Według badania przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” w dniach 10-11 maja, koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) może liczyć na poparcie 37,6 proc. respondentów. To aż o 5,8 proc. więcej niż w analogicznym badaniu z kwietnia. Na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska, która także powiększa swój rezultat z poprzedniego miesiąca – w tym wypadku o 3,8 proc. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny, które deklaruje, że weekendowym Marszem Wolności rozpoczyna długi pochód do zwycięstwa, może liczyć na poparcie 27,3 proc. ankietowanych.
Na trzecim miejscu podium w najnowszym sondażu znajduje się Sojusz Lewicy Demokratycznej, który uzyskał 10,4 proc. głosów (spadek o 1,7 pkt proc.). Traci także Kukiz'15 – według majowego sondażu na ruch Pawła Kukiza chce głosować 6,3 proc. badanych. To o 2,2 proc. mniej niż prze miesiącem. Gdyby wybory odbyły się na początku maja, na miejsce w sejmowych ławach mogliby liczyć także politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chęć zagłosowania na PSL zadeklarowało 5,3 proc badanych (-0,6 proc.).
Nowoczesna pod progiem
Zdecydowanie poniżej progu wyborczego plasuje się Nowoczesna. Ostatnie zawirowania w ugrupowaniu Katarzyny Lubnauer nie przysporzyły mu popularności. Swój głos na Nowoczesną chce oddać zaledwie 2,9 proc. badanych. To o 2,2 proc. mniej niż w kwietniu. Warto podkreślić, że sondaż przeprowadzono w dniach, gdy tematem nr 1 było odejście Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt, ale przed odejściem z partii jej założyciela – Ryszarda Petru.
Niezdecydowanych było 7,7 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 maja 2018 roku, na próbie 1100 osób.
Czytaj też:
Czy prezes PiS powinien wycofać się z polityki? Polacy odpowiedzieli