Wojciech Kolarski przekazał za pośrednictwem nagrania w mediach społecznościowych, że w środę 7 lipca o godz. 12:30 na placu Piłsudskiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda przekaże na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek swój projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. – To będzie wejście w nowy etap w procesie odbudowy Pałacu – podkreślił prezydencki minister.
Kolarski przypomniał, że w ten sposób Andrzej Duda chce zrealizować deklaracji przedstawionej 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Deklaracja odbudowy Pałacu Saskiego pojawiła się również w Polskim Ładzie.
– Pałac Saski po odbudowie będzie pełnić ważne funkcje publiczne. Bezie ważnym miejscem dla wszystkich obywateli – zapowiedział Kolarski. – Będzie też dopełnieniem odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Będzie mieć ważną symboliczną funkcję, która pokazuje ciągłość dziejów Rzeczypospolitej – dodał.
Odbudowa Pałacu Saskiego. Nowa siedziba Senatu i wojewody?
Jak wynika z wywiadu opublikowanego w portalu prezydent.pl, który z prezydenckim ministrem przeprowadziła PAP, w planach jest odbudowa całej pierzei placu Piłsudskiego, od kamienic przy ulicy Królewskiej, przez Pałac Saski, aż do Pałacu Brühla.
Prezydencki minister poinformował też, co ma znaleźć się w odbudowanych budynkach. – W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu – przyznał Kolarski w wywiadzie dla PAP.
Prezydencki minister zapewnił, że odbudowa będzie historyczną rekonstrukcją, przeprowadzoną zgodnie z obowiązującą doktryną konserwatorską i nie naruszy szczególnego charakteru Grobu Nieznanego Żołnierza, który ma pozostać w dotychczasowej formie.
Szczegóły mamy poznać po przekazaniu projektu prezydenckiej ustawy na ręce marszałek Sejmu.
Galeria:
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie w czasach II RP
Pałac Saski. To nie pierwsza zapowiedź odbudowy
Odbudowa Pałacu Saskiego powraca do polskiej debaty od wielu lat. Na przykład w 2008 roku ogłoszono przetarg na jego odbudowę (zresztą czwarty przetarg w latach 2002-2008), ale nie zakończyło się to pracami budowlanymi. Inicjatywę odbudowy pałacu wspierał m.in. Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy.
Już wtedy pojawiały się pomysły, by do odbudowanego Pałacu Saskiego przenieść Senat albo warszawski ratusz. W 2007 roku na Pl. Piłsudskiego prowadzono badania archeologiczne, odkopano m.in. ruiny piwnic Pałacu Saskiego.
Pałac Saski w Warszawie – historia
Budowę pałacu, który stał przy terenie obecnego Pl. Piłsudskiego, rozpoczęto w drugiej połowie XVII w. Jego rozbudowa przypadła z kolei na lata, gdy Rzeczpospolitą Obojga Narodów rządzili władcy z saskiej dynastii Wettynów. August II Mocny kupił pałac w 1713 roku, później był on rozbudowywany. W 1763 roku – po śmierci Augusta III – przestał być rezydencją królewską, ale pozostawał w rękach elektorów saskich, którzy utracili go w w 1816 r.
Następnie Pałac Saski trafił w ręce rządu Królestwa Polskiego, później kupił go Iwan Skwarcow. W latach, po kolejnej sprzedaży, 1864-1915 zajmowała go armia Imperium Rosyjskiego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Pałacu Saskim działał Sztab Generalny Wojska Polskiego, dostawiono przed budynkiem (w 1923 roku) pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, przy nim ustawiono też Grób Nieznanego Żołnierza.
Po kampanii wrześniowej Pałac Saski przejęli Niemcy, którzy zajmowali go do 1944 roku. Po tym, jak upadło Powstanie Warszawskie, Niemcy wysadzili budynek.
Czytaj też:
Odbudowa Pałacu Saskiego w Polskim Ładzie. Poseł KO: To niszczenie Grobu Nieznanego Żołnierza