Na zaproszenie Mateusza Morawieckiego w środę w Kancelarii Premiera pojawili się przedstawiciele opozycyjnych ugrupowań. Podsumowując rozmowy premier podkreślił, że wszyscy zgodzili się, że nadrzędnym celem jest suwerenność Białorusi. – Sprawa Białorusi przekracza prawdopodobnie jedną lub więcej kadencji parlamentu. Wiemy dokładnie jak długo ciągną się niezałatwione sprawy na Ukrainie. W takich okolicznościach Polska, rząd polski wraz z opozycją ma obowiązek dbać o polskie interesy – zaznaczył Morawiecki.
Szef rządu przypomniał, że zaprezentował w Sejmie pięciopunktowy plan wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, zakładający m.in. pomoc osobom represjonowanym i niezależnym mediom czy ułatwienia we wjeździe Białorusinów na teren Polski. Morawiecki podkreślił, że te same zagadnienia przedstawił na forum Rady Europejskiej.
Morawiecki: W najbliższych dniach kalendarium pomocy Białorusi
Premier w rozmowie z parlamentarzystami zrelacjonował także inne dotychczasowe działania rządu na arenie międzynarodowej. – Przed kilku dniami na Litwie odbyło spotkanie poświęcone demokratycznym zmianom na Białorusi. Potrafimy rozmawiać ponad podziałami i mówić jednym głosem w sprawach tak ważnych. Przekazałem opozycji działania, które do tej pory podjął rząd – mówił Morawiecki.
Zapowiedział, że w najbliższych dniach rząd przedstawi kalendarium pomocy dla Białorusi. – W kontekście studentów Jacek Protasiewicz zaproponował, żeby procedury, które zaproponowaliśmy objęły również stworzenie e-learningowego systemu kształcenia i myślę, że to bardzo dobry pomysł – mówił. Podkreślił, że działania na rzecz pomocy Białorusinom podjął także NSZZ Solidarność.
Chcemy zapewnić, że nasza pomoc służy pracom białoruskich opozycjonistów nad dojściem do wolnych demokratycznych wyborów, nad powrotem do normalnego, cywilizowanego dialogu, o który apelujemy w ramach relacji wewnętrznych białorusko-białoruskich – mówił Morawiecki.
Zaznaczył, że na pomoc wschodnim sąsiadom przeznaczone zostanie 50 mln złotych. Środki te mają posłużyć m.in. wzmocnieniu mediów, organizacji pozarządowych oraz wsparciu osób pobitych i torturowanych na Białorusi.
Premier: Nikt w Polsce nie popiera reżimu
– Nikt w Polsce nie popiera reżimu, który fałszuje wybory i torturuje opozycję i zmusza do milczenia. Podczas dzisiejszego spotkania przedyskutowaliśmy kolejne kroki i możliwe scenariusze – mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd i opozycja wspólnie apelują do władz Białorusi o uwolnienie członków opozycji i Rady Koordynacyjnej. – Jest niedopuszczalne, żeby ludzie, którzy opowiadają się za suwerennością Białorusi byli przez Łukaszenkę zamykani w więzieniach – mówił.
Spotkanie ws. Białorusi. Relacje opozycji
Relację na gorąco po spotkaniu z premierem zdawali także przedstawiciele opozycji. – Każda polityka polska wobec Białorusi musi mieć mocne zakotwiczenie w Europie. Oznacza to konieczność istotnej zmiany polityki polskiego rządu wobec Unii Europejskiej – podkreślił Paweł Zalewski z Koalicji Obywatelskiej.
Europoseł Robert Biedroń i szef delegacji europarlamentu ds. relacji z Białorusią wskazał, że rząd PiS obniżył wiarygodność Polski, co utrudnia Warszawie skuteczne działanie ws. Białorusi. – Powinniśmy wspierać Białoruś w jej dążeniach do pełnej suwerenności – powiedział z kolei Marek Sawicki z PSL-Koalicji Polskiej.
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun krytycznie odniósł się do zaangażowania Polski w sprawy wschodniego sąsiada. – Być może zainicjowana została reakcja domina, reakcja geopolityczna, która stwarza zagrożenie wojenne dla Europy Środkowej i świata – uważa Braun.
Czytaj też:
Na Białorusi dochodzi do ludobójstwa? Cichanouska chce dogłębnego śledztwa