Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zorganizowanie referendum ws. zmian w ustawie zasadniczej RP 3 maja 2017 roku. Według projektu zaproponowanego przez głowę państwa obywatele mieliby wyrazić swoją wolę na temat konstytucji 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Temat plebiscytu powrócił po spotkaniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Jedynym efektem negocjacji było wyznaczenie kolejnego posiedzenia ws. referendum za dwa tygodnie. Uczestnicy spotkania mają debatować nad konkretnymi pytaniami, które zostaną zadane mieszkańcom kraju, dotyczącymi zmian w konstytucji.
Zdaniem Karczewskiego, 11 listopada nie jest dobrą datą na zorganizowanie referendum, ponieważ mieszkańcy powinni wtedy świętować dzień niepodległości. Według informacji „Rzeczypospolitej” inicjatywa jest postrzegana jako wyłączny krok prezydenta. Przewiduje się jednak, że im bliżej terminu zorganizowania referendum tym bardziej PiS będzie skłonne mobilizować swoich wyborców do tego, by w nim zagłosować. Kampania plebiscytowa zacznie się na dobre dopiero wtedy, gdy Senat przyjmie uchwałę dotyczącą głosowania, zawierającą m.in. planowane pytania.
Największym sprzymierzeńcem Pałacu Prezydenckiego w zorganizowaniu plebiscytu okazała się partia Kukiz'15. Przedstawiła ona pomysł, aby referendum mogło odbyć się przez internet. Przewiduje się, że głosowanie będzie trwało dwa dni, aby umożliwić jak największej liczbie osób wzięcie w nim udziału.