W „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24 były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller sporo mówił o unijnych negocjacjach w sprawie budżetu. Jak stwierdził, Parlament Europejski na pewno zatwierdzi mechanizm, który wiąże praworządność z unijnymi funduszami. Podkreślał, że spośród 27 państw Wspólnoty tylko dwa – Polska i Węgry – mają co do tych rozwiązań wątpliwości.
Negocjacje unijnego budżetu. Miller o planach UE w razie weta Polski
Leszek Miller wskazał również, że w Brukseli są rozważane dwa plany awaryjne, jeśli rzeczywiście Budapeszt i Warszawa zawetują budżet. Jeden zakłada, że do rozporządzenia o mechanizmie praworządności „zostanie dodane coś w rodzaju deklaracji interpretacyjnej”, która nie będzie miała mocy prawnej, ale ma względnie doprecyzować, jak należy rozumieć stosowanie tych rozwiązań.
Drugi z pomysłów, o którym mówił Miller, zakłada z kolei porozumienie między państwami członkowskimi UE bez udziału Polski, jeśli ta zawetuje budżet. – Mówi się, że może powstać porozumienie wszystkich zainteresowanych rządów. Te państwa, które chciałby ten fundusz (Fundusz Odbudowy, nowy instrument UE, powstały w odpowiedzi na koronakryzys – red.) stworzyć, stworzą go, a Polska pozostanie na zewnątrz, nie dostanie tych pieniędzy – powiedział Miller.
Czytaj też:
Morawiecki i Orban ustalą wspólną strategię ws. budżetu UE. Sobolewski: Niemcy „przemyślały temat”