Autorzy artykułu Melissa Hooper i Dalibor Rohac przypominają, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA i wskazują na wspólna walkę naszych żołnierzy nie tylko w czasie II wojny światowej, ale w Iraku, czy Afganistanie.
Dlaczego jednak najbliższa wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce ma popsuć te relacje? Publicyści amerykańskiego dziennika twierdzą, że w czasie, kiedy w Polsce trwa kampania wyborcza, a przez kraj przetaczają się ostre spory o „kwestie kulturowe, w tym prawa LGBTQ, skandale związane z aborcją i wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim” to łatwo o dyplomatyczne potknięcie.
Tym bardziej, że, jak zauważają komentarzy, Donald Trump wyznaje bardzo podobne poglądy co polski rząd. „Trump i kluczowe postacie w jego administracji czują pociąg do Polski z powodów ideologicznych. Podzielają poglądy polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość na temat restrykcyjnej polityki imigracyjnej, kwestii kulturowych, takich jak aborcja i prawa LGBTQ oraz sceptycyzm wobec Unii Europejskiej” – czytamy w artykule.
I właśnie dlatego, zdaniem autorów „Washington Post”, „każde błędne posunięcie Trumpa - takie jak włączenie się w zaciekłe wojny kulturowe kraju lub udział w trwającej kampanii parlamentarnej - zamieni partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską i wyrządzi nieodwracalne szkody po zmianie rządu w Warszawie.
Dziennikarze uważają, że wizyta Trumpa może również wpłynąć negatywnie na relacje polski z NATO. Ponadto zwracają uwagę na, ich zdaniem zły stan polskiego sądownictwa, przypominając, że przepisy zmieniające funkcjonowanie polskich sądów zostały wprowadzone zaledwie 6 dni po poprzedniej wizycie amerykańskiego prezydenta w Warszawie.
„Nie ma powodu oczekiwać, że tym razem obecność Trumpa przyniesie cokolwiek poza pogłębieniem podziałów już istniejących w polskiej polityce i uwypukleniem najgorszych autorytarnych impulsów partii rządzącej” – twierdzą dziennikarze. – „Ze względu na stan polskiej demokracji, NATO i amerykańsko-polskiego partnerstwa lepiej byłoby, aby prezydent został w domu w przyszłym tygodniu” – dodają na koniec.
Czytaj też:
Donald Trump skróci wizytę w Polsce? WP pisze o takiej możliwości