– Unijny system sankcji wobec Iranu - który ma zastosowanie na Gibraltarze - jest znacznie węższy niż ten, który ma zastosowanie w Stanach Zjednoczonych – tłumaczą decyzję o odrzuceniu wniosku USA władze Gibraltaru, zamorskiego terytorium podległego Wielkiej Brytanii. Gibraltar poinformował, że sankcje USA wobec Iranu nie miały zastosowania w UE.
Ambasador Iranu w Wielkiej Brytanii, Hamid Baeidinejad, napisał w niedzielę na Twitterze, że dwa wyspecjalizowane zespoły inżynierów jadą na Gibraltar i powiedział: „Oczekuje się, że statek wypłynie dziś wieczorem”.
Zatrzymany tankowiec
Irański supertankowiec Grace 1 został zatrzymany przez brytyjska marynarkę 4 lipca pod zarzutem nielegalnego transportu ropy do Syrii, wbrew międzynarodowym sankcjom nałożonym przez Unię Europejską. Statek przewozi pod swoim pokładem 2,1 miliona baryłek ropy naftowej.
W odpowiedzi na zatrzymanie tankowca, 19 lipca Iran zajął tankowiec z flagą Wielkiej Brytanii Stena Impero w Cieśninie Hormuz, twierdząc, że statek naruszył „międzynarodowe zasady morskie”.
Rząd Gibraltaru powiedział, że otrzymał zapewnienia od Iranu, że Grace 1 nie popłynie do krajów „podlegających sankcjom Unii Europejskiej”, co w tym wypadku oznacza Syrię. Dlatego w czwartek 15 sierpnia gibraltarski sąd nakazał zwolnienie tankowca, który ma wypłynąć z portu w najbliższych dniach.
Żądania USA
Departament Sprawiedliwosci USA w wydanym w piątek nakazie zatrzymania twierdzi, że statek, transportowana przez niego ropa oraz 995 tysięcy dolarów podlegają przepadkowi z powodu naruszenia amerykańskiej Ustawy Interwencji Gospodarczej w Nadzwyczajnych Sytuacjach Międzynarodowych (IEEPA) oraz innych przepisów o terroryzmie, oszustwach bankowych i praniu brudnych pieniędzy.
Czytaj też:
Ogromne pożary na wyspie Gran Canaria. Ewakuowano 2 tys. osób