miejski oddalił skargi stowarzyszenia Memoriał na wyroki Sądu Rejonowego w Moskwie w ostatnich trzech sprawach o rehabilitację ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.
Świat -
Henclewska: konieczne inwestycje w energetykę
Bez inwestycji w modernizację sektora energetycznego i bez zmniejszenia zużycia energii, polska gospodarka będzie w najbliższych latach w stanie zapóźnienia - powiedziała w Sejmie wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.
Gospodarka -
PO kontra prezydent: bój o nadawanie obywatelstw
Według parlamentarzystów PO decyzja prezydenta o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o obywatelstwie polskim jest niekorzystna dla naszych rodaków za granicą, którzy będą musieli dłużej czekać na przywrócenie obywatelstwa.
Kraj -
Wielka Parada Studentów
16 Maja z Placu Teatralnego wyruszy Wielka Parada Studentów.
Kultura -
Finałowy koncert Juwenaliów Artystycznych
9 maja na Polach Mokotowskich w Warszawie odbędzie się finałowy koncert Juwenaliów Artystycznych.
Kultura -
Sikorski: Partnerstwo Wschodnie nie jest przeciw komukolwiek wymierzone
Partnerstwo Wschodnie nie jest próbą utworzenia przez UE strefy wpływów na Wschodzie, nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek - zapewniał szef MSZ Radosław Sikorski przedstawiając w Sejmie informację o Partnerstwie.
Kraj -
Gates: USA nie wkroczy do Pakistanu
Nie ma żadnych planów wysłania wojsk amerykańskich do Pakistanu - zapewnił składający wizytę w Afganistanie minister obrony USA Robert Gates.
Świat -
Piecha: ustawa koszykowa otwiera drogę do płatnej służby zdrowia
Rządowy projekt ustawy koszykowej otwiera drogę do wprowadzenia częściowej odpłatności za świadczenia zdrowotne - oświadczył przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).
Kraj -
Rusza program "inteligentna koksownia"
Opracowanie efektywnych i ekologicznych rozwiązań, służących rozwojowi polskiego koksownictwa w oparciu o najnowocześniejsze technologie, zakłada zainaugurowany w czwartek projekt badawczy w tej dziedzinie. Badania i testy pochłoną...
Życie -
Trwa proces zomowców ws. Czerwca '76
Kolejni świadkowie zeznawali przed Sądem Okręgowym w Radomiu w sprawie tzw. ścieżek zdrowia w czerwcu 1976 roku w Szydłowcu k. Radomia (Mazowieckie).
Kraj -
Gruzja: opozycjoniści zwolnieni za wstawiennictwem Kościoła
Gruzińskie władze uwolniły w czwartek trzech aktywistów opozycji, których aresztowanie wywołało poprzedniego dnia starcie policji z uczestnikami antyprezydenckich protestów. O ich uwolnienie zabiegał zwierzchnik gruzińskiego Kościoła...
Świat -
Kapica: na razie nie ma decyzji o podatku ekologicznym
W resorcie finansów trwają prace nad założeniami do ustawy o podatku ekologicznym. Nie ma jednak na razie decyzji o zastąpieniu nim akcyzy - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica.
Gospodarka -
Nowe procedury przyznawania środków z UE
W 2009 roku wszystkie programy unijne prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały zmienione; zmieniono zarówno ich charakter, zawartość merytoryczną, terminy i procedury - mówił w Sejmie minister kultury Bogdan...
Gospodarka -
AI nie chwali Miedwiediewa
Amnesty International (AI) oświadczyła w czwartek, że w Rosji niewiele zrobiono w celu poprawy stanu praw człowieka od kiedy stanowisko prezydenta zajął przed rokiem Dmitrij Miedwiediew.
Świat -
Martwy jaszczur na plaży w Łapach
Władze miasta i policja wyjaśniają skąd w okolicach plaży miejskiej w Łapach (Podlaskie) wziął się martwy legwan lub waran. Zwierzę znaleziono w środę wieczorem.
Życie -
Opóźni się prywatyzacja PKP
W obecnej sytuacji gospodarczej nie da się sprywatyzować PKP Cargo w roku 2010. Prawdopodobnie zmieni się też termin prywatyzacji PKP Intercity - powiedział wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt.
Gospodarka -
Prokuratura nie wszczęła śledztwa ws. Kurskiego
Gdańska prokuratura apelacyjna odmówiła wszczęcia śledztwa dotyczącego rzekomej korupcyjnej propozycji, którą miał złożyć przed dwoma laty ówczesnemu szefowi PZU Jaromirowi Netzlowi poseł PiS Jacek Kurski.
Kraj -
SdPl żąda informacji nt. obchodów 4 czerwca
Andrzej Celiński (SdPl-Nowa Lewica) złożył w Sejmie wniosek o to, by w piątek rząd przedstawił posłom informację na temat organizacji 4 czerwca obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu.
Kraj -
Talibowie: Amerykanie szerzą chrześcijaństwo
Afgańscy talibowie wezwali w czwartek Afgańczyków by zachowali czujność w kwestiach prozelityzmu i sprzeciwiali się wszelkim próbom nawracania ich na inne religie.
Świat -
Tymoszenko nie pojedzie na szczyt PW
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko odwołała swoją wizytę w Pradze, gdzie w czwartek odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, inaugurujący Partnerstwo Wschodnie - podała służba prasowa szefowej rządu.
Świat -
Wyrok na chińskich bankierów
Sąd w Las Vegas ogłosił w środę wyroki w głośnej sprawie czwórki Chińczyków - dwóch byłych członków zarządu banku centralnego Chin oraz ich żon, oskarżonych m.in. o sprzeniewierzenie 482 mln dolarów oraz pranie brudnych pieniędzy.
