W czwartek Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przyjęła własny projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących „kierownicze stanowiska państwowe”. Przewodniczący Kazimierz Smoliński poinformował, że wcześniej uzgodniono, że projekt poprze cały skład komisji, a więc 12 posłów wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL-Kukiz'15. Wówczas nie była jeszcze znana treść zapowiadanej nowelizacji.
Po godz. 22 na stronie Sejmu pojawił się projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych. Zakłada on podniesienie wynagrodzenia m.in. premierowi, prezydentowi czy wojewodom, ale też wprowadzenie pensji dla małżonka prezydenta.
Oto projekt ustawy:
Zmianą, którą wprowadza projekt, jest obliczanie wynagrodzeń poszczególnych osób na podstawie wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. I tak, marszałkowskie Sejmu i Senatu będą otrzymywać 1,1-krotność tej kwoty, podobnie premier. Prezydentowi przysługiwać będzie 1,3-krotność, a jego małżonce - 0,9-krotność. Posłowie i senatorowie otrzymają 0,63-krotność.
Czytaj też:
Pensja dla Pierwszej Damy. Projekt ustawy poparły wszystkie partie w sejmowej komisji