Na mocy nowego prawa Brytyjczycy przybywający do strefy Schengen na krótki pobyt, czyli maksymalnie 90 dni w dowolnym okresie 180-dniowym, będą mogli korzystać po brexicie z ruchu bezwizowego. W głosowaniu 502 europarlamentarzystów było za tym rozwiązanie, 81 przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu. Przepisy muszą jeszcze zaakceptować państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej.
Dużym problemem legislacyjnym może okazać się sytuacja, w której instytucje unijne nie wyrobią się z opublikowaniem przepisów w Dzienniku Urzędowym do 12 kwietnia, a Wielka Brytania opuści tego dnia Unię bez porozumienia. Zgodnie z przepisami unijne prawo wchodzi w życie dopiero po opublikowaniu go w Dzienniku Urzędowym UE.
W myśl unijnych przepisów zwolnienie z wymogu bezwizowego jest przyznawane na zasadzie wzajemności. Gdyby Wielka Brytania wprowadziła w przyszłości wymóg wizowy wobec obywateli choćby jednego państwa członkowskiego, mechanizm wzajemnościowy miałby zastosowanie i Brytyjczycy musieliby ubiegać się o wizę. Jedynym państwem trzecim korzystającym z ruchu bezwizowego do UE, bez wzajemności dla wszystkich państw UE, są Stany Zjednoczone.
Czytaj też:
Zaważył jeden głos. Parlament ma nowe wytyczne dla Theresy May ws. brexitu