Czy to już mała wojenka między TVP a TVN? Gdy trwał protest mediów, a stacja TVN nie nadawała sygnału, TVP Info czy portal tvp.info uderzały w media komercyjne, zarzucając im np.: „Koncerny medialne traktują Polskę jak kolonię” (to cytat z belki, tzw. paska z TVP Info – red.).
Na to dzień później zareagowano we flagowym programie informacyjnym TVN, czyli „Faktach”. Widzom pokazano cztery minuty materiałów TVP, m.in. z „Wiadomości”, pozostawiono je bez komentarza. Wydźwięk był jednak jasny: chciano pokazać, jak wygląda telewizja publiczna.
„Wiadomości” odpowiadają „Faktom”
Materiał „Faktów” z czwartku doczekał się odpowiedzi ze strony TVP. Podczas piątkowych „Wiadomości” widzowie zobaczyli materiał na temat TVN, który prowadząca program Danuta Holecka zapowiedziała: – Debata o podatku dla najbogatszych koncernów medialnych, który miałby wesprzeć fundusz kultury i służbę zdrowia, rozpętała również dyskusję o rzetelności mediów wiele komercyjnych gigantów stawia się w roli arbitrów. Pytanie, czy ci, którzy chcą pouczać innych, nie powinni najpierw zweryfikować zgodność swojego przekazu.
Maciej Sawicki, autor materiału „Wiadomości” zaczął od razu od wytknięcia stacji TVN: – Nie kryją, że chcą stawiać do kąta innych, tak jakby mieli monopol na prawdę.
Jak stwierdzono, TVN w sprawie podatku od reklam wywołała „skrajną histerię”, pokazano niektóre z pasków (belek informacyjnych), emitowanych przez tę stację w ostatnich latach, m.in.:
- „Haracz na media”
- „PiS na wojnie z sędziami”
- „Ustawa represyjna”
- „PiS chce zastraszać sędziów”
- „Próba zamachu na praworządność”
- „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej”.
- „PiS prze do wyborów”
- „Co dalej z wyborami?”
- „Polityczna batalia o wybory za wszelką cenę”
- „Władza nie zorganizuje wyborów. Niebezpieczny precedens?”
Jak komentował Sawicki: – Wielu widzów było zszokowanych takimi paskami, które z obiektywnym dziennikarstwem nie mają nic wspólnego.
Na stację TVN spadły też gromy za to, że niewystarczająco krytykowała wydarzenia z początku tego roku, gdy wyszło na jaw, że artyści i celebryci szczepili się poza kolejką. W „Wiadomościach” zarzucono TVN, że usprawiedliwiała artystów, a osoby związane ze stacją, Mariusz Walter i Edward Miszczak, także zaszczepili się poza kolejnością. – W kolejkę przed medyków wepchnęli się szefowie telewizji, która niemal codzienne zapewnia, że walczy o praworządność – usłyszeli widzowie TVP.
TVP uderza w TVN wypowiedzią Pawlaka, kuriozalny atak o sondaż
„Wiadomości” na tym nie poprzestały, ponieważ Maciej Sawicki zapowiedział:
– Nie bez powodu telewizja TVN jest nazywana najpotężniejszą partią opozycyjną w Polsce. Pracownicy stacji nie przebierają w środkach atakując polski rząd oraz Prawo i Sprawiedliwość.
Tuż po tym przypomniano wypowiedzi Waldemara Pawlaka z rozmów w „Sowie i Przyjaciołach”, które ujawniła TVP Info. Pawlak opowiadał wtedy: – Można by sobie nawet wyobrazić, że do takiej firmy jak TVN opłaci się dopłacić, żeby mieć taki wpływ na politykę, jak ma TVN.
„Wiadomości” wyliczały też liczne skandale z udziałem gwiazd TVN, w tym Kamilem Durczokiem, a także wpadki dziennikarzy stacji.
Choć brzmi to absurdalnie, wytknięto też TVN, że opublikowało sondaż przedwyborczy w 2015 roku. Chodzi o badanie Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 z 12 stycznia 2015 roku, czyli kilka miesięcy przed I turą wyborów. „Wiadomości” wyświetliły planszę z wynikami sondażu, w którym prowadził Bronisław Komorowski z 65 proc. poparcia.
Sawicki podsumował to tak: – Rok 2015. To sondaż przed pierwszą turą wyborów, sugerujący, że urzędujący prezydent Bronisław Komorowski zmiażdży rywala i wygra już w I turze. W rzeczywistości Komorowski przegrał, zarówno pierwszą, jak i drugą turę głosowania.