W minionym tygodniu odbyło się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy, podczas którego omawiano m.in. plany programowe na jesień oraz zmiany kadrowe w rządzie. Kolejne rozmowy są planowane na poniedziałek 7 września. Jak informuje „Rzeczpospolita”, mimo oficjalnych optymistycznych komunikatów, rozmowy między Kaczyńskim, Gowinem i Ziobro nie należą do najłatwiejszych.
Na jesieni ma zostać zawarte porozumienie między politykami Zjednoczonej Prawicy, w którym zostaną opisane kluczowe zagadnienia programowe. Według ustaleń „Rzeczpospolitej” już kilka tygodni temu pojawił się wstępny zarys dokumentu. Jedna z zakładanych zmian dotyczy zmian w wymiarze sprawiedliwości i kolejnej głębokiej przebudowy Sądu Najwyższego. O tym, że sądownictwo czekają następne zmiany może świadczyć wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego po decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie ws. zakazu publikacji o współpracowniku prezesa PZPN.
Zmiany w kodeksie wyborczym
Inny ważny kierunek wspomniany w pakiecie to zapowiadana już wcześniej dekoncentracja mediów. Zmiany mają także objąć kodeks wyborczy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że planowane jest powołanie tzw. korpusu wyborczego, który zająłby się organizacją wyborów - zmiany mają dotyczyć zarówno tego, kto przeprowadza wybory, jak i tego, kto dysponuje rejestrami wyborców. Kolejna propozycja odnosi się do podziału partyjnych subwencji. Proponowana wtórna subwencja ma umożliwić podział pieniędzy dla partii, które startowały na jednej liście, ale nie w ramach formalnej koalicji wyborczej.
Zmianami ma się zająć nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Kiedy? Na razie nie wiadomo. Liderzy Zjednoczonej Prawicy mieli bowiem na razie skupić się na kwestiach personalnych - wstępny termin rekonstrukcji rządu to przełom września i października.