PiS zgłosił nowych kandydatów w związku z tym, że 3 grudnia 2019 r. skończyły się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Początkowo Ryszard Terlecki zapowiadał, że kandydatami będą: Elżbieta Chojna-Duch, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. Po pewnym czasie PiS zgłosił innych kandydatów. Okazało się, że Chojnę-Duch zastąpiono Robertem Jastrzębskim. W środę 20 listopada Andrzej Grzegrzółka poinformował, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Roberta Jastrzębskiego na sędziego TK. Dzień później PiS zaprezentował swojego nowego kandydata - Jakuba Stelina - profesora Uniwersytetu Gdańskiego i dziekana tamtejszego Wydziału Prawa i Administracji.
Sejm wyłonił nowych sędziów TK
W środę 20 listopada przed sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się przesłuchanie dwóch pozostałych kandydatów do TK - Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz. Obie kandydatury zostały pozytywnie zaopiniowane. Dzień później wyborem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zajął się Sejm. Choć obrady były burzliwe, finalnie wszystkie kandydatury zostały przegłosowane.
Kandydaturę Krystyny Pawłowicz poparło 230 posłów, 213 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 230 parlamentarzystów uznało, że Stanisław Piotrowicz powinien zasiadać w TK. Przeciwnego zdania było 213 posłów. Jakuba Stelina poparło 233 członków Sejmu, 209 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Prezydent przyjął ślubowanie
W czwartek 5 grudnia Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowo wybranych sędziów, o czym poinformowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa. Krótki - zaledwie jednozdaniowy - komunikat pojawił się również na stronie Trybunały Konstytucyjnego. Media nie zostały zaproszone na uroczystość przyjęcia ślubowania. Kancelaria Prezydenta na razie nie wydała żadnego komunikatu.
twitterCzytaj też:
Rzepliński: Jaruzelski ukradł mi osiem lat pracy, Kaczyński trzydzieści