Izba Gmin będzie głosować nad porozumieniem o wycofaniu Wielkiej Brytanii z UE 20 marca. W czwartek 15 marca deputowani niższej izby brytyjskiego parlamentu poparli rządową propozycję, by przedłużyć art. 50. Oznacza to wolę opóźnienia „rozwodu” z Unią Europejską, który wstępnie planowany był na 29 marca.
Kanclerz Księstwa Lancaster David Lidington przekazał, że w Europie panuje „duże zniecierpliwienie” i jeżeli posłowie nie uzgodnią porozumienia, UE może starać się o opóźnienie trwające nawet ponad rok. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał, że przywódcy UE mogą być otwarci na przedłużenie terminu, jeżeli „Zjednoczone Królestwo uzna za konieczne ponowne przemyślenie swojej strategii ws. brexitu”.
W czwartek 14 marca deputowani odrzucili też odrzucili poprawkę dotyczącą przeprowadzenia drugiego referendum. Wniosek w tej sprawie został zgłoszony przez byłą deputowaną Partii Konserwatywnej Sarah Wollaston, która obecnie jest członkiem tzw. The Independent Group. Poprawka przewidywała opóźnienie brexitu po to, aby mieć czas na organizację i przeprowadzenie drugiego referendum, w którym Brytyjczycy ponownie mieliby się opowiedzieć za bądź przeciw obecności ich kraju w Unii Europejskiej. Przeciw zorganizowaniu kolejnego referendum opowiedziało się 334 deputowanych, pomysł poparło 85 posłów.
Czytaj też:
Co dzieje się z podkomisją smoleńską? „Ustaliła przebieg, teraz ustala przyczyny”