Temat wynagrodzenia dla Pierwszej Damy powrócił za sprawą petycji, którą do premiera Morawieckiego skierowało Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych. W piśmie podkreślono, że obecna sytuacja jest „dyskryminująca i niesprawiedliwa”, a Agata Kornhauser-Duda„niewątpliwie jest jedną z kobiet najbardziej zapracowanych w kraju”.
„Udziela się społecznie w różne przedsięwzięcia takie jak: akcje społeczne, propagowanie kultury, wspiera najsłabszych i niepełnosprawnych w działalności charytatywnej, jej aktywność jest ogromna i zasługuje na uznanie i szacunek. Wymaga to od niej wielu wyrzeczeń takich jak choćby porzucenie pracy, której poświęciła prawie całe swoje życie zawodowe” – przekonywali autorzy petycji.
Dokumentem w grudniu zajęła się Komisja Petycji, która zdecydowała, że inicjatywa powinna trafić do gremiów kierowniczych w parlamencie. Szef komisji, poseł Sławomir Piechota z PO, zapowiada, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał na ten temat z marszałkiem Sejmu. W komentarzu udzielonym „Rzeczpospolitej” wyraził przekonanie, że z racji na rangę sprawy byłoby dobrze, gdyby inicjatywę wsparło prezydium Sejmu, a może i Senatu. Piechota, który popiera pomysł ustalenia wynagrodzenia dla Agaty Kornhauser-Dudy, proponuje by pensję otrzymały też byłe pierwsze damy. Jak przekonuje, dzięki temu inicjatywa zyskałaby bardziej ponadpolityczny wymiar i miałaby szansę realizacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Przypomnijmy, że status żony prezydenta próbował w 2016 roku uregulować PiS. Ponieważ jednak kwestia ta została wrzucona do jednego worka z podwyżkami prezydenta i członków rządu, które zostały mocno skrytykowane, projekt trafił do kosza w całości.
Czytaj też:
Kwaśniewska dla Wprost: Pierwsza dama powinna mieć pensję