– Ukraina ostatnio twierdziła, że jej żołnierze są przetrzymywani jako jeńcy wojenni. Jednakże obywatele ukraińscy są oskarżeni o przestępstwo, a zgodnie z Konwencją Genewską o traktowaniu jeńców wojennych z 12 sierpnia 1949 roku – nie można ich uznać za jeńców wojennych, ponieważ Rosja i Ukraina nie są w stanie konfliktu zbrojnego lub wojny – powiedział Michaił Szyszow, przedstawiciel Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Sytuacja ukraińskich marynarzy
Przypomnijmy – „Deutsche Welle” podało, że Emmanuel Macron osobiście spotkał się z Władimirem Putinem podczas szczytu G20. Ta nieformalna rozmowa dotyczyła ukraińskich marynarzy, którzy zostali zatrzymani przez Rosjan 25 listopada 2018 roku. Prezydent Francji nalegał, by wojskowi zostali uwolnieni. Rosyjski przywódca miał odpowiedzieć, że sprawy ukraińskich żołnierzy marynarki wojennej będą rozpatrywane przez sądy.
W ślady Macrona poszła także Angela Merkel, która miała przeprowadzić „dogłębną” rozmowę z Putinem. Te doniesienia potwierdził rzecznik kanclerz, Steffen Seibert. Niemiecka polityk podczas rozmowy z rosyjskim prezydentem naciskała na „wolność żeglugi na Morzu Azowskim”. „Deutsche Welle” podaje, że spotkanie Merkel z Putinem zakończyło się małym sukcesem. Politycy mieli ustalić, że w przyszłości odbędą się czterostronne rozmowy między przedstawicielami rządów Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, w celu zmniejszenia napięć w regionie Cieśniny Kerczeńskiej.
Czytaj też:
Incydent na Morzu Azowskim. Siły Zbrojne Ukrainy postawione w najwyższy stan gotowości