„Zamknięcie rządu” oznacza, że tylko niezbędne do funkcjonowania państwa organy wciąż będą otrzymywać finansowanie. Są to m.in. federalna służba zdrowia, FBI, więziennictwo, wywiad czy kontrole lotów. Kłopoty mogą mieć np. osoby zatrudnione w administracji oraz podwykonawcy rządowi. Wspomniane „zamknięcie” może oznaczać, że około 800 tysięcy z ponad dwóch milionów pracowników służby cywilnej zostanie wysłanych na bezpłatny urlop.
Aby obecny budżet został w Senacie uchwalony, konieczna jest większość 60 parlamentarzystów na 100. Partia Republikanów ma w izbie wyższej tylko 51 senatorów, z których trzech zadeklarowało głosowanie przeciwko ustawie. Opozycja nie zgadza się na poparcie budżetu ze względu na zmiany w kwestiach migracji, przeznaczenia dodatkowych środków na ochronę granic oraz budowę muru na granicy z Meksykiem. Demokraci żądają zwiększenia nakładów na program pomocy socjalnej, w tym ubezpieczenia zdrowotne dla dzieci z ubogich rodzin.
Negocjacje były bardzo burzliwe. Według „The Washington Post”, ostatnia ich tura zakończyła się pytaniem oburzonego Trumpa: Dlaczego Ameryka ma wpuszczać ludzi z „zadupia” takiego jak kraje Afryki czy Haiti?. Prezydent stwierdził, że nie użył takiego sformułowania i jego rzekome słowa zostały zmyślone przez Demokratów. Zapowiedział także nagrywanie kolejnych spotkań.
Obecnie, nic nie wskazuje, by opozycyjne wobec siebie ugrupowania mogły znaleźć nić porozumienia. Zarówno Demokraci jak i Republikanie oskarżają się o niezdolność do kompromisu w momencie ryzyka „zamknięcia rządu”. Brak zgody w kwestii budżetu stanowiłby wizerunkową porażkę Donalda Trumpa. Lider USA zaprosił na rozmowę przywódcę Demokratów w Senacie Chucka Schumera w celu dalszych negocjacji.
Ostatni przypadek „zamknięcia rządu” miał miejsce w 2013 roku za czasów prezydentury Baracka Obamy. Stan obcięcia finansowania administracji cywilnej trwał wtedy 16 dni.