„Donald Tusk wrócił do krajowej polityki i ponownie stanął na czele Platformy Obywatelskiej. Jak Pana/Pani zdaniem jego powrót wpłynie na polską politykę?" – takie pytanie zadała ankietowanym pracownia IBRiS. Wyniki sondażu opublikowała „Rzeczpospolita”.
35,2 proc. badanych ocenia, że ponowne zaangażowanie się byłego premiera na krajowej scenie politycznej „zdecydowanie źle” wpłynie na polską politykę, a 19,1 proc. wskazało wariant „źle”. 21,3 proc. respondentów optymistycznie podchodzi do zmian, które wywoła obecność pełniącego obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Ta grupa badanych jest przekonana, że powrót Donalda Tuska „dobrze” wpłynie na politykę, a 14,8 proc. badanych wskazało wariant „zdecydowanie dobrze”. 9,6 proc. uczestników omawianego sondażu nie umie jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
Sondaż. Jaki wpływ na polską politykę będzie miał powrót Donalda Tuska?
Wśród wyborców, którzy głosowali na Koalicję Obywatelską, zdecydowana większość (88 proc.) uważa, że powrót Donalda Tuska dobrze wpłynie na politykę. Z kolei wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości dominuje odmienne przekonanie. Aż 89 proc. jest przekonanych o złym wpływie byłego premiera na sytuację polityczną w kraju.
Elektorat, który w ubiegłym roku podczas wyborów prezydenckich oddał głos na Szymona Hołownię, jest podzielony. 40 proc. wskazuje, że wpływ Donalda Tuska może być „dobry”, a 16 proc. „bardzo dobry”. 10 proc. wyborców, którzy poparli lidera Polski 2050, uważa, że powrót byłego premiera negatywnie wpłynie na politykę.
Czytaj też:
Jak Polacy oceniają rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie? Przeważają sceptyczne odpowiedzi