- 18:30
- 18:23
- - Ta deklaracja pokazuje zupełnie nowy wymiar rozumienia sprawy polskiej na arenie międzynarodowej - zaznaczył premier Polski.
- 18:21
- - Cieszę się, że zwyciężył instynkt państwowy i ponadpartyjny, że razem będziemy walczyć o prawdę. Cieszę się, że posłowie opozycji w ogromnej większości przychylili się do naszych argumentów - zaznaczył premier, mówiąc po ogłoszeniu deklaracji. W ten sposób skomentował przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN przez Sejm i Senat.
- 18:20
- "Oba rządy z całą mocą potępiają wszelkie formy antysemityzmu oraz dają wyraz swemu zaangażowaniu w zwalczanie jakichkolwiek jego przejawów. Oba rządy odrzucają również antypolonizm oraz inne negatywne stereotypy narodowe" - czytamy w deklaracji podpisanej przez premierów Polski i Izraela.
- 18:18
- 18:18
- "Odrzucamy działania nakierowane na winienie polskiego narodu za zbrodnie dokonane przez nazistów i ich współpracowników" - brzmi jeden z punktów deklaracji.
- 18:17
- 18:16
- Tekst deklaracji po angielsku odczytuje także premier Mateusz Morawiecki.
- 18:15
- 18:14
- We wspólnej deklaracji znalazło się także stanowcze potępienie określenia "polskie obozy śmierci", jako niezgodnego z prawdą historyczną.
- 18:13
- - Jest to oczywiste, że Holokaust był zbrodnią, która została popełniona przez Niemców na narodzie żydowskim, w tym na Żydach pochodzenia polskiego - brzmi fragment deklaracji odczytanej przez Netanjahu.
- 18:11
- W trakcie oświadczenia pojawiła się informacja, że prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o IPN.
- 18:10
- Premier Izraela dziękuje historykom, którzy pomogli stworzyć tekst wspólnej deklaracji. Mowa jest w nim o więziach miedzy krajami i ochronie pamięci o Holokauście dokonanym przez III Rzeszę.
- 18:07
- - Jestem bardzo zadowolony, że rząd Polski i Izraela zdecydowały o odwołaniu paragrafu w sprawie IPN. Rozmawiałem z premierem Morawieckim, które pracowały wspólnie - mówi Netanjahu.
- 18:05
- Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu będzie transmitowane z Warszawy i Tel Awiwu.
Przypomnijmy, że w środę w błyskawicznym tempie przez Sejm i Senat przyjęta została nowelizacja ustawy o IPN, której głównym założeniem jest odejście od karania za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Chodzi o uchylenie art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie publicznie i wbrew faktom polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność m.in. za zbrodnie popełnione przez hitlerowskie Niemcy.