Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Od tamtej pory w sprawie wyboru następcy Bodnara trwa parlamentarny pat, a Bodnar sprawuje funkcję dalej, gdyż nie ma go kto zastąpić. Zgodnie z przepisami, nowego RPO powinny wybrać obie izby parlamentu – najpierw Sejm, a później Senat. I tu pojawia się problem, gdyż w Sejmie większość stanowi Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie), a w Senacie władzę dzierży opozycja. Kolejną odsłoną sporu o fotel RPO było wtorkowe głosowanie Sejmu, w którym ponownie pochylono się nad nowymi kandydaturami – dr hab. Marcina Wiącka i senator Lidii Staroń.
Kim jest Lidia Staroń?
Pochodząca z Morąga Lidia Staroń to wieloletnia polityk. Zanim jednak trafiła do polityki, była przedsiębiorcą, prezesem firmy handlowo-usługowej, czy zarządczynią nieruchomości. Lidia Staroń przez lata współtworzyła także Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców i udzielała się społecznie, głównie w zakresie problemów lokatorskich i rodzinnych.
W 2005 roku weszła w skład PO, otrzymując z list tej partii mandat poselski. Przez lata była posłanką V, VI i VII kadencji Sejmu. W wyborach w roku 2015 wystartowała z kolei do Senatu, tworząc własny komitet i wygrała z przedstawicielami PO i PiS w swoim okręgu. Podobnie uczyniła i w wyborach do Senatu w 2019 roku. Tym razem PiS nie wystawiło jednak kontrkandydata. Lidia Staroń jest senator niezrzeszoną.
Czytaj też:
Lidia Staroń o Jarosławie Gowinie: Myślałam, że jest poważnym człowiekiem