Nowe sankcje poparło 419 członków Izby Reprezentantów, a przeciwko było trzech. Biały Dom poinformował w komunikacie, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie zdecydował jeszcze, czy podpisze czy zawetuje projekt ustawy.
Jeden z liderów Demokratów w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer przekazał, że uzgodnione zostało nałożenie nowych sankcji na Rosję w związku z jej ingerencją w wybory prezydenckie w USA oraz jej zaangażowanie w konflikt na Ukrainie. Nowe sankcje mają także na celu zahamowanie programów zbrojeniowych Korei Północnej i Iranu.
– Te trzy (rosyjskie, irańskie i północno koreańskie) reżimy, w różnych częściach świata, zagrażają istotnym interesom Stanów Zjednoczonych i destabilizują sytuację w krajach sąsiadujących – argumentował autor projektu Ed Royce.
Z kolei rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło wcześniej, że nowe sankcje, które zatwierdzić mogą Stany Zjednoczone, poważnie zagrożą stosunkom dwustronnym. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkov powiedział, że sankcje podkopią fundamenty stosunków między obydwoma państwami.
Sankcje UE wobec Rosji
Sankcje wobec Rosji funkcjonują od 31 czerwca 2014 roku, kiedy to UE podjęła taką decyzję w związku z działaniami Rosjan skierowanymi na destabilizację sytuacji na Ukrainie. We wrześniu 2014 roku sankcje zostały rozszerzone, a od 19 marca 2015 roku zniesienie sankcji od realizacji tzw. I porozumień mińskich.
Sankcje obejmują pięć największych rosyjskich firm, w których udziały ma skarb państwa, a także trzy rosyjskie spółki energetyczne i trzy koncerny zbrojeniowe. Zakazany jest eksport sprzętu wojskowego do Rosji, a także sprowadzanie go z tego kraju. Sankcje są też skierowane przeciwko 150 osobom, których środki finansowe, przechowywane na terenie państw UE, zostały zamrożone, a im zakazano wjazdu na teren Unii.