26 sierpnia w odbyły się zdalne wybory władz krajowych Razem. Można w nich – zgodnie z zasadami partii – zasiadać maksymalnie przez dwie kadencje (kadencje trwają dwa lata). Te zasady obowiązują na wszystkich szczeblach partii w Polsce: od regionalnych po krajowe. Taka rotacja kierownictwa ma sprawić, że nie dojdzie do „zabetonowania” władz. Mówiła o tym cytowana w komunikacie na ten temat posłanka Paulina Matysiak:
– W ten sposób chcemy uniknąć „zabetonowania” władz. Dzięki limitowi kadencji większe szanse na udział we władzach mają osoby z krótszym partyjnym stażem i mniejszą rozpoznawalnością.
Jak podkreśla partia, we wszystkich organach statutowych ugrupowania obowiązuje parytet płci.
W Zarządzie Krajowym Razem na swoją drugą kadencję zasiądą:
- Paulina Matysiak, posłanka z Razem (w klubie Lewicy)
- dr Maciej Szlinder, socjolog i filozof
- Bartosz Grucela, samorządowiec
Do nich w Zarządzie Krajowym dołączą: pielęgniarka Joanna Wicha (działa w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych) oraz Anna Górska, aktywistka z sektora NGO.
Zarząd Krajowy Razem bez Zandberga i Zawiszy
W związku z opisywanymi wcześniej zasadami, obowiązującymi w Razem, do Zarządu Krajowego nie mogli kandydować dotychczas najbardziej rozpoznawalni przedstawiciele formacji. Już dwie dwuletnie kadencje w zarządzie spędzili aktualni posłowie Adrian Zandberg i Maciej Konieczny oraz posłanka Marcelina Zawisza.
Nie oznacza to końca ich aktywności w strukturach Razem: w nowej kadencji cała trójka zasiądą w Radzie Krajowej partii. Jak czytamy na stronie Razem, Rada Krajowa to „najwyższy organ partyjny pomiędzy kongresami”. „Rada odpowiada za strategiczne decyzje polityczne i stanowiska w sprawach bieżących, także tworzy program partii” – pada.
Zarząd Krajowy, który wchodzi w skład Rady Krajowej, sprawuje władzę wykonawczą w partii.
Czytaj też:
Sejm. 386 posłów poparło podwyżki dla polityków. Kto głosował przeciw?