Wicepremier oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powołał dziewięciu członków Rady Muzeum Auschwitz na czteroletnią kadencję. W skład Rady weszli: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy i Beata Szydło.
Prof. Stanisław Krajewski rezygnuje z członkostwa w Radzie Muzeum Auschwitz
Głos w sprawie zabrał prof. Krajewski. Tłumaczył w mediach społecznościowych, że o powołaniu do Rady dowiedział się z prasy. Dodała, że kiedyś wyraził na to zgodę, będąc w kontakcie z dyrekcją Muzeum. Polski filozof żydowskiego pochodzenia zaznaczył, że obok ludzi zajmujących się tematyką obozu w Radzie znalazła się była premier Beata Szydło.
„Rozumiem to jako upolitycznienie gremium” – skomentował prof. Krajewski. Filozof wyjaśnił, że obecność Szydło w Radzie sprawiła, że on „nie widzi dla siebie możliwości funkcjonowania w jej ramach”. Prof. Krajewski poinformował, że w takiej sytuacji rezygnuje z członkostwa w Radzie Muzeum Auschwitz.
Beata Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz. „To wielki zaszczyt”
Zadaniem Rady ma być kontrola działalności placówki oraz sprawozdań przedstawianych przez dyrekcję. Gremium na pierwszym posiedzeniu wybierze ze swojego grona przewodniczącego. Szydło podziękowała wicepremierowi Glińskiemu za powołanie do Rady. „Ta społeczna funkcja jest dla mnie, mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej, zaszczytem i wielkim obowiązkiem” – skomentowała.
Czytaj też:
Pełnomocnik Tymoteusza Szydło: Szkoda tego młodego człowieka. Chce żyć, jak każdy z nas