We wrześniu 2020 roku grupa posłów Lewicy pytała wicepremiera Piotra Glińskiego o finansowanie z budżetu państwa powiązanego z ojcem Rydzykiem muzeum „Pamięć i Tożsamość”. - Odpowiedź była taka, że niespełna 119 milionów będzie przeznaczone na to muzeum. Później się okazało, że nie ujęto w tej odpowiedzi 60 milionów złotych - mówił Maciej Kopiec, jeden autorów tamtego zapytania. Teraz, po emisji materiału TVN „Czarno na białym” i ujawnieniu pominiętej kwoty 60 milionów złotych, ten sam polityk sformułował kolejne pytania.
Dodatkowe 60 mln zł na toruńskie muzeum
Pod koniec grudnia ubiegłego roku w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów „w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego”. To tam pod numerem 228 w kategorii związanej z kulturą znaleźć można pozycję podpisaną jako „Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum »Pamięć i Tożsamość« im. św. Jana Pawła II w Toruniu”. Chodzi o ogromną kwotę, bo aż 60 mln złotych.
„Dlaczego w odpowiedzi na zapytanie nr 1333 pominięta została niebagatelna kwota 60.000.000 zł” - pyta ministra Glińskiego Kopiec. Poseł Lewicy chce wiedzieć też, kiedy podjęto decyzję o przekazaniu tej kwoty, na jakiej podstawie ją podjęto oraz na co dokładnie przeznaczone zostaną wspomniane środki.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” powiązane z ojcem Rydzykiem
Toruńskie muzeum utworzone zostało w czerwcu 2018 roku na podstawie umowy pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem kultury oraz Fundacją Lux Veritas, założoną w 1998 roku przez ojca Tadeusza Rydzyka i ojca Jana Króla. Obiekt wciąż jest na etapie budowy.
Czytaj też:
Fundacja i spółki związane z o. Rydzykiem dostały ponad 900 tys. złotych z tarczy antykryzysowej