„Nie będziemy zmieniać żadnych przepisów w ustawie o IPN. Mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie” – napisała wicemarszałek Sejmu na Twitterze.
Przypomnijmy, przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o IPN, zakładająca karanie grzywną i więzieniem za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”, wywołała ostrą reakcję Izraela. Premier tego kraju Benjamin Netanjahu zobowiązał ambasador Annę Azari do przedstawienia premierowi Morawieckiemu sprzeciwu wobec nowelizacji. Jak wcześniej poinformowało izraelskie MSZ, dziś rano zastępca ambasadora Polski w Tel Awiwie został wezwany do ministerstwa celem złożenia wyjaśnień w sprawie ustawy. Zdaniem resortu „nowe przepisy nie będą pomocne w ujawnianiu prawdy historycznej i mogą zaszkodzić swobodzie prowadzenia badań”.
Czytaj też:
RMF FM: Premier Morawiecki nie spotka się z ambasador Izraela
– Rząd Izraela odrzuca tą nowelizację. Mam nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, by dokonać zmian w nowelizacji – wskazała ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, prezentując oficjalnie stanowisko premiera Benjamina Netanjahu.
Nowelizacją ustawy ma zająć się Senat. Marszałek Stanisław Karczewski zaprosił na rozmowy Annę Azari i dodał, że ma nadzieję na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących nowelizacji. Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała, że w poniedziałek po południu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela Anną Azari w celu omówienia sytuacji związanej z dyskusją wokół nowych przepisów.
Czytaj też:
„Ma służyć zapobieganiu świadomemu szkalowaniu Polski”. MSZ odpowiada ws. ustawy o IPN