Nowy gabinet premiera Mateusza Morawieckiego będzie znacznie odchudzony w porównaniu ze strukturą, z którą mieliśmy do czynienia przed rekonstrukcją. Zniknie wiele resortów, w tym m.in. ministerstwo cyfryzacji, którego dotychczasowy szef Marek Zagórski i większość podległych mu pracowników trafi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o czym jako pierwsi informowaliśmy we „Wprost”. Nie brak też nominacji kontrowersyjnych, a najgłośniejszą z nich jest lubelski poseł Przemysław Czarnek, który ma pokierować resortem edukacji i nauki. W przeszłości Czarnek wzbudzał wiele kontrowersji za sprawą swoich wypowiedzi na temat społeczności osób LGBT.
Największa i najbardziej istotna zmiana w funkcjonowaniu rządu dotyczy wejścia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w struktury gabinetu Mateusza Morawieckiego. Prezes rządzącej partii zostanie zaproponowany na stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów. Ma odpowiadać i nadzorować resorty siłowe oraz ministerstwo sprawiedliwości. O tym, że jest to autorski pomysł prezesa Kaczyńskiego również informowaliśmy we „Wprost”. Kiedy zmiany formalnie wejdą w życie?
Dotąd nie pojawiła się żadna informacja na temat dokładnej daty zaprzysiężenia nowego rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wiadomo, że nie stanie się to w tym tygodniu, a na przeszkodzie stoi napięty harmonogram zajęć głowy państwa.
Jak jednak nieoficjalnie ustaliliśmy w otoczeniu prezydenta, najbardziej prawdopodobnym terminem jest najbliższy poniedziałek – 5 października.
– Tę datę zaproponowano jako pierwszą i na razie wydaje się być obowiązująca. Sytuacja jeszcze może się zmienić, zatem nie mówimy tu o 100-procentowej pewności, ale wszyscy chcą załatwić to jak najszybciej – usłyszeliśmy w otoczeniu Andrzeja Dudy.
Oto pełny skład rządu, który niebawem powoła prezydent:
- Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów
- Jarosław Kaczyński – Wiceprezes Rady Ministrów,
- Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Sportu
- Jacek Sasin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych
- Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Pracy
- Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych
- Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Leśnictwa
- Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury
- Michał Kurtyka – Minister Środowiska i Klimatu
- Tadeusz Kościński – Minister Finansów
- Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- Adam Niedzielski – Minister Zdrowia
- Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
- Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości
- Michał Dworczyk – minister-członek Rady Ministrów i szef KPRM.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.