Na początku sierpnia rozpadała się rządząca Włochami od 2018 roku koalicja antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio i prawicowej Ligi Matteo Salviniego. W rządzie często dochodziło do sporów pomiędzy liderami i zarazem wicepremierami. Koalicja została ostatecznie zerwana przez lidera prawicowej Ligi (wcześniej Ligi Północnej) Mattea Salviniego, który próbował wymusić lepsza pozycję swojej partii w koalicji lub wcześniejsze wybory. Plan Salviniego zawiódł, jego partia straciła władzę, a Ruchowi 5 Gwiazd udało się po kilku dniach trudnych rozmów porozumieć z Partią Demokratyczną.
Nowy rząd pod przywództwem starego premiera Giuseppe Conte składa się z 21 ministrów, w tym 7 kobiet. 10 ministrów wywodzi się z Ruchu 5 Gwiazd, 9 z Partii Demokratycznej, jeden z małego lewicowego ugrupowania Wolni i równi, a jedna minister jest bezpartyjna. W nowym rządzie nie ma żadnego wicepremiera.
Rozmowy nad utworzeniem rządu trwały do ostatniej chwili. Zgodę na jego utworzenie musieli wydać członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd w internetowym głosowaniu. Ostatecznie, z ponad 60 tysięcy głosujących koalicję z Partią Demokratyczną poparło 79 proc. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd, który w poprzednim rządzie pełnił funkcje ministra rozwoju gospodarczego i pracy, teraz dostał tekę szefa MSZ.
Ministrem Finansów został Roberto Gualtieri z Partii Demokratycznej, doświadczony eurodeputowany, który ma zadbać o lepsze stosunki z UE. Jego pierwszym zadaniem będzie przygotowanie budżetu na rok 2020, w którym zgodnie z obietnicami rządzących partii zostaną obniżone podatki, a jednocześnie będzie akceptowalny przez Brukselę.
Bezpartyjną szefową MSW została urzędniczka służby cywilnej Luciana Lamorgese, która zastąpiła na tym miejscu Salviniego. Nowa minister pełniła ważne funkcje w resorcie spraw wewnętrznych w okresie największego kryzysu migracyjnego. Ma trudne zadania, bo oczekuje się od niej, ze złagodzi twarde, ale popularne społecznie zasady dotyczące imigracji z Afryki.
Ministrem do spraw europejskich został centrolewicowy polityk Enzo Amendola, a ministrem rolnictwa Teresa Bellanova również z Partii Demokratycznej. Ministrem sprawiedliwości pozostaje Alfonso Bonafede z Ruchu 5 Gwiazd. Nie zmieni się również minister ochrony środowiska Sergio Costa. Na czele resortu obrony stanie natomiast Lorenzo Guerini z Partii Demokratycznej.
We wtorek partie ogłosiły wspólny 26-punktowy program polityczny, stawiając na pierwszym miejscu w swoim programie ekspansywny budżet na 2020 rok. Dodatkowo, partie podkreśliły wagę sprawiedliwości społecznej i zobowiązały się do wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia, uniknięcia podwyżki podatku VAT zaplanowanej na styczeń i zwiększenia wydatków na edukację, badania i pomoc społeczną.
Czytaj też:
Unijnym komisarzem ds. rolnictwa nie musi zostać Polak. „Jest trzech kandydatów”