Według oficjalnych danych Czaputowa zdobyła 58,4 proc. głosów, pokonując wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, dyplomatę Marosza Szefczovicza. Jej przeciwnik startował ze wsparciem rządzącej partii Smer, największej grupy parlamentarnej w tym kraju, która dominuje w słowackiej polityce od 2006 roku. Zwycięstwo Czaputowej nie było niespodzianką po jej dobrym wyniku w pierwszej turze, kiedy to pokonała kontrkandydata o ponad 20 procent.
45-letnia prawniczka jest członkinią liberalnego pozaparlamentarnego ugrupowania Progresívne Slovensko. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej aktywistka zapowiedziała, że zrezygnuje z członkostwa w partii w razie wygranej. Zyskała poparcie opozycji i partii współrządzącej w koalicji, reprezentującej mniejszość węgierską. Na swoją następczynię namaścił ją także ustępujący prezydent Andrej Kiska.
W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, Czaputowa podziękowała po słowacku, ale też w w językach mniejszości: słowackim, czeskim, romskim i ruskim. – Jestem szczęśliwe nie tylko z powodu rezultatu, ale głównie dlatego, że można mówiąc prawdę, nie ulegając populizmowi, wzbudzić zainteresowanie bez agresywnego słownictwa – zaznaczyła Czaputowa. – To zaczęło się w wyborach lokalnych w zeszłym roku, potwierdziło w wyborach prezydenckich i wierzę, że podobnie będzie w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – zapowiedziała nowa przywódczyni Słowacji.
Kim jest Zuzana Czaputowa?
Nazywana „słowacką Erin Brockovich (od nazwiska aktywistki na rzecz środowiska, którą w filmie sportretowała Julia Roberts - red.)” polityczna outsiderka doszła do władzy w czasie naznaczonym tragiczną śmiercią dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i Martiny Kusnirovej. Wśród osób, które usłyszały zarzuty w tej sprawie jest biznesmen Marian Kocner, którego interesy prześwietlał zamordowany dziennikarz. Na fali największych w kraju protestów w czasach postkomunistycznych, wyrosła popularność Czaputowej. Prawniczka zasłynęła 14-letnią walką sądową właśnie z firmą Kocnera, który chciał wybudować w jej rodzinnym mieście Pezinoku nielegalne wysypisko śmieci. W 2016 otrzymała za tę długoletnią batalię Nagrodę Goldmanów.
Prywatnie Zuzana Czaputowa jest rozwódką, ma dwie córki. W trakcie kampanii opierała się na hasłach walki z korupcją, układem w słowackiej polityce. Wspiera idee liberalne, prawa osób LGBT+, opowiada się za bliską integracją z Unią Europejską.
Czytaj też:
Wiemy, jaką strategię na kampanię ma PO. „Będziemy mówili, że PiS w Europie to wstyd i obciach”
Zuzana Czaputowa - nowa prezydent Słowacji