O stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ubiegało się troje kandydatów. Pod koniec grudnia ubiegłego roku po raz trzeci przez opozycję została zgłoszona Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (ma poparcie m.in. Lewicy i Koalicji Obywatelskiej), ale tym razem miała konkurencję: wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka (z poparciem Prawa i Sprawiedliwości) oraz Roberta Gwiazdowskiego (z poparciem PSL i Konfederacji).
We wtorek 19 stycznia sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, po trwającym ponad sześć godzin posiedzeniu, pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Wawrzyka na stanowisko RPO. Kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz oraz Roberta Gwiazdowskiego otrzymały negatywne opinie.
Sejm zdecydował ws. RPO. Są wyniki głosowania
Dwa dni później podczas posiedzenia Sejmu na sali obrad ponownie zostały zaprezentowane sylwetki kandydatów na stanowisko RPO. Po godz. 20:30 odbyło się głosowanie w sprawie powołania Rzecznika Praw Obywatelskich.
-
Za kandydaturą Roberta Gwiazdowskiego głosowało 38 posłów, 383 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu. Robert Gwiazdowski nie został powołany na stanowisko RPO.
- Za kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz głosowało 204 posłów, 247 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie została powołana na stanowisko RPO.
-
Za kandydaturą Piotra Wawrzyka głosowało 233 posłów, 219 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko RPO. Kandydatura polityka musi być zaakceptowana przez Senat.
Piotr Wawrzyk – kim jest?
Piotr Wawrzyk jest politologiem i prawnikiem. Od 2018 roku pracował z przerwami w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zdobył mandat do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Poniżej pełna sylwetka polityka.
Czytaj też:
Piotr Wawrzyk. Kim jest kandydat PiS-u na Rzecznika Praw Obywatelskich?