Łukasz Zbonikowski od 2005 roku był posłem Prawa i Sprawiedliwości do 2015 roku. Wtedy wybuchła wokół niego afera dotycząca jego życia osobistego, ale ostatecznie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku wystartował, choć zrezygnował z członkostwa w partii (wrócił do niej w 2016 r.).
Zbonikowski i oskarżenia o przemoc wobec żony
W 2016 roku jego żona Monika zawnioskowała o uchylenie mu immunitetu, a ostatecznie Zbonikowski sam się go zrzekł. Wtedy ruszyła sprawa w sądzie w Chełmnie. Żona oskarżała Zbonikowskiego o stosowanie przemocy, m.in. szarpanie, wykręcanie jej rąk, a także o znaęcanie się nad nią psychicznie. Sąd rejonowy uniewinnił go, ale uznał, że Zbonikowski naruszył nietykalność cielesną żony.
Sprawa trafiła do sądu okręgowego, który ocenił w 2018 roku, że polityk rzeczywiście naruszał nietyaklność cielesną kobiety, ale umorzył postępowanie ze względu na niski stopień winy. Przez cały ten czas Zbonikowski utrzymywał, że oskarżenia to intryga żony, z którą się rozwodził. Sprawą zajął się jeszcze w 2019 roku Sąd Najwyższy, który oddalił kasację Moniki Zbonikowskiej.
Łukasz Zbonikowski trafił do spółki Skarbu Państwa
Natomiast w sierpniu 2019 roku Łukasz Zbonikowski został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości na dobre. Polityk wystartował z konkurencyjnego komitetu, który sam założył. W dodatku komitet nazwał Patrioci i Samorządowcy, a więc w skrócie: PiS.
W ostatnich miesiącach nie było informacji na temat Łukasza Zbonikowskiego, który nie wszedł do Senatu ze swojego komitetu w wyborach w 2019 roku. Zmieniło się to w sobotę 29 sierpnia, gdy lokalny portal ddwloclawek.pl przekazał, że Zbonikowski został prezesem spółki Skarbu Państwa. Łukasz Zbonikowski szefuje Wojskowym Zakładom Inżynieryjnym w Dęblinie, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zakłady zajmują się produkcją, remontem czy serwisowaniem sprzętu wojskowego. Wojskowe Zakłady Inżynieryjny zatrudniają około 200 osób.
Czytaj też:
Poseł PiS „naruszył nietykalność żony”? Jest postanowienie Sądu Najwyższego