– Trybunał Konstytucyjny najwcześniej za dwa miesiące zajmie się ustawą o IPN – ogłosił Muszyński. – Rozpatrzenie sprawy za kilka tygodni jest możliwe przy założeniu, że strony postępowania terminowo zajmą pisemne stanowiska w sprawie – dodał.
Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda skierował podpisaną przez siebie nowelizację ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w celu dalszych prac. Zapisy nowelizacji stały się początkiem kryzysu dyplomatycznego pomiędzy Polską a Izraelem.
Czytaj też:
„Nieakceptowalny przekaz”. Ambasada Izraela krytykuje film o „polskim Holokauście”
Co zakłada nowelizacja?
Przypomnijmy, polski parlament przyjął nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za używanie w publikacjach sformułowań sugerujących, że Polska brała udział w zbrodniach hitlerowskich, w tym określenia „polskie obozy śmierci”. Zapis umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Zarówno Izrael jak i Ukraina wyraziły sprzeciw wobec ustawy.
Duda podpisał ustawę, kierując ją do TK
6 lutego prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisze ustawę o IPN, co oznacza, że przepisy, które budzą kontrowersje, wejdą w życie. Jednocześnie Duda zdecydował się skierować ustawę w tzw. trybie następczym do TK, aby ten zbadał kwestię wolności słowa i określoności przepisów prawa. – Po pierwsze, aby zbadał: wolność głoszenia poglądów (chodzi o wolność słowa – czy nie jest ona ograniczona) oraz kwestię określoności przepisów prawa – wyjaśniał prezydent.
Czytaj też:
Media z Izraela informowały o „zamrożeniu ustawy o IPN”. Resort Ziobry ucina spekulacje