Deutsche Welle cytuje wypowiedź wiceprzewodniczącej KE. Dubravka Šuica poinformowała podczas konferencji w Brukseli, że przejście do drugiego etapu procedury ma związek z tym, że wyjaśnienia Polski nie rozwiały wątpliwości Komisji. Polska ma miesiąc na podjęcie działań. W przeciwnym razie KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
KE nie odpuszcza
To już kolejny krok w procedurze naruszeniowej wobec Polski. Wcześniej, 3 grudnia 2020 roku, KE wszczęła procedurę o naruszenie przez Polskę prawa unijnego w kwestii Izby Dyscyplinarnej SN. Zdaniem Komisji, wspomniana izba nie gwarantuje bezstronności i niezależności.
– Dla sędziów sama perspektywa postępowań prowadzonych przeciwko nim przez organ, którego niezależność nie jest zagwarantowana, ma „efekt mrożący” i może wpływać na ich niezawisłość – podkreślała komisarz Dubravka Šuica podczas konferencji.
Jak informuje Deutsche Welle, wiceprzewodnicząca KE wskazała także, że Komisja śledzi nowe wydarzenia w Polsce związane z przenoszeniem prokuratorów w odległe miejsca pracy.
Czytaj też:
Nagłe oddelegowanie warszawskich prokuratorów. „Ja tu widzę też chęć dania nauczki”