BBC, powołując się na opinię Sądu Najwyższego dotyczącą projektu PiS, pisze o możliwości wyjścia Polski z UE. Brytyjscy dziennikarze podają, że na mocy ustawy PiS można byłoby odwoływać, a także nakładać grzywnę na sędziów, którzy m.in. angażują się w „działalność polityczną” i kwestionują rządowe reformy sądownictwa. „Partia rządząca twierdzi, że zmiany w prawie są potrzebne do walki z korupcją i przeprowadzenia reformy systemu sądowego, który, jak mówi, jest wciąż nawiedzany przez erę komunizmu. Ale UE oskarżyła Prawo i Sprawiedliwość (PiS) o upolitycznienie sądownictwa, odkąd doszło do władzy w 2015 roku” – czytamy w artykule opublikowanym na stronie BBC. W dalszej części przytoczono fragmenty oświadczenia polskiego SN. Zwrócono uwagę na ten, w którym jest mowa „o konieczności opuszczenia UE” przez Polskę.
Opinia SN o projekcie PiS
Sąd Najwyższy wydał opinię w sprawie projektu nowelizacji ustawy o sądach autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. „Co znamienne, opiniowany projekt został ogłoszony na stronach Sejmu w nocy z 12 na 13 grudnia 2019 r. Nie tylko jednak data jego zgłoszenia nawiązuje do najbardziej niechlubnych kart polskiej historii. Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się bowiem w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego” – ocenili sędziowie.
Zdaniem SN „formułowane obecnie w przestrzeni publicznej przez najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej zarzuty dotyczące sędziów stanu wojennego, sprowadzają się do tego, że stosowali oni dekret o stanie wojennym, bez uwzględnienia jego sprzeczności z normami wyższego rzędu. W istocie do tego samego dąży projektodawca, proponując surowe kary dyscyplinarne za odmowę stosowania przepisów sprzecznych z prawem europejskim i stosowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE”.
Według SN „sprzeczność pomiędzy prawem polskim a unijnym, jaką projektodawca zamierza wywołać, z dużym prawdopodobieństwem prowadzić będzie do wszczęcia przez instytucje Unii Europejskiej procedury o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom wynikającym z traktatów, a w dłuższej perspektywie – do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej”.
Czytaj też:
Miażdżąca opinia Biura Analiz Sejmowych o projekcie PiS. Wytknięto szereg naruszeń