W piątek w Senacie odbyło się głosowanie nad wyrażeniem zgody na wybór Karola Nawrockiego na nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Za głosowało 52 senatorów, 47 było przeciw. 1 senator wstrzymał się od głosu. W związku z tym Karol Nawrocki został nowym szefem IPN.
Trzech senatorów głosowało ramię w ramię z PiS
Kandydaturę Karola Nawrockiego oprócz 48 senatorów PiS i senator niezrzeszonej Lidii Staroń, poparli Jan Filip Libicki i Ryszard Bober z PSL-Koalicji Polskiej oraz Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej. Dodatkowo głosowanie PiS ułatwił Kazimierz Michał Ujazdowski z Koalicji Polskiej, który wstrzymał się od głosu. Jedynym senatorem tego ugrupowania głosującym przeciw był Michał Kamiński.
Wszyscy pozostali senatorowie głosowali przeciw kandydaturze Nawrockiego.
Największe konsekwencje swojego głosowania może ponieść Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Senacie Marcin Bosacki poinformował przed głosowaniem, że w tej sprawie w klubie będzie obowiązywać dyscyplina partyjna.
Kim jest Karol Nawrocki?
Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku. Skończył studia na Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako pierwszy historyk w Polsce podejmował badania nad przestępczością zorganizowaną w PRL w latach 80. W 2013 roku obronił rozprawę doktorską pt. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989. Jest autorem wielu prac z zakresu historii opozycji antykomunistycznej.
Nawrocki od czterech lat jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został powołany na to stanowisko po ostrym sporze rządu z poprzednim dyrektorem Pawłem Machcewiczem i połączeniu muzeum z utworzonym w 2015 Muzeum Westerplatte.
Już po wyborze przez Sejm na nowego szefa IPN, Karol Nawrocki na początku czerwca 2021 roku został wiceprezesem Instytutu.
Czytaj też:
Awantura podczas wyboru prezesa IPN. Senat przerwał obrady