Gospodarka -
Pożar w Dniepropietrowsku
Dziewięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w rezultacie pożaru w salonie gier w Dniepropietrowsku na wschodzie Ukrainy - podało w czwartek ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Świat -
Misja w Afganistanie potrwa najmniej 2-3 lata
Sekretarz obrony USA Robert Gates przybył do Afganistanu aby - jak oświadczył - ocenić potrzeby wojsk USA w skutecznym zwalczaniu talibów i Al-Kaidy, a zwłaszcza zapobieganiu przedostawania się ich bojówek z sąsiedniego Pakistanu.
Świat -
Jednakowe piłki w Niemczech
- Od sezonu 2010/2011 wszystkie zespoły Bundesligi i 2.ligi grać będą piłkami od jednego producenta - poinformował Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).
Życie -
Powodzie na północy Brazylii
Co najmniej 32 osoby straciły życie w rezultacie powodzi, które nawiedziły północne rejony Brazylii. Bez dachu nad głową pozostało ponad 200 tys. ludzi - poinformowały w środę władze.
Świat -
Stalinowski autorytet w Sądzie Najwyższym
Uwikłany w mord sądowy na gen. Auguście Fieldorfie "Nilu", znany w PRL prawnik Igor Andrejew, jest autorytetem dla sędziów Sądu Najwyższego, twierdzi "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
5 stadionów w Polsce, 5 na Ukrainie
Piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. odbędą się w pięciu polskich i pięciu ukraińskich miastach, twierdzi "Gazeta Wyborcza", według której taką decyzję ogłosi w przyszłą środę UEFA.
Przegląd prasy -
Znał tajne szyfry, zniknął bez śladu
Prawie miesiąc temu zniknął w Warszawie szyfrant wywiadu wojskowego, który zna najtajniejsze sekrety polskich służb specjalnych, alarmuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Jak kontrwywiad wytropił rosyjskich szpiegów
Pod koniec 2008 r. z Polski wydalono dwóch rosyjskich dyplomatów, poinformowała rosyjska agencja Interfax. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, że chodzi o pracowników biura attachÚ wojskowego, którzy werbowali do szpiegowskiej współpracy oficerów...
Przegląd prasy -
W maju złoty nabierze krzepy
Aż 10 z 12 ankietowanych przez "Puls Biznesu" specjalistów przewiduje, że w tym miesiącu czeka nas wzmocnienie złotego.
Przegląd prasy -
EBI ratuje polskie drogi
Już w czerwcu możemy otrzymać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 7 mld zł na nowe inwestycje drogowe, dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Prąd dla firm tanieje
Zarząd poznańskiej Enei zadeklarował obniżkę cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw od czerwca, średnio o 4 proc., informuje "Parkiet".
Przegląd prasy -
Fiskus ostrzy zęby na e-handel
Fiskus szykuje się do likwidacji szarej strefy w internecie, zapowiada "Metro".
Przegląd prasy -
Małopolska przoduje w wykorzystaniu funduszy unijnych
Woj. małopolskie jest w Polsce liderem wydawania unijnych pieniędzy, przeznaczonych do wykorzystania w latach 2007-2013, wynika z zestawienia przygotowanego przez "Gazetę Prawną".
Przegląd prasy -
Romaszewski: państwo jest traktowane jak wróg
"Jedną z bardziej fatalnych rzeczy w dorobku ostatniego 20-lecia jest to, że pozbyliśmy się wartości wspólnych. Konkurencja, dążenie do osobistego sukcesu, zablokowały możliwość współpracy pomiędzy ludźmi" - ocenia wicemarszałek Senatu...
Przegląd prasy -
2009-05-07
Jak Polacy traktują swoje państwo, kto jest autorytetem dla polskiego Sądu Najwyższego, które miasta odpadły z rywalizacji o Euro 2012, jak sprawuje się polski wywiad, na kogo ostrzy zęby fiskus i co uratuje program budowy polskich dróg...
Przegląd prasy -
Korea Północna szykuje próbę nuklearną
Południowokoreańskie służby wywiadowcze odnotowały wzmożoną aktywność na poligonie wykorzystywanym przez Koreę Północną do doświadczeń nuklearnych - poinformował wydawany w Seulu dziennik "Chosun Ilbo".
Świat -
Wizyta Putina - niepewna
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział po powrocie z oficjalnej wizyty w Moskwie, że wizyta premiera Rosji Władimira Putina 1 września w Polsce nie jest jeszcze pewna, choć szef rosyjskiego rządu jest skłonny przyjąć...
Kraj -
Maine dopuszcza małżeństwa jednopłciowe
Gubernator amerykańskiego stanu Maine podpisał ustawę, która legalizuje małżeństwa osób tej samej płci, co sprawia, że najbardziej wysunięty na północny wschód stan USA stanie się piątym, gdzie dopuszczalne są takie związki.
Życie -
Beenhakker zostaje
Nie ma możliwości, by trener reprezentacji Polski Leo Beenhakker został teraz zwolniony - powiedział po posiedzeniu zarządu PZPN z udziałem holenderskiego szkoleniowca prezes związku Grzegorz Lato. Wyraził nadzieję, że Beenhakker...
Życie -
"Polsce należy się więcej"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował na spotkaniu z mieszkańcami stolicy kandydatów do Parlamentu Europejskiego startujących z warszawskiej listy jego ugrupowania. Przekonywał też, aby 7 czerwca oddać głos na PiS.
Kraj -
Mężczyzna z Europy Środkowo-Wschodniej wtargnął do Pentagomu
Mężczyzna pochodzący z Europy Wschodniej wtargnął w środę po południu (czasu lokalnego) do gmachu amerykańskiego Ministerstwa Obrony i został obezwładniony przez agentów ochrony - poinformował Pentagon.
Świat