Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że MSZ zadecydowało o uznaniu 4 rosyjskich dyplomatów za persona non grata. Szef MSZ podkreślił, że decyzja o wydaleniu dyplomatów jest odpowiedzią na wydarzenia z Salisbury w Wielkiej Brytanii. Chodzi o otrucie byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Z informacji podanych przez Wiadomości TVP wynika, że z Polski zostali wydaleni 4 rosyjscy dyplomaci - attache obrony, I Radca oraz dwaj zastępcy Przedstawiciela Handlowego.
Ambasador Rosji wezwany do MSZ w Warszawie
W poniedziałek w południe rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa przyjął wiceminister Piotr Wawrzyk. Po wyjściu z gmachu MSZ Andriejew na pytania, czy rosyjscy dyplomaci zostaną wydaleni z kraju, odpowiedział, że „nie komentuje”tej sprawy. – Zapadła decyzja, ale oczywiście poinformuje o niej strona polska – wskazał dyplomata. Pytany, czy najbliższe tygodnie spędzi w Warszawie, dyplomata odpowiedział twierdząco. Dopytywany o swoich współpracowników, odparł: „zobaczymy”. Stwierdził, że w Warszawie na pewno pozostanie jego współpracowniczka, która towarzyszyła mu w wizycie w siedzibie MSZ.
Solidarność w UE?
Agencja Bloomberg powołując się na dwóch informatorów podaje, że skoordynowane działania wobec Rosji może w związku z atakiem chemicznym może podjąć co najmniej 10 krajów Unii Europejskiej. W kilku z nich, w tym w Polsce, o 15 mają się odbyć konferencje prasowe przedstawicieli resortów spraw zagranicznych.
Przywódcy UE o Skripalu
W czwartek 22 marca w Brukseli odbył się szczyt unijny, podczas którego przywódcy państw UE wyrazili zdanie na temat ataku w Salisbury. „Przywódcy UE zgadzają się z rządem Wielkiej Brytanii, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia” – napisał Donald Tusk. Nieoficjalnie media, m.in „The Times” informowały, że część krajów nie wyklucza wydalenia rosyjskich dyplomatów.
May naradzała się z Morawieckim
W trakcie rozmowy telefonicznej, która odbyła się w połowie marca z inicjatywy Theresy May, premier Morawiecki wyraził „pełną solidarność” z Wielką Brytanią i zadeklarował „stanowcze wsparcie” w sprawie ataku chemicznego w Salisbury. Premierzy zgodzili się też, że konieczna jest „zdecydowana odpowiedź ze strony Unii Europejskiej i szerzej pojętej wspólnoty międzynarodowej”.
Czytaj też:
14 państw UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów