O stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ubiegało się trzech kandydatów: popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Bartłomiej Wróblewski, kandydat Koalicji Polskiej i Koalicji Obywatelskiej Sławomir Patyra oraz Piotr Ikonowicz, którego kandydaturę popiera Lewica. W poniedziałek 12 kwietnia sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego.
Sejm zdecydował ws. RPO. Są wyniki głosowania
Trzy dni później podczas posiedzenia Sejmu na sali obrad ponownie zostały zaprezentowane sylwetki kandydatów na stanowisko RPO. Po godz. 20:00 odbyło się głosowanie w sprawie powołania Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Za kandydaturą Piotra Ikonowicza głosowało 80 posłów, 250 było przeciw, a 114 wstrzymało się od głosu. Piotr Ikonowicz nie został powołany na stanowisko RPO.
- Za kandydaturą Sławomira Patyry głosowało 204 posłów, 232 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Sławomir Patyra nie został powołany na stanowisko RPO.
- Za kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego głosowało 240 posłów, 201 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO. O tym, czy Wróblewski obejmie nową funkcję, zdecyduje Senat.
Bartłomiej Wróblewski – kim jest?
O Bartłomieju Wróblewskim stało się głośno za sprawą wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jaki przygotowywał cztery lata temu. Przypomnijmy, polityk wnosił o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej do aborcji. Poniżej przedstawiamy pełną sylwetkę Bartłomieja Wróblewskiego.
Czytaj też:
Bartłomiej Wróblewski chce być RPO. Kim jest kandydat PiS?